Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: υπολογισμος μικρου καταξυκτη ποσο καιει την ημερα για να το συνδεσω με φωτοβολταικο!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΗΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή υπολογισμος μικρου καταξυκτη ποσο καιει την ημερα για να το συνδεσω με φωτοβολταικο!

    γεια σας παιδια και για ακομα μια φορα μπραβο για την καλη δουελεια! θα ηθελα να συνδεσω ενα μικρο καταξυκτη Π.Χ. και τετοιο http://www.skroutz.gr/s/1872250/United-UND40103.html τωρα αν ειναι 90 λιτρα η 110 λιτρα δεν με πειραζει! και τι ενεργειακη κλαση να παρω??? και ποσο καιει περιπου η καθε κλαση σε εναν τεοιο πανω κατω καταξυκτη??? για να μπορεσω να υπολογισω τι πανελ να βαλω..! ξερω ειναι ακριβο αλλα δεν γινετε αλλιως εκει που ειναι δεν παει ρευμα με τιποταααααα... το λεω γιαυτους που θα βιαστουν να που (εεε βαλτο στην μπριζα γιατι δεν συφερει) σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ΓΓια το συγκεκριμενο δεν βρηκα κατι ,αν και το κλαση Α δεν νομιζω οτι ειναι ιδανικο.
    αυτο εδω http://www.bestprice.gr/item/2147678...si-zfc-623-wap ειναι κλαση Α+ εχει διπλασια χωρητικοτητα και αναφερει την ετησια καταναλωση να βγαλεις ενα ενδεικτικο.Γενικα ψαξου σε αυτο το μαγαζι.
    Επισης να εχεις υποψη σου οτι για ημερησια καταναλωση οταν διαιρεσεις με το 365 να βαλεις και ~*1,2 ή *1,3 λογω καλοκαιριου,

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Κοίταξε και σε είδη camping / τροχόσπιτου, μήπως βρείς τίποτα φτηνό που να λειτουργεί με υγραέριο.
    Εξαιρετική απόδοση και μεγάλη αυτονομία με κάθε φιάλη αερίου, χαμηλότερη αρχική επένδυση σε σχέση με panels/μπαταρίες, και το κόστος λειτουργίας μάλλον είναι χαμηλότερο από το κόστος αλλαγής μπαταρίας στο μέλλον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΗΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΓια το συγκεκριμενο δεν βρηκα κατι ,αν και το κλαση Α δεν νομιζω οτι ειναι ιδανικο.
    αυτο εδω http://www.bestprice.gr/item/2147678...si-zfc-623-wap ειναι κλαση Α+ εχει διπλασια χωρητικοτητα και αναφερει την ετησια καταναλωση να βγαλεις ενα ενδεικτικο.Γενικα ψαξου σε αυτο το μαγαζι.
    Επισης να εχεις υποψη σου οτι για ημερησια καταναλωση οταν διαιρεσεις με το 365 να βαλεις και ~*1,2 ή *1,3 λογω καλοκαιριου,

    δηλαδη αν τα υπολογισα σωστα ειναι 255000w/ετος οποτε το κανω *1,2 =306000 πες 310000w/ετοσ να εισαι μεσα μετα κανεις 310000/365=850w/ωρες την ημερα! μια τηλεοραση 14' 40w*7 ωρες=280w/ωρες (συνολο 1150w/ωρες ημερισιος, χοντρα χοντρα!) τωρα για το πανελ κανουμε 1150/3 για χειμωνα= 384wp! για μπαταριες μπαταριες κανω 384*3 για να μην αδειαζει τελειος η μπαταρια =1150w/ωρες και επειδει ειναι 12βολτο το συστημα κανω 1150/12=96ΑΗ και αν βαλω μια 200ah και ενα πανελ 450wp για να εχω και 2 μερες αυτονομια θα ειμαι οκ?

    και αν απο ολα τα παραπανω ειμαι οκ τι inverter να βαλω για να σηκωνει και τηλεοραση και αυτον τον καταξυκτη????? καμια προταση??

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη αν τα υπολογισα σωστα ειναι 255000w/ετος οποτε το κανω *1,2 =306000 πες 310000w/ετοσ να εισαι μεσα μετα κανεις 310000/365=850w/ωρες την ημερα! μια τηλεοραση 14' 40w*7 ωρες=280w/ωρες (συνολο 1150w/ωρες ημερισιος, χοντρα χοντρα!) τωρα για το πανελ κανουμε 1150/3 για χειμωνα= 384wp! για μπαταριες μπαταριες κανω 384*3 για να μην αδειαζει τελειος η μπαταρια =1150w/ωρες και επειδει ειναι 12βολτο το συστημα κανω 1150/12=96ΑΗ και αν βαλω μια 200ah και ενα πανελ 450wp για να εχω και 2 μερες αυτονομια θα ειμαι οκ?


    και αν απο ολα τα παραπανω ειμαι οκ τι inverter να βαλω για να σηκωνει και τηλεοραση και αυτον τον καταξυκτη????? καμια προταση??

    σε εχασα.Τα 850 που υπολογισες ειναι η καταναλωση την ημερα το καλοκαιρι (λογω ζεστης).ολα λες 1150.Βγαζεις 400w πανελ για χειμωνα.Δεν υπολογισες απωλειες μπαταριων και inverter 10+10 % περιπου.Ισχυει και για τις μπαταριες.Οποτε με μια 200αρα που υπολογισες εισαι για μια μερα καταναλωσεις.
    φωτα?
    7 ωρες τηλεοραση και ουτε λαμπα?
    ιnverter καθαρου ημιτονου και μονο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Ναι καλα, θελεις ψυγειο, θελεις και ινβερτερ, θελεις και να σου λειτουργει κανονικα; Αυτο δεν ειναι απλο ουτε φθηνο.
    Εαν ξεκινησεις να αγορασεις ψυγειο και ινβερτερ που δεν μπορουν να συνεργαστουν θα χασεις τα χρηματα σου.

    Πολυ καλη ειναι η λυση με ψυγειο γκαζιου που γραφτηκε και παραπανω.

    Ενδιαφερομαι να βαλω μερικα πελτιερ σε μικρο ψυγειο, να λειτουργει διχως ινβερτερ.
    Εχω ενα μικρο ψυγειο αυτοκινητου που εχει ενα στοιχειο πελτιερ και παροτι δεν εχει δυνατη ψυξη, μπορει να κρατα κρυα οτι βαζω μεσα (οχι παγωμενα).

    Ισως κατασκευη με μεγαλυτερο μεγεθος και περισσοτερα πελτιερ να ειναι λυση για μικρο ενεργειακο συστημα και ατομικες αναγκες (μικρη χωρητικοτητα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΗΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    αποτι καταλαβα δεν γινετε τιποτα!! δυσκολο πολυ και αρκετα χρηματα... οχι δεν ηθελα να συνδεσω φωτισμο εχει φωτισμο με αλλο πανελ διπλα.. αλλα μονο φωτισμο! δεν ηθελα ψυγειο αλλα καταψυκτη... αυτο που λεσ με το μικρο ψυγειο θα μου αρεσε να το δω σαν κατασκευη οοοοοοταν το κανεις με το καλο ποσταρετο εδω και σιγουρα ολο και καποιος θα ενδιαφερετε να φτιαξει κατι τετοιο.. σασ ευχαριστω ολους..

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. φωτιστικο καιει μονο την μια λαμπα
    By personaldrummer in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-14, 22:59
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-13, 20:25
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΣΕΙΡΙΝΑ
    By pinboy in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 12:21
  4. Ποσο επικίνδυνη είναι αυτή η κεραία για την υγεία?
    By giorgosxristou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 15:50
  5. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 01:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας