Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ELDES Συστήματα ασφαλείας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή ELDES Συστήματα ασφαλείας

    Τη γνώμη έχετε για τα συστήματα ασφαλείας ELDES ?? Δεν είμαι εγκαταστάτης και θέλω να αλλάξω το υπάρχων σύστημα του σπιτιού μου που είναι paradox. Είδα το software που δίνουν οι τύποι για να προγραμματίσεις τo συνεγερμό και ομολογώ οτι ψάρωσα . Στο site τους όλες οι πληροφορίες είναι ελεύθερες πράγμα πολύ βασικό για εμένα που δε κάνω αυτή τη δουλειά. Δε ξέρω τι γίνεται από θέμα αξιοπιστίας έχει ασχοληθεί κάποιος ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Υπαρχει καποιος λόγος που θες να αντικαταστήσεις το PARADOX ?
    Ειναι καποια λειτουργία που δεν υποστηρίζεται απο την υφιστάμενη εγκατάσταση και έιναι χρήσιμη - απαραίτητη και για αυτό θέλεις να πας σε ELDES ?

    Τα ELDES ειναι καλα και αξιοπιστα συστήματα. Αλλα και πάλι η ασφάλεια και η αξιοπιστία ενος σύστήματος μετριέται στην εγκατάσταση. Στο συνολικό αποτέλεσμα συντελεί ο σχεδιασμός και η μελέτη της λύσης ασφαλείας , ο τρόπος εγκατάστασης - προγραμματισμού και φυσικά και τα περιφερειακά (πίνακας , πληκτρολόγια , ραντάρ ασιθητήρια κλπ).

    Απο υποστήριξη πάντως η PARADOX δεν πάσχει και υπάρχει αρκετό κοινό (εγκαταστάτες - τεχνικοί) που τους γνωρίζει σε βαθος.

    Αν έχεις προβλήματα απο το PARADOX καλο ειναι να λυθούν πρώτα και μετά να αντικαταστήσεις όποια μονάδα διότι θα κληρονομίσει η νέα μονάδα τα προβλήματα της προηγούμενης (αν δεν οφείλονται φυσικά τα προβλήματα στον πίνακα και πληκτρολόγιο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Η paradox πάσχει πολύ σε υποστήριξη κατά τη προσωπική μου άποψη. Απευθύνεται μόνο σε εγκαταστάτες. Εγώ δεν είμαι εγκαταστάτης αλλά είμαι ηλεκτρονικός σε άλλο τομέα. Μια δυο φορές είχα μιλήσει μαζί τους για τεχνικές πληροφορίες και μου είπαν οτι αν δεν είσαι εγκαταστάτης δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν, ίσως να έχουν αλλάξει νοοτροπία και να κάνω λάθος . Ο συναγερμός έχει πρόβλημα στο control φόρτισης της μπαταρίας - εξακριβωμένο αυτό. Αν γίνει αλλαγή συστήματος θα το εγκαταστήσω εγώ και όχι κάποιος άλλος για να έχω το πλήρη έλεγχο το τι έχει προγραμματιστεί και πως. Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχω ελεύθερη πρόσβαση στο προγραμματισμό του. Ρώτησα για το σύστημα ELDES διότι είδα οτι δίνει ελεύεθερα το software και είδα και το περιβάλλον. Το λέω αυτό διότι δε βάζω συναγερμούς και δεν έχω εμπειρία και μου φένεται πολύ πιο εύκολο να συνδεθώ με ένα computer και να κάνω οτι θέλω παρά να κάτσω να διαβάσω ένα manual 200 σελίδες. Αν η paradox η κάποια άλλη έχει κάτι ανάλογο δε θα με πείραζε να το εγκαταστήσω για αυτό το λόγο ενδιαφέρθηκα για το συγκεκριμμένο σύστημα και ρωτάω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    γεια σου φιλε...εχει και η pyronix αυτο που ζητας...κατεβαζεις το προγραμμα προγραμματισμου απο την επισημη σελιδα της (αφου γραφτεις) και ειναι πανευκολο να κανεις οτι προγραμματισμο θελεις...θα κατεβασεις την ελληνικη εκδοση...ο προγραμματισμος γινεται μεσω καλωδιου rs232
    υπαρχει υποστηριξη πολυ καλη και ελευθερη προσβαση στο λογισμικο που θελεις..εγω ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε μου θα το κοιτάξω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    H αληθεια ειναι οτι οι αντιπροσωπείες εταιριών συστημάτων ασφαλείας τον καταναλωτή τον παραπέμπουν στους εκάστοτε εγκαταστάτες. Αυτό δεν γίνεται διότι δεν θέλουν να εξυπερετήσουν αλλά επειδή δεν μπορούν να γνωρίζουν το τεχνικό υπόβαθρο του κάθε χρήστη αλλά ούτε και τις ικανότητές του για λόγους ασφαλείας και λειτουργικότητας των συστημάτων τους παραπέμπουν σε κάποιον που έχει μια καλύτερη εμπειρία όπως είναι οι επαγγελματίες εγκαταστάτες.Επίσης σε κάποια εγκατάσταση οι χρήστες δεν γνωρίζουν τον κωδικό εγκαταστάτη ώστε να μπορεσουν να ππαραμετροποιήσουν το σύστημα και εκεί η έλευση του τεχνικού είναι αναγκαία. (όσο για την ποιότητα των εγκαταστατών αυτή δυστηχώς ποικίλει και φυσικά υπάρχουν και αρκετοί που εχουν εντρυφύσει σε πολύ καλό επίπεδο και προσφέρουν εγκαταστάσεις "υψηλής ποιότητας").

    Συμφωνώ και εγώ για τους Pyronix όπως και για άλλα συστήματα με σχετικά εύκολο προγραμματισμό όπως είναι το SIGMA Apollo.
    Το Καλύτερο θα ήταν απο την στιγμή που υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα να αντικατασταθεί η προβληματική μονάδα και αν θές γιατί όχι καινα αλλάξει και πίνακα - πληκτρολόγιο αν θες να ασχολήθεις με το προγραμματισμό του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορά. Συστήματα ασφαλείας
    By mikemtb in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 23:12
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-12, 21:49
  3. Συστήματα Ασφαλείας
    By lefteris_gr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-10, 23:44
  4. Συστήματα Αρίθμησης
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-09, 17:33
  5. Πνευματικά συστήματα
    By vayeros in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 08:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας