Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: led στο αυτοκίνητο ανεξάρτητα από την πλαφονιέρα με delay.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή led στο αυτοκίνητο ανεξάρτητα από την πλαφονιέρα με delay.

    Καλησπέρα, δεν ήξερα τι να γράψω στον τίτλο που να περιγράφει αυτό που θέλω να κάνω, αλλά ελπίζω να καταφέρω να το εξηγήσω καλά παρακάτω.

    Έχω προσθέσει στο αυτοκίνητο λίγα εκατοστά λεντοταινίας τα οποία ανάβουν είτε με το άνοιγμα κάποιας πόρτας είτε μόνιμα. Ο τρόπος που τα έχω συνδέσει απεικονίζεται στο παρακάτω πολύ πρόχειρο (απο Ζωγραφική) και αρχάριο σχήμα Στα δεξιά είναι η συνδεσμολογία μου απλά ενδεικτικά έκανα και τη συνδεσμολογία του αυτοκινήτου στα δεξιά για να φανεί με τι τροπο έχω παρέμβει σε αυτό. Εχω βάλει ένα διακοπτάκι με 3 θέσεις για ON (από τις πόρτες)/OFF/ON (μόνιμα) και το θέμα μου είναι το εξής:
    Μπορω με κάποιο κύκλωματακι να προσθέσω delay στην λεντοταινία μόνο όταν ανάβει από τις πόρτες και όχι από την μόνιμη θέση του διακόπτη μου; Επίσης θα ήθελα και να σβήνει σταδιακά όταν περάσει το delay (αν και αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό).

    Και κάτι τελευταίο αν και το θεωρώ απίθανο να μπορεί να γίνει... Σε περίπτωση που γίνεται κάτι για το παραπάνω, θα ήταν μήπως εφικτό να ακυρώνεται το delay και να σβήνει αμέσως μόλις κλειδώσω με το συναγερμό; (μπορώ να παρέμβω και στην κλειδαριά και στον συναγερμό, δεν τίθεται τέτοιο θέμα)

    Ευχαριστώ πολύ!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg img.jpg (71,1 KB, 137 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 04-04-13 στις 16:11

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Νίκο καλημέρα! Πριναπό λίγες μέρες έθεσα και εγώ ένα παρόμοιο θέμα. Για ρίξε μια ματιά. http://www.hlektronika.gr/forum/show...283#post589283

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, ευχαριστώ το κοιτάζω το θέμα σου αλλά δε μπορώ να βρω κάτι που να με βολέυει εμένα, ίσως δεν πηγαίνει το μυαλό μου στο πως θα χρησιμοποιήσω κάποιο κύκλωμα πάνω στη δική μου συνδεσμολογία. Το επόμενο πρόβλημα μου είναι το ότι δε θέλω να παρέμβω στην πλαφονιέρα του αυτοκινήτου μιας και δεν έχω όρεξη να ξηλώνω το μισό αυτοκίνητο για να βρω από που έρχεται το καλώδιο στην πλαφονιέρα. Επίσης θα ήθελα μόνο στον επιπλέον φωτσμό που έβαλα να έχει delay (η πλαφονιέρα του αυτοκινήτου να σβήνει κανονικά αμέσως)
    Εγώ στο μυαλό μου είχα το εξής αλλά δε ξέρω πως υλοποιείται και αν είναι εφικτό: με το άνοιγμα της πόρτας να ξεκινάει να μετράει ένα 555 και να μου οπλίζει ένα ρελέ ώστε να γειώνω λεντοταινία μου μέσω της NO του και να μένει αναμένη και μετά το κλείσιμο της πόρτας.
    Πολλά θέλω έ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Κοιτα τωρα.υπαρχει χρονικο delay off. Με μονιμη παροχη και trigger για την λειτουργια του.
    Καποιο τσακαλι να βοηθησει εδω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Ξέρεις πόσο ρεύμα τραβάει η ταινία?
    μπορείς να το μετρήσεις?

    και για πόσο χρόνο μιλάμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    img.jpgΚατι τέτοιο ίσως.. Απάντησε μου και τις ερωτήσεις να το δουμε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    img.jpgκαι με τα extras

    ...................................
    Οι R2 και R4 πρέπει να είναι μικρές 330 ωμ πχ
    το Τ1 οτι να ναι, ένα μικρό pnp.. BC557 πχ
    Η R1 κάπου στα 4,7-10 κιλο..
    Η R3 και ο C θα ορίσουν την καθυστέρηση..
    και το Τ2 και η διοδος πρέπει να αντέχουν το ρεύμα της ταινίας..
    ....................................
    img.jpg
    ...................................
    Υπολόγιζε R3xC τον χρόνο σε δευτερολεπτα..
    πχ R3=10k και C=2200μF
    θα έχεις καθυστέρηση 22 δευτερόλεπτα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kotsos___ : 06-04-13 στις 01:37

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ώπα ώπα ήρθαν όλα μαζεμένα. Ευχαριστώ! Βραχυκύκλωσα όμως ειδικά εκει που μου βάζεις τα έξτρα (από συναγερμό, δεν το καταλαβαίνω με τίποτα!)
    Για το πόσο τραβάει η ταινία θα το μετρήσω αύριο, χρόνο δεν σκεφτόμουν να ξεπερνάει τα 15-20 κάπου εκεί δηλαδή πιστεύω είναι καλά αλλά η καθυστέρηση δε θα εξαρτάται από την κατανάλωση της ταινίας; (θα βόλευε να είναι εύκολα μεταβαλλόμενη για αυτό σκέφτηκα 555 με κάνα trimmeraki )

    Να ρωτήσω κάτι για τα κυκλώματα που δίνεις. Τι διαφορά έχουν τα 2 που δίνεις στο τελευταίο ποστ; Στην τελευταία εικόνα το σύμβολο που γράφεις Τ2 δεν το έχω ξαναδει βασικά και με μπέρδεψε.



    Edit: από το συναγερμο έχω ένα ρελέ που οπλίζει για 1-2 δευτερόλεπτα όταν ενεργοποιείται ο συναγερμός. Η επαφή που μου δείχνεις εκεί είναι ΝΟ από κάποιο τέτοιο ρελέ; Βασικά επειδή εκεί ίσως έχουμε άλλο θεματάκι πες μου αν κατάλαβα καλά και σου λέω που σκαλώνω... Μην εξηγώ λάθος πράμματα χωρίς λόγο και τα μπερδεύω περισσότερο. Προς το παρόν προσπαθώ να καταλάβω πως θα οφελεί η παράκαμψη εκεί που λές από συναγερμό, ώστε να ακυρώνει το delay. Θα αποφορτίζεται ο πυκνωτής αμέσως έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 06-04-13 στις 03:53

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .::Nikos::. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώπα ώπα ήρθαν όλα μαζεμένα. Ευχαριστώ! Βραχυκύκλωσα όμως ειδικά εκει που μου βάζεις τα έξτρα (από συναγερμό, δεν το καταλαβαίνω με τίποτα!)
    Για το πόσο τραβάει η ταινία θα το μετρήσω αύριο, χρόνο δεν σκεφτόμουν να ξεπερνάει τα 15-20 κάπου εκεί δηλαδή πιστεύω είναι καλά αλλά η καθυστέρηση δε θα εξαρτάται από την κατανάλωση της ταινίας;Οχι δεν επηρρεάζει (θα βόλευε να είναι εύκολα μεταβαλλόμενη για αυτό σκέφτηκα 555 με κάνα trimmeraki )Μπορείς να βάλεις το τριμεράκι στην θέση της R3 και να ρυθμίζεις τον χρόνο..

    Να ρωτήσω κάτι για τα κυκλώματα που δίνεις. Τι διαφορά έχουν τα 2 που δίνεις στο τελευταίο ποστ; Στην τελευταία εικόνα το σύμβολο που γράφεις Τ2 δεν το έχω ξαναδει βασικά και με μπέρδεψε.Το δευτερο είναι με φετ.. καλύτερα έτσι..



    Edit: από το συναγερμο έχω ένα ρελέ που οπλίζει για 1-2 δευτερόλεπτα όταν ενεργοποιείται ο συναγερμός. Η επαφή που μου δείχνεις εκεί είναι ΝΟ από κάποιο τέτοιο ρελέ; Βασικά επειδή εκεί ίσως έχουμε άλλο θεματάκι πες μου αν κατάλαβα καλά και σου λέω που σκαλώνω... Μην εξηγώ λάθος πράμματα χωρίς λόγο και τα μπερδεύω περισσότερο. Προς το παρόν προσπαθώ να καταλάβω πως θα οφελεί η παράκαμψη εκεί που λές από συναγερμό, ώστε να ακυρώνει το delay. Θα αποφορτίζεται ο πυκνωτής αμέσως έτσι;Ακριβώς..
    img.jpgΑν θέλεις δοκίμασε το να δουμε αν δουλεύει ή αν θέλει κάτι..
    R1 5,6k
    R2,R3, R4 330 ohm
    Τ1 BC557
    C 2200uF 16V
    Τ2 IRF530
    To trimmer 100k, και θεωρητικά τουλάχιστον θα μπορείς να το ρυθμίζεις απο 1sec μεχρι 3-4 λεπτά..
    και την διοδο αναλογα με το ρεύμα σου..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kotsos___ : 06-04-13 στις 10:59

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Βρε παιδιά, έτσι όπως είναι το σχέδιο δεν θα λειτουργήσει ποτέ σωστά,επειδή πολύ απλά,
    α)όταν ο διακόπτης είναι στην θέση (1) και κάποια από τις πόρτες ανοίξει, λόγω της διόδου,θα καεί η ασφάλεια της συγκεκριμένης γραμμής τροφοδοσίας,όπως επίσης λογικά θα καεί και η δίοδο και το FET,
    β) όταν ο διακόπτης βρεθεί στην θέση (2) ,θα δημιουργηθεί ένα ωραιότατο βραχυκύκλωμα, που και σε αυτήν την περίπτωση, πάλι θα κάψει την ασφάλεια, στην καλύτερη περίπτωση.

    edit: δεν κατάλαβα τι έγινε, ή διορθώθηκε το σχέδιο στο ποστ#9 (και προστέθηκε το led strip) ή εγώ δεν το έβλεπα καθόλου και έβλεπα μόνο μια γραμμή ενωμένη, από το +12V στον κοινό ακροδέκτη του διακόπτη.
    Δεν θέλω να πιστέψω ότι ισχύει το δεύτερο..... αλλά αν όντως ισχύει ,κατά πρώτον προφανώς έχω κάνει λάθος .... και κατά δεύτερον .....σκούρα τα πράγματα.... μάλλον πρέπει να πάω να με δουν μερικοί γιατροί και όχι μόνο οφθαλμίατρος .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 06-04-13 στις 14:16

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλιέλαιο στο αυτοκίνητο
    By PTL in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-17, 07:33
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 18:45
  3. mp3 στο αυτοκίνητο
    By draco1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-13, 16:26
  4. MP3 στο αυτοκίνητο
    By babisko in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 18:36
  5. RC delay LED
    By sgoum in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-07, 15:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας