Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: 16f716 ICSP προβλημα ...τααα χω καααανει...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    UnHappy 16f716 ICSP προβλημα ...τααα χω καααανει...

    Καλημερα σε ολους

    Εδω και μερικες μερες εχω κολισει σε ενα προτζεκτ που εφτιαχνα (θα ποσταρω αναλυτικα σχηματικο κωδικα και τα παντα ουτως η αλλως (απλα δε τα εχω μαζι μου)) στο ποιο τραγικο σημειο ever..στο να περασω τον κωδικα μεσα στον pic..

    φφφ τωρα ειναι ατελες το post μου γιατι δεν εχω το υλικο να ποσταρω ομως για αρχη να ρωτησω το εξης:

    Εχει ασχολιθει κανενας με τον 16f716?Τον εχει προγραμματισει μεσω ICSP??

    Να πω οτι το chip version ειναι Ver5 οποτε δεν συμπεριλαμβανετε στο errata που στα παλια versions δε γινοταν να το γραψεις μεσω icsp (εξαλου δοκιμασα κ αυτο που ελεγε στο errata αλλα τζιφος)...

    Κατα τις 20:00 θα ποσταρω ολα τα δεδομενα για το προτζεκτ να δειτε μην εχω κανει καμια χοντραδα στην συνδεσμολογια του icsp (αν κ ειναι η κλασσικη που βαζω σε ολα) και τον κωδικα (που ομως δε παιζει πολυ ρολο γιατι δοκιμασα κ με ενα σχεδον αδειο προγραμμα κ παλι τιποτα)...

    Επισης ο programmer που εχω ειναι ενας noname της πλακας που ειναι το ποιο πιθανον να φταιει κιολλας (γιαυτο κ ισως ζητησω αν καποιος εχει καποιον της προκοπης αν γινεται να περασω να δοκιμασω κ εκει ωστε να φυγει κ η απορια αν ειναι ο programmer μου)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Γεια σας και παλι...

    Ο programmer που εχω ειναι ακριβώς αυτος : http://www.easytechnology.gr/index.p...s_id=679&page=

    το σχηματικο της κατασκευης που εφτιαχνα ειναι το εξης:

    export.jpg

    τα πινς για το icsp εχουν την ιδια παραταξη που εχει και ο programmer μου (οποτε μπορει να φαινεται λιγο λαθος σε σχεση με το default icsp)

    Ειναι ενα οργανο για μοτοσυκλετα που θα περιλαμβανε στροφομετρο , βολτομετρο και αμπερομετρο και θα μπορουσε να ειδοποιησει αν συμφωνα με τα RPM του κινητιρα τα VOLTS ειναι λαθος και θα σε ειδοποιουσε..Φυσικα το προγραμμα δεν εχει φτασει εκει αλλα ενα μικρο κοματι του το εχω ετοιμο...

    Κατα την διαρκεια των δοκιμων μου να δω τι φταιει εκανα τα εξης :
    Αρχικα γειωσα το ενα PIN του κρυσταλλου ωστε να αποτρεψω το να ξεκινησει το προγραμμα..(αυτο το ελεγε στο errata για αλλη εκδοση παλαιοτερη)
    Μετα αφαιρεσα το display , το οptocoupler και την αντισταση 10k
    Δοκιμασα με μεγαλυτερη αντισταση
    Δοκιμασα να μη τροφοδοτισω απο τον programmer αλλα κανονικα απο τροφοδοτικο.
    Αλλαξα το program delay απο το CHIPINFO.cid του programer..
    τιποτα...

    Σε ολες τις περιπτωσεις μπορω να διαβασω τα περιεχομενα του Microcontroller , μπορω να κανω verify το τιποτα που περιερχει απο το εργοστασιο αλλα δε μπορω να γραψω τιποτα απολυτως και το μηνυμα που λαμβανω ειναι μερικες φορες "RECEIVED DATA ERROR ...ABOUT TO APPLY RESET" και αμα το πολυ πειραξω THE BOARD IS NOT RESPONDING ...ABOUT TO APPLY RESET...Αυτο προφανως ειναι καποιο προβλημα του προγκραμερ γιατι κολαει...

    εχει κανενας καμια ιδεα?Θα του ειμαι υποχρεος...

    Thanx παντως...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Φίλε μου αν θες γενικά να ασχοληθείς με pic, αγόρασε έναν original pickit2 , στην rs κοστίζει 25ε περίπου.
    έτσι χάνεις πολύ χρόνο σε βλακείες, και εγώ κάτι τέτοια έκανα στην αρχή, προσπαθούσα να φτιάξω κλόνο pickit2 και τελικά χάλασα τα διπλάσια λεφτά χωρίς να κάνω δουλειά,

    Για να το προγραμματίσεις το μόνο που χρειάζεται ειναι να έχει τροφοδοσία το κύκλωμα σου, και να να είναι ενωμένη η γείωση του προγραμματιστή με αυτή του τροφοδοτικού , το pin τη τάσης στο iscp δεν χρειάζεται να το συνδέσεις, έτσι είσαι ήσυχος οτι οτι δεν έχεις θέμα ρεύματος , αν έχεις πολλά εξαρτήματα στη κατασκευή σου, αυτό το λέω στη περίπτωση που δεν τροφοδοτείς το κύκλωμα σου την ώρα που το προγραμματίζεις

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-03-13 στις 00:46

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δίοδο δεν βλέπω πουθενά στο /MCLR...

    To /MCLR κανονικά* στον προγραμματισμό είναι 13V οπότε χωρίς δίοδο, τα 13V περνάνε απο την R5 σου, στα 5V με αποτέλεσμα να έχεις λίγο περισσότερα απο 5V στην τροφοδοσία, και πολλά λιγότερα απο 13V στο /MCLR κατα τον προγραμματισμό. Μερικά τσιπάκια είναι περίεργα και μόλις πέσει λίγο η τάση απο τα 13V δεν προγραμματίζονται. :/



    *Εκτός αν παίζεις με LVP και λοιπές ιστορίες

    Edit: .... και συμφωνώ και επαυξάνω με τον picdev απο πάνω.... οι τιμές είναι λιώμα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Πωω ,, αυτο με την διοδο ειναι σοβαρη παραληψη βασικα η οποια με ακολουθει σε ολες τις κατασκευες!,,ωραια μια χαρα.Χμ. παντως στην προκειμενη περιπτωση δεν παιζει ρολο (αλλα θα το δοκιμασω μολις επιστρψω σπιτι να βαλω διοδο) γιατι ειχα δοκιμασει και να μην εχω R5 just in case...

    Ομως και ο programmer μου ειναι αστειος οπως λες picdev.. Εντωμεταξυ απο RS δεν εχω παρει ποτε , βασικα δεν ηξερα οτι στελνει ελλαδα καν.. Αλλα να σε ρωτισω : γιατι pickit2 και οχι pickit3?Υπαρχει καποιος λογος?Αποσο ξερω το pickit2 ερχεται μαζι με stand alone προγραμμα για να μην αναγκαζεσαι να τα κανεις ολα απο το MPLAB και οτι λειτουργει και ως logic analyser κατι που παρολες τις αλλαγες που εκανε η microchip στο pickit3 ακομα δε το εχει βαλει.Για stand alone προγραμμα δε ξερω αν εχει ο pickit3 , νομζω ναι

    thanx!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για προγραμματισμό PIC (ICSP)
    By babisko in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 17:31
  2. pic και icsp
    By nicklie in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-12, 23:54
  3. !Βοηθειααα! Κυκλωμα τηλεχειρισμου! τι καααανει?
    By Στέφανος19 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 22:25
  4. JDM2 και ICSP
    By picdev in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-11, 01:18
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-10, 11:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας