Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πρόβλημα με ζώνη σε συσχέτιση με την ζώνη καθυστέρησης σε RP208CN

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Πρόβλημα με ζώνη σε συσχέτιση με την ζώνη καθυστέρησης σε RP208CN

    Έχω εγκαταστήσει τον RP208CN ROISCOK και έχω ορίσει την ζώνη 1 ως ζώνη με καθυστέρηση εισόδου-εξόδου (θέση 14 κωδικός "14") και την ζώνη 2 ως ζώνη σε συσχέτιση με την ζώνη καθυστέρησης εισόδου εξόδου (θέση 15 κωδικός "31"). Όταν λοιπόν εισέλθω στο χώρο και διεγερθεί η ζώνη 1 αρχικά και στην συνέχεια η ζώνη 2 τότε λειτουργούν όλα όπως πρέπει δηλαδή ισχύει η χρονοκαθυστέρηση και για τις δύο, όταν διεγερθεί κατευθείαν η ζώνη 2 χωρίς να έχει διεγερθεί η ζώνη 1 ο συναγερμός ενεργοποιείται άμεσα (όλα καλά μέχρι εδώ...) όμως δεν ενεργοποιείται η σειρήνα παρά μόνο το πληκτρολόγιο ειδοποιεί για συναγερμό. Μίλησα με το κατάστημα από που το αγόρασα και μου είπαν ότι είναι εργοστασιακό λάθος και ότι όλοι οι rp208cn έχουν το ίδιο πρόβλημα. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    ηθελες να ζησεις κι εσυ την περιπετεια με τον roiscok μαλλον...
    λοιπον ακου τι θα κανεις
    πρωτον θα κοιταξεις την ασφαλεια της σειρηνας αν ειναι κανενη πανω στην πλακετα..ειναι αυτη που γραφει BELL και ειναι 1Α
    αν δεν ειναι καμμενη (που το ελπιζω να ειναι) τοτε θα διμιουργησεις συναγερμο στην μοναδα και θα μετρησεις με ενα πολυμετρο την εξοδο bell+ bell-
    αν βλεπεις ταση στην εξοδο αυτη τοτε κατι δεν εχεις συνδεσει σωστα η κατι προβλημα υπαρχει στην σειρηνα σου
    αν δεν βλεπεις...τοτε μαλλον εχεις πραγματικο προβλημα
    εχεις συνδεσει την σειρηνα στην εξοδο UO???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Πλέον μπήκα στον χορό των κινέζων και θα χορέψω...... δυστυχώς.... σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η σειρήνα ενεργοποιείται κανονικά εκτός από αυτήν που ανέφερα παραπάνω... θα μετρήσω με το πολύμετρο και θα δω.... την σειρήνα την έχω στην έξοδο bell+ και bell- σε συνδεσμολογία με ρελέ η ασφάλεια είναι σίγουρα καλή γιατί σε όλες τις άλλες περιπτώσεις χτυπάει... την έξοδο Uo δεν την χρησιμοποίησα καν... έχω δύο σειρήνες συνδεδεμένες παράλληλα στην bell χτυπούν και οι δύο κανονικά(εκτός απο την παραπάνω περίπτωση). Εσύ έχεις βάλει roiscok; Σου λειτουργεί κανονικά η παραπάνω κατάσταση; Ρωτάω για να αποκλείσω το να είναι λάθος των κινέζων και ισχύει σε όλες τις πλακέτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    οσους roiscok ειχα βαλει τους ξηλωσα και αντικατασταθηκαν με sigma apollo διοτι ειχα περασει πολυ ταλαιπωρια..το προβλημα σου δεν αποτελει προβλημα ομως ολων των κινεζικων πλακετων οποτε θα ψαχτεις στο θεμα ρυθμισεων και συνδεσεων..αρχικα θα σου προτεινα να αλλαξεις την ρυθμιση της ζωνης 2 σε 34 η αν στην ζωνη 2 εχεις ανιχνευτη να την κανεις 44 και να δοκιμασεις και εν συνεχεια αν δεν λυθει θα κανεις ενα reset στην μοναδα..αν παλι θελεις βοηθεια εδω ειμαστε

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ φίλε μου θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    δε νομίζω να ειναι γενικό πρόβλημα, έτσι έχω κι εγώ ζώνη ακολουθίας, συσχετισμένη με ζώνη καθυστέρησης αλλά αν διεγερθεί κατευθείαν,η σειρήνα χτυπάει.

    Το πρόβλημα που έχω εντοπίσει εγώ, είναι ότι αν ρυθμίσεις μια ζώνη να χτυπάει μόνο με το πληκτρολόγιο χωρίς την σειρήνα, δεν σε καλεί ο τηλεφωνητής, ούτε καταγράφει το γεγονός στο event log.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τοποθέτηση τριών beam σε μια ζώνη
    By assembler in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 18:09
  2. ROISCOK RP208CN - Σύνδεσα νέα ζώνη but σειρήνα γιοκ
    By ahahuha in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 16:55
  3. Σύνδεση 2 PIR 2EOL σε μια ζώνη
    By pd123 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 21:54
  4. Συναγερμός - Πολλοί αισθητήρες σε μια ζώνη.
    By JimKarvo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-12, 12:06
  5. Sigma με μία ζώνη?
    By jomor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-12, 14:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας