Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Σύνδεση Inverter

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Question Σύνδεση Inverter

    Γεια σας,
    Έχω 2 φωτοβολταϊκά πάνελ 100watt το καθένα συνδέονται με τον ρυθμιστή φόρτισης (20A) και από κει με μια μπαταρία 120Αh όλα καλά μέχρι εδώ
    τώρα το πρόβλημα είναι όταν συνδέω το Inverter (1500watt καθαρού ημίτονου) με την μπαταρία την ημέρα όταν φορτίζει η μπαταρία το inverter δεν ανοίγει αν όμως την αποσυνδέσω από τον ρυθμιστή να μην φορτίζει δηλαδή ανοίγει κανονικά το inverter, με λίγα λόγια δεν μπορεί να φορτίζει η μπαταρία και να ανοίγει ταυτοχρόνως και το inverter μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει; ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RmX : 09-03-13 στις 00:13

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    δώσε παραπάνω πληροφορίες.
    τι ινβερτερ έχεις, τι ρυθμιστή, αν δούλευε παλιά και συνέβη τώρα ή είναι νέα εγκατάσταση?
    το μανιουαλ του ινβερτερ (αν το έχεις και το διάβασες) έχει καμιά λεπτομέρεια για ρύθμιση(ή προστασία) ελάχιστη, μέγιστη τάση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Το inverter είναι αυτό ( http://www.ebay.de/itm/SPANNUNGSWAND...-/260946033749 ) έχει λίγο καιρό που το αγόρασα δεν νομίζω το πρόβλημα να είναι στο inverter γιατί δοκίμασα και ένα άλλο inverter 300watt και τα ίδια κόλπα μου έκανε όταν φόρτιζε η μπαταρία δεν άνοιγε και εκείνο, άνοιγε μόνο όταν δεν φόρτιζε.
    Τώρα για τον ρυθμιστή έχω συνδέσει 3 διαφορετικούς και τα ίδια μου κάνει, αυτή την στιγμή έχω τον STECA PR 2020
    .. Δηλαδή η σύνδεση είναι σωστή; από τους ίδιους πόλους της μπαταρίας που συνδέεις τον ρυθμιστή συνδέεις και το inverter και ενώ φορτίζει η μπαταρία ανοίγει κανονικά το inverter;
    σκεφτόμουν μήπως χρειάζεται κάποιο πρόσθετο εξάρτημα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Τον ίδιο ακριβώς ρυθμιστή φόρτισης έχω και εγώ Aica STECA PR 2020.... και το δουλεύω το ινβέρτερ (3000W μπασταρδεμένο ημίτονο) δουλεύω και φορτίο μεγαλύτερο από τα 1500W που αναφέρεις.... απευθείας από την μπαταρία και δεν σβήνει ποτέ παρά μόνο όταν φτάσει σε χαμηλή τάση.

    Η μόνη διαφορά που βλέπω στο προσπέκτους / χαρακτηριστικά του δικού σου με του δικού μου προσπέκτους ... είναι ότι στο δικό σου αναφέρει κάποια "βελτιωμένη " έκδοση θα έλεγα όπου ελέγχει την έξοδο του φορτίου μέχρι 900Wp. που το δικό μου δεν αναφέρει τίποτα από αυτά.

    Περίεργο το βλέπω πάντως γιατί και ο ινβέρτερ σου λέει όρια τάσης (10,5 - 15) που και με ηλιοφάνεια ακόμη δεν ξεπερνάει τα 14 βολτ. Υποτίθεται για να τεθεί εκτός ορίων ο ινβέρτερ. Αναμένω και εγώ άλλες απόψεις γιατί είναι ενδιαφέρον.

    Μόνο ένα πράγμα θα σε ρωτήσω ... το ινβέρτερ σου με τι καλώδια το ένωσες με την μπαταρία? τα εργοστασιακά? πόσο χοντρά είναι?
    Εγώ από ρυθμιστή προς μπαταρία έχω 4 άρι καλώδιο και από μπαταρία προς ινβέρτερ σε 15 άρι. Και το ινβέρτερ το έχω γειωμένο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Πέτρο αυτό που σκέφτηκα και εγώ είναι μήπως από τον ρυθμιστή βγάζει κάπως παλμική την τάση και την διαβάζει σαν υπέρταση το ινβερτερ και κόβει. και εμένα δεν μου έχει συμβεί ποτέ αλλά δεν ξέρω τον συγκεκριμένο φορτιστή πως λειτουργεί.
    δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο γιατί όπως μας λέει όταν τον κλείνει δουλεύει κανονικά το ινβερτερ.
    αν μπορεί με κάνα πολυμετρο να δει τη τάση βγάζει ο φορτιστής όταν έχει ηλιοφάνεια να δούμε μήπως συμβαίνει αυτό αν και νομίζω ότι μόνο με παλμογράφο θα φαινόταν.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο αυτό που σκέφτηκα και εγώ είναι μήπως από τον ρυθμιστή βγάζει κάπως παλμική την τάση και την διαβάζει σαν υπέρταση το ινβερτερ και κόβει.
    Ποιος ξέρει μπορεί να είναι όπως τα λες ...
    Από την άλλη λέω μήπως αυτό το "εξελιγμένο" τεχνολογίας που αναφέρει για ρυθμιστή φόρτισης σε σύγκριση με τον δικό μου . που επιτρέπει μέχρι 900Wp εξόδου . Είναι κάποια τεχνιτή προστασία για τον ρυθμό εκφόρτισης της μπαταρίας? Αυτό που κάνω εγώ δηλαδή το να φορτσάρω φουλ την κατανάλωση απευθείας από την μπαταρία με 3000W ινβέρτερ, σκοτώνει λογικά την μπαταρία από μεγάλο ρυθμό εκφόρτισης .
    Ενώ στου φίλου μας Παναγιώτη μπορεί να προβλέφθηκε κάτι τέτοιο
    Ας μας πει ο Παναγιώτης σε περίπτωση ηλιοφάνειας ... αλλά μη έχοντας συνδεδεμένο φορτίο καθόλου στον ινβέρτερ , τι κάνει? πάλι σταματάει ή λειτουργεί?
    Αν πάλι σταματάει με χωρίς φορτίο . κάτι δεν πάει καλά.
    Επίσης αυτός ο ρυθμιστής έχει έναν πίνακα Error ... όπου αν υπάρχει πρόβλημα σε κάτι σε ενημερώνει με τον αντίστοιχο κωδικό του Error για το τι συμβαίνει .... έβγαλε τίποτα τέτοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο αυτό που σκέφτηκα και εγώ είναι μήπως από τον ρυθμιστή βγάζει κάπως παλμική την τάση και την διαβάζει σαν υπέρταση το ινβερτερ και κόβει. και εμένα δεν μου έχει συμβεί ποτέ αλλά δεν ξέρω τον συγκεκριμένο φορτιστή πως λειτουργεί.
    δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο γιατί όπως μας λέει όταν τον κλείνει δουλεύει κανονικά το ινβερτερ.
    αν μπορεί με κάνα πολυμετρο να δει τη τάση βγάζει ο φορτιστής όταν έχει ηλιοφάνεια να δούμε μήπως συμβαίνει αυτό αν και νομίζω ότι μόνο με παλμογράφο θα φαινόταν.
    Ειναι πιθανο να συμβαινει αυτο, πολλα ινβερτερ εχουν κοφτη-προστασιας στα 15-15.50V οπως και το δικο μου.
    Ο φορτιστης συνδεδεμενος στην μπαταρια δεν θα πρεπει να δινει ταση-παλμο περισσοτερο απο 15V

    Μπορει να μετρησει την ταση επανω στην μπαταρια που λειτουργει ως πυκνωτης και με το ινβερτερ κλειστο.

    Να γραψεις εδω την ταση που μετρας επανω στην μπαταρια με τον φορτιστη ενεργο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Magneto : 09-03-13 στις 22:26

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Kαλησπερα κ καλως ωρισες στην παρεα μας..Παναγιωτη την απαντηση στην εδωσε ο Γιαννης παραπανω...οταν ο φορτιστης απο Γερμανια περιπλανομενος και Κινα κατασκευασμενος φτασει στην ταση 14.7 V equalisation charge τοτε εφαρμοζει παλμικη ταση εξισοροπισης-(αποθειικωσης ) δεν το εχει σε χωριστο mode...οποτε πιθανον να μην αρεσει στον inverter η ταση που του δινεις,,,αν και εχουν στοιχειωδη φιλτρα...
    καποια μερα μου εφερε φιλος ενα ιδιο ...με το ιδιο σκηνικο.με σενα ομως, αυτος στα 24V ΚΑΙ εκοβε τον μετατροπεα στα 29.5 V..σε μια μπαταρια 24 και με ενα τροφοδοτικο στην εισοδο του στα 35V Εβγαζε παλμικη ταση στο dc 28V+4 V p-p...το θεωρησα βλαμενο και ενα καινουργιο... ΜΡΡΤ πηρε την θεση του και τελος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Notios38 : 10-03-13 στις 02:03

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    από τον ρυθμιστή βγάζει κάπως παλμική την τάση και την διαβάζει σαν υπέρταση το ινβερτερ και κόβει
    ^ Ό,τι είπε. Το inverter ανιχνεύει τάση πάνω από το κατώφλι υπέρτασης και κόβει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RmX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή η σύνδεση είναι σωστή; από τους ίδιους πόλους της μπαταρίας που συνδέεις τον ρυθμιστή συνδέεις και το inverter και ενώ φορτίζει η μπαταρία ανοίγει κανονικά το inverter;
    Ώπα, κύριος! Οι ρυθμιστές φόρτισης έχουν ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΔΟΧΕΣ για τη σύνδεση του φορτίου στη μπαταρία, δεν συνδέεις το φορτίο στους πόλους επειδή εσένα σου φαίνεται λογικό (γιατί του inverter, ας πούμε, δε του φαίνεται).

    Πώς λέμε καμιά φορά, read the fucking manual; Για δες πάλι τί συνδέεις πού...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλημερα σας..Ανδρεα ειναι σωστη η συνδεση στους πολους της μπαταριας ( μεσω ασφαλειας) ..και οχι μεσω του φορτιστη..διοτι δεν αντεχει το κυκλωμα ελεγχου...στο φορτιο...απο ρευμα εκκινησης...και λειτουργειας του inverter...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση τριφασικού inverter με κινητήρα
    By gep58 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-16, 04:23
  2. Σύνδεση inverter σε μονοφασικό μοτερ
    By doctor_john in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-16, 11:50
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-16, 15:39
  4. inverter φ/β
    By ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 14:32
  5. INVERTER
    By a89fm in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-10, 17:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας