Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: μοτερ πλυντηριου

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antiprosopos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γκαραζόπορτα με κινητηρα απο υαλοκαθαριστηρες. Δεν ειναι δικια μου η παρακάτω κατασκευη αλλα κι εγω την εχω σχεδων ετοιμη με κινητηρα απο υαλοκαθαριστηρες.

    <<Πριν δύο χρόνια έκανα μια κατασκευή για την συρόμενη τουσπιτιού μου. Χρησιμοποιώ μοτέρ από υαλοκαθαριστήρα μετασχηματιστή 12V/5Α καιτην συνδεσμολογία ρελέ που φαίνεται εδώhttp://www.hlektronika.gr/forum/atta...=1260262081.Το ρελέ είναι 220V και οδηγείται από το δέκτη του telecontrol. Επειδή ηοδοντωτή ράγια που πρέπει να μπει στην πόρτα για να την μετακινεί το γρανάζιτου μοτέρ ήταν πολύ ακριβή χρησιμοποίησα 3 αλυσίδες από μηχανάκι στην σειρά.Χρησιποποίησα και μια βίδα με παξιμάδι στο τέλος για να μπορώ να τις σφύγγω όσοθέλω. Προσάρμοσα και ένα γρανάζι από μηχανάκι πάνω στο μοτέρ και όλη η"μηχανολογική" κατασκευή κόστισε περίπου 30
    €. Γιαtelecontrol αγόρασα ένα με δύο τηλεχειριστήρια που έδωνε on/off εντολή στο ρελέ και έτσι η πόρταπηγαίνει με βάση την συνδεσμολογία μπροστά πίσω. Η κίνηση σταματά με τηνβοήθεια δύο απλών τερματικών (κόστος 2€/τεμ).
    Τώρα όσο αναφορά για το αν κλείσει η πόρτα όταν βγαίνει ή μπαινει τοαυτοκίνητο ή να μηνκλείσει όταν υπάρχει άνθρωπος μπροστά, μια ασφάλεια των 3Α στο μοτέρ είναι ότικαλύτερο, γιατι ούτε ζημιά κάνει στο αυτοκίνητο ούτε μπορεί να ασκήσει σοβαρήδύναμη έστω και σε παιδί. Το παραπάνω το διαπίστωσα δύο φορές μέχρι τώρα σταδύο χρόνια λειτουργείας της πόρτας, μία με το αυτοκίνητο και μία με την κόρημου που μόλις την ακούμπησε η πόρτα ζορίστηκε το μοτέρ και έκαψε την ασφάλεια.
    Το ακριβότερο εξάρτημα στην όλη κατασκευή είναι το telecontrol που μουστοίχισε 80€ (μου τον έπιασαν κανονικά γιατί στο ebay βρήκα αντίστοιχο με τρια χειριστήρια για 30€).Αλλά σκέφτομε ότι και αυτό είναι περιττό γιατί μπορείς απλά να αγοράσεις μιατηλεχειριζόμενη μπρίζα (αξία από ότι είδα στον Μαρινόπουλο 12€) ή να αγοράσειςδύο (και μια για το δεύτερο αυτοκίνητο) και να κάνεις on/off το μοτέρ μια χαρά. Δηλαδή μην δώσειςπάνω από 50€ στην κατασκευή σου.>>

    Δείτε εδω http://www.youtube.com/watch?v=BSoNg2N4SE4
    μοτερ υαλοκαθαριστηρα???εχει δυναμη ενα τετοιο μοτερ?εχεις καμια εικονα να το δουμε το μοτερ η καμια φωτο απο αντιστοιχο στο ιντερνετ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    γιαννιτσα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από personaldrummer Εμφάνιση μηνυμάτων
    μοτερ υαλοκαθαριστηρα???εχει δυναμη ενα τετοιο μοτερ?εχεις καμια εικονα να το δουμε το μοτερ η καμια φωτο απο αντιστοιχο στο ιντερνετ?
    Κι εγώ όταν το πρώτο άκουσα αυτό ακριβός είπα. Από ότι φαίνετε και στο video αφού έχει μειωτήρα έχει δύναμη για να σύρει την πόρτα όχι για να την σηκώσει. Εγώ αυτό που έχω είναι 12 volt σαν αυτό http://www.google.gr/search?hl=el&gs...d7%3B500%3B317
    Αν δεν μου κάνει θα κοιτάξω από κανένα φορτηγό που έχει 24 volt.
    Γενικά οι κινητήρες είναι όπως ο άνθρωπος ….100 κιλά δεν τα σηκώνουμε και εύκολα ίσως και καθόλου. Αλλά πάνω σε ρόδες σχεδόν δεν θα τα καταλάβεις….. έτσι είναι περίπου και το σκεπτικό για τους κινητήρες.

    Όσο για το θέμα ασφάλειας. Εννοείτε ότι θα μπουν και φωτοκύτταρα και ασφάλεια ωστε σε περίπτωση που ζοριστεί το μοτέρ λίγο παραπάνω να κάψει την ασφάλεια χωρίς παρατράγουδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από personaldrummer Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια μια ερωτηση..μπορω να χρησιμοποιησω ενα μοτερ ενος πλυντηριου ως μοτερ για μια σειρομενη πορτα?το βαρος της δεν θα ειναι πανω απο 100 κιλα...υπαρχει φθηνος τροπος μειωσης στροφων?καποιο κυκλωμα προς κατασκευη για μειωση στροφων υπαρχει?
    Ο πιο φθηνος τροπος ειναι να δωσης κινηση στη στεφανη μιας ροδας ποδηλατου και να παρης κινηση απο το γραναζι της (αν ειναι με ταχυτητες ακομα καλυτερα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πιο φθηνος τροπος ειναι να δωσης κινηση στη στεφανη μιας ροδας ποδηλατου και να παρης κινηση απο το γραναζι της (αν ειναι με ταχυτητες ακομα καλυτερα).
    δεν ξερω τι μου θυμιζει αυτο αλλα εχω την αισθηση πως με τετοια διαταξη αν φωναξεις "ΒΑΓΓΕΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ" η πορτα θα κλεισει βιαια!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Ξερεις Χρηστο ο Πανος εγραψε "υπαρχει φθηνος τροπος μειωσης στροφων?".Οποτε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    δε διαφωνω καθολου μαζι σου απλα το ειδα απο αλλη οπτικη γωνια,
    για μενα παντως (εντελως προσωπικη μου γνωμη) αν καποιος θελει να φτιαξει ενα diy συστημα γκαραζοπορτας ασφαλες και σχετικα αξιοπιστο απο θεμα αντοχης ,θα του στοιχισει πολλαπλασια απο ενα αντιστοιχο ετοιμο ακομα και αν εχει ενα μοτερ να "καθεται".
    ΥΓ. μη με πυροβολισετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    αυτο με την ασφάλεια (καίγεται η ασφάλεια μολισ ζοριστεί λιγο το μοτερ)δεν ειναι σωστο....
    πες οτι στην ράγα τησ πόρτας βρεθεί ενα πετραδάκι..
    το μοτερ θα ζοριστεί λιγο και θα καει η ασφάλεια...
    ετσι καθε τρεισ και λιγο θα πρεπει να αλαζεισ την ασφάλεια....
    το καλύτερο ειναι με φωτοκύτταρα....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτερ πλυντηριου
    By BENIKOS in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 15:27
  2. Μοτερ πλυντηριου.
    By simalaias in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 16:51
  3. ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 17:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας