Καλησπέρα κύριοι,


Καλώς σας βρήκα στο forum σας.


Θα προχωρήσω στην ερώτηση που έχω και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Στο σπίτι που μένει η μητέρα μου σκευτικα να κάνω κάτι αλλαγές , μεταξύ των οποίων και η παροχή ρεύματος για το air condition.

Καθώς η πρίζα που ήταν συνδεδεμένο ήταν πολύ χαμηλά , για καλύτερο αισθητικό – και πρακτικό αποτέλεσμα – σκέφτηκα να συνδέσω κατευθείαν το καλώδιο του ac στο κουτί που είναι ψηλά στον τοίχο , και να μείνει μόνιμα συνδεδεμένο στο ρεύμα.


Πήρα σκάλα , άνοιξα το κουτί – αφού έβγαλα αρκετά άτσαλα τη βαφή του τοίχου και είδα :


1 κίτρινο καλώδιο
2 μαύρα
1 γκρι αρκετά πιο χοντρό από τα άλλα


Να σας ενημερώσω πως η πρίζα που είναι κοντά στο έδαφος είναι με 3 οπές , και στις 2 που μπαίνει η κλασική διπολική πρίζα καταλήγουν το γκρι με ένα μαύρο , ενώ στη τρίτη οπή που μένει κενή όταν μπει πρίζα καταλήγει το κίτρινο.
Επίσης έκοψα τη πρίζα από το ac στο σωστό μήκος και βρέθηκα σε 3 καλώδια , καφέ κιτρινοπράσινο και μπλε.


Από λίγο ψάξιμο είδα ότι το μπλε είναι το ουδέτερο. Με κατεβασμένο το γενικό έκανα διάφορες συνδέσεις αλλά καμία δεν έπαιξε. Εκτός αυτού σε μια απόπειρα , όταν ξανασήκωσα το γενικό για να τεστάρω , έπεσε η ασφάλεια , οπότε την έκανα την στραβή….


Πλέον πρέπει να έχω κάψει την ασφάλεια του ac , οπότε χρήζει αλλαγής!
Μπορείτε να με διαφωτίσετε με την καλωδιωση ?

Τουλάχιστον να τα συνδέσω σωστά στο καπάκι , να είναι οκ , και μετά να ψαχτώ για το πώς θα αλλάξω την ασφάλεια στο ac ώστε να τσεκάρω ξανά.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.