Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 84

Θέμα: Εργοστασιο κατασκευής πλακετων

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τασο τα στοιχεια που να τα βρεις σε αυτες τις περιπτωσεις; Να κανεις βιντεοσκοπιση ή ηχογραφιση; Πολυ δυσκολο.
    Εγω δεν εχω μονο μια προσωπικη περιπτωση τετοια αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναι να αποτρεψω καποιο γνωστο μου.
    Και οταν δεν εχεις στοιχεια μπορει ολα να τα αντικρουσει με δυο μονο λεξεις : "Λες βλακειες" και βρισκεσαι μπλεγμενος σε ιστορια χωρις τελος.
    Δεν είναι ακριβώς έτσι... γιατί εντάξει άντε έναν να πεις ότι τον αντικρούει όπως λες, όμως αν είσαστε πολλοί τελικά (αφού όταν ανοίγει το κουτί της Πανδώρας, βγαίνουν και νέα και πιό πολλά στην φόρα) θα είναι σαφέστατα δύσκολο να ισχυριστεί, ο όποιος αυτός, ότι όλοι ενορχηστρωμένα "λετε βλακείες" !!!
    Με το να αφήνετε όμως έτσι γενικά μπηχτές, που δεν έχουν καν κατεύθυνση προς κάτι πιο συγκεκριμένο. τελικά απαξιώνετε και όλους τους άλλους που δεν έχουν ούτε σχέση ούτε πρόθεση για κάτι τέτοιο!!!
    Και εγώ έχω "πέσει" θύμα κατά καιρούς διαφόρων πλακετάδων στο παρελθόν, για διάφορες αιτίες, αν και όχι για αντιγραφή (απ'όσο δύναμαι να γνωρίζω τουλάχιστον μέχρι σήμερα)! Και εξ'άυτών των εμπειριών μου τελικά κατέληξα και να είναι φίλος και κουμπάρος μου ο πλακετάς μου!!! Αλλά για τις εμπειρίες μου εκείνες, ούτε θα αναφέρω ποτέ σε μιά δημόσια συζήτηση με παντελή ασάφεια και γενικολογία, όπως ένα πχ "πλακετάδων από την Καλλιθέα" ή "από την Καλαμαριά", όπου μπορεί να υπάρχουν και κανά δυό άλλοι εκεί που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΑ - ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ποτε μαζί τους για να τους θάβω γενικολογώντας τόσο ξεδιάντροπα!!!
    Για αναλογίσου το, και μετά ξαναπές μου αν τελικά επιχειρείς ως καλό άνδρας να προστατέψεις όπως λες κάποιον γνωστό σου ή τελικά θα κάνεις περισσότερο γενικό κακό ως ένας ξεδιάντροπος γενικευτής που ακολουθείς κατά γράμμα & την φιλοσοφία του "όλοι μαζί τα φάγαμε"!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 28-03-13 στις 19:24
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Παρ'οτι εχεις δικιο στην αποψη σου δεν μου λες πως μπορω να εχω στοιχεια ωστε να υποστηριξω αυτο που λεω.
    Και δεν ειμαι και σιγουρος αν ειμαστε πολλοι με αναλογες εμπειριες ετσι ωστε να δημιουργουμε κανονα και να μην ειμαστε εξαιρεση στο συγγεκριμενο φορουμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.kesaris.com.gr/

    Με τον κ. Δημήτρη, έχει καλή ποιότητα και οι τιμές του είναι σχετικά καλές για μεγάλες ποσότητες για παραγωγή πλακέτας.
    Τι λες βρε Μανο, εμενα, με 22+ χρονια στον χωρο, καηκε η γουνα μου εκει περα...
    Μιλαμε για αρπαγες που κοιτανε μονο να πληρωθουνε.
    Η δουλεια που μου κανανε και ηταν λαθος (δικο τους), δεν τους ενδιαφερει. Αρκει να πληρωθουνε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες βρε Μανο, εμενα, με 22+ χρονια στον χωρο, καηκε η γουνα μου εκει περα...
    Μιλαμε για αρπαγες που κοιτανε μονο να πληρωθουνε.
    Η δουλεια που μου κανανε και ηταν λαθος (δικο τους), δεν τους ενδιαφερει. Αρκει να πληρωθουνε.
    Επαναλαμβάνω πως αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία με τους συγκεκριμένους καθώς και γνωστού μου επαγγελματία στο χώρο των ηλεκτρονικών εφαρμογών αυτοματισμών χωρίς κάποιο παρατηρηθέν πρόβλημα. Τον τύπο δεν τον ξέρω ούτε του κάνω πλάτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβάνω πως αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία με τους συγκεκριμένους καθώς και γνωστού μου επαγγελματία στο χώρο των ηλεκτρονικών εφαρμογών αυτοματισμών χωρίς κάποιο παρατηρηθέν πρόβλημα. Τον τύπο δεν τον ξέρω ούτε του κάνω πλάτες.


    Ωραια λοιπον, θα πω κι εγω την δικη μου εμπειρια και το "παρατηρηθεν προβλημα".

    Κατ αρχην πηρα τηλεφωνο και ζητησα τιμη για το κοστος της πλακετας μου.
    Πολυ ωραια, χωρις παζαρια συμφωνησα.
    Επειδη λεει, το προγραμμα μου ειναι παλιο (ειναι το boardmaker σε dos), θα επιβαρυνθω και 10 ευρω για το φιλμακι.
    Κανενα προβλημα.
    Εστειλα λοιπον το αρχειο μου οπως το σωζει το προγραμμα, δηλαδη ειχε την καταληξη .pcb.

    Αυτο ειναι ενα κακο print screeen απο το dos
    Συνημμένο Αρχείο 42544

    Ο ιδιος λοιπον, επρεπε να παει στην φωτοσυνθεση και να του φτιαξει ενα φιλμακι σαν κι αυτο


    Συνημμένο Αρχείο 42546

    (εγω το εκανα απλα με εναν postscript to pdf converter)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    και ιδου η μ@λ@κι@ που παρελαβα

    1234.jpg

    εχει καμμια σχεση με τα παραπανω?

    γι αυτο εφαγα 3 μηνες να σχεδιαζω?

    πως θα περασω 14Α απο αυτους τους διαδρομους?

    οταν ρωτησα "πως ειναι ετσι?"

    πηρα την απαντηση "ετσι το σχεδιασες"...

    αυτες οι δυο πλακετες μου εχουν μεινει (πληρωμενες στο ακεραιο), χωρις να κολησω τα υλικα

    μια και καθε μια εχει 496 εξαρτηματα, και δεν μπορω να πεταξω τοσα υλικα.

    πληροφοριακα, την πατατα, του την εκανε στην φωτοσυνθεση, αλλα κι αυτος δεν ειδε τιποτα?

    αμεσως να πει οτι φταιω εγω που το σχεδιασα ετσι????

    το πλακωσε στην βουτα του κασσιτερου, μπας και κλεισουν τα κενα, αλλα που...εδω μιλαμε για τρυπες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Τελικά για τι ποσότητες μιλάμε; δεν το είδα πουθενά ! ! !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    **** Αν έχει κάποιος μια μέθοδο επιμεταλλωμένη οπής για το σπίτι δεν θα έλεγα όχι αν την αναρτήσει
    αυτη με καποιες αλλαγες πχ να μην τριβεις με γυαλοχαρτο και hcl
    http://www.youtube.com/watch?annotat...&v=KTNuTv_IQp4
    με παρομοιο τροπο το κανουνε και τα εργοστασια

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Να μιλήσω και εγώ ...

    "Βγάζω" περίπου λίγο πιο κάτω απο < 1000 τεμ το χρόνο. Πλέον δεν συνεργάζομαι
    με κανέναν Έλληνα, μιας και με όσους έχω συνεργαστεί, σιγά-σιγά απογοητευόμουν
    και στο τέλος έφυγα.

    Με αποκορύφωση έναν "παιδί" στην Θεσσαλονίκη (σχετικά καινούργιος τότε), με το
    όνομα Αριστείδης, Αρίστος δεν θυμάμαι κάπως έτσι. Είχε αυτό το site. Τώρα απ'ότι
    βλέπω υπάρχουν ιαπωνικο-κινέζικα απο "κάτω":

    現在等サイトは調整中です。しばらくお待ちください!

    Αυτό σημαίνει:

    Αυτή η ιστοσελίδα είναι υπό ρύθμιση. Παρακαλώ περιμένετε!
    Δηλαδή το γνωστό μας Under Construction ή Υπό Κατασκευή ..., δηλαδή αγοράστηκε
    απο κάποιους που έχουν όρεξη για δουλειά. Japan μεριά. Ή κάποιο hobbit εκεί γύρω.

    Ο Αρίστος λοιπόν είχε ένα ελάττωμα. Δεν θυμόταν ποτέ τι σου έχει πεί, σαν ημέρα
    παράδοσης. Σου έλεγε "Τετάρτη". Πέρναγαν 4 Τετάρτες, και όταν τον έπαιρνες τηλ
    σου έλεγε Ουυυυυυυ ή Ωχχχχχχχχ σε ξέχασα. Περνούσαν ακόμα κάνα δυο Τετάρτες.
    Δεν λεω όλοι έχουμε περάσει τα στάδια μας σε αυτή την ζωή, αλλά τι να κάνουμε?.

    Οι τιμές του όμως πολύ καλές για πράσινες (Default Color PCB) πλακέτες. Η ποιότητα
    όμως αυτών, ήταν κατηγορίας Play-School προσχολικής ηλικίας (ή παιζω & μαθαίνω).
    Αφού μερικές φορές νόμιζα οτι μου κάνει πλάκα ..., και οτι τις είχε βάψει με πινέλο και
    μάλιστα με αραιωμένες τρίχες (αφήναν γραμμές). Τουλάχιστον αν ηταν με "Ρολό" δεν
    θα άφηνε "κενά".

    Φιλιππίδης & Καίσαρης : Δεν λεω καλά παιδιά ..., αλλά άμα θες να κάνεις δουλειά,
    η "δημόσιες σχέσεις", έπονται. Το ιδανικό/ζητούμενο θα ήταν να υπήρχαν και τα δυο.

    Οι δυο αυτοί λοιπόν είναι επαγγελματίες, για ερασιτεχνικές πλακέτες. 'Η αντίστροφα.
    Είναι "ερασιτέχνες", για επαγγελματικές πλακέτες ...

    Προσοχή:

    Δεν θίγω αυτούς τους δυο ανθρώπους, προς θεού, θίγω την δυνατότητα ή ικανότητα
    που έχουν οι μικρές βιοτεχνίες κατασκευής τυπωμένων. Γιατί κακά τα ψέματα:
    "Τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα". Στην Ελλάδα δεν υπάρχει υποδομή για τέτοια.

    Τώρα κάποιες μεγάλο-εταιρείες (Project Line, ASPiSYS, Prisma Electronics ?, και άλλες),
    δεν γνωρίζω αν κατασκευάζουν PCB εδώ Ελλάδα, ή τα στέλνουν έξω για εκτύπωση,

    (Αναφέρομαι στις πλακέτες "κοσμήματα-Full Extra", και οχι για απλές) οπότε δεν μπορώ
    να πω και την γνώμη μου. Και εφόσον βέβαια δεν έχω συνεργαστεί με αυτές ...

    Άλλοι τώρα ζητάγανε tooling cost, χωρίς να κρατάνε το pattern ("μήτρα" - πατρον), και
    σου ξανά-ζήτάγε πάλι μια 100-στάρα ευρώ, για το ίδιο File.

    Σε άλλους άμα μιλούσες για Through Hole (επιμεταλλωμένες οπές), 2 oz copper thickness,
    Enig, επίχρυσα pad's ... νόμιζαν οτι τους έβριζες. Και αυτοί που καταλάβαιναν σου έλεγαν
    με τον τρόπο τους να βάλεις υποθήκη το σπίτι σου, προκειμένου να τις εκτυπώσει. Και
    πέρα απο αυτό ... η FR4 ήταν οτι και η Mercedes στα αυτοκίνητα. Καλά για Duroid/Teflon
    η Rogers ... ούτε κουβέντα. Βέβαια ήταν και άλλες εποχές. Τώρα δεν ξέρω τι κατάσταση
    επικρατεί. Μιλάω για > 7-8 χρόνια πίσω.

    Βέβαια έχουν κλείσει και πολλοί (ή εγώ δεν τους βρ
    ίσκω). Pan Technical, Μ. Σταύρου ...

    Τελειώνοντας πιστεύω οτι λείπει ο επαγγελματισμός του Έλληνα στην δουλειά του.
    Και για να μην το γενικεύσουμε, μιλάω για την συγκεκριμένη δουλειά. Μιλάω για την
    πλειοψηφία αυτών, και οχι για όλους.


    Αυτά ... πιστεύω οτι κούρασα ...
    Παώ για ύπνο z z Z Z z z Z Z z z


    4 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    @ Κώστας ultra:

    2013-03-29 08.50.13.jpg2013-03-29 08.50.25.jpg2013-03-29 08.50.59.jpg2013-03-29 08.52.36.jpg2013-03-29 08.52.50.jpg

    Αυτή είναι μια δικιά μου απο τον Καίσαρη. Δεν έχω κάποια παρατήρηση να κάνω, για αυτό σου τα λέω όλα αυτά. Δεν με απασχολεί αν
    τις φτιάχνει στην Κίνα και μου τις πασσάρει δικές του, όσο εγώ κάνω τη δουλειά μου. Και νομίζω πως για τον καθένα που κάνει όλη αυτή
    τη διαδικασία, αυτό είναι το ζητούμενο. Πάντα θα υπάρχουν παράπονα, πάντα θα υπάρχουν υποστηρικτές, εγώ δεν είμαι με καμμιά απο
    τις δυό πλευρές.

    Σημείωση: Τα αρχεία gerber που του στέλνω είναι απο Altium DXP.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolena για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michaelcom (05-12-14)

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By musiker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 15:29
  2. Εκτυπωση πλακετων
    By kostas2005 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 12:57
  3. Εκτυπωση Πλακετων
    By Pefres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 01:25
  4. ΕΥΡΕΣΗ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By athalex in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-07, 17:54
  5. Εμφανιση Πλακετων
    By NUKE in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-05, 11:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας