Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Control 16 relay from RS232

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή Control 16 relay from RS232

    Η σειριακή πόρτα (RS232 , Com) από μόνη της μπορεί να μας δώσει σε δύο pin , το pin 4 (DTR ) και στο pin 7 (RTS) με την βοήθεια προγράμματος στον υπολογιστή (High & Low) τάση κάνοντας χρήση της παραπάνω ιδιότητας της σειριακής πόρτας έχουμε την δυνατότητα να οπλίσουμε μόνο 2 ηλεκτρονόμους (relay) ενώ η παράλληλη πόρτα του υπολογιστή έχει 8 pin με δυνατότητα (High & Low) άρα μπορούμε να ελέγξουμε 8 ηλεκτρονόμους . Τώρα τι γίνεται στην περίπτωση που θέλουμε να ελέγξουμε παραπάνω από δύο ηλεκτρονόμους από μια σειριακή πόρτα ; Την λύση του προβλήματος αυτού θα μας την δώσει ένας μικροελεγκτής ο οποίος θα μπει ανάμεσα στην σειριακή πόρτα και των ηλεκτρονόμων . Αυτός ο μικροελεγκτής θα παίρνει εντολές από το πρόγραμμα που θα τρέχει στον υπολογιστή μας μέσου της σειριακής πόρτας και ανάλογα σύμφωνα με το πρόγραμμα που του έχουμε φορτώσει θα δίνει (High & Low) τάση στα pin του . Στο συγκεκριμένο project που έχω κατασκευάσει παίρνει 66 εντολές από τον υπολογιστή και ανάλογα ο μικροελεγκτής αφού επεξεργασθεί τις εντολές που πήρε σύμφωνα με το πρόγραμμα που του έχω τοποθετήσει , ελέγχει τους 16 ηλεκτρονόμους . Τώρα γενάτε και ένα άλλο πρόβλημα ότι ο μικροελεγκτής δουλεύει σε τάσεις TTL δηλαδή 5 Volt ενώ η τάση στην σειριακή πόρτα είναι ( +12V -12V) για να λύσουμε αυτό το πρόβλημα πρέπει να μετατρέψουμε την σειριακή τάση των 12V σε τάση TTL των 5 V , αυτό μπορούμε να το κάνουμε είτε με τρανζίστορ είτε με έτοιμο μετατροπέα όπως το MAX232 που χρησιμοποίησα και εγώ. Ως μικροελεγκτή έχω χρησιμοποιήσει τον PIC16F876A αυτόν είχα στο συρτάρι μου και καλύπτει τις ανάγκες του project ,το πρόγραμμα που έχω κατασκευάσει για τον υπολογιστή και το hex για τον προγραμματισμό του pic θα βρείτε το link στο blog μου http://sv1hag.blogspot.gr/2013/03/co...rom-rs232.html για να τα κατεβάσετε στον υπολογιστή σας είναι ΔΩΡΕΑΝ. Βέβαια αν κάποιος θέλει να ελέγχει λιγότερους από 16 ηλεκτρονόμους θα σχεδιάσει το pcb σύμφωνα με τις ανάγκες του , αφού βέβαια εφαρμόσει πιστά το σχηματικό ως προς την σύνδεση του μικροελεγκτή με τους ηλεκτρονόμους ώστε όταν πατάει το κουμπί του relay 1 να ανοίγει ο πρώτος ηλεκτρονόμος και όχι ο τρίτος ή ο δέκατος … Το πρόγραμμα που συνοδεύει την κατασκευή έχει και την δυνατότητα ημερησίων χρονοδιακοπτών και για τους 16 ηλεκτρονόμους έχω μεριμνήσει να λειτουργεί και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος δηλαδή φορτώνει με την έναρξη των windows , αφού βέβαια γίνει η σχετική ρύθμιση στα Bios του υπολογιστή ώστε να ξεκινάει ο υπολογιστής μετά από επαναφορά του ηλεκτρικού ρεύματος ύστερα από διακοπή ρεύματος . Αξίζει όσοι βέβαια έχετε ανάγκη (και σίγουρα θα την έχετε πολλοί μια που οι εφαρμογές της κατασκευής είναι πάρα πολλές) από μια τέτοια κατασκευή να την κατασκευάσετε γιατί στο εμπόριο θα την βρείτε ακριβότερη από τι θα σας κοστίσει αλλά και να μην ίσχυε αυτό η ικανοποίηση της κατασκευής θα σας το ξεπληρώσει όπως και σε εμένα.
    Βίντεο Control 16 relay from rs232

    Σχηματικό
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  control 16 relay from rs232.jpg Εμφανίσεις:  260 Μέγεθος:  148,5 KB
    Πλακέτα μετατροπέα MAX232
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MAX232PCB.jpg Εμφανίσεις:  263 Μέγεθος:  143,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MAX232.jpg Εμφανίσεις:  286 Μέγεθος:  140,4 KB
    Πλακέτα προστασίας με optocoupler PC817
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PC817.jpg Εμφανίσεις:  290 Μέγεθος:  143,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PC817PCB.jpg Εμφανίσεις:  260 Μέγεθος:  142,6 KB
    Πλακέτα 8 ηλεκτρονόμων με το ULN2803 που συνδέεται σε παράλληλη πόρτα υπολογιστή και τώρα και σε σειριακή πόρτα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Relay8_ULN2803PCB.jpg Εμφανίσεις:  271 Μέγεθος:  145,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Relay8_ULN2803.jpg Εμφανίσεις:  285 Μέγεθος:  144,3 KB
    Φωτογραφία του προγράμματος που δίνει εντολές στο PIC 16F876A
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Program control 16 relay from rs232.JPG Εμφανίσεις:  363 Μέγεθος:  56,2 KB

    PIC16F876A
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PIC16F876A.jpg Εμφανίσεις:  177 Μέγεθος:  146,9 KB

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1HAG : 20-03-13 στις 23:24

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris285 (20-03-13)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos318
    Όνομα
    ΠΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιαννη με πιο προγραμμα ευτιαξες το προγραματακη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos318 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Γιαννη με πιο προγραμμα ευτιαξες το προγραματακη?
    Το πρόγραμμα που τρέχει στον υπολογιστή το έφτιαξα με την Microsoft visual Basic 6 και το πρόγραμμα για το pic με την microbasic PRO αλλά αυτό Πάνο δεν έχει και τόση σημασία όσο σημασία έχει η κατανόηση του project control 16 relay from rs232 , παρεμπιπτόντως σου λέω Πάνο ότι είναι από τα αγαπημένα μου project τα οποία ονομάζω καθετοποίηση ηλεκτρονικών διότι τα έχει όλα και δεν αφήνεις σε άλλον να κάνει τίποτα δηλαδή σχεδιασμός κυκλώματος - προγραμματισμός στο pc και στο pic - κατασκευή hardware - λειτουργία όλου του πακέτου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos318
    Όνομα
    ΠΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1HAG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόγραμμα που τρέχει στον υπολογιστή το έφτιαξα με την Microsoft visual Basic 6 και το πρόγραμμα για το pic με την microbasic PRO αλλά αυτό Πάνο δεν έχει και τόση σημασία όσο σημασία έχει η κατανόηση του project control 16 relay from rs232 , παρεμπιπτόντως σου λέω Πάνο ότι είναι από τα αγαπημένα μου project τα οποία ονομάζω καθετοποίηση ηλεκτρονικών διότι τα έχει όλα και δεν αφήνεις σε άλλον να κάνει τίποτα δηλαδή σχεδιασμός κυκλώματος - προγραμματισμός στο pc και στο pic - κατασκευή hardware - λειτουργία όλου του πακέτου.
    Εχεις δικιο Γιαννη εχεις κανει εξερετηκη δουλεια 1000 μπραβω!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Συνχαρητηρια οντως πολλη ωραια κατασκευη!!!...Θα μπορουσες να ανεβασεις και τον κωδικα της visual basic?Θελω να κανω κατι αναλογο αλλα τωρα μαθαινω visual basic και εχω κολλησει μιας και μου λειπουν οι γνωσεις οσον αφορα το κομματι της basic

    Eυχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. απορια για DC-12v-10A-Relay-1CH-Wireless-RF-Remote-Control-Switch
    By ioannislab in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-14, 22:12
  2. κατασκευη control relay απο την παραλληλη θυρα LPT
    By thomasdriver in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-12, 09:13
  3. Relay control
    By p_pan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-08, 14:01
  4. Mετατροπή Rs232 5V σε Rs232 3.3V
    By x9-125 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 18:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας