Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 169

Θέμα: οδήγηση πολλών IRFZ44N

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο ευχαριστώ και εσένα αν και αγχώθηκα με όλα αυτά που γράφουν .

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Γιάννη τί φορτίο θα οδηγήσεις;

    Υπάρχει πρόβλημα με τις μεγάλες αντιστάσεις πύλης όταν οδηγείς MOSFET σε υψηλές συχνότητες. Η χαρακτηριστική G-S του MOSFET είναι χαρακτηριστική πυκνωτή. Αυτό σημαίνει ότι εσωτερικά στο MOSFET υπάρχει ένας πυκνωτής ενωμένος ανάμεσα στο G και το S ο οποίος σε συνδυασμό με την αντίσταση πύλης "στρογγυλεύει" τους ορθογώνιους παλμούς που δίνει το κύκλωμα οδήγησης. Αυτό είναι πολύ κακό διότι μπορεί για πολύ χρόνο η VGS που βλέπει το MOSFET να είναι τέτοια που να το κάνει να δουλεύει στην ενεργό περιοχή με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται (και φυσικά να μην έχεις ορθογώνιους παλμούς στην έξοδο). Συμπέρασμα:

    1) Χαμήλωσε (αν γίνεται) τη συχνότητα οδήγησης.

    2) Εκμεταλλεύσου το όριο των 200mA που μπορεί να δώσει το 555. Τονίζω ότι το ρεύμα αυτό ρέει μόνο στις αλλαγές του μετώπου (για να φορτίσει ή να εκφορτίσει τις CGS). Στη μόνιμη κατάσταση είναι 0. Συνεπώς χρησιμοποίησε 1 ξεχωριστή αντίσταση από την έξοδο του 555 προς την πύλη κάθε MOSFET. Για 1 MOSFET η αντίσταση θα είναι 12 / 0.2 = 60, δηλ. 56Ω (είναι ήδη μεγάλη για τα 40 ... 50kHz!). Για δύο MOSFET η αντίσταση διπλασιάζεται, για τρία τριπλασιάζεται, κ.λ.π. Ξαναλέω ότι η τιμή που προκύπτει είναι μεγάλη και ένα MOSFET να βάλεις. Η λύση είναι η αύξηση του ρεύματος οδήγησης (μην πανικοβάλλεσαι, απαιτεί μόνο 2 τρανζίστορ και 1 αντίσταση).

    Επίσης:

    1) Βάλε ένα πυκνωτή 100nF από το πιν 5 του 555 προς τη γη.
    2) Βάλε ένα πυκνωτή 2.2μF στην έξοδο του 7812.
    3) Βάλε ένα πυκνωτή 2.2μF και έναν 100nF παράλληλα κατευθείαν πάνω στα πόδια 1 και 8 του 555.
    4) Βάλε ένα πυκνωτή 470μF στην είσοδο του 7812.

    Υ.Γ. Γιατί 3 ποτενσιόμετρα;

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (15-04-13)

  4. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Χρήστο η πλακετα είναι για έναν φίλο και εκεί ζήτησε τα Hz. την πλακετα την εχω κάνει προς το παρόν σε διάτρητη αλλά για να μην κολλάω ξεκολλάω εχω βάλει στην θέση τον αντιστάσεων, πυκνωτών θηλυκά πιν για να μπορώ να τα αλλάζω σε ότι χρειαστεί.
    δεν εχω παλμογράφο και μετράω την συχνότητα με το πολυμετρο μου (εντάξει δεν περιμένω να εχω όλη την αληθεια)αλλά δεν γνωρίζω την πραγματική έξοδο της κυματομορφής και δεν θέλω να πρήζω συνέχεια τον Αλέξανδρο. οπότε προσπαθώ να την φτιάξω όσο πιο έτυμη γίνετε όταν πάω να την μετρήσουμε.
    προσπαθώ να μάθω, καταλάβω περισσότερα πράγματα με την ευκαιρία ώστε να μπορώ να πειραματιστώ κιαλλο αργότερα.
    με την πρώτη ευκαιρία που θα περισσέψει κάνα ευρό(μάλλον πότε) θα αγοράσω και έναν παλμογράφο να μπορώ να εχω καλύτερα αποτελέσματα στα πειράματά μου.
    για τον αριθμό τον IRF δοκίμασα με ένα(χωρίς ψήκτρα μάλλον βλακεία έκανα) με φορτίο 4Α και αμέσως ζεμάτισε. δεν ξέρω να έφταιγε που δεν είχα ψήκτρα η κάτι άλλο άλλα με περισσότερα που δοκίμασα δεν είχα θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τον αριθμό τον IRF δοκίμασα με ένα(χωρίς ψήκτρα μάλλον βλακεία έκανα) με φορτίο 4Α και αμέσως ζεμάτισε. δεν ξέρω να έφταιγε που δεν είχα ψήκτρα η κάτι άλλο
    Δεν έφταιγε που δεν είχε ψύκτρα, μάλλον δεν το οδήγησες σωστά, καταναλώνει πολύ κάτω από 0.5W στα 4Α.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Φίλιππε σε ευχαριστώ και εσένα. σχεδόν κατάλαβα αυτά που είπες(μην πω και ψέματα ότι τα κατάλαβα όλα) δεν με πειράζει να βάλω και 2 ακομα τρανζίστορ ούτε με νοιάζει να είναι ακριβός τετράγωνη η κυματομορφη στην έξοδο.οπότε μπορείς να μου πεις πως θα βάλω τα 2 ακομα τρανζίστορ?(ένα σχηματακι θα βοηθούσε λόγο ότι δεν το κατέχω ακομα το θέμα) σε ευχαριστώ και για τα υπόλοιπα, και θα προστεθούν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Σε νοιάζει πάρα πολύ να είναι ορθογώνια η κυματομορφή στην έξοδο διότι αλλιώς θα ζεσταίνονται τα MOSFET! Σχηματάκι σε λίγο.

    Δεν μου είπες τι φορτίο θα οδηγήσεις.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ultra (16-04-13)

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Οπως ειναι ετσι, το 555 δεν εχει προβλημα, εχουν προβλημα τα μοσφετ.....δεν "κλεινουν".
    Θελει απο μια αντισταση σε καθε μοσφετ ,απο την πυλη προς την γη ,100ωμ.
    Οι 4κ7, να γινουν 4,7ωμ.(η και λιγοτερο)
    Εγω θα εβαζα απο καθε S προς την γη μια αντισταση 1ωμ 1βαττ, ωστε η οδηγηση να γινει αρνητικοτερη κατα
    το "κλεισιμο".
    Και δεν θα τα οδηγουσα με σκετο 555 αλλα θα εβαζα driver.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    να σου πω την αλήθεια μάλλον θέλουν να παίξουν με ηλεκτρόλυση(από ότι κατάλαβα). οπότε δεν εχω γνώσει αν λειτουργεί ωμικά η έξοδος η πυκνωτικά η ηλεκτρόλυση. φυσικά έμενα με ενδιαφέρει γιατί ασχολούμαι με το κομμάτι που ανέφερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Σάββα σε ευχαριστώ και εσένα και όλους σας διότι πρώτη φορά ασχολούμαι τόσο βαριά σε κάτι και η βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη να κατανοήσω την όλη κατασκευή. Σας ευχαριστώ όλους ξανά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως ειναι ετσι, το 555 δεν εχει προβλημα, εχουν προβλημα τα μοσφετ.....δεν "κλεινουν".
    Θελει απο μια αντισταση σε καθε μοσφετ ,απο την πυλη προς την γη ,100ωμ.
    Οι 4κ7, να γινουν 4,7ωμ.(η και λιγοτερο)
    Εγω θα εβαζα απο καθε S προς την γη μια αντισταση 1ωμ 1βαττ, ωστε η οδηγηση να γινει αρνητικοτερη κατα
    το "κλεισιμο".
    Και δεν θα τα οδηγουσα με σκετο 555 αλλα θα εβαζα driver.
    Το 555 δεν δίνει στην έξοδό του ή 12v ή τίποτα, αλλά 12V ή 0V, οπότε τα MOSFET αποκόπτουν. Ούτε πρέπει να μπει αντίσταση 100Ω από τις πύλες στη γη. Μια και μόνο τέτοια αντίσταση θέλει ούτε λίγο ούτε πολύ 120mA στα 12V! Οι 4.7kΩ αν γίνουν 4.7Ω ξεπερνιέται το μέγιστο ρεύμα εξόδου του 555 (200mA), ακόμα και με ένα MOSFET (12 / 4.7 = 2.55Α!). Πόσο μάλλον με περισσότερα. Και οι αντιστάσεις 1Ω σε σειρά με τα S είναι λάθος διότι θα έχεις αρνητικότερη τάση κατά το κλείσιμο αλλά κατά την αγωγή θα πρέπει να μην τραβάς πάνω από 1Α (αφού οι αντιστάσεις θα είναι 1W). Εμείς πάμε για καμιά 15αριά! Άσε που θα έχεις απώλειες πάνω τους.

    Γιάννη να ένα απλό driver. Από την έξοδο δεξιά πας πάλι με μια αντίσταση σε κάθε πύλη, όμως το ρεύμα εξόδου τώρα δεν είναι 0.2Α αλλά 5Α. Άρα για 1 MOSFET βάζεις 12 / 5 = 2.4Ω (δηλ. 2.2Ω), για δύο 4.7Ω, κ.ο.κ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    3 Not allowed! Not allowed!

  13. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (15-04-13), bchris (15-04-13), KOKAR (16-04-13)

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 13:34
  2. MOSFET Driver for IRFz44n
    By Delta9 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 12:23
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-15, 10:27
  4. irfz44n σε ενισχυτη ηχου
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-14, 06:37
  5. Τρόπος σύνδεσης πολλών γραμμών 1-wire
    By high frequency in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-11, 20:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας