Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 42

Θέμα: Εκλεισε ο ΜΠΟΥΡΙΩΤΗΣ!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1EDG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έτυχε να ξαναπεράσω και μάζευε τα τελευταία.Ο Μπουριώτης δεν "εκσυγχρονίστηκε" όπως ο Φανός,ο οποίος θα είχε την ίδια τύχη αν δεν το αναλάμβαναν τα παιδιά του.Ετσι είναι.Τα πράματα στη ζωή είναι δυναμικά και όχι στατικά.Πρέπει να αλλάζεις και να προσαρμόζεσαι κρατώντας τα όμορφα από το παρελθόν,στο μυαλό σου.
    Να προσθέσω ότι δεν πρέπει να παραβλέπουμε ότι εκτός μερικών ολίγων, μετρούμενων στα δάκτυλα του αντίχειρα, του δείκτη, άντε και του μέσου το πολύ, του ενός χεριού, οι υπόλοιποι ουσιωδώς ήταν καθαρά έμποροι, όχι ηλεκτρονικοί, ή ραδιοηλεκτρολόγοι της εποχής τους!!! αυτό για να γίνει πιό ευκολονόητο ότι ήταν σαφέστατα πιό δύσκολο για αυτούς (και τους επίσης αντίστοιχους σε γνώσεις ηλεκτρονικής τεχνολογίας χονδρέμπορους που τους προμήθευαν) να ακολλουθήσουν εύκολα τις εξελίξεις σε τεχνολογία υλικών... και να προσαρμοστούν στις τότε ραγδαία επερχόμενες αναγκαίες αλλαγές της φύσεως αποθήκευσης - εμπορίας υλικών γενιά SMT, uCU, FPGA, κλπ!
    Κάτι ανάλογο με τους τότε πλακετάδες της φωτογραφικής Ελλάδας!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    O κυριος Γιάννης είχε καποιους κοντινούς συγγενείς ( τουλάχιστον ενα γιο αν θυμάμαι καλά)....Αλλά μου ειχε πει κάποτε πως ο γιος του δεν τον ενδιαφ'ερουν αυτά.....και νομίζω και μια κόρη.....(απο συζητησεις με την Αγγελική και τον Βασίλη)....κρίμα που εκλεισε....ειχα καιρό να πάω....έφερνε τα κλασσικά σε καλές τιμές και ποιότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Επειδή έτυχε το σχολείο μου (επί επταετίας μέχρι και μετά το Πολυτεχνείο) να ήταν λίγο πιό πανω από την Κάνιγγος, στα εξάρχεια μέσα δηλαδή, τα μαγαζιά του Κέντρου ήταν τα πρώτα που επισκέφτηκα στην αυγή της ενασχόλησής μου με τα ηλεκτρονικά. Ο Μπουριώτης ήταν λίγο πιό "αριστοκράτης" πάντα, αλλά βέβαια ήταν και το κεντρικό Αθηναϊκό μαγαζί που επισήμως ήταν διακινητής ΓΝΗΣΙΩΝ Α' ποιότητος εξαρτημάτων της πάλαι ποτέ PHILIPS!!! Αυτό του έδιδε ένα συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι των άλλων πέριξ του, αφού Αν ήθελες πχ λυχνίες ΦΙΛΠΣ και όχι ULTRON (οι ανταγωνίστιριες στην Ελληνική αγόρά) ή απέφευγες πλήρως της Ei, TESLA, RFT, κλπ, ήταν σχεδόν, ή σαφώς, καλύτερα, μονόδρομος!!!
    ϊσως και αυτός είναι ένας λόγος που άργησε, ή δεν ακολούθησε την αναγκαία προσαρμογή... αφού με το κλείσιμο του Ταύρου της ΦΙΛΙΠΣ, άλλαξαν άρδην κάποια θέματα. Βέβαια είχε και τον κουμπάρο του, που σίγουρα τον στήριζε και μετά, στο να έχει πάντα στοκ ΦΙΛΙΠΣ.
    Όπως και να έχει... ο Μπουριώτης, ως κατάστημα Ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, είναι πλέον μέρος της ιστορίας του κλαδου μας! Και αυτό από μόνο του αρκεί, για το εδώ νήμα αναφοράς σε αυτόν!!!
    Καλά να είναι... και να ζήσει μέχρι τα πολύ βαθειά γεράματα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία τα είπες Γιώργο Γενικά αυτός ο χώρος ξύπναγε αναμνήσεις
    Τώρα για τα κατατόπια που μας είπες ,όλοι εκεί γυρνάγαμε βρε φίλε , αφού αυτές οι σχόλες όλες ήσαν εκεί τριγύρω

    attachment.jpg

    Το τελευταιο πραγμα που ειχα παρει ηταν οι MT /IF για το δέκτη που είχα φτιάξει
    Απο ποιότητα ήταν ΜΑΠΑ...(ινδικοί).
    Κρεμόντουσαν μεσα τα συρματακια μέχρι που τα πατίκωσα με κερί
    και όλο έλεγα όποτε ξαναπεράσω να πάρω δυο ζευγάρια να τα έχω αλλά......πάει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Κριμα να κλεισει. Εξαιρετικοι και τιμιοι ανθρωποι.

    Πολλες φορες που περνουσα απο κει, καθομουν ωρα με τον Κυριο Γιαννη και συζητουσαμε για παλαιους δεκτες με λυχνιες.
    Ευγενεστατος ανθρωπος.

    Μου ειχε πει μαλιστα για καποιον ηλεκτρονικο που εβαζε "τριμμερ" παντου στις πολωσεις και μικρορυθμιζε το δεκτη βελτιωνοντας την ευαισθησια του τοσο, που επιανε μικρους σταθμους ΑΜ απο Αμερικη.

    Του ειχα προτεινει να αναδειξουμε μεσω διαδικτυου τον ενισχυτη με λυχνιες που ειχε στη βιτρινα, αλλα δεν ηθελε. Προφανως ειχε κουραστει τοσα χρονια.

    Μετα και το κλεισιμο του Κυριου Μπουριωτη, εχω την αισθηση πως μια εποχη κλεινει.

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που το θέμα βρήκε τέτοια ανταπόκριση...
    Ενημερωτικά, τα τηλέφωνα θα συνεχίσουν να ισχύουν (210-3824184, 210-3829709) και ο κυρ-Γιάννης θα εξυπηρετεί "χέρι-χέρι" όποιους θέλουν λυχνίες, ή τους περίφημους ενισχυτές !!!

    6 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον CYBERNETICS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (06-04-13), The Professor (02-04-13)

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Το κέντρο της Αθήνας μπορεί μεν να μεταλλάχθηκε αλλά άλλαξαν και οι συνήθειες των ανθρώπων.Η επισκευή κοστίζει ενώ η αγορά συμφέρει τις περισσότερες φορές.Εδώ που τα λέμε τι να επισκευάσεις σε μια συσκευή με εξαρτήματα smd που έρχεται από την Κίνα;


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Σήμερα πέρασα από το Φανό για να αγοράσω parts. Δυστυχώς πράγματα που ως και πέρυσι υπήρχαν εκεί, δεν υπάρχουν πλέον και μου είπε ο υπάλληλος πως δεν θα ξαναέρθουν ποτέ ενώ οι συσκευές που τα φοράνε κυκλοφορούν ακόμα. Ελπίζω μετά από αυτή την ψυχρολουσία να μην κλείσουν και τα υπόλοιπα καταστήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Νικιφορε κακά τα ψέματα!
    απο την μια ο ανταγωνισμός με το ebay ( σε επίπεδο τιμών ) και απο την άλλη οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των συσκευών που
    η επισκευή τους ειναι ασύμφορη θα οδηγήσουν ολο και περισσότερα μαγαζιά στον να κλείσουν......

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Εδω που τα λεμε φταιει κι ο Φανος.

    1. Πριν απο κανα δυο χρονια, ειχα παει να παρω κατι πραγματακια, και δεν ειχε ενα ολοκληρωμενο.
    Δεν το θυμαμαι τωρα ποιο.
    Θα στο φερω την Πεμπτη μου λεει (ηταν Σαββατο), παρε τηλ την Τεταρτη να σου πω ακριβως την τιμη.
    Τελικα μετα απο πολλα τηλεφωνα και πολλες Πεμπτες, μου απανταει οτι δεν προκειται να το φερει.

    2. Πριν απο 3-4 μηνες παλι, πηγα να παρω καλωδιοταινια, εγχρωμη, 10 αγωγων και πανω.
    Δεν την φερνω, ειναι πολυ ακριβη μου λεει...

    3. Συνηθως παω σε τετοια μαγαζια ειτε με το BOM, ειτε με τα πραγματα που θελω γραμμενα σε χαρτι.
    Αφ`ενος για να μην ξεχασω τιποτα και ξαναπηγαινω, αφ`ετερου για την αποφυγη λαθων.
    Πιστευω οτι αυτο βολευει και τον υπαλληλο που δεν καθεται να μαντευει ποσα watt αντισταση να σου δωσει, ποσα volt πυκνωτη, ή να σε ρωταει 1206 ή 0805?
    Ετσι λοιπον τα εχω γραμμενα ολα και του το δινω.

    Οταν μου λεει για τους αποστατες, "εδω ειναι οι αποστατες διαλεξε παρε" ειναι ΟΚ γιατι οσο να`ναι, βοηθαει να βλεπεις και το μεγεθος με τα ματακια σου.
    Οταν μου λεει ομως "εδω ειναι οι ταινιες με τα SMD, κοψε οσα θελεις κι ελα στον παγκο για τα υπολοιπα" κι εγω καθομαι και ξεστραβωνομαι...

    Οπως καταλαβαινετε, ας ειναι καλα η RS, ο Mouser, η Farnell...

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-16, 04:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας