Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 47

Θέμα: led στο αυτοκίνητο ανεξάρτητα από την πλαφονιέρα με delay.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    αρα μια χαρα η ΙΝ4007..
    70 λεπτα το παίρνω το IRF, και είναι το μικρότερο που ξέρω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    αα οκ δε πειράζει μια χαρά είναι τότε. Απλά έλεγα μήπως ξεφεύγει κι άλλο η τιμή του. :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Αντε περιμενω αποτελεσματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsos___ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 42763Αν θέλεις δοκίμασε το να δουμε αν δουλεύει ή αν θέλει κάτι..
    R1 5,6k
    R2,R3, R4 330 ohm
    Τ1 BC557
    C 2200uF 16V
    Τ2 IRF530
    To trimmer 100k, και θεωρητικά τουλάχιστον θα μπορείς να το ρυθμίζεις απο 1sec μεχρι 3-4 λεπτά..
    και την διοδο αναλογα με το ρεύμα σου..
    βαλε 100ωμ τις R2 και R4 καλύτερα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Μια διευκρινισουλα μην καψω τιποτα. Επειδη δεν εχω δουλεψει με fet και μπερδευω τα ποδια του transistor το τριτο (source) ειναι αυτο που καταληγει στο ground σωστα? (Αρα το δευτερο (drain) ειναι αυτο που ερχεται απο πανω μετα τον διακοπτη μου?)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Ναι ετσι είναι..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    ολεε

    Πριν το κάνω σε διάτρητη και μιας και δε μπορούσα τώρα να πάω να το δοκιμάσω στο αμάξι, επειδή δε μπορούσα να περιμένω το έκανα σε breadboard σε παρόμοιες συνθήκες. Ενα ledaki αντί για πλαφονιέρα και μερικά εκατοστά led ταινίας και δουλεύει μια χαρά από ότι φαίνεται! Αύριο δοκιμή σε πραγματικές συνθήκες και πειράματα και με το συναγερμό. Δυο τρία πραμματάκια όμως.

    1) Ή το τριμερακι ή ο πυκνωτής πολύ μεγάλος. Με 2200uF και 100Κ τριμμερ + την μικρή αντίσταση R3 κάνω ένα τσακ το τριμμεράκι να μεγαλώσω το χρόνο και κρατάει αιώνες! Βασικά δεν είδα πόσο κρατάει γιατί βαρέθηκα μετά από 1 λεπτό αλλά γενικώς στην ρύθμιση μερικών δευτερολέπτων είναι πολύ απότομα τα πράμματα. Αφαίρεσα την R3 δεν άλλαξε κάτι, μετά άλλαξα πυκνωτή και έβαλα έναν 470uF. Κάπως καλύτερα έτσι (θα έβαζα μικρότερο τριμμερ αλλά δεν έχω τώρα) Αλλά μου κάνει εντύπωση το πόση ώρα μπορεί να κρατήσει μόνο με ένα πυκνωτάκι 470uF.

    2) Η αποφόρτηση του πυκνωτή εξαρτάται και από την κατανάλωση της ledoταινίας;

    3) Αν μπορείς και αν δε βαριέσαι (που αποκλείεται να μη βαριέσαι να κάνεις αυτό που θα ζητήσω) θα εκτιμούσα πάρα πολύ μία σύντομη εξήγηση για το πως λειτουργεί όλο αυτό γιατί για κάποιο λόγο όταν υλοποιώ κάτι θα ήθελα να ξέρω πως λειτουργει και αφού το καταλάβω. Και ειδικά το συγκεκριμένο κύκλωμα όσο προσπάθησα να το κατανοήσω όλο και κάπου με μπερδεύει. Ξέρω ότι είναι πολύ απλό αλλά μάλλον ακομα δεν έχω κατανοήσει την χρήση του FET. (και όχι μόνο αλλά τέλος πάντων έχω μέλλον ακόμα να φτάσω στο επίπεδο σου, σπουδάζω και αυτοματισμό τρομάρα μου και μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να πηγαίνω στην σχολή )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .::Nikos::. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολεε

    Πριν το κάνω σε διάτρητη και μιας και δε μπορούσα τώρα να πάω να το δοκιμάσω στο αμάξι, επειδή δε μπορούσα να περιμένω το έκανα σε breadboard σε παρόμοιες συνθήκες. Ενα ledaki αντί για πλαφονιέρα και μερικά εκατοστά led ταινίας και δουλεύει μια χαρά από ότι φαίνεται! Αύριο δοκιμή σε πραγματικές συνθήκες και πειράματα και με το συναγερμό. Δυο τρία πραμματάκια όμως.

    1) Ή το τριμερακι ή ο πυκνωτής πολύ μεγάλος. Με 2200uF και 100Κ τριμμερ + την μικρή αντίσταση R3 κάνω ένα τσακ το τριμμεράκι να μεγαλώσω το χρόνο και κρατάει αιώνες! Βασικά δεν είδα πόσο κρατάει γιατί βαρέθηκα μετά από 1 λεπτό αλλά γενικώς στην ρύθμιση μερικών δευτερολέπτων είναι πολύ απότομα τα πράμματα. Αφαίρεσα την R3 δεν άλλαξε κάτι, μετά άλλαξα πυκνωτή και έβαλα έναν 470uF. Κάπως καλύτερα έτσι (θα έβαζα μικρότερο τριμμερ αλλά δεν έχω τώρα) Αλλά μου κάνει εντύπωση το πόση ώρα μπορεί να κρατήσει μόνο με ένα πυκνωτάκι 470uF.

    2) Η αποφόρτηση του πυκνωτή εξαρτάται και από την κατανάλωση της ledoταινίας;

    3) Αν μπορείς και αν δε βαριέσαι (που αποκλείεται να μη βαριέσαι να κάνεις αυτό που θα ζητήσω) θα εκτιμούσα πάρα πολύ μία σύντομη εξήγηση για το πως λειτουργεί όλο αυτό γιατί για κάποιο λόγο όταν υλοποιώ κάτι θα ήθελα να ξέρω πως λειτουργει και αφού το καταλάβω. Και ειδικά το συγκεκριμένο κύκλωμα όσο προσπάθησα να το κατανοήσω όλο και κάπου με μπερδεύει. Ξέρω ότι είναι πολύ απλό αλλά μάλλον ακομα δεν έχω κατανοήσει την χρήση του FET. (και όχι μόνο αλλά τέλος πάντων έχω μέλλον ακόμα να φτάσω στο επίπεδο σου, σπουδάζω και αυτοματισμό τρομάρα μου και μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να πηγαίνω στην σχολή )
    εν μερη θα σου πω με σιγουρια για το δευτερο σκελος της ερωτησης
    ναι αναλογα με την καταναλωση της ledoταινίας εχεις αποφορτιση του πυκνωτη κρυψε καπου μεσα στην κολονα του αυτοκινητουπαραλληλα με την ledoταινια ενα λαμπακι 5 watt 12 v και θα εχεις την καταναλωση που χρειαζεσε για να κανεις τις ρυθμησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την απαντηση λειτουργει και στο αμαξι αλλα μαλλον δε θα χρειαστει εξτρα φορτιο για να το ρυθμισω. Καταφερα να το κανω 20 δευτερολεπτα οποτε δε με πειραζει. Τωρα σκεφτομαι να το εξεληξω λιγο, εκτος απο το να σβηνει μολις κλειδωσω (το οποιο δε το δοκιμασα ακομα στο αμαξι παρα μονο χτες στην breadboard) σκεφτομαι και να μην εχει delay οταν ειναι αναμενο το αμαξι αν δηλαδη προσθεσω ενα ρελεδακι που θα κανει το ιδιο πραγμα που θελουμε να κανει απο το συναγερμο θα δουλεψει; Η θα εχει προβλημα που θα μου ειναι η επαφη κλειστη συνεχεια και οχι για 1-2 δευτερολεπτα που θα το εκανε το ρελε του συναγερμου?

    Αναφερω επισης οτι για R3 εβαλα 390Ω και R2 120Ω. Δε νομιζω να πειραζει αλλα το αναφερω για σιγουρια.

    Και παλι ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Δεν εξαρτάται απο την λεντοταινία ο χρόνος, ούτε θα έχει διαφορά αν προσθέσεις φορτίο..
    με τις αντιστάσεις δεν παίζει θεμα, με την R2 μόνο όσο μεγαλύτερη είναι, τόσο πιο πολύ θα πρέπει να μείνει ανοιχτή η πόρτα πριν την κλέισεις για να έχεις delay..
    τώρα ας πούμε πρέπει να μείνει 1-2 δευτερόλεπτα ανοιχτή η πόρτα για να φορτίσει ο πυκνωτής..
    χαίρομαι που δούλεψε..

    Για το φετ τωρα χοντρικά σκέψου το σαν διακόπτη, όσο είναι high το gate αγει (drain source)..

    δεν μπαίνει καθόλου (κάπια νανο-αμπερ μόνο, το πολύ μίκρο-αμπερ) ρεύμα απο το gate του fet

    Αφού μας βγήκαν μεγάλοι οι χρόνοι μίκρινε τον πυκνωτή και το τριμμερ μεχρι να σου αρέσει..
    Νομίζω μ αυτά που σου είχα βάλει μπορούσε να πάει μέχρι και κάποια λεπτά..

    Για το θεματάκι οταν βάζεις μπρος, αν και δεν βρίσκω τον λόγο, μπορείς να βάλεις ένα ρελέ NC ανάμεσα στην ταινία και τα +12, και νομίζω αυτό είναι το καλύτερο..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλιέλαιο στο αυτοκίνητο
    By PTL in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-17, 07:33
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 18:45
  3. mp3 στο αυτοκίνητο
    By draco1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-13, 16:26
  4. MP3 στο αυτοκίνητο
    By babisko in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 18:36
  5. RC delay LED
    By sgoum in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-07, 15:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας