Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Προβλημα με γραμμη τηλεφωνου...

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγορης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Προβλημα με γραμμη τηλεφωνου...

    Χαιρεται παιδες νεος στο forum και νεος γενικα.

    Λοιπον να η ιστορια μου.

    Καιρο τωρα ειχα θεμα με την γραμμη μου. Ειχα θορυβο και παράσιτα στο τηλεφωνο. Πηρα και μου ειπαν να ρθει τεχνικος αλλα επειδη την βρισκω να ψαχνω διαφορα, το αφησα για να το κοιταξω, και βολευομουν με το ιντερνετ που ειχα μιας και αυτο με ενοιαζε.
    Ψαχνωντας λοιπον τελευταια αποφασισα να παρω απο την κεντρικη πριζα τηλεφωνου το ζευγος καλωδιων που ερχεται απο εξω και να απομονωσω/ακυρωσω την καλωδιωση του σπιτιου ωστε να δω αν εχω θεμα μεσα στο σπιτι. Συνδεσα λοιπον την πριζα κατευθειαν με το ζευγος που ερχεται απο έξω και βουαλα τα παρασιτα εξαφανιστηκαν. Μη θελοντας να εχω τηλ γτ δν το χρειαζομαι, συνεδεσα κατευθεινα το ρουτερ και ειχα το ιντερνετ μου κανονικα και 1000 φορες καλυτερα απο πριν.
    Μια μερα των ημερων ομως ειχα διακοπες και ταχυτητες οτι να ναι και αποφασιζω να ξαναπαρω στην εταιρεια. Βγαζω ρουτερ βαζω τηλεφωνο και παιρνω αλλα παρατηρησα οτι εχει μεινει καποιος θορυβος ενα βουητο. Το ιδιο μου λεει και ο τυπας απο την εξυπηρετηση. Κανει μετρησεις και μου λεει οτι ολα ειναι νορμαλ απο τασεις και ιστοριες και δεν εχεις θεμα στη γραμμη οσο μπορω να δω απο δω. ΜΟΝΟ καποια τιμη ειναι λιγο ανεβασμενη αλλα σε νορμαλ πλαισια. Τι και πως δν μου ειπε παραπανω. Και μου λεει παλι οτι πρεπει να ρθει τεχνικος. Του λεω οτι θα το σκεφτω και το κλεινωωωω.

    Παιζω παλι με την πριζα. Εχω κοψει ενα καλωδιο τηλεφωνου και συνδεσα το ζευγος κατευθειαν μπας και φταει η πριζα αλλα τπτ.

    Και εκει συνειδητοποιω οτι ενω ειναι τα καλωδια συνδεδεμενα αν πιασω ενα απο τα δυο ,ανεξαρτητα ποιο, και το πιεσω με τα δαχτυλα το βουητο χανεται και η γραμμη ειναι πεντακαθαρη. Επιπροσθετα ενω καμια ωρα το ρουτερ παλευε να μπει στο ιντερνετ οταν το συνδεσα και κρατουσα το καλωδιο μπηκε στα μπαμ ! ( Να διευκρινίσω οτι ή το τηλεφωνο ειχα ή το ρουτερ ποτε και τα δυο )

    Ε το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι οτι το γειωνω με καποιον τροπο. Οποτε ακριβως διπλα εχοντας μια πριζα ρευματος λεω θα το γειωσω πανω τις ετσι για λιγο να δω αμα θα δουλεψει.

    Περνω ενα καλωδιο το ενωνω με μια απο τις 2 ενωσεις του τηλεφωνου εκει που τα χα γυμνα και το αλλο το παιρνω ξεβιδωνω την βιδα απο την πριζα το τυλιγω γυρο τις και ξαναβιδωνω... ΤΠΤ! το ιδιο βουητο και η γραμμη δουλευε βεβαια αλλα με το βουητο.

    Πηρα ενα κατσαβιδι λοιπον και το κρατησα απο το πλαστικο πανω μερος και το ακουμπησα στην βιδα της πριζας. Καμια αλλαγη. Το βουητο βουητο.

    Το παιρνω και το κραταω αυτη τη φορα απο το μεταλικο μερος και το ακουμπαω. Η γραμμη πιο καθαρη απο ποτε!!!

    Οποτε εβαλα στο μυαλο μου οτι παιζει παιχνιδι ΚΑΙ η αντισταση του σωματος μου περα απο την γηωση.

    Μεχρι εκει απο κει και περα δν εχω σκεφτει κατι για αυτο με εφερε ο δρομος απο δω .

    Τα φωτα σας λοιπον. (Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου αλλα ντο να φταω ...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis - IKARIA
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Φίλε Γρηγόρη καλός όρισες στο φόρουμ μας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakhs75
    Όνομα
    ΘΕΟΔΟΣΗΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    [QUOTE=psixakias;587930]Χαιρεται παιδες νεος στο forum και νεος γενικα.

    Λοιπον να η ιστορια μου.

    Καιρο τωρα ειχα θεμα με την γραμμη μου. Ειχα θορυβο και παράσιτα στο τηλεφωνο. Πηρα και μου ειπαν να ρθει τεχνικος αλλα επειδη την βρισκω να ψαχνω διαφορα, το αφησα για να το κοιταξω, και βολευομουν με το ιντερνετ που ειχα μιας και αυτο με ενοιαζε.
    Ψαχνωντας λοιπον τελευταια αποφασισα να παρω απο την κεντρικη πριζα τηλεφωνου το ζευγος καλωδιων που ερχεται απο εξω και να απομονωσω/ακυρωσω την καλωδιωση του σπιτιου ωστε να δω αν εχω θεμα μεσα στο σπιτι. Συνδεσα λοιπον την πριζα κατευθειαν με το ζευγος που ερχεται απο έξω και βουαλα τα παρασιτα εξαφανιστηκαν. Μη θελοντας να εχω τηλ γτ δν το χρειαζομαι, συνεδεσα κατευθεινα το ρουτερ και ειχα το ιντερνετ μου κανονικα και 1000 φορες καλυτερα απο πριν.
    Μια μερα των ημερων ομως ειχα διακοπες και ταχυτητες οτι να ναι και αποφασιζω να ξαναπαρω στην εταιρεια. Βγαζω ρουτερ βαζω τηλεφωνο και παιρνω αλλα παρατηρησα οτι εχει μεινει καποιος θορυβος ενα βουητο. Το ιδιο μου λεει και ο τυπας απο την εξυπηρετηση. Κανει μετρησεις και μου λεει οτι ολα ειναι νορμαλ απο τασεις και ιστοριες και δεν εχεις θεμα στη γραμμη οσο μπορω να δω απο δω. ΜΟΝΟ καποια τιμη ειναι λιγο ανεβασμενη αλλα σε νορμαλ πλαισια. Τι και πως δν μου ειπε παραπανω. Και μου λεει παλι οτι πρεπει να ρθει τεχνικος. Του λεω οτι θα το σκεφτω και το κλεινωωωω.

    Παιζω παλι με την πριζα. Εχω κοψει ενα καλωδιο τηλεφωνου και συνδεσα το ζευγος κατευθειαν μπας και φταει η πριζα αλλα τπτ.

    Και εκει συνειδητοποιω οτι ενω ειναι τα καλωδια συνδεδεμενα αν πιασω ενα απο τα δυο ,ανεξαρτητα ποιο, και το πιεσω με τα δαχτυλα το βουητο χανεται και η γραμμη ειναι πεντακαθαρη. Επιπροσθετα ενω καμια ωρα το ρουτερ παλευε να μπει στο ιντερνετ οταν το συνδεσα και κρατουσα το καλωδιο μπηκε στα μπαμ ! ( Να διευκρινίσω οτι ή το τηλεφωνο ειχα ή το ρουτερ ποτε και τα δυο )

    Ε το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι οτι το γειωνω με καποιον τροπο. Οποτε ακριβως διπλα εχοντας μια πριζα ρευματος λεω θα το γειωσω πανω τις ετσι για λιγο να δω αμα θα δουλεψει.

    Περνω ενα καλωδιο το ενωνω με μια απο τις 2 ενωσεις του τηλεφωνου εκει που τα χα γυμνα και το αλλο το παιρνω ξεβιδωνω την βιδα απο την πριζα το τυλιγω γυρο τις και ξαναβιδωνω... ΤΠΤ! το ιδιο βουητο και η γραμμη δουλευε βεβαια αλλα με το βουητο.

    Πηρα ενα κατσαβιδι λοιπον και το κρατησα απο το πλαστικο πανω μερος και το ακουμπησα στην βιδα της πριζας. Καμια αλλαγη. Το βουητο βουητο.

    Το παιρνω και το κραταω αυτη τη φορα απο το μεταλικο μερος και το ακουμπαω. Η γραμμη πιο καθαρη απο ποτε!!!

    Οποτε εβαλα στο μυαλο μου οτι παιζει παιχνιδι ΚΑΙ η αντισταση του σωματος μου περα απο την γηωση.

    Μεχρι εκει απο κει και περα δν εχω σκεφτει κατι για αυτο με εφερε ο δρομος απο δω .

    Τα φωτα σας λοιπον. (Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου αλλα ντο να φταω ...)[/Q

    Αυτο που που θα λυσει το προβλημα σου ειναι ενα φιλτρο σαν αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.532073 θα το συνδεσεις στην πριζα του τηλεφωνου και επειτα το σπλιτερ που χωριζει το ρουτερ και το τηλεφωνο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    καλησπερα,
    το καλωδιο που ερχεται απο έξω μέχρι και τη πρίζα του τηλεφώνου σου εχει γύρω γύρω , κάτω απο την μόνωση, κάποια θωράκιση(μπλενταζ)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγορης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    δεν ξερω ακριβως αν καταλαβα την ερωτηση ΒοοΜ. Παντως μεσα στην πριζα το καλωδιο που ερχεται μεσα απο τον τοιχο ειναι ενα πιο χοντρο καλωδιο που μεσα εχει τα 4 μικροτερα και ενα τελειως γυμνο. Συνολο 5. Και μεσα δεν φαινεται να εχει κτ τετοιο που αναφερεις. Μονο το νορμαλ πλαστικο γυρω γυρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγορης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    sakhs75 δοκιμασα το φιλτρο που ειπες αλλα δεν εγινε κατι ... Επισης δοκιμασα να φορεσω παντοφλες και να το πιασω το κυκλωμα με το χερι και παρατηρησα οτι βελτιωνεται η γραμμη κι αλλο.

    Κατεληξα με το φτωχο μου το μυαλο οτι πρεπει ναι μεν να γειωθει αλλα απο την αλλη θελει και μια αντισταση ...

    Το τι το πως και το γιατι δεν εχω καταλαβει ακομη...

    Περιμενω τις γνωμες σας με ανυπομονησια ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    μπορει να θελει επαγωγικη ή χωριτικη και οχι γραμικη αντισταση δηλαδη πηνειο ή πυκνωτη.
    Ξυλωσε το cat3 καλωδιο και βαλε cat6

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγορης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    mtzag θα θελα να μου πεις λεπτομερειες για το τι και πως. Ποιο ειναι το cat3 ποιο το cat6. Τι να συνδεσω που ?

    Το μονο που βρηκα αν ειναι αυτο ειναι οτι το cat6 ειναι το ethernet που λεμε ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Το cat3 ειναι αυτο με τα 4 καλωδια + 1 γυμνο και το cat6 ειναι αυτο για το ethernet

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psixakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    sakhs75 δοκιμασα το φιλτρο που ειπες αλλα δεν εγινε κατι ... Επισης δοκιμασα να φορεσω παντοφλες και να το πιασω το κυκλωμα με το χερι και παρατηρησα οτι βελτιωνεται η γραμμη κι αλλο.

    Κατεληξα με το φτωχο μου το μυαλο οτι πρεπει ναι μεν να γειωθει αλλα απο την αλλη θελει και μια αντισταση ...

    Το τι το πως και το γιατι δεν εχω καταλαβει ακομη...

    Περιμενω τις γνωμες σας με ανυπομονησια ...
    συτο που μου ερχεται στο μυαλο εινια θορυβος.Μπορεις να συνδεσεις το ροθτερ στο κουτι του οτε κατω στην εισοδο?η να τραβηξεις ενα προχειρο καλωδιο?μηπως το τηλφωνικο τρεχει με ρευματων καλωδια και δημιουργει αυτα τα προβληματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με γραμμη τηλεφωνου
    By John Quimby in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 13:50
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 19:57
  3. προβλημα ν\με 24αρα γραμμη
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-14, 20:20
  4. προβλημα με τηλ γραμμη
    By dalai in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-13, 20:19
  5. Προβλημα adsl-τηλεφωνου
    By Xarry in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-11, 23:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας