Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Απευθείας τηλ σύνδεση 2 η περισσότερων Voip Αta συσκευών δικτύου χωρίς provider .

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Απευθείας τηλ σύνδεση 2 η περισσότερων Voip Αta συσκευών δικτύου χωρίς provider .

    Θέλω να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να κάνω κλήση απο voip ata σε voip ata χωρίς την χρήση κάποιου ενδιάμεσου provider πχ. voipdiscount .
    Δηλαδή να έχουν τα voip ata κάποια στατική ip μέσω dyndns και ουσιαστικά να κάνω κλήση πχ απο την αθήνα στο εξωτερικό χωρίς να χρεώνομαι κάτι , δηλαδή να λειτουργεί σαν εσωτερική επικοινωνία . To ενα voip ata να καλεί το άλλο .

    Αυτό μπορεί να γίνει με 2 voip ata μόνο ή πρέπει να μπεί στην μέση και κάποιος server με asterisk ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα διαχείρισης τηλεφωνικών συνδέσεων .
    Καλό θα ήταν αν είναι εφικτό να γλιτώσω τον ενδίαμεσο server δηλαδή να καλεί απευθείας από το ένα voip ata στο αλλο voip ata .

    Επίσης τι συσκευές μπορώ να χρησιμοποιήσω για να το κάνω αυτό . Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ το voip ata 3102 της linksys , και το έχω σετάρει να κάνει φτηνές κλήσεις μέσω ένως voip provider .

    Πιστεύω οτι αυτό που θέλω να κάνω γίνεται με το linksys γιατί δέχεται πολύ παραμετροποίηση , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι τεχνικά εφικτό .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το skype ή ανάλογο πρόγραμμα
    αν τώρα θές να βάλεις τα voip σου, ναι γίνεται
    Αν ξέρεις την ip του ρουτερ που καλείς θα το ρυθμίσεις να κάνει προωθήσει των port στο IP του voip
    Αντι το όνομα του provider θα βαλεις την ιρ του απεναντι ρουτερ
    user name kai password οτι έχεις βαλει μεσα στο voip σου
    Για να έχει καλή επικοινωνία πρέπει να έχει τουλάχιστο 8MBPS

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Μάλιστα .

    Ναι το χρησιμοποιώ το skype , αλλά πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτοί οι υπολογιστές για να έχεις την δυνατότητα να καλέσεις τον άλλον οποιαδήποτε στιγμή χωρις να χρεωθείς .

    Επειτα εγώ σκεφτόμουν αν γίνεται μέσω των voip ata να καλείς απο το εξωτερικό το voip ata στο σπίτι μου και αυτό με την σειρά του να καλεί κάποιο τοπικό νούμερο , δηλ σαν μικρό τηλ κέντρο . Αν θέλεις να καλέσεις απο εξωτερικό πχ έναν ελληνικό αριθμό .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το skype ή ανάλογο πρόγραμμα
    αν τώρα θές να βάλεις τα voip σου, ναι γίνεται
    Αν ξέρεις την ip του ρουτερ που καλείς θα το ρυθμίσεις να κάνει προωθήσει των port στο IP του voip
    Αντι το όνομα του provider θα βαλεις την ιρ του απεναντι ρουτερ
    user name kai password οτι έχεις βαλει μεσα στο voip σου
    Για να έχει καλή επικοινωνία πρέπει να έχει τουλάχιστο 8MBPS
    8mbps download φαντάζομαι , θέλεις να πείς . Γιατί τα voip νομίζω παίζουν σε Kbps , δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με upload 1024 kbit/s .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Γιαννη πολλα θες.

    Υπαρχουν router συμβατα με skype οπου συνδεεις ειτε Voip τηλ ειτε κανονικο (εξαρταται απο το router).xωρις την αναγκη ανοικτου υπολογιστη.
    Στα skype αν θυμαμαι καλα πληρωνεις καποιο ποσο και σου δινουν νουμερο τηλ. για να σε καλουν.
    Τωρα για τα 8mps εχω καποια αμφιβολια... καταφερνω και μιλαω με gsm αρκετες φορες(οχι παντα) ικανοποιητικα..


    *κανε μια αναζητηση σε ρουτερ συμβατο με skype.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αυτο το τελευταίο δεν το έχω κανει και δεν ξερω να σου πω
    με 1024 upload ειναι οκ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Τι λέτε στον άνθρωπο; Φυσικά και γίνεται αυτό που θέλει! Φτάνει τα modem/router του να μην του πρήξουν τα συκώτια!
    χτύπα στο google "linksys 3102 ip dial" και θα σου βγάλει πολλές συζητήσεις, όπως π.χ. Αυτή

    0 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λέτε στον άνθρωπο; Φυσικά και γίνεται αυτό που θέλει! Φτάνει τα modem/router του να μην του πρήξουν τα συκώτια!
    χτύπα στο google "linksys 3102 ip dial" και θα σου βγάλει πολλές συζητήσεις, όπως π.χ. Αυτή

    δηλαδη δεν θελει ενα τετοιο http://anyweb.gr/free-voip-phone-number/index.html η σκαιπ ωστε να μπορεσει να παρει αριθμο τηλεφωνου να τον καλουν ?
    εννοειται οτι χρειαζεται το καταλληλο μοντεμ-ρουτερ,provider δεν χρειαζεται?
    Η προταση που εκανα με το σκαιπ δεν τον καλυπτει?εσενα δεν καλυπτει? τι λεμε στον ανθρωπο?για εξηγησε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Μποεί να γίνει χωρίς αριθμό voip/χωρις συνδεση voip χωρίς skype. Θέλει μόνο DDNS ή static ip (ή το ένα ή το αλλό) ουτε SIP server δεν χρειάζεται κανένας provider. Πρέπει μονο να κάνει port forward την 5060 και τις rtp ports στο modem του. Όπως στον link που του έδωσα. Στο dial plan μπορει να δηλώσει ενα αριθμο που μόλις τον πατάει στο ένα τηλέφωνο το ένα ata θα κανει ip to ip κλήση στο άλλο. Το κατάλληλο router/modem πήγενε στο ότι μερικές φορές δεν μπορεί να γίνει σωστή συνεργασία μεταξύ router και ata για τα rtp ports.

    Του λέτε για skype και voip providers που δεν χρειάζονται για αυτό που θέλει. Μπορεί να βάλει και asterisk ή call manager server. Το χρειάζεται όμως;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 21-03-13 στις 13:41
    現御神

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Μάλιστα ευχαριστώ , οι συνεργασίες router και voip ata θα έχουν μάλλον θέμα .
    Αν κάνω κάτι θα ενημερώσω για την πορεία του όλου project .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα εκτός αν πρέπει να κάνω νέο.
    Έχω 2 ίδια VOIP της Grandstream HT503 και θέλω να έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές και μια τηλεφωνική γραμμή.
    Θα περιγράψω τι έκανα μέχρι τώρα μήπως και με βοηθήσει κάποιος και γλυτώσουμε το 60ευρο!

    Συνδέω τα 2 VOIP από την θύρα LAN του καθενός με ένα απλό hub 8 εισόδων.
    Συνδέω τις 2 θύρες WAN στο ίδιο hub.
    Το 1ο έχει LAN IP 192.168.2.1 και WAN 192.168.0.160. Το 2ο έχει LAN 192.168.2.2 και WAN 192.168.0.161
    Δεν έχω βάλει SIP server και όρισα "NO SIP registration" και στα 2.
    Αφού έχω ορίσει στατική IP για τον Η/Υ και πρόσθεσα ανάλογα subnet για τα 2 VOIP, ανοίγω τον browser στο 192.168.2.1
    Δίνω τον κωδικό που έχει μανίσιο : admin
    Δίνω στο FXS τον sip server 192.168.0.160:5060 και στον 2ο VOIP 192.168.0.161:5060
    Ορίζω τα ID σε 5 και 6 για το 1ο και το 2ο και κάνω ping στο 192.168.0.160 και 161. ΔΕΝ μιλάει!

    Αφού έπαιξα με όλες σχεδόν τις βασικές ρυθμίσεις, μηδένισα τα VOIP και τώρα πλέον περιμένω βοήθεια από το φόρουμ.
    Με μπερδεύει το όλο ζήτημα γιατί δεν ξανασχολήθηκα με το θέμα των VOIP.
    Κάποιος ζήτησε 60 ευρώ για να το κάνει τηλεφωνικά. Ελπίζω να τα γλυτώσω.
    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση υπόγειου τηλ. καλωδίου..
    By hitech444 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 22:59
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-12, 00:26
  3. Σύνδεση δυο συσκευών με καλώδιο HDMI
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-12, 23:07
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-11, 17:13
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 01:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας