Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: Behringer iNuke NU3000dsp

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Παρτον και δε θα σε αφησει παραπονεμενο.Μονο να θυμασαι.Τα βαττ ειναι πολλα και θελει προσοχη μην αρχισεις να καις ηχεια.

    Εγώ ξέρω ότι με παλμοτροφοδοτικό είναι πιό αργός λόγω του ότι δίνει ρέυμα όταν του ζητηθεί.
    Κι εγω ετσι νομιζα αλλα ακουσα τελικο με παλμοτροφοδοτικο να παιζει sub και επαθα ζημια.Φυσικα κι εδω οτι πληρωσεις παιρνεις.......

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων



    Κι εγω ετσι νομιζα αλλα ακουσα τελικο με παλμοτροφοδοτικο να παιζει sub και επαθα ζημια.Φυσικα κι εδω οτι πληρωσεις παιρνεις.......
    Δες λίγο αυτό εκεί που συγκρίνει με παλμοτροφοδοτικό και χωρίς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    βασικά ολα αυτα ειναι θεωρητικά και πιστεύω λιγο τραβηγμένα...
    δεν νομιζω να καταλαβει ο κοσμοσ σε ενα live οτι ο ενισχυτής σου ειναι λιγο "αργος" και να εχει πρόβλημα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Για μένα το θέμα στην σύγκριση μεταξύ δυο παρόμοιων επαγγελματικών ενισχυτών , με κλασικό τροφοδοτικό ο ένας και με παλμοτροφοδοτικό ο άλλος, έχει ως εξής:
    Το βασικό πλεονέκτημα του ενισχυτή με παλμοτροφοδοτικό , είναι ότι έχει λιγότερο βάρος ,από τον ενισχυτή που έχει κλασικό τροφοδοτικό με μ/τ,άρα ευκολία μεταφοράς.
    Αν όμως ο ενισχυτής τοποθετηθεί και λειτουργεί κάπου μόνιμα δεν νομίζω ότι το βάρος, στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι ένα σοβαρό πλεονέκτημα.
    'Όσο αφορά το πως παίζει (π.χ. τον αν είναι πιο αργός κ.λ.π.) ο ένας ενισχυτής σε σχέση με τον άλλο , σίγουρα ο κόσμος, σε ένα πάρτι για παράδειγμα, δεν θα καταλάβει τίποτα ( ή έστω μπορεί κάποιοι ,ελάχιστοι, να αντιληφθούν κάτι στον ήχο, που ίσως τους χαλάει και σίγουρα πολύ λιγότεροι να ξέρουν και να μπορούν να εξηγήσουν τι είναι αυτό).
    Η επιφύλαξη η δικιά μου είναι,στο πόσο αξιοπιστία και αντοχή στο χρόνο,βασικά, μπορεί να έχει το παλμοτροφοδοτικό ενός ενισχυτή και ιδιαίοτερα αυτής της κατηγορίας τιμής,σε σχέση πάντα με έναν ενισχυτή με κλασικό τροφοδοτικό με μ/τ, καθώς είναι γνωστό ότι τα εξαρτήματα ενός παλμοτροφοδοτικού (και ιδιαίτερα οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές )πρέπει να είναι πολύ καλής ποιότητας , με χαμηλό esr κ.λ.π.
    Εγώ πιστεύω ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής,λόγω της ποιότητας των εξαρτημάτων που χρησιμοποιούνται γενικά από τις εταιρίες κατασκευής , ένας ενισχυτής με παλμοτροφοδοτικό,σίγουρα θα βγάλει ζημιά στο τροφοδοτικό γρηγορότερα, από έναν ενισχυτή με κλασικό τροφοδοτικό.
    Άρα, αν το ζητούμενο σε ένα ενισχυτή είναι,πέρα από όλα τα άλλα και η αντοχή στο χρόνο, το κλασικό τροφοδοτικό νομίζω έχει πλεονέκτημα .
    Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα ενισχυτή με κλασικό τροφοδοτικό και στην θέση σου, αν επέλεγα μεταξύ των δύο ενισχυτών,(του EPX4000 και του EP4000), εγώ θα επέλεγα τον EP4000.
    Η άποψη μου φιλικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 11-04-13 στις 14:22

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Ωραιά. Το μόνο πράγμα που δεν μ'αρέσει όμως είναι η πρόσοψη του.. Αν ήταν μέσα στο κουτί του EPX καλά θα ήταν

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    όντως ο epx ειναι ποιο κουκλί αλλα αφου δεν τον θεσ για σαλόνι no problem...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Εγώ πιστεύω ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής,λόγω της ποιότητας των εξαρτημάτων που χρησιμοποιούνται γενικά από τις εταιρίες κατασκευής , ένας ενισχυτής με παλμοτροφοδοτικό,σίγουρα θα βγάλει ζημιά στο τροφοδοτικό γρηγορότερα, από έναν ενισχυτή με κλασικό τροφοδοτικό
    Γι αυτο εγραψα πιο πανω πως οτι πληρωσεις παιρνεις......Πριν κανα μηνα επαιξα με Lab Gruppen.Τι να λεμε.....Αγγιζει την τελειοτητα και απο ηχο και απο τιμη....Αντε μετα παρε Inuke.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. BEHRINGER DSP9024 compresor limiter
    By Γιώργος 231 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 22:12
  2. Κονσολα Behringer mx1804
    By tsakmaki in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 09:27
  3. ΑΓΟΡΑ BEHRINGER INUKE NU3000DSP
    By TASAN in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 07:57
  4. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ EP 2500 BEHRINGER
    By sakis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 18:35
  5. behringer mdx 1600
    By status in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-09, 19:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας