Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 84

Θέμα: Εργοστασιο κατασκευής πλακετων

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Για τις τιμές
    Είναι κινέζικες
    η αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος σημαίνει για εμένα πάνω από 5000 πλακέτες από κίνα.
    Η παραγωγή μου είναι μικρή για να αποκτήσω τέτοιο εξοπλισμό. cnc έχω και laser κοπής και φωτο printer ktl
    στην αρχή έκανα μόνος μου την παραγωγή αλλά το κόστος ήταν 5πλάσιο.
    Για το λόγο αυτό θέλω μια μονάδα που να κάνει αυτή τη δουλειά.
    Οι πλακέτες έχουν και συνοδευτικά καλώδια τα οποία τα φτιάχνει και αυτά ο Κινέζος.

    Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας
    θα επικοινωνήσω με τις εταιρείες που μου υποδείξατε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Μιχαλη μια και εκανα και εγω αυτη την δουλεια με το ιδιο αντικειμενο με σενα ασχετα αν εχω εγκαταλειψει εχω να σου πω απο την εμπειρια μου
    σχετικα με τη συνεργασια με ελληνικες εταιριες. Αν ειναι για τετοια λυση καλυτερα να τις κανεις μονος σου οπως παλια. Αν το κοστος σου ειναι πενταπλασιο
    σε καποια αλλη εταιρια ελληνικη μπορει να γινει τεραπλασιο ή τριπλασιο. Αν αξιζει τον κοπο προσπαθησε.
    Επισης στην οποιαδηποτε συνεργασια σου με ελληνες προσεξε κατι πολυ σημαντικο. Να εξασφαλισεις να μη βρεθει η πλακετα σου ξαφνικα σε χερια καποιου ανταγωνιστη σου
    και ο κατασκευαστης σου να δηλωνει "εγω δεν ξερω τιποτα".

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    5πλασιο γιατι ?
    η φωτοευσθητη πλακετα κανει 10 ευρω η Α4 διπλης οψης http://bungard.de/index.php?option=c...6&lang=english
    στο οξυ βγαζεις διαδρομους ακομα και 5 mils τσακ μπαμ
    solder mask επισης κανει 7.5$ τα 100g στο ebay χημικο επικασιτερωσης ειναι φτηνο τα vias τα κανεις με ηλεκτροχημικη διαδικασια αφου εχεις ηδη cnc router να κανει τις τρυπες
    Αν κατσεις και τα λογαριασεις θα δεις οτι σου βγαινει ποιο φτηνα αν παρεις τα υλικα σε κινεζικες τιμες + 15 ευρω το μεροκαματο του εργατη να σου κανει τη δουλεια.
    Αυτο σε περιπτωση που βγαζεις καμποσες πλακετες ωστε να εχει δουλεια ο εργατης να κανει.
    Με laser ομως δεν κοβουντε οι πλακετες ουτε γινοντε τρυπες θελει ρουτερ με spindle.
    Ετοιμασου να ακουσεις μεγαλες καμπανες απο τις ελληνικες εταιριες (βασικο ρολο για τις ακριβες τιμες τους παιζει το κρατος που τις ληστευει).

    Πιστευω οτι με λιγη προσπαθεια αν εχεις μεθοδο και τυποποιησεις τη δουλεια μπορεις να βγαλεις πλακετες σε τιμη κινεζικη γιατι τα υλικα εχουνε ιδιες τιμες παντου και το μεροκαματο στην κινα ειναι 10$ ενω ενας ξενος ανεργος θελει 10-15 ευρω ελληνας δυσκολο να βρεις με τοσα αλλα ποτε δεν ξερεις με την κριση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 28-03-13 στις 11:57

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως σκεψου το ενδεχομενο να βγαζεις μονο τις πλακετες στην κινα και να παρεις smt pick & place machine
    Με τα υλικα αυτο που λες ειναι πολυ δυσκολο να τα παιρνει ο κατασκευαστης γιατι υπαρχει θεμα με τις τιμες δηλαδη αλλες τιμες ας πουμε εχει το mouser.com αλλες το tme.eu
    το mouser ειναι πολυ ακριβοτερο πχ ο atmega8a-au κανει 3 δολαρια στο mouser και 0.7 στο ebay αρα εκει γινετε μαγειριο.
    Εσενα σε τι τιμες σε χρεωνει τιμες mouser η τιμες κινεζικες alibaba ο κινεζος κατασκευαστης ?
    Γιατι αν σε χρεωνει τιμες mouser τοτε ειναι ακριβο σπορ η κινα.

    Αν κανεις αποκλειστικα smt κατασκευες ο ποιο οικονομικος τροπος ειναι πιστευω να μην περνεις εξαρτηματα απο απο τα φαρμακεια τυπου digikey/mouser/farnel που βγαζουνε 300% κερδος
    η να περνεις μονο τα κρισιμα εξαρτηματα αλλα να τα παιρνεις απο κινεζους γνησια εξαρτηματα απο παραγωγες που βγαζουνε για παρτυ τους απο τα εργοστασια γνωστων εταιριων.
    Τα παιρνεις με απλο ταχυδρομειο γλιτωνεις το τελωνειο και εχεις το μηχανημα να κανεις τη συναρμολογηση εδω.

    Επειδη βλεπω και εισαι ηρακλειο ειναι μεγαλο θεμα και στην αθηνα να στελνεις και να παραλαμβανεις γιατι ειναι ποιο ακριβα να ερθει ενα δεμα απο αθηνα παρα απο την κινα.
    Οποτε για την κρητη ισως να μην σε βολεψει ουτε η αθηνα.
    Η dhl επισης ειναι πολυ ακριβο σπορ... για το ηρακλειο χωρις να σε ληστευουνε μονο china/hong/singapore post

    Επισης αν ασχοληθεις με πλακετες μεχρι 2 επιπεδων θα δεις οτι σου βγαινει ποιο φτηνα να τις φτιαχνεις παρα να τις παιρνεις απο τους κινεζους
    υπο την προυποθεση οτι εχεις ενα φτηνο cnc router να κανεις τις τρυπες και τα κοψιματα
    Ε οχι και ποιο φθηνό Αθήνα Ηράκλειο από Κίνα Ελλάδα.... Εντός ελλάδως οι μεταφορές έχουν 3-4-5 ευρώ (με πρακτορείο) και μιλάμε για κιβώτια (ακομα και 20 κιλά)... την επόμενη ή την μεθεπόμενη ημέρα... από Κίνα μιλάμε για 100δες ευρώ κόστος...
    Δεν ξέρω στην Κίνα αν μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτές τις τιμές που βλέπεις στο ebay (που συχνά είναι λιγα τεμάχια που έχει κάποιος πωλητής)... όμως δεν μπορεί ένας επαγγελματίας στην Ελλάδα να αγοράσει με αυτές τις τιμές (μικρές ποσότητες)... γιατί απλά είτε δεν θα του εκδόσει τα κατάλληλα τιμολόγια ο Κινέζος είτε ακόμα και αν ο κινέζος έχει κανονική εξαγωγική δραστηριότητα και ο Ελληνας έχει εισαγωγική δραστηριότητα (από χώρες εκτός ΕΕ) θα τον σφάξει τον Έλληνα το τελωνείο (δεν συμφέρει για μικρές ποσότητες)...
    Να τα πληρώσει με την πιστωτική του κάρτα και να τα πάρει χωρις τιμολόγια δεν συμφέρει γιατί εκτός από σοβαρό φορολογικό παράπτωμα δεν θα δείξει την αγορά στα έξοδα του και θα πληρώσει φόρο για εισόδημα που δεν είχε!!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 28-03-13 στις 12:21

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (28-03-13)

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    δε μιλαω για courier μιλαω για china|hong kong post
    Απο κινα μου ερχετε πραγμα με 1$ και ειναι μεσα τα μεταφορικα ο φακελος και το πραγμα εδω θελει μονο η αποστολη 1.5 ευρω χωρις φακελο και το αντικειμενο.
    Οι ελληνικες μεταφορικες και courier ειναι κλεφτες μεγαλοι κλεφτες σε πανε στο τελωνειο με το ζορι για παρουνε το μπαξισι του τελωνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Μανο δεν γνωριζω τι δουλεια κανεις δηλαδη αν ασχολεισαι επαγγελματικα ή ερασιτεχνικα με τα ηλεκτρονικα και γενικα με τις ηλεκτρονικες κατασκευες για να καταλαβω καλυτερα τον τροπο σκεψης σου.
    Αυτα που προτεινεις ΔΕΝ ειναι για επαγγελματικες εφαρμογες. Αυτα τα χημικα τις πλακετες και ολες αυτες τις πατεντες που προτεινεις τις καναμε πριν απο εικοσι χρονια οταν θελαμε να κανουμε δειγματα και κατασκευες για προσωπικη χρηση. Οταν παραγεις προϊον που διατειθεται στο εμποριο και θα το αγορασει καποιος πελατης (οπως κανει ο Μιχαλης) αυτα που λες ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με την παραγωγη. Τους λογους μπορω να στους εξηγησω αλλα θελει χρονο που δεν εχω τωρα.
    Οταν κανεις επαγγελματικες εφαρμογες ουτε εξαρτηματα ουτε πλακετες και γενικα δεν αγοραζεις τιποτα απο ebay για λογους που προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις.

    8 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον mariosm για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (28-03-13), SRF (28-03-13)

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    λογοι για να μην παρεις απο το ebay
    * καλπικα εξαρτηματα
    * μη διαθεσιμοτητα
    * δεν σου κοβουνε τιμολογιο
    * οχι σταθερος προμηθευτης
    * 15-30 μερες καθυστερηση

    για να παρεις λογος
    * φτηνα
    * περνεις φτηνα δειγμα και μετα ποσοτητα τον προμηθευτη του λιανικου κινεζου πωλητη τον βρισκεις στο alibaba αν εχεις παρατηριτικοτητα
    αν εχεις παρατηριτικοτητα βρισκεις βασικα ολους τους μεγαλους κινεζους προμηθευτες γιατι ολες οι σελιδες φαρμακεια τυπου mouser
    digikey δινουνε datasheet που λεει τον κατασκευαστη.
    Επισης υπαρχουνε και ελληνικες σελιδες που ειναι αντιγραφη ολα τους τα προιοντα απο farnel mouser tme
    και δεν ξερω τι ρολο παιζουνε αφου πουλανε ποιο ακριβα απο τις σελιδες αυτες και δεν εχουνε στοκ.

    Και τις επαγγελματικες πλακετες με φωτοευσθητες και οξυ τις φτιαχνουνε βγαζει τελειο αποτελεσμα.
    Οταν κανεις μεχρι 2 επιπεδων μπορεις να βγαλεις σε τιμη και χαμηλοτερη του κινεζου χωρις μεγαλη επενδυση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 28-03-13 στις 12:23

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    περνεις φτηνα δειγμα και μετα ποσοτητα τον προμηθευτη του λιανικου κινεζου πωλητη τον βρισκεις στο alibaba αν εχεις παρατηριτικοτητα
    Μανο περνα στην πραξη. Εχεις κανει ποτε συναλλαγη με πωλητη κινεζο απο allibaba; Εγω εχω κανει. Κανε μια συναλλαγη (σε ηλεκτρονικα ομως) και γραψε μας τις εμπειριες σου.

    Και τις επαγγελματικες πλακετες με φωτοευσθητες και οξυ τις φτιαχνουνε βγαζει τελειο αποτελεσμα.
    Ναι ακριβως ετσι αλλα θα σου πω και παλι οτι πλακετα για εμπορικη χρηση δεν γινεται στο σπιτι.
    Ενημερωτικα μπες εδω στο site της εταιριας που συνεργαζομαι εγω να δεις εχει ωραια video.

    http://eurocircuits.com/index.php/ma...ideo-fragments

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    τα εχω δει τα βιντεο και ειναι παραφουσκωμενα να πουνε οτι κανουνε κατι φοβερο.διαφημιστικα βιντεο ειναι.
    Ειπαμε για μεχρι 2 επιπεδων η δουλεια γινετε με αντιστοιχη ποιοτητα που την κανουνε αυτοι και ποιο φτηνα.
    Δεν ειναι κατι φοβερο ουτε κατι μαγικο κανουνε... εγω εβγαλα μερικες πλακετες στο σπιτι με εργοστασιακη ποιοτητα
    που αμα ειχα cnc router για τις τρυπες και το κοψιμο δεν θα τις ξεχωριζες απο τις δικες τους 5 mils βγαζω διαδρομους με το οξυ.

    Οι πρωτες μου πλακετες που εβγαλα με το οξυ http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post589346
    οι επομενες ειτανε πολυ καλυτερες μολις βρηκα πως μπαινει η solder mask

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 28-03-13 στις 12:50

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........τα βιντεο ειναι παραφουσκωμενα να πουνε οτι κανουνε κατι φοβερο...... εγω εβγαλα μερικες πλακετες στο σπιτι με εργοστασιακη ποιοτητα
    που αμα ειχα cnc router για τις τρυπες και το κοψιμο δεν θα τις ξεχωριζες απο τις δικες τους 5 mils βγαζω διαδρομους με το οξυ.

    pics or it didn't happen

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By musiker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 15:29
  2. Εκτυπωση πλακετων
    By kostas2005 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 12:57
  3. Εκτυπωση Πλακετων
    By Pefres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 01:25
  4. ΕΥΡΕΣΗ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By athalex in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-07, 17:54
  5. Εμφανιση Πλακετων
    By NUKE in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-05, 11:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας