Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Πτωση τασης-καλωδιο και αποσταση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή Πτωση τασης-καλωδιο και αποσταση

    Καλησπερα με αφορμη το αλλο μου θεμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=69041 θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις πανω σε ενα κυκλωμα που εχω ιδη φτιαξει.

    προκειται για ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο το οποιο εχω βαλει τον αισθητηρα του μεσα στον ηλιακο για να βλεπω αν εχω ζεστο νερο. το θερμομετρο αυτο λειτουργει με 1 μπαταρia ρολογιου 1,5v τυπου LR44.το θερμομετρο ειναι αυτο http://www.calculator.net/voltage-dr....150&x=87&y=11

    Η αποσταση οθονης θερμομετρου και αισθητηρα ειναι 5 μετρα καλωδιο.Εγω αρχικα δεν ειχα μπει στο τρυπακι να ψαχτω και σαν ασχετος οπως ειπαμε και στο αλλο thread πηγα και αγορασα τηλεφωνικο καλωδιο το συνδεσα και εδω και 6 μηνες λειτουργει κανονικα.

    ψαχνωντας το θεμα ομως τωρα υπολογισα εδω http://www.calculator.net/voltage-dr....150&x=87&y=11 οτι με αυτο το καλωδιο εχω μεγαλη αντισταση.

    Πως γινετε λοιπον να λειτουργει το θερμομετρο μου με 0,60v οπως λεει το calculator? και πως η μπαταρια κραταει 6μηνες τωρα χωρις να εχει αδειασει?

    ευχαριστω
    Μανος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Δεν είναι καθόλου περίεργο που σου λειτουργεί. Μπορείς να μας πεις τα νούμερα που έβαλες στο calculator γιατί υποψιάζομαι πως εκεί έχει γίνει κάποιο λάθος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    τα εχεις μπερδεψει λιγο ... η μπαταρια ειναι κατω μαζι με τη συσκευη . Μονο αισθητηρας ειναι πανω στο μποιλερ , σωστα ?

    2 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το θερμομετρο αυτο λειτουργει με 1 μπαταρia ρολογιου 1,5v τυπου LR44.το θερμομετρο ειναι αυτο
    Μάνο φτιάξε το link. Πρέπει να ισχύει αυτό που γράφει ο Νίκος (dalai).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Προφανως το θερμομετρο δεν τραβαει 150mA!
    Αν ηθελε τοσο ρευμα η μπαταρια θα κρατουσε λιγοτερο απο ωρα (αμφιβαλλω κι αν μπορει να δωσει 150mA παρατεταμενα μια LR44).

    Μηπως θελει 150μA το θερμομετρο; πιο λογικο μου ακουγεται αν ειναι καποιο μικρο με lcd.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι καθόλου περίεργο που σου λειτουργεί. Μπορείς να μας πεις τα νούμερα που έβαλες στο calculator γιατί υποψιάζομαι πως εκεί έχει γίνει κάποιο λάθος...
    λοιπον εβαλα copper/ 32awg γιατι το τηλεφωνικο ειναι 0.20mm τριχιδια/ 1,5volt/DC/single set of conductors(αυτο δεν ξερω τι ειναι)/5μετρα/0.105amp(που τοση συμφωνα με αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/LR44_battery ειναι τα αμπερ που δινει η μπαταρια)

    δεν ξερω ομως ποσα θελει για να λειτουργησει το θερμομετρο :P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα εχεις μπερδεψει λιγο ... η μπαταρια ειναι κατω μαζι με τη συσκευη . Μονο αισθητηρας ειναι πανω στο μποιλερ , σωστα ?
    Μπαααααα.Τα εχω μπερδεψει ΠΟΛΥ H μπαταρια ειναι κατω με τη συσκευη και ο αισθητηρας πανω.Σωστα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο φτιάξε το link. Πρέπει να ισχύει αυτό που γράφει ο Νίκος (dalai).
    Το λινκ εμενα μου παιζει αλλα εβαλα και τα νουμε για να το δειτε.

    Σας ευχαριστω για την βοηθεια.Πφφ και δεν βρησκω και κανενα βιβλιο να διαβασω.Μονο απο καποια σχολη ισως..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως το θερμομετρο δεν τραβαει 150mA!
    Αν ηθελε τοσο ρευμα η μπαταρια θα κρατουσε λιγοτερο απο ωρα (αμφιβαλλω κι αν μπορει να δωσει 150mA παρατεταμενα μια LR44).

    Μηπως θελει 150μA το θερμομετρο; πιο λογικο μου ακουγεται αν ειναι καποιο μικρο με lcd.
    Ναι κατι τετοιο πρεπει να παιζει.εχει μια lcd 5x2 εκατοστα. Δεν εχει καπου στα χαρακτηριστικα ποσα αμπερ θελει για να λειτουργησει επομενως δεν ξερω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Φίλε Μάνο,

    To ρεύμα που περνάει από το τηλεφωνικό σου καλώδιο μόνο προς το αισθητήριο και όχι όλο το θερμόμετρο (που έτσι και αλλιώς είναι πολύ λιγότερο απο 150mA).
    Είναι πάρα πολύ μικρό ισως και λιγότερό απο δεκάδες uA.
    Η αντίσταση που προσθέτει το καλώδιο σου είναι της τάξεως των μονάδων Ωμ με αποτέλεσμα να έχει εντελώς αμελητέα αλλαγή στην μέτρησή σου.
    Ακόμα και το διπλάσιο καλώδιο να βάλεις, πάλι δεν θα έχει διαφορά
    Θα σου έλεγα να μετρήσεις τα ρεύματα για το διαπιστώσεις και μόνος σου, αλλά η μέτρηση τόσο μικρών ρευμάτων σε τόσο χαμηλή τάση δεν μπορεί να γίνει με απλά όργανα που πιθανόν να έχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το θερμομετρο αυτο λειτουργει με 1 μπαταρia ρολογιου 1,5v τυπου LR44.
    το θερμομετρο ειναι αυτο http://www.calculator.net/voltage-dr....150&x=87&y=11...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Μπαααααα.Τα εχω μπερδεψει ΠΟΛΥ ... Το λινκ εμενα μου παιζει...
    Μάλλον τα έχεις μπερδέψει πάρα πολύ!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 21-03-13 στις 12:41 Αιτία: σύντμηση

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Το αισθητηριο που εχεις μεσα στο μποιλερ ειναι μια απλη αντισταση με την ιδοτητα να μεταβαλει την τιμη αναλογως θερμοτητας .Αν πηρε θερμομετρο του λαου (china) τοτε αυτος ο αισθητηρας "παιζει " την τιμη του γυρω στα 10ΚΩ ( 1-40 ΚΩ) .Υπαρχουν και διαφορετικες αποκρησεις αλλα να ευχεσε να εχεις τετοιο (θα σου πω μετα).
    Το καλωσιο που προσθεσες εχει αντισταση π.χ. 10 Ω (πολυ, για να δεις) οποτε η ολικη αντισταση γινετε 10.010Ω αμελητεα διαφορα . ΟΠΟΤΕ: δεν αλλαζει η τιμη στο θερμομετρο σου (θα διχνει ιδια θερμοκρασια με πριν την προσθεση της προεκτασης) και το συνολικο ρευμα που διαρεει τον αιθητηρα ειναι 1,5V/10010Ω =0.0001 Α
    Υ.Γ. αν εισαι ατυχος και η αντισταη στου παιζει στο +- 1ΚΩ παλι δεν θα εχεις προβλημα.Απλα θα "χανει" λιγο το θερμομετρο

    2 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον dalai για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DJman (21-03-13), GeorgeVita (21-03-13)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. περιεργη πτωση τασης
    By nio-4- in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-16, 23:55
  2. πτωση τασης - παροχη
    By gkouk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-13, 21:44
  3. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΕ LM 317 ΚΑΙ ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ
    By billtsig in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 15:53
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 00:37
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 16:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας