Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: μονοφασικος ινβερτερ , κυκλωμα οδηγησης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απο
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή μονοφασικος ινβερτερ , κυκλωμα οδηγησης

    καλησπέρα σε όλους
    θέλω να φτιάξω ένα μοναφασικό ινβερτερ με μοσφετ , ως διακοπτικά στοιχεία. θα έχει ως είσοδο του ένα μικρο φωτοβολταικό πάνελ ( εως το πολυ 24 V ) και θα έχει έξοδο 50 Hz. Εχω κολλήσει στο κύκλωμα οδήγησης των παλμών για την στιγμή αγωγής των μοσφετ. Στις δυο εικόνες που ακολουθούν παρουσιαζω το κύκλωμα του ινβερτερ και το πως σκέφτομαι να τροφοδωτω με τα σήματα τα μοσφετ. ο χρόνος της περιόδου θα είναι 20ms (F=1/T => 50Ηz=1/20ms) , θα σπαει στα ακόλουθα 5 διαστήματα (t1=2,5ms , t2=t3=t4=5ms t5=2,5ms), και πρέπει μόλις τελειώνει ο κάθε χρόνος κατευθειαν να ξεκιναει ο επόμενος , και το τελευταιο ν
    photo.jpgphoto (1).jpg

    α δίνει πάλι στο πρώτο έτσι ώστε να παράγονται συνεχόμενες περιόδους εως ότου τροφοδοτείται με ρεύμα ο ινβερτερ. Εχω σκεφτεί να το κάνω με 5 διαφοτερικά 555 timers αλλα δεν μπορω να το υλοποιήσω , γιατι ενώ εχω βρει πως θα "κατασκευάσω " τους χρόνους αγωγης δεν μπορω να βρώ πως θα κάνω τον σκανδαλισμο του επόμενου 555 αμεσως μετα το τέλος του προηγούμενου. θα μπορούσε καποιος να με βοηθήσει ή να προτίνει κάτι άλλο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Χρειάζεσαι λοιπόν τέσσερις χρόνους και όχι 5, αφού ο τελευταίος ακολουθείται πάντα από τον πρώτο με αποτέλεσμα να αντιστοιχεί σε έναν μόνο χρόνο διπλάσιας διάρκειας (ότι ακριβώς έχεις κάνει για το μεσαίο κομμάτι στο σχήμα). Αυτό μπορεί να γίνει με 4 κομμάτια 555, ή με 2 κομμάτια 555 αλλά δεν σου συνιστώ τίποτα από τα δύο, δεδομένου ότι είτε έτσι είτε αλλιώς θα έχεις 4 RC δικτυώματα χρονισμού!

    Η καλύτερη λύση είναι ένας απαριθμητής Johnson όπως είναι π.χ. το 4017 και ένας ταλαντωτής (ο οποίος θα μπορούσε να είναι με το 555). Αν θες κάποιο σχηματικό για να το καταλάβεις καλύτερα, πες μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απο
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεσαι λοιπόν τέσσερις χρόνους και όχι 5, αφού ο τελευταίος ακολουθείται πάντα από τον πρώτο με αποτέλεσμα να αντιστοιχεί σε έναν μόνο χρόνο διπλάσιας διάρκειας (ότι ακριβώς έχεις κάνει για το μεσαίο κομμάτι στο σχήμα). Αυτό μπορεί να γίνει με 4 κομμάτια 555, ή με 2 κομμάτια 555 αλλά δεν σου συνιστώ τίποτα από τα δύο, δεδομένου ότι είτε έτσι είτε αλλιώς θα έχεις 4 RC δικτυώματα χρονισμού!

    Η καλύτερη λύση είναι ένας απαριθμητής Johnson όπως είναι π.χ. το 4017 και ένας ταλαντωτής (ο οποίος θα μπορούσε να είναι με το 555). Αν θες κάποιο σχηματικό για να το καταλάβεις καλύτερα, πες μου.
    Ναι , στην ουσια ειναι 4 οι χρονοι μου,όμως πρέπει κάθε που ξεκιναει ο ινβερτερ απο την αρχη να δουλευουν τα q2q4 για 2,5ms και οχι 5. Αυτος είναι ο λόγος ποθ λεω για 5 διαφορετικους χρόνους.Δεν το συνιστας έτσι γιατι θα έχουμε καταλάνωση ενέργειας στις αντιστασεις για αυτα τα 4 RC κυκλώματα χρονισμου? εμενα το προβλημα μου είναι πως θα δίνει το σήμα απο το τελοσ του προηγοθμενου για την αρχη του επομενου
    Επίσης θα με βοηοθουμε πολυ ένα σχηματικό σου γιατι δεν μπορο να καταλαβω πως θα φτιαξω τους 4 χρόνους στο 4017 , αφου έχει μονο 1 clock?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Τι σε νοιάζει τόσο πολύ η εκκίνηση; δηλαδή αν μετά την εκκίνηση έχεις 5msec κενό τί έγινε; Εν πάσει περιπτώσει στο κύκλωμα που θα σου δώσω θα γίνεται κι αυτό...

    Τα 4 RC δεν τα συνιστώ όχι βέβαια για αυξημένες απώλειες στις αντιστάσεις (μπορούν να μπουν μεγάλες αντιστάσεις για μικρή κατανάλωση), αλλά γιατί οποιαδήποτε απόκλιση σε κάποιο δικτύωμα θα χαλάσει τον αντίστοιχο χρόνο χαλώντας μάλιστα και την περιοδικότητα της κυματομορφής...

    Τα Q1, Q3 στο κύκλωμά σου υπάρχει περίπτωση να γίνουν καναλιού P (παρεμπιπτόντως έτσι που τα έχεις σχεδιάσει φαίνονται ως IGBT και όχι ως MOSFET); Αν όχι, θα χρειαστεί είτε κάποιος high side driver, είτε μια τάση καμιά 12αριά V πάνω από τα 24...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ultra (28-03-13)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Επίσης οι χρόνοι είναι 3.333 / 6.666msec και όχι 2.5 / 5msec

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απο
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε νοιάζει τόσο πολύ η εκκίνηση; δηλαδή αν μετά την εκκίνηση έχεις 5msec κενό τί έγινε; Εν πάσει περιπτώσει στο κύκλωμα που θα σου δώσω θα γίνεται κι αυτό...

    Τα 4 RC δεν τα συνιστώ όχι βέβαια για αυξημένες απώλειες στις αντιστάσεις (μπορούν να μπουν μεγάλες αντιστάσεις για μικρή κατανάλωση), αλλά γιατί οποιαδήποτε απόκλιση σε κάποιο δικτύωμα θα χαλάσει τον αντίστοιχο χρόνο χαλώντας μάλιστα και την περιοδικότητα της κυματομορφής...

    Τα Q1, Q3 στο κύκλωμά σου υπάρχει περίπτωση να γίνουν καναλιού P (παρεμπιπτόντως έτσι που τα έχεις σχεδιάσει φαίνονται ως IGBT και όχι ως MOSFET); Αν όχι, θα χρειαστεί είτε κάποιος high side driver, είτε μια τάση καμιά 12αριά V πάνω από τα 24...
    Η εκκίνηση με νοιάζει διότι θέλω μόλις παίρνει ρεύμα , να ανοίγω ένα διακόπτη και να αρχίσει κατευθείαν να γίνεται η διαδικασία μετατροπής. ενταξει τα 5 ms είναι αμελητέα ποσοτητα.
    Ισως και να είναι λάθος σχεδιασμενα , αλλα θελω να είναι μοσφετ. Και ο τύπος των Q1 , Q3 είναι όπως φαινονται, δηλαδη να επιτρέπει την διαδρομη του ρεύματος προς τα "κατω" , προς τα σημεια Α και Β. Η τάση ή ο driver χροιάζονται οπωσδήποτε , αλλιως δεν μπορει να γίνει η οδήγησή τους?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απο
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης οι χρόνοι είναι 3.333 / 6.666msec και όχι 2.5 / 5msec
    νομίζω πώς λέμε το ίδιο πράμα. απλά εσυ βγάζεις τους χρόνους για 4 διαστήματα , ενώ εγω για 5.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostolosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εκκίνηση με νοιάζει διότι θέλω μόλις παίρνει ρεύμα , να ανοίγω ένα διακόπτη και να αρχίσει κατευθείαν να γίνεται η διαδικασία μετατροπής.
    Κατευθείαν θα αρχίζει, όχι μετά από 1 λεπτό! Δηλαδή μεταξύ των 2 παλμών εσύ θεωρείς ότι σβήνει και ξανα-ανάβει;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostolosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει τα 5 ms είναι αμελητέα ποσοτητα.
    Έτσι!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostolosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως και να είναι λάθος σχεδιασμενα , αλλα θελω να είναι μοσφετ.
    Εντάξει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostolosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο τύπος των Q1 , Q3 είναι όπως φαινονται, δηλαδη να επιτρέπει την διαδρομη του ρεύματος προς τα "κατω" , προς τα σημεια Α και Β. Η τάση ή ο driver χροιάζονται οπωσδήποτε , αλλιως δεν μπορει να γίνει η οδήγησή τους?
    Μα και με αυτό που σου ζήτησα, δηλ. να είναι καναλιού P, το ίδιο γίνεται, διότι σε αυτά ναι μεν το ρεύμα κινείται από S προς D, όμως το S συνδέεται στα +24V (σταθερό δυναμικό) με αποτέλεσμα εύκολη οδήγηση (η οδήγηση γίνεται ελέγχοντας την VGS). Αν εκεί έχεις εξαρτήματα καναλιού Ν τότε αναγκαστικά το S πάει κάτω (έτσι όπως το έχεις ήδη δηλ.) και βρίσκεται σε μη σταθερό δυναμικό (μια 24V και μια 0V), περιπλέκοντας την οδήγηση με αποτέλεσμα να χρειάζεται είτε ειδικός driver είτε η μεγαλύτερη τάση που σου είπα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostolosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω πώς λέμε το ίδιο πράμα. απλά εσυ βγάζεις τους χρόνους για 4 διαστήματα , ενώ εγω για 5.
    Δεν λέμε το ίδιο, αφού η διάρκεια π.χ. των μικρών παλμών δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα και 2.5 και 3.3msec!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να σε ρωτήσω, για τί ισχύ μιλάμε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Πρόσεξε το χρονοδιάγραμμά σου, εκεί που έχεις γράψει:

    1/8Τ - 1/4Τ - 1/4Τ - 1/4Τ - 1/4Τ

    έπρεπε να είχες γράψει:

    1/6Τ - 1/6Τ - 1/3Τ - 1/6Τ - 1/6Τ

    Γι αυτό σου βγήκαν λάθος οι χρόνοι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 19:48
  2. γεφυρα H bridge κινητηρα Κυκλωμα οδηγησης
    By aredhel_vlsi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 15:37
  3. κυκλωμα οδηγησης laser
    By chronis88 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 20:29
  4. Αισθητηρας MPXM2202GS + κυκλωμα οδηγησης
    By Radiometer in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-10, 00:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας