Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Αλλαγή dc jack σε Αcer laptop

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΙΤ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΑΠΑΧΡΟΝΗΣ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Αλλαγή dc jack σε Αcer laptop

    Καλησπέρα,

    Έχω ένα Acer Aspire 1501Lmi(του 2004) στο οποίο έχει σπάσει το dc port connector.(εκεί που μπαίνει ο φορτιστής τέλοσπάντων).
    Έχω ψάξει ebay και έχω βρει το αντίστοιχο ανταλλακτικό,αλλά εκεί που κολλάω είναι στην αποκόλληση του παλιού jack.
    Xτές πάλευα 2 ώρες για να το αποκολλήσω με ένα σχετικά παιδικό κολλητήρι και τρόμπα για το καλάι αλλά χωρίς να τα καταφέρω.
    Ποιό είναι το μυστικό λοιπόν? Ποιά είναι τα σωστά εργαλεία? Με 2 φίλους ηλεκτρονικούς που μίλησα, μου είπαν για μια ράβδο που ουστιαστικά είναι περιέλιξη χαλκού και τραβάει το καλάι, όπως και για πιστολάκι θερμού αέρα. Κάτι μου ανέφεραν επίσης και για σολντερίνη το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι..
    Η τιμή των τεχνικών ξεκινάει από 50 και φτάνει τα 90€ άκουσον-άκουσον(@$$@!), και ξέρουμε πολύ καλά ότι η τιμή του jack δεν ξεπερνάει τα 5 ευρώ!!!!

    Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του λοιπόν??
    Και να με συμβουλέψει τι εργαλεία να αγοράσω για να το κάνω μόνος μου!!

    Ευχαριστώ πολύ,
    Παναγιώτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Φίλε Πιτ νομίζω το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, είναι μια συνήθης επισκευή η οποία έχει τις ιδιαιτερότητές της. Προσωπικά δεν ξέρω να την κάνω άρα δεν μπορώ να σε συμβουλέψω.
    Από την άλλη όμως, μη δυσανασχετείς με τη χρέωση των τεχνικών. 50 ευρώ είναι πολύ λογική τιμή.
    Εδώ σε παθολόγο πας με βήχα, σου προσφέρει την ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ, γράφει ένα φάρμακο που έτσι κι αλλιώς θα ήξερες ότι πρέπει να πάρεις, και χρεώνει 50 ευρώ.

    Εντάξει ήταν ομολογουμένως μια ατυχής γενίκευση, αλλά και οι τεχνικοί πρέπει να ζήσουν...

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΙΤ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΑΠΑΧΡΟΝΗΣ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    ok, συμφωνω ότι τα 50 είναι καλή τιμή, αλλα όχι τα 90!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Φίλε Πίτ δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις,αλλα ασχέτως όμως απο αυτό,δεν μπορεί κανένας να κρίνει το ποσό που ζητάει ο κάθε τεχνικός χωρίς να γνωρίζει χωρίς να γνωρίζει τον τρόπο που δουλεύει και το πόση ώρα θα του πάρει για να ολοκληρώσει την εργασία που ανέλαβε.Αν ο τεχνικός χρειαστεί 2 ώρες να λύσει και να να δέσει το μηχάνημα σου και καμμια ώρα να σου αλλάξει το εξάρτημα,θα χρειαστεί να αφιερώσει στο μηχάνημα σου τουλάχιστον ένα τρίωρο.Εκτός απο την εργασία του,θα πληρώσεις και την γνώση,την εξειδίκευση,τα μηχανήματα του και την εμπειρία του.Δεν γίνεται να κρίνουμε τους μισθούς των άλλων απο τον δικό μας.Όπως είπε και ο makatas,είναι σαν να είσαι στο γιατρό...Πάντα φιλικά!!Αν πάλι θές να το φτιάξεις μόνος σου:Κολλητήρι,κόλληση,σολντρίνη,σέτ μικρών σταυροκατσάβιδων,τρόμπα απορρόφησης και πολύ υπομονή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Για να αγοράσεις επαγγελματικά εργαλεία ώστε να μπορείς να κάνεις εύκολα τη δουλειά σου θα πρέπει να δώσεις πολύ περισσότερα από 90€.
    Από εκεί και πέρα είπες ότι πάλευες για κανα 2 ώρες να ξεκολλήσεις το βύσμα. Το πιο πιθανό είναι να έκανες και κάποια άλλη ζημιά από τη θερμότητα και στα κοντινά εξαρτήματα ή να χάλασες καμία από τις στρώσεις της μητρικής εκεί τριγύρω.
    Αν μπορείς διέλυσε εντελώς το υπάρχον βύσμα προσεκτικά και άφησε μόνο τα μεταλλικά ποδαράκια πάνω στη μητρική.
    Μετά προσπάθησε να ζεστάνεις από την μία μεριά και από την άλλη να τραβήξεις ένα-ένα τα ποδαράκια που σου απέμειναν μετά την αφαίρεση του παλιού βύσματος. Για βοήθεια, προσπάθησε να λιώσεις αρχικά μία μικρή ποσότητα από καλάϊ πάνω στις υπάρχουσες κολλήσεις ώστε να γίνει πιο εύκολη η μεταφορά θερμότητας από το κολλητήρι προς τα ποδαράκια.
    Δεν γνωρίζω με τη εξοπλισμό δουλεύεις και δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν έχεις κάνει ήδη ζημιά από την προσπάθεια.

    Επίσης, τα 90€ για μια τέτοια δουλειά δεν μου φαίνονται υπερβολική τιμή. Δεν έχω ανοίξει το συγκεκριμένο laptop ποτέ για να ξέρω ακριβώς πως είναι μέσα αλλά σε παρόμοιες δουλειές που έχω κάνει έχει χρειαστεί να αφαιρέσω μέχρι και 45 βίδες για να βγει όλη η μητρική και να μπορέσω να δουλέψω με το βύσμα και έφαγα 5-6 ώρες στον πάγκο... Ο κάθε τεχνικός αναλαμβάνει και μία ευθύνη όταν θα σου πει ότι θα σου φτιαξει το τάδε βύσμα σε λαπτοπ. Αν πάει κάτι στραβά μπορεί να φάει και πάνω από μια μέρα για τελειώσει και να κλείσει τη δουλειά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΙΤ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΑΠΑΧΡΟΝΗΣ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    ok παιδια ισως ημουν υπερβολικος...
    Η αποκόλληση με θερμό αέρα μήπως είναι προτιμότερη λύση?
    Επίσης τι κολλητήρι προτείνετε. Εγώ έχω ένα αλλά δεν έχει καν βάση στήριξης. Επίσης η τρόμπα που έχω, δεν ξέρω απο που την έχω αλλά παίζει να είναι και από τα τζάμπο.
    Τέλος θέλω την γνώμη σας για την ράβδο χαλκού(πως είναι ο τεχνικός της όρος???????????????). Η περιέλιξη της βοηθάει ώστε να τραβάει το καλάι από τις επαφές?

    Ευχαριστώ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε πιτ! μηπως εχει "ξεχειλωσει"το βυσμα κ δεν εχει σπασει? στο λεω γιατι ειναι συχνη βλαβη αυτο. Αν συμβενει τοτε τα πργαματα ειναι πιο ευκολα για σενα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΙΤ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΑΠΑΧΡΟΝΗΣ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    όντως έχει ξεχειλώσει το βύσμα,αλλά επειδή το έχω ξανακολλήσει στο παρελθόνο πριν τρία χρόνια, θα ήθελα να του βάλω ένα καινούριο μιας και η τιμή του είναι εξαιρετικά προσιτή από ότι είδα στο ebay.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ράβδος αλλα΄ταινία με πολλαπλή πλέξη. Στα αγγλικά λέγεται Desoldering wire Spool. Με ένα καλό κολλητήρι (αυτή είναι η διαφορά του επαγγελματία απο καποιον που παλεύει με "παιδικό" κολλητήρι εξού και η τιμή). Η ταινία είναι διαφόρων εκατοστών σε πλάτος. Μια συνιθισμένη και απαραίτητη είναι στα 5-7mm πλάτος. Το κόστος της είναι χαμηλό. http://www.ebay.com/sch/i.html?_sop=...rt=nc&LH_BIN=1 Με ενα καλο κολλητήρι ακόμη και με τρόμπα κανεις τη δουλειά (φυσικά όχι απο τα τζάμπο) αλλά μια καλή, απλά θέλει προσοχή όπως ότι κανουμε και απαιτεί σοβαρότητα. Εγω προσωπικά που κανω τετοιες εργασίες σε Η/Υ συνέχεια χρεώνω το ανταλλακτικό (που το αγοράζω απο εξωτερικό πολύ φθηνότερο) πες πχ 12 ευρώ αγορά + 20% το κέρδος μου + 20 ευρώ εργασία (που είναι πολύ οικονομική) Αυτό κάνω εγώ. Αλλοι συνάδελφοι μπορεί και έχουν το δικαίωμα να εχουν διαφορετικό τιμολόγιο. Ελευθέρη αγορά εχουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Οταν λες οτι το εχεις ξανακολλησει τι εννοεις? εγω ειχα το ιδιο προβλημα κ απλα εβαλα ενα πολυ λεπτο κατσαβιδι κ εκλεισα προς τα μεσα την επαφη στο βυσμα κ ολα τελεια,χωρις να το αλλαξω..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop DC jack
    By kathikis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-13, 12:34
  2. Περί reballing σε acer laptop
    By Τρελος Επιστημονας... in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 23:41
  3. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-12, 09:14
  4. προβλημα με laptop acer 5680
    By nop in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-09, 08:22
  5. Πρόβλημα με κάρτα ήχου σε Laptop Acer!
    By Radiometer in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 03:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας