Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Αλλαγή μητρικής ή αλλαγή μόνο φουσκωμένων πυκνωτών

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη dis
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικι
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Αλλαγή μητρικής ή αλλαγή μόνο φουσκωμένων πυκνωτών

    Πάνω στην μητρική μου έχω 5 φουσκωμένους πυκνωτές. Πήγα σε ένα pcτάδικο και μου είπαν πως θα κοστίσει κοντά 40-50 euro η αλλαγή τους . Εγώ έχω τα εργαλεία και την ''γνώση'' (εννοώ πως έχω ασχοληθεί με ηλεκτρικά κολλητήρια πολλές φορές) για να αλλάξω και τους πέντε. Αλλά γύρω τους βρίσκονται διάφορα ( αντιστάσεις smd,πυκνωτές smd και ολοκληρωμένα και το φοβάμαι να το επιχειρήσω. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να αλλάξω μητρική ;

    Σύστημα : cpu: intel pentium 4. mobo:dfi ps 83 bl. ram: 2.5 gb (1+1+512 mb) gpu: nVidia GeForce FX 5200 512 Mb , cd/dvd (optical device) :toshiba oddd-dvd sd r5272 . psu : deer dr-8500 btx 500 watt, hdd : western digital 74 gb . Οθόνη nec lcd 1703 , 17 inch.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dis : 19-04-13 στις 17:11

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε Κωστα, ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με μοβο γιγαμπυτε 3 πυκνωτες 3300μφ 6,3β ειχαν φουσκωσει γυρω απο τον επεγεργαστη και φυσικα δεν αναλαμβανε κανεις γιατι φοβοταν μην κανουν παραπανω ζημεια στην μητρικη.Περιτο να πω οτι δεν ειμαι ηλεκτρονικως απλα κανω το χομπυ μου. αλαζωντας τους πυκνωτες το πς απεκτησε τρομερη σταθεροτητα (οχι δημοσιονομικη) και δεν κωλαει, βαιβαια το τροφοδοτικο φταει αλαξε το και αυτο .πχ εσενα τι πυκνωτες ειναι φουσκωμενοι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    υποψην οι πυκνωτες κωστησαν 8,30ε χωρια η ευχαριστηση.οταν θα κωλησεις τους καινουργιους προσεξε μην βραχυκυκλωσεις την πλακετα/μοβο και οταν τελειωσεις καθαρισε την κωληση-σεις με καθαρο ηνονευμα ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Αν ψαχνεις καλο pcΤαδικο δες εδω


    Περα απο την πλακα δοκιμασε να τους αλλαξεις φθηνοι ειναι , βοηθεια για το πως να τους αλλαξεις χωρις να κανεις ζημια μπορεις να βρεις εδω
    http://www.badcaps.net/

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.689

    Προεπιλογή

    Και αν εχεις και αλλους της ιδιας οικογενειας, αλλαξε τους και αυτους!
    Αλλαξα τους πρωτους 8 στο δικο μου (σκασανε!) και μετα απο 4-5 μηνες και τους υπολοιπους (συνολικα γυρω στους 15 σε μητρικη 6 ετων).
    Οι κολλησεις τους δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολες αλλα θελουν καποια προσοχη, λογω των γειτονικων ευαισθητων εξαρτηματων. Με μια λογικη εμπειρια στις κολλησεις, δεν θα εχεις προβλημα. Δεν ειναι ομως για αρχαριο. Αμα δεις οτι δεν το εχεις ευκολο, ζητα βοηθεια απο καποιον. Το συνολικο κοστος θα ειναι μονοψηφια ευρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη dis
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικι
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε Κωστα, ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με μοβο γιγαμπυτε 3 πυκνωτες 3300μφ 6,3β ειχαν φουσκωσει γυρω απο τον επεγεργαστη και φυσικα δεν αναλαμβανε κανεις γιατι φοβοταν μην κανουν παραπανω ζημεια στην μητρικη.Περιτο να πω οτι δεν ειμαι ηλεκτρονικως απλα κανω το χομπυ μου. αλαζωντας τους πυκνωτες το πς απεκτησε τρομερη σταθεροτητα (οχι δημοσιονομικη) και δεν κωλαει, βαιβαια το τροφοδοτικο φταει αλαξε το και αυτο .πχ εσενα τι πυκνωτες ειναι φουσκωμενοι?
    Το τροφοδοτικό γιατί να φταίει ?
    Οι φουσκωμένοι πυκνωτές είναι διάσπαρτοι .Άλλοι κοντά στις ram άλλοι κοντά στη cpu και σε διάφορα άλλα σημεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    η γνώμη μου ειναι να μην αλλαχθούν μονο οι πυκνωτές που ειναι φουσκωμένοι αλλα ΟΛΟΙ οι ηλεκτρολυτικοι , αλλωστε ολοι οι πυκνωτές εχουν καταπονηθεί το ιδιο
    και συνεπώς ειναι θεμα να σκάσουν και οι άλλοι.
    το κόστος είναι μικρο και δεν αξιζει να αντικαταστησεις μονο αυτούς που φαίνονται !
    τους πυκνωτές μπορείς να τους βγάλεις πανεύκολα κόβοντας τους με ενα κοφτακι αλλα οχι σύριζα αλλα ενα εκατοστό απο την βαση τους
    μετα με το κολλητήρι ζεσταίνεις το πινακι που εχει μείνει και το τραβάς

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Επειδή το έχω κάνει ούκ ολίγες φορές μην αλλάξεις τίποτα γιατί είναι ήδη αρπαγμένη η μητρική και φταίει το τροφοδοτικό σου.
    Θα σου κρατήσει για 1 μηνα το πολύ και μετά πάλι τα ίδια.

    Γνώμη μου άλλαξε μητρική + τροφοδοτικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Κωστα λιγο δυσκολο αυτο που λες.Συνηθως οι πυκνωτες ειναι "προσωπο" με την μητρικη και δεν εχει περιθωριο να μπει το κοφτακι..
    Ποιο ευκολο ειναι να μπει καινουρια κολληση επανω στην παλια και μετα να ζεσταθουν με το κολλητηρι ταυτοχρονα και οι δυο ακροδεκτες ενω με το αλλο χερι τραβας τον πυκνωτη απο πανω..Ετσι βεβαια μενει κολληση μεσα στις τρυπες αλλα μην τα θελουμε κιολα δικα μας υπαρχουν τροποι για να φυγει κιαυτη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    φιλε μου αλαξε τους εγω προσοπικα σου σηστινω επισκευη ,βεβαια η μοβο εχει χτυπειθει απο το τροφοδοτικο,στο δικο μου τωρα,το εχω πανω απο 4 χρονια ετσι και δουλευει αριστα.τι χωριτικοτητας μφ και τι τασης ειναι τα πυκνωτακια?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 12:11
  2. Αλλαγή πηνίου
    By cdesp in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 19:56
  3. αλλαγή διακόπτη.
    By giorrgos_maya in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 04:02
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-14, 22:54
  5. Αλλαγή τυλίγματος
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-13, 21:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας