Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Ψαχνω αποκωδικοποιητη με αναλογικη εξοδο ηχου 3.5

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου, δεν σας καταλαβαίνω. Συζητάτε για το πως θα πάρει τον ήχο από τον αποκωδικοποιητή, αλλά δεν αναφέρει κανείς σας το πρόβλημα με την εικόνα. Αυτή από ΠΟΥ θα την πάρει ο zahoulio, αφού δεν έχει είσοδο scart στην παλιά του TV;
    Λοιπόν, για να μπει μια τάξη στις σκέψεις μας, ο zahoulio θα χρειαστεί να αγοράσει πέρα από τον αποκωδικοποιητή και ένα καλώδιο / μετατροπέα Scart σε Composite και Stereo Sound (3 x RCA). Τελευταία το είδα αυτό το καλώδιο στο ΠΛΑΙΣΙΟ και κόστιζε 5 Ευρώ. Βγάζει σε 3 RCA, από τα οποία το κίτρινο είναι το σήμα βίντεο, και τ' άλλα 2 είναι ο στέρεο ήχος.
    Και πάλι όμως ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι θα έχει εικόνα, αφού οι παλιές τηλεοράσεις συχνά δεν μπορούν να παρακολουθήσουν το υψηλής ποιότητας σήμα Composite (μόνο του παλιού τύπου με όριο τα 5 MHz), χάνοντας την σάρωση και προβάλλοντας μόνο κυματάκια. Αυτό μόνο με μια δοκιμή σε υπάρχον αποκωδικοποιητή θα φανεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ppantazis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    zahoulio (20-04-13)

  3. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζαχαριας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    μα δεν ανεφερα καπου οτι δεν εχει εισοδο scart η τβ..φυσικα και εχει..και επειδη δεν αναφερθηκα με λεπτομερειες σχετικα με τη παλια μου τβ..ppantazi ευχαριστω για την απαντηση σου εκ των προτερων..Η τβ μου εχει μια εισοδο scart και μια εισοδο composite απο μπροστα τιποτα αλλο..μπορει να συνδεθει με οτιδηποτε dvdplayer απο composite (το εχω δοκιμασει με το δικο μου dvd)..και η σκεψη μου ειναι η εξης..εαν η τβ εξαρχης εβγαζε εξοδο ηχου για στερεοφωνικο καλωδιο 3.5mm τοτε δε θα υπηρχε λογος να γραφουμε τοσα μηνυματα σ αυτο το thread..ομως επειδη αυτη η υποδοχη κακως απουσιαζει απο την τβ μου σκεφτηκα οτι θα ηταν καλο να προχωρησω στην αγορα ενος mpeg4 αποκωδικοποιητη που να μου παρεχει αυτη την υποδοχη ετσι ωστε να μπορω να συνδεσω τον αποκωδικοποιητη με τα ασυρματα ακουστικα εντελει ετσι ωστε να μην ενοχλω τους γυρω μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    ΟΚ, zahoulio, δεν το είχες τονίσει ότι υπάρχει Scart, γι' αυτό και ο προβληματισμός μου. Παραμένει όμως ακόμα μια διευκρίνηση, πριν πάμε στην λύση σου. Το σύστημα των ασύρματων ακουστικών, προφανώς αποτελείται από έναν πομπό, και τον δέκτη που είναι μέσα στα ακουστικά. Ο πομπός, ξέρεις αν έχει ενισχυτή ήχου, ή γενικά τι στάθμη ήχου υποστηρίζει ; Αν πάρεις το σήμα από το βύσμα Scart, τότε η στάθμη του θα είναι περίπου 500mV RMS. Για να ακούγεται σωστά χρειάζεται ενίσχυση.
    Αν λοιπόν ο πομπός σου ενισχύει το σήμα, τότε απλά θα πάρεις τον ήχο από τα pins 1 (audio right) και 3 (audio left) με γείωση το pin4. Αυτά τα pin βγάζουν τον ήχο από τον ενισχυτή της τηλεόρασης, κι όχι απευθείας από τον αποκωδικοποιητή, οπότε πιθανόν να είναι ήδη προενισχυμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ppantazis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    zahoulio (20-04-13)

  6. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζαχαριας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ppantazi ευχαριστω για το ποστ και παλι,τ ακουστικα οντως εχουν μια ρυθμιση εντασης οποτε θα υπαρχει μια μικρη ενισχυση..ειναι μαρκας panasonic RP-WF820 τα εχω χρησιμοποιησει με μια καινουρια τβ 25'' της LG και δουλευουν μια χαρα με την κανονικη παροχη ηχου απο 3.5 στερεο εξοδο..δεν εχω δοκιμασει αλλο τροπο..ψαχνομαι ακομα παντως..με αυτο το τροπο που λες δε ξερω αν εχουμε καλο αποτελεσμα..προτιμω να παρω ηχο απο κανονικη εξοδο 3.5mm που ξερω οτι θα δουλεψουν τ ακουστικα οπως πρεπει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Το θέμα δεν είναι τα 3.5mm αλλά η στάθμη ήχου. Απ' ότι κατάλαβα δεν θέλεις να επέμβεις καθόλου στο σύστημα των ασύρματων ακουστικών, γι αυτό και ζητάς οπωσδήποτε 3.5mm θηλυκό τζακ. Να λοιπόν η λύση: Κολλάς ένα στερεοφωνικό ομοαξωνικό καλώδιο στα pin 1, 3 και 4 του Scart (1 και 3 οι πόλοι και 4 το πλέγμα), τα οποία θα τα οδηγήσεις σε θηλυκό τζακ 3.5mm (προέκτασης, πωλείται σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών). Αν μπορείς να ανοίξεις το καπάκι της τηλεόρασης και να κολλήσεις το καλώδιο από μέσα, ακόμα καλύτερα. Αλλιώς, ανοίγεις το βύσμα Scart όπως αυτό έρχεται από τον αποκωδικοποιητή και το κολλάς εκεί μέσα. Μπορείς να ανοίξεις και μια μικρή τρύπα να βγει μετά έξω, όπου κολλάς και το τζακ προέκτασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ppantazis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    zahoulio (22-04-13)

  9. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ppantazis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λοιπόν ο πομπός σου ενισχύει το σήμα, τότε απλά θα πάρεις τον ήχο από τα pins 1 (audio right) και 3 (audio left) με γείωση το pin4. Αυτά τα pin βγάζουν τον ήχο από τον ενισχυτή της τηλεόρασης, κι όχι απευθείας από τον αποκωδικοποιητή, οπότε πιθανόν να είναι ήδη προενισχυμένα.
    Μα το scart της TV θα είναι είσοδος πως θα βγάζει στα pins που λες προενισχυμένο ήχο; Σε αυτά τα pins δε θα δίνει ο αποκωδικοποιητής στην TV;

    Μήπως θα μπορούσε με κάτι τέτοιο (ίσως λιγο δυσκολο να το βρει, αλλά γίνεται κι αλλιώς, ή χειροποίητο) να συνδέσει τα ακουστικά του στον αποκωδικοποιητή; Σε μένα που δοκιμασα απλά ακουστικά ψήρες ακούγονταν σχετικά ικανοποιητικά, οπότε θα μπορούσε να δοκιμάσει με τα δικά του αφού ίσως έχουν και ενισχυτή. Βέβαια το θέμα είναι να ρισκάρει να πάρει αποκωδικοποιητή χωρίς έξοδο 3,5mm και μετά αν δεν τον καλύπτει το παραπάνω θα πάει χαμένος ή θα δίνει επιπλέον λεφτά για πατέντες; Δε νομίζω πως αξίζει το ρίσκο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον .::Nikos::. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    zahoulio (22-04-13)

  11. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζαχαριας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παιδες καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας..ppantazi σχετικα με την εγχειρηση στην υποδοχη scart καλη η σκεψη σου αλλα δε μου φαινεται κ τοσο πρακτικο, για να γινει θελει μανουρα και εκτος απ αυτο θα χαλασω και τις scart και επισης δε θελω να χρησιμοποιω την τβ εξολοκληρου με τα ακουστικα οποτε με ενδιαφερει το σημα να πηγαινει κανονικα απο τον decoder στη τβ και να μην παρεμβω καθολου χειρουργηκα ετσι κ αλλιως οταν χρησιμοποιειται το ακουστικο ο ηχος διακοβεται αμεσως απ τα ηχεια οποτε θα με καλυβε απολυτα ενας καταλληλος Mpeg4 αποκοδικοποιητης με την υποδοχη για στερεο phones..Νικολα εχω ενα καλωδιο rca και μετατροπεα σε υποδοχη 3.5 θα το δοκιμασω στην υποδοχη rca του dvd player και θα σου πω αμεσως για το αποτελεσμα!!να ειστε καλα παιδες!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Αν θες να κόβεις τον ήχο από την TV αν βάλεις τα ακουστικά, απλά θα κάνεις mute την TV και θα παίζεις εξ ολοκλήρου με την ένταση του δέκτη για να ακούς από τα ακουστικά.
    Την μετατροπή που λέει ο Πάνος δεν την πολυκατάλαβα αλλά πιστεύω πως δε σου λέει να κόψεις τον ήχο που θα πηγαίνει στην TV. Απλά θα πηγαίνει ήχος και στην TV και στην κατασκευή που σου λέει. (έτσι καταλαβα τουλάχιστον)
    Πάντως ο αποκωδικοποιητής με την έξοδο ακουστικών που βρήκες μου φαινεται καλη επιλογή. (από ότι διάβασα και σε άλλο φόρουμ με αποκωδικοποιητές δεν φαίνεται κι άσχημος)

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζαχαριας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπερα παιδια..τελικα βρηκα ενα αποκωδικοποιητη που απ οτι φαινεται ειναι ποιοτικος και τη κανει τη δουλεια http://www.e-shop.gr/product?id=PER.705220

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΨΗΦΙΑΚΟ ΡΟΛΟΪ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ
    By ΘΥΜΙΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 21:26
  2. 4G Καιν αναλογικη TV..
    By MitsoulasFm in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 22:49
  3. Αναλογικη ληψη απο Παρνηθα
    By ggr in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 18:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας