Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Ρελε φλας συναγερμου λιγο μπερδεμα!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Ρελε φλας συναγερμου λιγο μπερδεμα!

    Καλησπερα παιδια..λοιπον...ερωτηση. εχουμε ενα συναγερμο ωπου εχει 2 καλωδια εξοδους που τα χαρακτηριζει ως "turn signal" τα οποια ειναι για να τα συνδεσεις με τα φλας αριστερα και δεξια. Βεβαια δεν βγαζει ενα (-) αλλα βγαζει παλμο μεσα απο τα καλωδια. Ερωτηση επειδη το αμαξι ειναι ενα golf 6 πηρα απο την κεντρικη πλακετα το καλωδιο που ειναι τα αλαρμ περιμετρικα το οποιο οπλιζει με (-) και με ενα ρελε καταφερα και τα λειτουργω οταν χτυπαει ο συναγερμος αλλα πολλες φορες το ρελε αφηνει την επαφη κλειστη και αυτα συνεχιζουν να αναβοσβηνουν. Η ερωτηση μου ειναι η εξης...αν βαλω παραλληλα 2 πυκωντες 4700μF 15v θα μπορεσω να εχω εξομαλυνση και να αφοπλιζει το ρελε σε καθε περιπτωση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Πιο ρελε κολαει? Ο φλασερ η το ρελε του συναγερμου?
    Αν και νομιζω οτι εχει να κανει με το αμαξι και οχι με τον συναγερμο ,γιατι δου λευει με τα φλας σου με μπουτον και οχι με διακοπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    DSC06392.jpg
    Βασικα ας γινω λιγο ποιο ξεκαθαρος! παραθετω το σχεδιαγραμμα της κεντρικης μοναδας. Εχει 2 καλωδια για να συνδεθουν επανω τα φλας ενα για καθε μερια. Ελα ομως που η εξοδοι τους δεν ειναι ενα σημα (-) αλλα ειναι διακοπτομενο. Η κεντρικη μοναδα εχει μεσα ενα μικρο ρελε και δινει αυτο παλμο στα φλας. Εγω δεν τα εχω συνδεσει ετσι ομως. Επειδη το αμαξι εχει επανω can bus βρηκα ποιο καλωδιο ειναι για τα αλαρμ και με ενα mini ρελε τα συνδεσα. Ενω μεν λειτουργουν κανονικα πολλες φορες 2/10 περιπου οταν παταω να αφοπλιστει ο συναγερμος αυτα συνεχιζουν και αναβοσβηνουν δλδ ενω η επαφη του ρελε ανοιγει δεν ξερω για ποιο λογο (ισως για κλασματα δευτερολεπτου?) εχει παρει το σημα και αυτα αναβοσβηνουν. Σκεφτηκα να βαλω 2 πυκνωτες 4700 /16 ωστε οτι και να γινει να μου κλεινει την επαφη.Αλλιως η αλλη λυση ειναι να βρω τα καλωδια των φλας να πεταξω 2 διοδους και να τελειωνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη elettronica
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos140 Εμφάνιση μηνυμάτων
    DSC06392.jpg
    Βασικα ας γινω λιγο ποιο ξεκαθαρος! παραθετω το σχεδιαγραμμα της κεντρικης μοναδας. Εχει 2 καλωδια για να συνδεθουν επανω τα φλας ενα για καθε μερια. Ελα ομως που η εξοδοι τους δεν ειναι ενα σημα (-) αλλα ειναι διακοπτομενο. Η κεντρικη μοναδα εχει μεσα ενα μικρο ρελε και δινει αυτο παλμο στα φλας. Εγω δεν τα εχω συνδεσει ετσι ομως. Επειδη το αμαξι εχει επανω can bus βρηκα ποιο καλωδιο ειναι για τα αλαρμ και με ενα mini ρελε τα συνδεσα. Ενω μεν λειτουργουν κανονικα πολλες φορες 2/10 περιπου οταν παταω να αφοπλιστει ο συναγερμος αυτα συνεχιζουν και αναβοσβηνουν δλδ ενω η επαφη του ρελε ανοιγει δεν ξερω για ποιο λογο (ισως για κλασματα δευτερολεπτου?) εχει παρει το σημα και αυτα αναβοσβηνουν. Σκεφτηκα να βαλω 2 πυκνωτες 4700 /16 ωστε οτι και να γινει να μου κλεινει την επαφη.Αλλιως η αλλη λυση ειναι να βρω τα καλωδια των φλας να πεταξω 2 διοδους και να τελειωνω.
    Πρέπει το σύστημα να δίνει έναν αρνητικό παλμό κατά τον συναγερμό και έναν αρνητικό παλμό όταν σταματάει ο συναγερμός η αφοπλίζεται το σύστημα

    Επισης εαν εχεις και το κοινο του ρελε μπορεις το κοινο του ρελε να το συνδεσεις σε ενα απο τα φλας και την επαφη του ρελε οπως το εχεις στην αρνητικη εντολη του hazard

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elettronica : 30-03-13 στις 16:07
    Όσοι το χάλκεον χέρι
    βαρύ του φόβου αισθάνονται,
    ζυγόν δουλείας ας έχωσι·
    θέλει αρετήν και τόλμην
    η ελευθερία
    Εδώ ‘ναι η στάχτη ενός λαού, που είταν αιώνια φλόγα.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Η συνδεση που εχω αυτη την στιγμη ειναι επαφη 87 & 86 γειωση στο σασι, επαφη 85 παιρνει απο το καλωδιο του συναγερμου και επαφη 30 παει στο καλωδιο των hazzard

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Δοκιμασε οταν κολαει να πατησεις τον διακοπτη των αλαρμ.κλεινουν τα φλας ? Ή ειναι θεμα συναγερμου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    ναι οταν κολλαει κλεινουν τα φλας.!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη materatsi
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Στα πορτοκαλι η κιτρνα προφανως καλωδια του συναγερμου,συνδεσε κανα δυο λαμπες πυρακτωσεως 21 watts και ελεγξε την μοναδα.Ισως να υπαρχει ξεκολλημα στην πλακετα,ισως οι εσωτερικες επαφες του ρελε να θελουν καθαρισμα αν εναι αρκετα χρησιμοποιημενος.Αναψε τα αλαρμ στο γκολφ δεκα φορες να δεις λοιπον αν στς δυο φορες θα κολλησουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    χμ.
    Αυτο το ειχα συναντησει και εγω στο δικο μου αυτοκινητο.Καποιο μπερδεμα στο εγκεφαλακι και οταν εδινε εντολη ο συναγερμος στα φλας (δεν θυμαμαι,πανε δυο χρονια) να αναβοσβησουν ,τοτε κολαγε ο εγκεφαλος και οπλιζε τα αλαρμ.
    Δεν καθησα να ασχοληθω καθολου με το προβλημα και τα συνδεσα κατυεθειαν στα φωτα πορειας(αμερικανια )
    αν θες να ασχοληθεις πιστευω το λαθος ειναι οτι τροφοδοτεις την εισοδο στο εγκεφαλακι και οχι την εξοδο στις λυχνιες.

    *τα αλλα ολα τα συνδεσες κανονικα? κλειδαριες κλπ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ναι ναι ολα ειναι ενταξει συνδεδεμενα κανονικα, το προβλημα ποιο ειναι για να δωσω να καταλαβετε οτι, τα αλαρμ αναβοσβηνουν με ενα δικο τους "ρυθμο" , ομως ο συναγερμος δινει και αυτος ενα παλμο δικο του (αφου εχει μεσα ρελεδακι) οποτε αναβοσβηνουν σε εντελως διαφορετικο ρυθμο με 2 ρελε. Εγω λεω να βαλω τους πυκνωτες ωστε να κανω εξομαλυνση και να αποφυγω το κολλημα ποτυ τρωει.Αν και δεν ειναι κολλημα απλα για καποια χιλιοστα του δευτερολεπτου προλαβαινει και του δινει (-) και αυτα συνεχιζουν να ανοιγοκλεινουν. Ε, μετα ειναι η λυση καρφωτα στις καλωδιωσεις των φλας ή στα parking lights

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 74AC04 & 74AC08 Μπερδεμα...
    By kobogia in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-13, 15:33
  2. Λιγο βοηθεια με συνδεσμολογια
    By kokoblue in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 15:58
  3. Λιγο help. (ξύλο 18 ιντσες)
    By kostaz8 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 03:23
  4. Κύκλωμα τροφοδοσίας . Λιγο βοήθεια !
    By kostas_thess in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-11, 18:49
  5. καλησπερα :) λιγο τα led σας χεχε
    By adiavastos.274 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-10, 12:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας