Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 84

Θέμα: Εργοστασιο κατασκευής πλακετων

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε Μάνο (manolena), αυτή η πλακέτα στη δίνει ο Καίσαρης αλλά δεν την φτιάχνει ο ίδιος.
    Συνεργάζεται με Ισπανία και αυτό επειδή μου το έχει πει ο ίδιος. Απλά και εγώ τον έχω φάει στη μάπα τον Καίσαρα γιαυτό στο λέω.
    Ο φίλος μου ο Σωτήρης (AspiSys) τις φτιάχνει στην Βουλγαρία (και ο λόγος διότι εδώ στην Ελλάδα είχε βρει τον μπελά του)
    και ο φίλος μου ο Βασίλης (ProjctLine) είναι λίγο ακριβός βέβαια αλλά τουλάχιστον παίρνεις ίσος και το καλύτερο δείγμα στην Ελλάδα.
    Αυτά από την δικιά μου εμπειρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον k_sotiris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (29-03-13)

  3. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Με αλλα λογια, ο ενας τις φτιαχνει Βουλγαρια, ο αλλος Ισπανια, ο παραλλος πιθανοτατα στην Σινικη(sic!)....

    Τελικα μου φαινεται, ο μονος Ελληνας κατασκευαστης PCB ειναι ο mtzag.

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    κατασκευσταης δεν ειμαι αλλα πιστευω οτι ανετα καποιος στο σπιτι του φτιαχνει 2 οψεων επαγγελματικες με πολυ προσιτο εξοπλισμο.
    θα σας δωσω καποια tips
    το μυστικο για να βγουνε τα vias και η ευθυγραμιση σωστα
    ειναι να γινουνε σαν 1ο βημα της κατασκευης οι τρυπες στο cnc router οπου θελει πολλες στροφες το spindle.
    Αμα κανεις στην αρχη τις τρυπες μετα η ευθυγραμηση ειναι πολυ ποιο ευκολη και οι επιταλωμενες οπες γινονται ποιο ευκολα.
    Δηλαδη το 1ο πραγμα που κανεις ειναι οι τρυπες πριν καν βαλεις το φωτοευσθητο υλικο.Μετα κανεις εμφανιση αποχαλκωση κτλπ.
    Μετα στην διαφανεια πρεπει να ειναι απο inject καλο εκτυπωτη στο φουλ 3πλη και το ποιο σημαντικο για να βγαλεις 5 mils ειναι η εκτυπωμενη επιφανεια να ακουμπαει στην πλακετα και οχι η λεια επιφανεια
    και να βαλεις φως απο leds 400nm οχι απο λαμπες φθοριου.
    θελει βοηθεια με μπουρμπουληθρες απο αερα στην εμφανιση και αποχαλκωση και κατα τη διαδικασια μονο κοκκινο led για να βλεπεις.
    solder mask μονο UV curable υγρη οχι sheets η φτηνη solder mask του ebay αμα την κανεις σωστα cure με UV leds δινει επαγγελματικο αποτελεσμα

    Αυτα που ακουστηκανε για 200 χιλιαδες για να βγαλεις τις δικιες σου πλακετες 2 οψεων επαγγελματικου επιπεδου ειναι στη σφαιρα της φαντασιας
    μπορεις να τις βγαλεις με πολυ λιγοτερα. και με τραγικα λιγα αμα εχει καποιος φιλος σου cnc router να σου τις προτρυπησει.
    Το μονο ζορικο της ιστοριας και ακριβο ειναι αυτο το cnc που κανει τις τρυπες τα αλλα ειναι πολυ μικρο το κοστος τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 29-03-13 στις 14:35

  5. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Συγγνωμη, αλλα εσυ κινησαι στην σφαιρα της φαντασιας, μπορεις να μας πεις πως αντιλαμβανεσε την "επαγγελματικη πλακετα"?

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bchris : 29-03-13 στις 15:13

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον bchris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (29-03-13)

  7. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    σαν αυτη στη φωτογραφια ποιο πριν του καισαρα απο την ισπανια

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν αυτη στη φωτογραφια ποιο πριν του καισαρα απο την ισπανια
    ...Με το ματι λοιπον!
    Λυπαμαι αδερφε, αλλα δεν ειναι ετσι. Μακαρι να ηταν, αλλα δεν ειναι.
    Εχω φαει κι εγω πολλες ωρες σε προσπαθειες με δικους μου θαλαμους, χημικα, αναλογιες και DFSM...

    Για να καταληξω οτι τελικα δεν συμφερει. Ο λογος προσπαθεια προς αποτελεσμα ειναι πολυ μεγαλυτερος της μοναδας.
    Επιπλεον δεν ειναι σε καμμια περιπτωση σαν αυτη στην φωτογραφια, απ`οπου και να το δεις.
    Απο εμφανιση, απο χαρακτηριστικα, απο αντοχη...

    Για να φτιαξεις κατι να το κοιτας απο μακρυα και να λες "Πω πω, ωραια φαινεται!" καλα ειναι.
    Και παντα για δυο layers. Αν πεις για παραπανω...

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #57
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι Μάνο δεν το εννοείς αυτό που λες.

    Οι πλακέτες του πόστ 50 είναι οι τυπικές επαγγελματικές πλακέτες του εμπορίου.

    Εσύ στο σπίτι ούτε κατά το ήμισυ δεν θα τις "πλησιάσεις" ..., παρόλο που αυτές
    είναι τυπικές επαγγελματικές. Θα είσαι πολύ "κάτω" ακόμα και στο κόψιμο αυτής.

    Εδώ δεν βγάζουνε καλές οι κατασκευαστές τις απλές στις βιοτεχνίες τους, θα
    βγάλουμε επαγγελματική στο σπίτι ?.

    Επαγγελματική πλακέτα δεν είναι τρύπημα, και απλά την "αλείφω με πρασινίλα".
    Τα Pad πως θα τα καλύψεις, αν έχεις και SMT τεχνολογία με εξαρτήματα SMD, πως
    θα ρυθμίσεις το OffSet αυτών?.
    Τώρα αν συγκρίνεις την "επαγγελματική" σου
    HomeMade
    με αυτή που βρίσκεται παρακάτω, τότε ναι, η δικιά σου πλακέτα θα
    είναι μπροστά της, επαγγελματική.

    PICT0431.jpg

    Το να φτιάξεις λοιπόν για "πάρτι σου", 2,3,5 πλακέτες, οκ πάω πάσο, σεβαστό.
    Για επαγγελματικές όμως καμία σχέση ...

    Εκτός και αν η "σπιτική τεχνολογία" έχει προχωρήσει πολύ, και δεν έχω ιδέα ...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 29-03-13 στις 15:33
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων

    HomeMade
    με αυτή που βρίσκεται παρακάτω, τότε ναι, η δικιά σου πλακέτα θα
    είναι μπροστά της, επαγγελματική.

    PICT0431.jpg
    Γρηγόρη αυτό το έκτρωμα που το βρήκες;
    Οι πρώτες μου πλακέτες πρίν σαράντα χρόνια ήταν καλύτερες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #59
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857


    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  12. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατασκευσταης δεν ειμαι αλλα πιστευω οτι ανετα καποιος στο σπιτι του φτιαχνει 2 οψεων επαγγελματικες με πολυ προσιτο εξοπλισμο.
    θα σας δωσω καποια tips
    το μυστικο για να βγουνε τα vias και η ευθυγραμιση σωστα
    ειναι να γινουνε σαν 1ο βημα της κατασκευης οι τρυπες στο cnc router οπου θελει πολλες στροφες το spindle.
    Αμα κανεις στην αρχη τις τρυπες μετα η ευθυγραμηση ειναι πολυ ποιο ευκολη και οι επιταλωμενες οπες γινονται ποιο ευκολα.
    Δηλαδη το 1ο πραγμα που κανεις ειναι οι τρυπες πριν καν βαλεις το φωτοευσθητο υλικο.Μετα κανεις εμφανιση αποχαλκωση κτλπ.
    Μετα στην διαφανεια πρεπει να ειναι απο inject καλο εκτυπωτη στο φουλ 3πλη και το ποιο σημαντικο για να βγαλεις 5 mils ειναι η εκτυπωμενη επιφανεια να ακουμπαει στην πλακετα και οχι η λεια επιφανεια
    και να βαλεις φως απο leds 400nm οχι απο λαμπες φθοριου.
    θελει βοηθεια με μπουρμπουληθρες απο αερα στην εμφανιση και αποχαλκωση και κατα τη διαδικασια μονο κοκκινο led για να βλεπεις.
    solder mask μονο UV curable υγρη οχι sheets η φτηνη solder mask του ebay αμα την κανεις σωστα cure με UV leds δινει επαγγελματικο αποτελεσμα

    Αυτα που ακουστηκανε για 200 χιλιαδες για να βγαλεις τις δικιες σου πλακετες 2 οψεων επαγγελματικου επιπεδου ειναι στη σφαιρα της φαντασιας
    μπορεις να τις βγαλεις με πολυ λιγοτερα. και με τραγικα λιγα αμα εχει καποιος φιλος σου cnc router να σου τις προτρυπησει.
    Το μονο ζορικο της ιστοριας και ακριβο ειναι αυτο το cnc που κανει τις τρυπες τα αλλα ειναι πολυ μικρο το κοστος τους.
    ΟΚ...
    Να σε ρωτήσω κάτι? Πόσον ετών είσαι αν επιτρέπεται... και πόσα έτη ασχολέίσαι με ηλεκτρονικά συνολικά?
    Το ρωτάω γιατί φαντάζομαι ότι και εσύ ο ίδιος θα καταννοείς ότι δεν έχεις "ξανα"ανακαλύψει τον τροχό!!! Δηλαδή η συγκεντρωτική εμπειρία των υπολοίπων που σου λέμε ότι μιά σπιτική τυρόπιττα... ε, συγγνώμη, πλακέτα... δεν είναι σε καμμιά περίπτωση ίδιας ποιότητας κατασκευής, αντοχής, προδιαγραφής, αξιοπιστίας, κλπ χιλιάδες άλλα, με μια εργοστασιακή πλάκέτα, πρέπει να ξεπερνάει τα 200-300 έτη! Όχι απαραιτήτως ότι αυτό σημαίνει κάτι, αν εξαιρέσεις ότι προσωπικά ο καθένας μας έχει από 5-10 εώς και ίσως και 30-40 έτη εμπειρίας!!! Και αυτό γιατί τελικά οι πλακέτες όντως ΔΕΝ είναι τυρόπιτες!!! Πιστέυεις ότι εμείς δεν θα φτιάξαμε ποτέ τους "τροχούς" μας... ή δεν θα επιχειρήσαμε επίσης να φτιάξουμε όσο καλύτερο ιδιοκατασκευής μας "ζαντολάστιχο", και μάλιστα αλουμινένιου κράματος αεροδυναμικής ψύξεως των δίσκων από τις 3άκτινες οπές του?
    Θεωρείς ότι στα "αμάξια" μας, που βάζουμε και την "οικογένεια" μας πλέον, θα έχουμε ότι πετύχαμε τελικά, που ίσως ήταν και "άριστο" στα μάτια μας... και δεν φοράμε εργοστασιακά και ζάντες & λάστιχα, με ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ και κράματος μετάλλου και υλικού ελαστικού, και πρόσφυσης, κλπ χιλιάδες άλλες λεπτομέρειες που ΑΥΤΕΣ θα κάνουν την διαφορά όταν θα χρειαστεί να φρενάρουμε?
    Δεν ξέρω... αλλά λέω, μήπως να αρχίσεις να το ξανασκέφτεσαι το όλον... πιό "οικογενειακά" (επαγγελματικά) ''οπως άλλωστε τίθεται εξ' αρχής το εδω θέμα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By musiker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 14:29
  2. Εκτυπωση πλακετων
    By kostas2005 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 11:57
  3. Εκτυπωση Πλακετων
    By Pefres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 00:25
  4. ΕΥΡΕΣΗ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By athalex in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-07, 16:54
  5. Εμφανιση Πλακετων
    By NUKE in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-05, 10:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας