Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ερωτηση σχετικα με τον τροπο λειτουργιας ηλιακου πανελ και charge controller

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή Ερωτηση σχετικα με τον τροπο λειτουργιας ηλιακου πανελ και charge controller

    Καλησπερα παιδια εχω μια ντουλαπα στο μπαλκονι με εργαλεια που επειδη συνηθως με πιανει την νυχτα να ασχοληθω με διαφορα πειραματα-project μαστορεματα σκεφτηκα να παρω ενα μικρο πανελακι 5watt η ισος και λιγοτερο ετσι ωστε να το τοποθετησω πανω απο την ντουλαπα μαζι με μια 12v 7ah μπαταρια και μεσα στην ντουλαπα να βαλω καποια led stripes ετσι ωστε να μπορω να βλεπω μεσα στην ντουλαπα την νυχτα χωρις να χρειαζεται να τρυπαω τοιχους και να βγαλω καλωδιο με 220v στο μπαλκονι.


    σκεφτομουν δηλαδη να μην χρησιμοποιησω charge controller μιας και το πανελ θα παρεχει τοσο λιγο ρευμα που θα μπορει να κανει μονο trickle charge στην μπαταρια χωρις να την χαλασει λογο υπερφορτισης.
    ψαχνοντας εμαθα οτι τα 12v πανελ του εμποριου βγαζουν συνηθως 17-21v οποτε αν συνδεθει αμεσως πανω στην μπαταρια θα την καταστρεψει +οτι δεν θα μπορει να παραγει συνεχεια 14 volt ωστε να φορτιζει την μπαταρια ετσι επεσα πανω σε αυτο το κυκλωμα http://jaw.iinet.net.au/projects/solar.html το οποιο υποσχετε πως η ταση φορτισης δεν θα ξεπερναει τα 14,3v, η μπαταρια δεν θα ξεφορτιζει πανω στο πανελ και ακομα και αν το πανελ δεν μπορει να παραγει 14v θα μπορει ακομα να συνεχισει να φορτιζει την μπαταρια.

    ολα καλα μεχρι εδω μεχρι που βρηκα πολυ μεγαλυτερα πανελ σε πολυ προσιτες τιμες με αποτελεσμα να σκεφτομαι και καποια ακομα project εκτος απο το απλουστατο φως της ντουλαπας
    φτασαμε στις ερωτησεις και ελπιζω να μην εχω κουρασει ηδη.

    η μπαταρια μολυβδου 12v 7ah για να μην χαλασει οταν φορτιζει σε κυκλους θα πρεπει να δεχεται μεγιστο ρευμα τα 700mah, αν λοιπον χρησιμοποιησω ενα πανελ των 10-25watt τα οποια μπορουν να παραγουν μεχρι και 1,5ah περιπου πως θα προστατεψω την μπαταρια απο υψηλο ρευμα φορτισης?

    οι charge controllers απο οτι εχω δει ειναι αυτοματοι και χρησιμοποιουν ειτε boost-cycle charge ειτε trickle charge αναλογως με το τι κρινουν σωστο ομως μπορουν να ρυθμισουν το ρευμα φορτισης?
    δηλαδη μπορει ο charge controller να καταλαβει οτι εχω συνδεμενη μια πολυ μικρη μπαταρια (μολις 7ah, κατι που δεν συνηθιζεται στα φωτοβολταικα) και να κοψει το 1,5A που θα περνει απο το πανελ στα 700mah για να μην καταστρεψει την μπαταρια? η θα πρεπει εγω να εχω προνοησει οτι εφοσον το πανελ μου παραγει 1.5Α Θα πρεπει να βαλω πανω μπαταρια 15AH ωστε να μην εχει προβλημα?

    Η ταση που δινει στην εξοδο load ο charge controller ειναι σταθεροποιημενη στα 12v η δινει οτι δινει το πανελ η η μπαταρια εκεινη την ωρα? (14-21v)

    και κατι τελευταιο σχετικα με τα πανελ, επειδη το πανελ θα μπει στο μπαλκονι, ισος και πανω απο την ντουλαπα (πραγμα που σημαινει οτι δεν θα χτυπαει απευθειας πανω του ο ηλιος) πως αντιδρουν τα πανελ σε αυτες τις περιπτωσεις? θα δινει πχ 17-21 v αλλα δεν θα εχει την δυναμη να δωσει αρκετο ρευμα?
    η δεν θα μπορει να δωσει ουτε την ταση αλλα ουτε και το ρευμα που θα εδινε αν το χτυπουσε ο ηλιος.

    ρωταω για να καταλαβω αν λογω του οτι δεν θα εχει οπτικη επαφη με τον ηλιο, θα πρεπει να χρησιμοποιησω οσο μεγαλυτερο πανελ γινεται για να μπορεσει εστω να κανει trickle charge την μικρη αυτη μπαταρια η αν οσο μεγαλο πανελ και να χρησιμοποιησω (μεχρι τα 25watt για μεγαλυτερο δεν υπαρχει ουτε ο χωρος ουτε και το απαιτουμενο χρηματικο ποσο) δεν θα μπορει ποτε αυτο να πιανει την απαιτουμενη ταση ωστε να μπορει να φορτισει την μπαταρια.

    δεν εχω ασχοληθει ξανα με πανελακια και οι ερωτησεις μου ισος να ειναι πολυ τραγικες αλλα θα παρακαλουσα οποιος γνωριζει οτι δηποτε απο αυτα που ρωτησα να με βοηθησει να ξεκαθαρισω την εικονα στο μυαλο μου για να δω τι υλικα θα πρεπει τελικα να αγορασω.
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimacid : 31-03-13 στις 14:55

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Αν βαλεις σκετη μπαταρια σε δυο λεντακια θα σε βγαζει κανα χρονο για την 1/2 ωρα χρηση που θες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    ναι το ξερω οτι γενικα δεν θα υπαρχει καθολου θεμα καταναλωσης απλα θελω να παρω ενα πανελακι για να πειραματιστω λιγο με αυτο, να διατηρω την μπαταρια παντα φορτισμενη για να κρατησει και καποια χρονια και αν δω οτι με παιρνει σκεφτομαι να βαλω πανω στην μπαταρια μια γραμμη με 12βολτες λαμπες οικονομιας που θα μπουνε σε καθε δωματιο και ισος και το ασυρματο τηλεφωνο μαζι με το ρουτερ για περιπτωσεις διακοπης ρευματος. (αυτην την περιπτωση βεβαια θα την σκεφτω οταν εχω μια εμπειρια σχετικα με το τι παιζει με το πανελ, τι αποδοση θα εχει κλπ γιατι θα χρειαστει να βαλω μεγαλυτερη μπαταρια σε αυτην την περιπτωση.

    πρως το παρον θα ηθελα να μαθω τις απαντησεις για τις ερωτησεις που εθεσα ωστε να προβω στην πρωτη μου αγορα πανελ και απο εκει και περα βλεπω τι θα κανω ετσι κιαλλιως οταν μιλαμε για τοσο μικρα πανελ το κοστος δεν ειναι μεγαλο (16-45ευρω παιζουνε βαλε και 20-30 ευρω ο ρυθμιστης φορτισης και τελος την μπαταρια την εχω ηδη)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Tαση και ενταση που λες ειναι οι max.τιμες που μπορει να δωσει το πανελ.δηλαδη με τον ηλιο κατακορυφα θα φτασει τα 21v και 1,5Α.
    Για αυτο τον λογο εχει και μαξ. ταση 21v ,gia na μπορει να φορτιζει την μπαταρια και με 12v(οταν θα σου ειναι πεσμενη) απο το πρωτο φως της ημερας.
    Τωρα για ρυθμιστες με ρυθμιζομενο ρευμα εξοδου δεν εχω ακουσει,πρεπει να γινει σωστη επιλογη του συστηματος σου ωστε να το εκμεταλευτεις στο επακρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tαση και ενταση που λες ειναι οι max.τιμες που μπορει να δωσει το πανελ.δηλαδη με τον ηλιο κατακορυφα θα φτασει τα 21v και 1,5Α.
    Για αυτο τον λογο εχει και μαξ. ταση 21v ,gia na μπορει να φορτιζει την μπαταρια και με 12v(οταν θα σου ειναι πεσμενη) απο το πρωτο φως της ημερας.
    Τωρα για ρυθμιστες με ρυθμιζομενο ρευμα εξοδου δεν εχω ακουσει,πρεπει να γινει σωστη επιλογη του συστηματος σου ωστε να το εκμεταλευτεις στο επακρο.
    Οποτε στην ουσια αν το πανελ δινει μεγιστο 1.5A τοτε για να μην εχω προβλημα με την μπαταρια πρεπει η να βαλω μεγαλυτερη μπαταρια (15+ Ah) η να βαλω μικροτερο πανελ.

    Αν αντι να κανω κατι απο αυτα τα 2 βαλω μια αντισταση >10watt 20ohm σε σειρα με την μπαταρια στην εξοδο φορτισης του charge controller για να περιοριζει το μεγιστο ρευμα φορτισης της μπαταριας στα 700ma (με 14,4v ταση εξοδου απο τον controller) θα εχει με αυτο καποιο προβλημα ο controller και δεν θα μπορει να αναγνωρισει την κατασταση της μπαταριας- να την φορτισει σωστα λογω της αντιστασης στην εξοδο του?

    (καταλαβαινω οτι αυτη η λυση που προτεινω δεν ειναι σωστη και οτι χανω πολυ ενεργεια απο το συστημα πανω στην αντισταση, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση μιας και μιλαμε για ενα πανελακι και ενα συστημα ικανο μονο για πειραματισμο δεν με απασχολει το ποσο ενεργεια θα πεταω ασκοπα, πιο πολυ με απασχολει το ποσο μεγαλυτερο πανελ θα μπορεσω να παρω χωρις να καταστρεψω την μπαταρια μου με αποτελεσμα να μπορεσω να πειραματιστω περισσοτερο με αυτο και ισος να κανω και καποιο αλλο project χωρις να χρειαστει να παρω αλλο μεγαλυτερο πανελ)

    και κατι τελευταιο αν το πανελ δεν το χτυπαει απευθειας ο ηλιος, αν καθετε απλα στο μπαλκονι, κατα την διαρκεια της μερας, υπαρχει περιπτωση η ταση του να ειναι κατω απο τα 12-14volt?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Χωρίς άμεσο ηλιακό φωτισμό, το ξεχνάς. Η παραγωγή ρεύματος πέφτει σχεδόν στο μηδέν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς άμεσο ηλιακό φωτισμό, το ξεχνάς. Η παραγωγή ρεύματος πέφτει σχεδόν στο μηδέν.
    Αυτο ξανα πες το..... το Διαπιστωσα και στην πραξη τελικα, δεν κρατηθηκα αλλο χθες το πρωι και πηγα και πηρα ενα πανελακι 10watt. σκεφτηκα να παρω μικρο πανελ τελικα που βγαζει μεχρι 0,55Α περιπου ωστε να μην εχω προβλημα με την μπαταρια και αν δεν με ικανοποιησει παω και περνω αλλο ενα και το συνδεω παραλληλα για να εχω περιπου 1A ρευμα.)

    Με τα πολλα στο μπαλκονι μου που δυστηχως ειναι απο την πισω μερια και δεν το χτυπαει καθολου ο ηλιος μου εβγαζε μολις 50ma (ξενερωσα....) πηγα πανω στην ταρατσα να δω τι ψαρια πιανει το πανελ και οντως τερματισε εβγαλε περιπου 550ma
    οποτε τωρα περιμενω να ξημερωσει με το καλο να ξανα κανω αλλη μια δοκιμη στο μπαλκονι, αν καταφερει να βαλει καμια 100αρα mA μπορει να παω να παρω αλλο ενα ιδιο για να ειναι συνεχως η μπαταρια στο trickle charge η εναλλακτικα σκεφτομαι μηπως παω και το βαλω πανω στην ταρατσα που θα δουλευει σωστα αλλα για αυτην την περιπτωση εχω ενα σοβαρο προβλημα. θα χρειαστω καμια 20αρα μετρα καλωδιο ισος και λιγο παραπανω οποτε το συνεχες ρευμα δεν προκειται να δουλεψει.
    Η λυση πιστευω ειναι να το κανω εναλλασομενο και να το στειλω ετσι μεχρι το διαμερισμα μου οπου θα το μετατρεπω παλι σε συνεχες για να το χρησιμοποιησω ομως δεν προκειτε με τιποτα να βγαλώ καλωδιο με 220v στην ταρατσα οποτε η λυση του κανονικου inverter δεν παιζει. (επισης δεν θα επεζε και γιατι θα ειχε και απειρη ασκοπη καταναλωση) και ψαχνω να βρω κανενα 12v dc to 12 v ac converter αλλα δεν βρισκω κατι.... :S

    καμια ιδεα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Μην μπαίνεις σε τέτοιες μανούβρες, για πράγματα που δεν θα δουλέψουν και θα κοστίσουν. Όπως προειπώθηκε, βάλε ένα φακό στη ντουλάπα και καθάρισες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    ενταξει για να λεμε και τα συκα συκα, η ντουλαπα ειναι μια δικαιολογια για να μπορεσω επιτελους να ασχοληθω τα πανελ και ολα τα ωραια πραγματα που μπορεις να κανεις μαζι τους.
    οπως καταλαβαινεις ενα φως σε μια ντουλαπα δεν ειναι κατι τοσο σημαντικο που θα σε κανει να να σπαταλησεις 40-80 ευρω για να παρεις πανελ μπαταριες charge controllers κλπ.
    Απλα μου αρεσει να περναω τον χρονο μου μαθαινοντας πραγματα κανοντας ιδιοκατασκευες και το προτιμω απο το να τα σκορπαω σε καφεδες και μπουζουκια.

    Σημερα απο το πρωι εχει πολυ συνεφια στην θεσ/νικη και πριν απο λιγο σταματησε να βρεχει, παρολα αυτα στις 9 το πρωι καποια στιγμη που δεν ειχε πολυ πυκνη συνεφια το πανελακι στο μπαλκονι μου εβγαλε 400ma στο καλυτερο σημειο που μπορεσα να το βαλω, με πολυ πυκνα συνεφα εβγαζε περιπου 200ma και τωρα στις 1:30 που το ξανα δοκιμασα μολις σταματησε η βροχη δινει 100ma.

    ευελπιστω δηλαδη πως οταν δεν θα βρεχει θα βγαζει 150-400ma και αν οντως το κανει αυτο τοτε το εχω ψησει ηδη να παρω ακομα ενα τετοιο πανελακι η ισος ενα μεγαλυτερο 20-25watt να χρησιμοποιησω την παλια μπαταρια του αυτοκινητου μου και να εγκαταστησω στο σπιτι 12v cfl emergency lights που θα αναβουν σε περιπτωση διακοπης ρευματος, επισης σκεφτομαι να συνδεσω πανω και το ασυρματο τηλεφωνο για να μην μενω χωρις τηλεφωνο στις διακοπες οπως επισης και το ρουτερακι μου.
    Αν οντως συνδεθουνε ολα το ρευμα που θα τραβαμε το υπολογισα περιπου στα 4-5Α πραγμα που σημαινει οτι τα πανελ μου δεν θα μπορουν να τροφοδοτουν την μπαταρια με τοσο πολυ ρευμα για να ειναι συνεχως on ομως αφου διακοπη ρευματος γινεται μια στις τοσες και με λιγες ωρες καταναλωση, δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα αφου η μπαταρια θα ειναι πληρως φορτισμενη και μετα θα εχει οσο χρονο θελει για να ξανα φορτισει μεχρι την επομενη διακοπη ρευματος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimacid : 02-04-13 στις 13:45

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση σχετικα με ip camera και συνδεση
    By diskjohn in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-17, 14:02
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 05:07
  3. Ερωτηση για πανελ 250 watt
    By Sky in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-14, 14:07
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 05:23
  5. ερωτηση σχετικα με τε τον TDA 7560
    By Zois Giamaios in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 07:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας