Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Ενέργεια από Ραδιοκύματα (σχηματικό)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή Ενέργεια από Ραδιοκύματα (σχηματικό)

    Ενέργεια από ραδι&#95.JPG
    Αυτό το κύκλωμα μετατρέπει τα ραδιοκύματα συχνότητας σε ηλεκτρική ενέργεια.

    Μπορούν να εξασφαλίσουν το 40 Volts σε 10 Watts επ 'αόριστον. Η ισχύς εξόδου μπορεί να βελτιωθεί με την κεραία.
    Η τοποθέτηση της κεραίας κοντά σε μεγάλα μεταλλικά αντικείμενα δίνει περισσότερη δύναμη.

    Η Antenna θα πρέπει να είναι πάνω από 150 πόδια μακρύ καλώδιο, τοποθετείται οριζοντίως τόσο υψηλές όσο μπορείτε για καλύτερα αποτελέσματα. Το δείχνει την κατεύθυνση είναι επίσης κρίσιμη για την έξοδο. Κρατήστε το κύκλωμα όσο πιο κοντά στην κεραία μαζί σας.

    Μπορείτε επίσης να πειραματιστείτε με τα πιάτα, κλπ. Το κύκλωμα λειτουργεί επίσης ως ένα παθητικό ανιχνευτή. Όταν τα μεγάλα μεταλλικά αντικείμενα περνά τη δύναμη παίρνει υψηλότερη. Επίσης, η ευαισθησία του μπορεί να ανιχνεύσει τις αλλαγές της ενέργειας στη γη και έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έγκαιρη προειδοποίηση της σεισμικής δραστηριότητας .. Φαίνεται ότι η τοποθέτηση της κεραίας είναι κρίσιμη για την έξοδο. Με την κατασκευή πολλών από αυτά τα κυκλώματα και τη σύνδεση εξόδους μαζί τους, θα μπορούσε να παράγει την ενέργεια για να τροφοδοτήσει ένα σπίτι.

    Να θυμάστε ότι κάθε μονάδα χρειάζεται το δικό anntena του. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πειραματιστεί με διαφορετικά μήκη και τα μεγέθη των anntenas. Κάθε τόπος στη γη έχειδιαφορετικά επίπεδα ισχύος RF. Ofcource κοντά σε μεγάλες πόλης ή κοντά σε transmiters όπουRF είναι τεράστια στον αέρα, το κύκλωμα λειτουργεί πολύ καλύτερα. Για να πάρετε μια ιδέαγια την καλύτερη anntena, Φανταστείτε ότι η μονάδα αυτή ως ένα all δέκτης ραδιοσυχνοτήτων.Ένα πολύ κρίσιμο σημείο που εξετάζει είναι ηγείωση του κυκλώματος το οποίο πρέπει να είναι κατάλληλα αγώγιμα. Η γείωση πρέπει να αποτελείται από κάποιο τύπο μεταλλικό, αγώγιμο σωλήνα ή ράβδου. Χρησιμοποιήστε τη γη του σπιτιού σας ή να αγοράσετε ένα νέο έδαφος γηαπό την αγορά σφυρί το τόσο βαθιά όσο μπορείτε για καλύτερα αποτελέσματα.


    Γεια σας παιδιά γνωρίζει κανείς αν στέκουν τα παραπάνω? .. ή αν έχει ασχοληθεί κανείς?
    Έψαξα για τις διόδους γερμανιου 1Ν34 .... αλλά δεν τις βρίσκεις και εύκολα ..
    αυτά τα παρακάτω είναι όμοια? ή δεν κάνουν το ίδιο?

    http://www.ebay.com/itm/1N34-GERMANIUM-DIODES-FOR-PEDAL-BUILDING-MODDING-1N34A-/120365490063

    Επίσης το βρήκα και εδώ παρακάτω αλλά το αναφέρει σε 1N34 A ... είναι το ίδιο υλικό?
    http://www.fuzzville.gr/-diy/301-1n34a.html

    Και άλλες παρόμοιες προτάσεις και ιδέες δεκτές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Ρίξε μια ματιά.

    Υπάρχει έτοιμο ολοκληρωμένο που το κάνει αυτό. Αλλά βέβαια με λίγο ρεύμα εξόδου. Λογικό άλλωστε! Έχω ασχοληθεί αρκετά με αυτό. Ότι θες ρωτάς, αν μπορώ να βοηθήσω.


    http://www.powercastco.com/PDF/P2110-datasheet.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Αν εξαιρέσουμε το οτι κάθε δίοδος ''τρώει'' περίπου μισό βολτ και ότι η
    κεραια πρέπει να έχει το μέγεθος οικοδομικού τετραγώνου,,,[άντε μιας ταράτσας]

    τότε μας μένει να δούμε πως θα ταλαντώσει αυτό το σχέδιο στα ραδιοκύματα με απουσία πηνίου...

    γίνεται αυτό που λες αλλά όχι με αυτό το σχέδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Γνωριζω αυτο το κυκλωμα και το εχω κατασκευασει με 8 διοδους γερμανιου, 4 κεραμικους και 4 ηλεκτρολυτικους πυκνωτες.
    Στην ουσια ειναι πολλαπλασιαστης τασης πολλων σταδιων με διοδους και πυκνωτες.
    Το κυκλωμα λεγεται ampient power module

    http://www.google.co.uk/search?q=amb...w=1024&bih=488

    Τα συμπερασματα απο την χρηση του
    Δεν υπαρχει περιπτωση να παρετε απο αυτο 10Watts επ αοριστον. Αυτο ειναι ψευδες.
    Αυτο που μπορει καποιος να διαπιστωσει ειναι η αργη φορτιση των πυκνωτων (πολυ αργη) και η μικρη ικανοτητα παροχης ρευματος, μονο στιγμιαια οταν συνδεθει φορτιο οπως μικρο λαμπακι, αυτο αναβει και αμεσως σβυνει, αφου αδειαζει τους πυκνωτες που γεμισαν μετα απο ωρες.

    Εχει σχεση ο τοπος που θα τοποθετηθει. Δηλαδη διπλα σε μια κεραια που ακτινοβολει τα αποτελεσματα ειναι καλυτερα.
    Το εχω δοκιμασει και διπλα σε πηνιο Τεσλα, επισεις λειτουργει.

    Λεω να μην επενδυσει καποιος για αγορα των υλικων αφου θα απογοητευτει απο το αποτελεσμα.
    Ειναι "ελευθερη" ενεργεια ελαχιστη και διχως οφελος.
    Εαν το θελετε μπορω να ανεβασω φωτο της κατασκευης που δεν την χρησιμοποιω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από her Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει έτοιμο ολοκληρωμένο που το κάνει αυτό. Αλλά βέβαια με λίγο ρεύμα εξόδου. Λογικό άλλωστε! Έχω ασχοληθεί αρκετά με αυτό. Ότι θες ρωτάς, αν μπορώ να βοηθήσω.
    Ευχαριστώ το είδα αυτό που προτείνεις και δίκιο έχεις ότι είναι "μικρό" σε ισχύ για (5βολτ στα 50μιλιαμπέρ) . Και είναι από ότι γράφουν οι οδηγίες του , για βοηθητικές εφαρμογές σε απομακρυσμένες περιοχές.
    Ευχαρίστως να μου πεις μια δυο ιδέες φίλε Her . έτσι για να είμαι ποιο καλά διαβασμένος με τα παραπάνω.

    Όχι ότι θέλω να το χρησιμοποιήσω για κάποιον ιδιαίτερο σκοπό . απλά το βρίσκω ενδιαφέρον και "προκλητικό" .
    1) Το αρχικό σχέδιο στο μήνυμα #1 . πιστεύεται ότι μπορεί να αποδώσει λογικά 40V & 10W . (εφόσον ακολουθήσουμε ακριβώς αυτά που προτείνει?) δηλαδή π.χ. 150 πόδια? = 45 μέτρα αντέννα κεραία τι εννοεί? το καλώδιο ? τι είδος καλώδιο? ή μήπως εννοεί ότι μπορεί η κεραία να είναι κάποιο υποτίθεται "σύρμα" με μήκος 45 μέτρα? Λέει επίσης ότι γίνεται και χρήση δορυφορικού πιάτου?.

    2) Δεν με ενδιαφέρει πόσο μεγάλα ποσοστά ισχύος θα έχω τελικά ... γιατί από τα διάφορα που διάβασα μέχρι τώρα εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες - είδος κεραίας - γείωση - περιοχή που να έχει μεγάλες εκπομπές ραδιοσυχνότητας π.χ. κεντρικά του ΟΤΕ? κτλ

    3) Στο Youtube είδα κάτι σχετικές εφαρμογές σε μικρότερες κλίμακες που για κεραία έβαζαν απλό σύρμα ή σύνδεση σε κάποιο μεταλλικό παράθυρο??
    και για γείωση την γείωση του σπιτιού??
    4) Στο σχηματικό που έδειξα παραπάνω απαιτείται απόλυτη ακρίβεια στα υλικά που αναφέρει? π.χ. το 1N34 κρυσταλλο - δίοδος το βρίσκω σε πολλές παραλλαγές μήπως δεν κάνουν όλες? .... και σχετικά με πυκνωτές π.χ. λέει 22mF ... αν δεν βρίσκω 22 και χρησιμοποιήσω π.χ. "μπακαλίστικα" 20 ή 25 mf θα έχω προβλήματα? τέλος πάντων τι πρέπει να προσέξω και τι να ζητήσω ώστε να ολοκληρώσω το παραπάνω σχηματικό . Εντάξει δεν θα το κάνω και τέλειο !! γείωση (σπιτιού έχω) ... κεραία (περιμένω να μου προτείνεται τι μπορώ να βάλω).. και για τα υπόλοιπα υλικά (που μπορώ να τα βρω ή αν υπάρχουν κάποια εναλλακτικά κτλ) ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    αυτο θες......



    και αυτό το σχέδιο που έχεις στο πρώτο ποστ ξέχνα το.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tsimpidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lion (23-03-13)

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Ευκολα μπορει να επηρεαστει καποιος που βλεπει βιντεο στο δικτυο και να νομιζει πως ειναι χρησιμη ελευθερη ενεργεια.
    Αγορασα και εγω διοδους γερμανιου και το αποτελεσμα δεν με ικανοποιησε.
    Καθε διοδος γερμανιου ειναι καταλληλη για την εφαρμογη αφου αυτες εχουν μικροτερη πτωση ταση απο αλλες διοδους.

    Και οταν θα το φτιαξετε θα μετανιωσετε διοτι δεν θα σας ειναι χρησιμο. Ετσι την πατησα και εγω.
    Αντε λοιπον αγοραστε ολοι διοδους γερμανιου να λυσετε το ενεργειακο προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Magneto : 22-03-13 στις 22:52

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Δεν πρόκειται να σου αποδώσει αυτό. Εδώ το p2110 που έχει σχεδιαστεί για αυτό το σκοπό έχει έξοδο 50ma.

    Εγώ είχα κάνει το εξής: είχα συνδέσει ένα μικροελεγκτή και ένα αισθητήρα θερμοκρασίας που είχαν κατανάλωση και τα δυο περίπου 20ma αν θυμάμαι καλά. Για να μπορέσει να δουλέψει χρειαζόταν να κάνω κλήση από το κινητό μου (ώστε να αυξηθεί η rf ισχύ) και το κινητό σχεδόν να ακουμπάει πάνω στην κεραία

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    με το κρυσταλ ράδιο δεν καλύπτει κάποιος τις ενεργειακές του
    ανάγκες αλλά τουλάχιστον ακούει ράδιο τζάμπα !!!!

    η φάση είναι οτι κυκλοφορούν σχέδια μόνο για την ''μπάντα'' των ΑΜ [μεσαίων] οπού
    οι σταθμοί έχουν μειωθεί δραματικά,
    ενδιαφέρων θα είχε μια κατασκευή crystal radio στα FM οπου υπαρχουν
    πολύ περισσότεροι σταθμοί και
    αρκετά κοντά μας, δεν έχω κάτι υπόψιν όμως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Zener_
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    sillicon valley
    Μηνύματα
    330

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το κρυσταλ ράδιο δεν καλύπτει κάποιος τις ενεργειακές του
    ανάγκες αλλά τουλάχιστον ακούει ράδιο τζάμπα !!!!

    η φάση είναι οτι κυκλοφορούν σχέδια μόνο για την ''μπάντα'' των ΑΜ [μεσαίων] οπού
    οι σταθμοί έχουν μειωθεί δραματικά,
    ενδιαφέρων θα είχε μια κατασκευή crystal radio στα FM οπου υπαρχουν
    πολύ περισσότεροι σταθμοί και
    αρκετά κοντά μας, δεν έχω κάτι υπόψιν όμως.
    Δεν γίνεται crystal radio για fm γιατί απλά δεν υπάρχει δέκτης με απλή ανίχνευση περιβάλλουσας για διαμόρφωση συχνότητας. Έχει νόημα μόνο για διαμόρφωση πλάτους

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Zener_ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tsimpidas (23-03-13)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-16, 00:40
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-12, 01:19
  3. Υπολογισμός Απόστασης με ραδιοκύματα...
    By dj.fostiras in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-11, 05:49
  4. Αφθονη ενέργεια από ηλιακούς δίσκους
    By gRooV in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-10, 10:33
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-09, 23:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας