Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 47

Θέμα: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΤΜ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

  1. #21
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444


    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Γιάννη σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Το BC337 έχει στη μέση τη βάση, ενώ το BC639 έχει στη μέση τον συλλέκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    519

    Προεπιλογή

    Λοιπον οσο αφορα την οθονιτσα με τις ενδειξεις για βολτ/αμπερ να ξερετε οτι ειναι τελειως custom και εχει ενα σωρο συμβολα (δεν ειναι απλη 7 τομεων). ετυχε να μου δωσει μια ενας καθηγητης περυσι και ετσι το ανακαλυψα. Επισης υπαρχουν καμια 15αρια με 20 οθονιτσες που εχουν περισεψει απο αυτο το τροφοδοτικο στο ΤΕΙ και τις φυλανε σε ενα εργαστηριο στο ισογειο (για παραπανω πληροφοριες στειλτε μου ΠΜ). Ολα αυτα τα εχουν για πεταμα οποτε κριμα ειναι να φυγουν ετσι... Ααααχ μακαρι να το δινανε ακομα αυτο το κιτ... Ηθελα να φτιαξω και εγω ενα που μου χρειαζεται και δεν υπαρχουν στο τει πλεων υλικα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Έτοιμη η κάρτα των 0-30v πάνω στην ψύκτρα
    333333.jpg

    Και η κάρτα των 0-15v
    222222.jpg

    Υπάρχουν κάποια θεματάκια (μεταχηματιστής, ποτενσιόμετρα στην πρόσοψη κτλ) αλλά θα ασχοληθώ στην ώρα τους. Αύριο, σειρά έχει η κάρτα της οθόνης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Σήμερα συναρμολόγησα τις 2 πλακέτες στο κουτί.
    3333.jpg
    Δεν μου αρέσει το ότι η ψύκτρα των 0-30v κοιτάει "φάτσα" την κάρτα των 0-15, αλλά δεν υπήρχε άλλος τρόπος να βιδωθούν στη βάση.

    Θέλοντας οπωσδήποτε να το δοκιμάσω, σύνδεσα έναν μ/σ 2*9v ,1.2Α και άρχισα να μετράω τάση στην έξοδο.

    4444.jpg

    1.Με το ποτενσιόμετρο που πάει στον κονέκτορα J6 κάπου στη μέση, πειράζοντας το άλλο ποτενσιόμετρο (αυτό που πάει στο J3) η τάση ανέβαινε γραμμικά από 0 εως 9.4V. Δεν θα έπρεπε να ανεβαίνει μέχρι περίπου τα 18;

    edit: το βρήκα, είχα συνδέσει λάθος τον μ/σ στην είσοδο του ac. Τώρα μου ανεβάζει μέχρι τα 15.5v, μετά οπλίζει το ρελεδάκι και ανεβαίνει λίγο ακόμη, αλλά δεν κρατάει το ρελέ οπλισμένο με αποτέλεσμα να πέφτει πάλι η τάση στα 15v. Υποθέτω ότι αυτό γίνεται γιατί έχω μικρότερη από την αναγκαία τάση στην είσοδο (18V αντί μάλλον 24V)

    2. Τι κάνει το ποτενσιόμετρο που πάει στο J6; Έχοντας σταθερό το άλλο, πειράζοντας το δεν βλέπω αλλαγή στην τάση εξόδου.

    3. Πρέπει να ρυθμίσω τα ποτενσιόμετρα που είναι πάνω στην πλακέτα ή να μην τα πειράξω καθόλου;

    4. Τι μ/σ πρέπει να αγοράσω για να δουλέψει και η κάρτα 0-30 και η κάρτα 0-15 ;

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisvr : 03-05-13 στις 20:38

  7. #27
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

    Τα ποτενσιόμετρα ρυθμίζουν τις οριακές τιμές τάσης και ρεύματος το ένα το ρυθμίζεις για 30V και το άλλο για 3Α (καλύτερα είναι 30.5V και 3,05Α για να μπορείς να πάρεις τα 30V σε περίπτωση που εχει πτώση τάσης το δίκτυο και δεν εχεις στην είσοδο τα 230 σωστά. Δεν θυμάμαι ποιο είναι ποιο.

    Για μετασχηματιστή (θεωρητικά) για τα 0-30 θέλεις 2*15V αλλά αυτός που είχε το κιτ δεν είναι απόλυτα συμμέτρικός απ ότι θυμάμαι, νομίζω είναι 0-10-20. Αυτό πρέπει να το μετρήσω και να σου πώ. Το ίδιο περίπου ισχύει και για την πλακέτα των συμμετρικών τάσεων. Κάποια άλλη στιγμή θα κατεβάσω απο τον πάγκο το κανονικό και θα μετρήσω αναλυτικά τον μετασχηματιστή και θα σου πω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #28
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Περισσότερα για τον μετασχηματιστή:

    Για την πλακέτα των 0-30 θες μετασχηματιστή 0-21-34V στα 3Α τουλάχιστον.

    Για την πλακέτα των 2*0-15 θες 0-5-20-35-40 στο 1,5Α τουλάχιστον. (εγώ μετράω 0-5,7-20,8-35,9-41,7)
    είναι δηλαδή 2 τυλίγματα 0-15-20 ενωμένα σε σειρά με κοινό το μεσαίο απο τα 5 καλώδια πρεπει να έχεις 20-15-0-15-20

    Αμα δεν το πιάνεις πες μου να στο σχεδιάσω...

    Όπως κατάλαβες πας για φτιαχτό μετασχηματιστή ($$$$) αν θες να τα έχεις όλα σε έναν....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Γιάννη πρώτα απ' όλα χρόνια πολλά!

    Σ' ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες ώστε να βγάλουμε άκρη για τον μετασχηματιστή!

    Είχα αποφασίσει να παραγγείλω έναν 12-6-0-6-12 στα 3Α, βλέποντας ότι εσύ δουλεύεις το ένα σου τροφοδοτικό με 2*12 και με τη λογική ότι θα μπορούσα να πάρω τα 30V στην έξοδο (24*1,41). Σκεφτόμουνα με τον ίδιο να τροφοδοτήσω και την πλακέτα 2*0-15, αλλά φαίνεται ότι τα πράγματα δεν είναι απλά.

    Θα ρωτήσω αύριο το κόστος για έναν 20-15-0-15-20 στα 3Α, υποθέτω ότι αυτός θα καλύψει και τις δύο κάρτες, και θα ενημερώσω.

    Ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Συγνώμη, παράλειψή μου, αυτό με τον 2*12 μόνο μέχρι 25V φτάνει, δεν ξέρω γιατί, και δεν το έψαξα κιόλας.
    Καλά είναι να τις κάνεις απομονωμένες τις δύο πλακέτες απο άποψη ευκολίας χρήσης μετά. Θα είναι σαν να έχεις δύο ανεξάρτητα τροφοδοτικά και τα κάνεις ότι θές.
    Εγώ πχ μπορώ να τα βάλω σε σειρά και να πάρω 60V 1.5A

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. HAM FEST ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2013
    By SV2HZT in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 18:59
  2. τει αυτοματισμου η τει ηλεκτρολογιας?
    By ermes in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-13, 17:21
  3. ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    By Leonardo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-10, 11:45
  4. καταστημα ηλεκτρονικων
    By billtech in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 15:54
  5. ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ
    By johny16 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-07, 20:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας