Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: μοτερ πλυντηριου

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από personaldrummer Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια μια ερωτηση..μπορω να χρησιμοποιησω ενα μοτερ ενος πλυντηριου ως μοτερ για μια σειρομενη πορτα?το βαρος της δεν θα ειναι πανω απο 100 κιλα...υπαρχει φθηνος τροπος μειωσης στροφων?καποιο κυκλωμα προς κατασκευη για μειωση στροφων υπαρχει?
    Κανένας λόγος για μείωση στροφών (όσον αφορά τον κινητήρα δεν υπάρχει) για συρρόμενη πόρτα .

    Το βάρος της πόρτας (100 κιλά) δεν είναι αυτό που φαίνεται . όταν μιλάμε για "συρόμενη" και αυτό μπορείς να το καταλάβεις αν ο ίδιος σπρώξεις μια τέτοια πόρτα , θα δεις ότι αρκούν (μπακαλίστικα) και 10 - 20 κιλά πίεσης. Ή π.χ. σε παλάγκο 24V (γερανάκι) που σύρει μια βάρκα 500 κιλών.

    Οπότε μην πλανάστε ότι είναι απαραίτητο ένα μοτέρ όπως στο μήνυμα #9 και πάνω .. και εκ του αστείου θα μπορούσε (με την κατάλληλη μηχανολογική διαδικασία και ένα μοτέρ σούβλας να κάνεις όποια πόρτα να γίνει συρόμενη ... με την διαφορά να παίζεται στο πόσο γρήγορα θα κλείνει / ανοίγει αυτή. Και με τα κατάλληλα και απαραίτητα τερματικά και λοιπά ηλεκτρολογικά.

    Στο μεγάλο μοτέρ και με "σταθερό μειωτήρα" μπορεί να σακατέψει τον "τυχερό" που θα βρεθεί ανάμεσα στην πόρτα.
    Πρέπει το όλο σύστημα να είναι τέτοιο έτσι ώστε να διακόπτεται στον καθένα "τυχερό " που θα βρεθεί ανάμεσα για την προστασία του ίδιου ... αλλά και του συστήματος.
    Το μοτέρ πλυντηρίου (αν θέλαμε να το κάνουμε σαν πατέντα) δεν χρειάζεται μειωτήρα (στις αργές στροφές του 300W - 400W περίπου + τροχαλία με ιμάντα (άμα πιάνουν τα χέρια) που θα έρθει νορμάλ και ασφαλές με το ανάλογο τέντωμα του ιμάντα πάνω στην τροχαλία + βοηθητικό ράουλο για το τέντωμα του ιμάντα , που το τέντωμα αυτό θα υπολογιστεί τόσο όσο να υπάρχει ασφάλεια στον "τυχερό " που θα βρεθεί ανάμεσα ) και μιλάμε για επαγωγικό μοτέρ (ασύγχρονου τύπου) . Με τα παραπάνω εικάζω δηλαδή κατά κάποιον τρόπο ότι παίζει τεράστια σημασία ανάλογα και το βάρος της πόρτας , ότι ζυγίζεται και τι μοτέρ πρέπει να μπει και με ποια ροπή.

    Μπορεί με λίγα λόγια να φτιαχτεί με μοτέρ πλυντηρίου (με τον τρόπο που σκέφτομαι) και να είναι ασφαλές (αν και θα προτιμούσα για μπακαλίστηκες κατασκευές τα συνεχούς ρεύματος μοτέρ για καλύτερη ασφάλεια) . Βέβαια μην περιμένουμε και ασφάλεια τύπου CE !! Και φυσικά φινίρισμα κατασκευής

    Το δυσκολότερο της όλης κατασκευής θα πρέπει κατά την άποψη μου είναι στην "ιστορία " με τα 1) τερματικά (δεξιά / αριστερά έλεγχος μοτέρ χειροκίνητος / αυτόματος / τηλεχειρισμός ) ....
    2) Ασφάλεια και τρόπος συγχρονισμένου τερματισμού του μοτέρ στον τελικό του προορισμό (π.χ. βίαιο αβέρτα κλείσιμο της πόρτας ή προ-ρυθμισμένο τρόπο μείωσης ταχύτητας κοντά και πριν το τελικό κλείσιμο της πόρτας (που εδώ απαιτείται ηλεκτρονικός έλεγχος κτλ ... αλλά και στον ενδιάμεσο προορισμό π.χ. απρόοπτα (κάποιος βρέθηκε ανάμεσα ) ..κτλ) που συναφώς πρέπει η δύναμη που θα έχει η ροπή στο σημείο εκείνο (από το μοτέρ) να είναι ασφαλής ή να διακόπτεται (εκτός του τρόπου με χαλαρό ιμάντα .. και με θερμικό για το ίδιο το μοτέρ .(και εδώ θα χρειαστούν ηλεκτρονικός έλεγχος επαναφοράς κτλ).
    Γενικά και με λίγα λόγια δεν είναι εύκολο για (πατέντα) . Πάραυτα έδωσα μια σαφή απάντηση στο ερώτημα #1 . Ότι δεν χρειάζεται μειωτήρας για το ίδιο το μοτέρ. γιατί απλά δεν υπάρχει λόγος και ο βασικός "μειωτήρας" είναι το παραπάνω ζύγισμα του μοτέρ ανάλογα την πόρτα + την συγκεκριμένη ασφάλεια που θα πρέπει να υπάρχει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ

    ιαως να επαναλαμβανω αυτα που μπορει να ειπαν πολοι αλοι πριν απο μενα εδω για το θεμα αυτο , αλλα η επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησης. ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΣΚΕΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕ 1500 Η ΚΑΙ 500 ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΠΈΥΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΘΕ ΠΟΡΤΑΣ ΕΛΑΦΡΙΑΣ Η ΒΑΡΙΑΣ 1 το αποτομο ξεκινημα του μοτερ με στατικο στιγμιαιο φορτιο ειναι κατασροφικο. 2 αντε και το καταφερες για τριαντα φορες το ξεκινησες καποια στιγμη θα καει. το 3 και το ποιο βασικο ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΟΠΙΝΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ;;;;;;;;;; ΑΝΤΕ ΤΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΕ ΟΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΛΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ;;;; ΑΠΟ ΠΕΤΡΑ ΑΝΤΕ ΑΝ ΜΑΓΚΩΣΕΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΘΑΣΕ ΤΥΧΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΠ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΠΑΝΙΣΕΙ , ΑΝ ΑΘΕΟΦΟΒΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΝΘΡΟΠΟΣ Η ΚΑΝΕΝΑ ΑΜΕΡΙΜΝΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;;; ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΛΑΨΕΙ;;;; ΑΝΤΕ ΛΟΙΠΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΒΑΛΕ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ---ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΡΓΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΠΡΟΛΑΒΕΝΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΥΣΗΧΟ Τωρα μπορειτε να με πειτε και μαΛακα και οτι αλο τραβαει η ψυχη σας αλλα εγω τα ειπα γιατι δεν μπορω να βλεπω την μακακια και να μην την προλαβω ευχαριστω που διαβασες την απαντηση . ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΣΕ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv4lqcnik : 09-04-13 στις 04:05

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nickmanak
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Β. ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Παντα πρεπει μπαινει φωτοκυτταρο σε πορτες και μολις βρεθει οποιοδηποτε αντικειμενο στην εμβελεια του, κοβει το ρευμα του κινητήρα (συνδέεται μέσα στην πλακέτα). Αυτό το φωτοκυτταρο ασφαλειας χρησιμοποιειται συνηθως κατά το κλείσιμο της θυρας παρά στο άνοιγμα.
    Το ζορι ειναι καμμια φορα η τροφοδοσια του φωτοκυτταρου που μπορει να ζητα πχ 12V και πρεπει να τραβας γραμμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Ρε παιδία τι λέμε τώρα το μοτέρ αυτό είναι για να γυρνάει ένα κάδο πάνω σε ρουλεμάν το πολύ 5-6 κιλά ανάλογα με το πλυντήριο και μου λέτε ότι μόνο με μείωση στροφών θα τραβήξει πόρτα 100 κιλά με πολύ μεγαλύτερες τριβές ...φυσικά και θέλει μειωτήρα...μην λέμε ότι θέλουμε...και με ινβερτερ να μπεί που διατηρεί την ροπή του(σχετικά) πάλι θα φύγει άκλαυτο!

    όσο για το πάλαγκο που έιπε φίλος ποιο πάνω έχετε δει τι γρανάζωμα έχει μέσα...όπως και τα μοτέρ μίζας που είναι και dc έχετε δει ένα γραναζάκι που έχουν και δίνουν σε μεγαλύτερο γρανάζι αμέσως!!!!

    όσο για το θέμα ασφάλειας δεν το συζητώ αν δεν ξεκινήσεις με το το φωτοκύτταρο να είναι έτοιμο ...μην ξεκινήσεις καθόλου θα πάθει κανέις καμιά ζημιά και δεν θα μαζέυεται με τπτ!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    το μοτέρ αυτό είναι για να γυρνάει ένα κάδο πάνω σε ρουλεμάν το πολύ 5-6 κιλά ανάλογα με το πλυντήριο και μου λέτε ότι μόνο με μείωση στροφών θα τραβήξει πόρτα 100 κιλά
    Τα 5-6 κιλά που αναφέρει ο κατασκευαστής τα εννοεί στεγνά ρούχα . Γιατί διαφορετικά (βρεγμένα) θα βάζαμε μόνο 5-6 σώβρακα .
    Σίγουρα κάποιοι από εσάς θα έχετε δει να βάζουν ως "κατάχρηση" και κουβέρτες ή παπλώματα για πλύση. Και τα καταφέρνει μια χαρά.
    Τώρα για βγάλτε την (βρεγμένη) κουβέρτα έξω από το πλυντήριο και βάλτε την σε μια σκάφη και ζυγίστε την .
    Βέβαια αυτήν την δουλειά δεν την κάνει μόνο το μοτέρ (όπως είναι) αλλά με την βοήθεια μιας απλής τροχαλίας και ιμάντα με υποδιαίρεση από αυτήν περίπου 5 προς 1 .

    Το καλό με τα πλυντήρια (μοτέρ τους συγκεκριμένα) είναι και το εξής . Ότι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιοι έχασαν π.χ. μια κάλτσα μέσα στον κάδο . αυτή η κάλτσα λειτουργεί στο εξωτερικό του τυμπάνου σαν φρένο και το μοτέρ δεν μπορεί να γυρίσει και μουγκρίζει και ο ιμάντας σφυρίζει και γλιστράει (δίνοντας μια σχετική ασφάλεια για το ίδιο το μοτέρ που λειτουργεί σαν ένα είδος κόμπλερ ) και φανταστείτε τι θα γινόταν αν ήταν φτιαγμένα σταθερή υποδιαίρεση. Ή το μοτέρ δεν ήταν επαγωγικό αλλά με καρβουνάκια.
    Για φωτοκύτταρα δεν ξέρω . αλλά τα επαγγελματικά νομίζω ότι έχουν κόμπλερ στο εσωτερικό τους (άλλο στυλ ) για οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    κατ αρχην για να κανεισ την πορτα να ανοίγει με τηλεκοντρολ χρειαζεσε εκτοσ απο το μοτερ και τον κατάλληλο πηνακα....
    επισεις χρειαζετε και ενασ δεκτησ....
    τα φοτοκυταρα θα τα συνδεσεισ πανω στον πηνακα και θα δουλευουν κατα το κλεισημο...μολισ θα βλεπουν εμποδιο θα σταματαει η πορτα και θα ξαναανοιγει αυτοματα(ετσι δουλευουν συνήθως...)
    χρειαζεσε επισεισ και τερματικά...
    τωρα αν θεσ να ανοιγοκλείνει η πορτα με ενα μπουτον τα πραγματα ειναι ποιο ευκολα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Δλδ φίλε Πέτρο προτείνεις προτείνεις ιμάντα και τροχαλία και τεντοτήρα κατα συνέπεια και εφαρμογή της μεγάλης τροχαλίας στο γρανάζι της πόρτας αντί να μπεί ένας μειωτήρας και να τελειώνει? δεν ξέρω αν το έχεις δει κάπου αλλά νομίζω πως θα πάει πολύ πιο ακριβά !!!το βήμα που λες 1/5 όντος είναι καλό γιατί οι περισσότεροι μειωτήρες κάπου στις 200 στροφές πέφτουνε απο 1200 που είναι συνήθως τα μοτέρ !!!! αλλά και πάλι λέω εκεί που θες ροπή μόνο μειωτήρας !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    γιαννιτσα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Γκαραζόπορτα με κινητηρα απο υαλοκαθαριστηρες. Δεν ειναι δικια μου η παρακάτω κατασκευη αλλα κι εγω την εχω σχεδων ετοιμη με κινητηρα απο υαλοκαθαριστηρες.

    <<Πριν δύο χρόνια έκανα μια κατασκευή για την συρόμενη τουσπιτιού μου. Χρησιμοποιώ μοτέρ από υαλοκαθαριστήρα μετασχηματιστή 12V/5Α καιτην συνδεσμολογία ρελέ που φαίνεται εδώhttp://www.hlektronika.gr/forum/atta...=1260262081.Το ρελέ είναι 220V και οδηγείται από το δέκτη του telecontrol. Επειδή ηοδοντωτή ράγια που πρέπει να μπει στην πόρτα για να την μετακινεί το γρανάζιτου μοτέρ ήταν πολύ ακριβή χρησιμοποίησα 3 αλυσίδες από μηχανάκι στην σειρά.Χρησιποποίησα και μια βίδα με παξιμάδι στο τέλος για να μπορώ να τις σφύγγω όσοθέλω. Προσάρμοσα και ένα γρανάζι από μηχανάκι πάνω στο μοτέρ και όλη η"μηχανολογική" κατασκευή κόστισε περίπου 30
    €. Γιαtelecontrol αγόρασα ένα με δύο τηλεχειριστήρια που έδωνε on/off εντολή στο ρελέ και έτσι η πόρταπηγαίνει με βάση την συνδεσμολογία μπροστά πίσω. Η κίνηση σταματά με τηνβοήθεια δύο απλών τερματικών (κόστος 2€/τεμ).
    Τώρα όσο αναφορά για το αν κλείσει η πόρτα όταν βγαίνει ή μπαινει τοαυτοκίνητο ή να μηνκλείσει όταν υπάρχει άνθρωπος μπροστά, μια ασφάλεια των 3Α στο μοτέρ είναι ότικαλύτερο, γιατι ούτε ζημιά κάνει στο αυτοκίνητο ούτε μπορεί να ασκήσει σοβαρήδύναμη έστω και σε παιδί. Το παραπάνω το διαπίστωσα δύο φορές μέχρι τώρα σταδύο χρόνια λειτουργείας της πόρτας, μία με το αυτοκίνητο και μία με την κόρημου που μόλις την ακούμπησε η πόρτα ζορίστηκε το μοτέρ και έκαψε την ασφάλεια.
    Το ακριβότερο εξάρτημα στην όλη κατασκευή είναι το telecontrol που μουστοίχισε 80€ (μου τον έπιασαν κανονικά γιατί στο ebay βρήκα αντίστοιχο με τρια χειριστήρια για 30€).Αλλά σκέφτομε ότι και αυτό είναι περιττό γιατί μπορείς απλά να αγοράσεις μιατηλεχειριζόμενη μπρίζα (αξία από ότι είδα στον Μαρινόπουλο 12€) ή να αγοράσειςδύο (και μια για το δεύτερο αυτοκίνητο) και να κάνεις on/off το μοτέρ μια χαρά. Δηλαδή μην δώσειςπάνω από 50€ στην κατασκευή σου.>>

    Δείτε εδω http://www.youtube.com/watch?v=BSoNg2N4SE4

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Δλδ φίλε Πέτρο προτείνεις προτείνεις ιμάντα και τροχαλία και τεντοτήρα κατα συνέπεια και εφαρμογή της μεγάλης τροχαλίας στο γρανάζι της πόρτας αντί να μπεί ένας μειωτήρας και να τελειώνει?
    Δεν προτείνω κάτι ως προς το πως μπορείς να το φτιάξεις (όχι όμως και ότι ΔΕΝ γίνεται) .. απλά το μόνο που υποστήριξα (ως προς το φίλο μας που ρωτάει) είναι ότι αν μπορεί να θεωρηθεί κατάλληλο το μοτέρ που μας "σύστησε" . Συμβιβαζόμενοι εννοείται ότι δεν θα μας απαιτήσει κιόλας προδιαγραφές CE και φινίρισμα (που λέει ο λόγος) στο κάτω κάτω όταν μιλάμε για πατέντα τι άλλο να περιμένεις? (And Not Money)..

    Έπειτα προσπάθησα να τον "φρενάρω" λίγο στην σκέψη του και στην ερώτηση του για τον κοντρόλερ (που επισύναψε) ότι δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του κοντρόλερ.
    Να κερδίσει τι? δηλαδή με τον κοντρόλερ ? ... Να μειώσει δηλαδή τις στροφές? για ποιο λόγο? αφού έτσι κι αλλιώς ήδη με την διαδικασία που περιέγραψα θα έχει λογικές/ πρακτικές / σταθερές στροφές (με μέτρο και όσο χρειάζεται για να γίνει η δουλειά του) .
    Κοντρόλερ θα έλεγα χρειάζεται αν υπήρχε περίπτωση να το θέλει να το χειρίζεται με ομαλή εκκίνηση π.χ. στο άνοιγμα της πόρτας και στο τέλος που θα κλείνει .. υποτίθεται για να μην χτυπήσει βίαια η πόρτα στο φινάλε .. τότε μάλιστα ... αλλά τέτοια μοτέρ δεν κοντρολάρονται τόσο ικανοποιητικά για την περίπτωση.

    δεν ξέρω αν το έχεις δει κάπου αλλά νομίζω πως θα πάει πολύ πιο ακριβά !!!
    Για συρόμενη πόρτα με μοτέρ πλυντηρίου όχι ... αλλά έχω δει πολλές άλλες πατέντες με αυτά τα μοτέρ .. τα μόνα που θυμάμαι αυτήν την στιγμή είναι μίνι χαρμανιέρα (περίπου 2 κουβάδες χαρμάνι) που την είχε κάνει (θείος) με τροχαλία οδοντωτή και αλυσίδα χοντρή (μάλλον από μοτοσυκλέτα ) . Και μια "αγροτική" μηχανή για να σπάζουν το καλαμπόκι. ή ξεδιαλογή ηλιόσπορου

    αλλά νομίζω πως θα πάει πολύ πιο ακριβά
    Τα μοτέρ αυτά τα είχα μαζέψει εγώ από πεταμένα πλυντήρια και δεν ήξερα τι να τα κάνω!!

    αλλά και πάλι λέω εκεί που θες ροπή μόνο μειωτήρας !!!!
    Για την περίπτωση μας δεν θέλουμε (ισχυρή) ροπή . Μην ξεχνάμε και από όσο γνωρίζω όλες μα όλες οι πόρτες ποτέ δεν φτιάχνονται με (Ισχυρή) ροπή . για λόγους προφανώς ασφαλείας . Όλες οι συρόμενες πόρτες όταν κάποιος προσπαθήσει να τις πάει "κόντρα" σπρώχνοντας ... είναι όλες φτιαγμένες έτσι ώστε να τις "νικήσεις" . γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα είχαμε τραυματισμούς (δεν ξέρω για τις πολύ μεγάλες συρόμενες πόρτες π.χ. 5 - 6 μέτρων εκεί τι παίζεται).

    Θα ξεχώριζα την λέξη "μειωτήρας" σε διαφορετικές κατηγορίες ... Ο φίλος μας παραπάνω όπως το περιγράφει μιλάει για καθ εαυτού μειωτήρα πάνω στο ίδιο το μοτέρ.
    Και άλλο ο μειωτήρας ως προς το βάρος/ροπής/ επιθυμητής ταχύτητας διέλευσης της πόρτας (με την σχετική ασφάλεια) .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Βρε σεις συγγνώμη αλλά λέτε για λόγους ασφαλείας μη βρεθεί άνθρωπος στο κλείσιμο κλπ κλπ... Εκτός του ότι προφανώς θα έχει και φωτοκύτταρα, εγώ σπίτι μου σε μία γκαραζόπορτα που έχουμε μοτέρ (για γκαραζόπορτα και όχι πατέντα) δεν υπάρχει περίπτωση να την σταματήσεις την ώρα που κλείνει. Αν βρεθεί άνθρωπος εκτός εμβέλειας φωτοκυττάρων δε ξέρω τι θα συμβεί δε το έχω δοκιμάσει βέβαια αλλά σίγουρα έχει αρκετή δύναμη να κάνει ζημιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτερ πλυντηριου
    By BENIKOS in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 15:27
  2. Μοτερ πλυντηριου.
    By simalaias in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 16:51
  3. ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 17:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας