Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Πρόβλημα Καλωδίωσης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Πρόβλημα Καλωδίωσης

    Παιδιά συνάντησα το έξής πρόβλημα σε μια εγκατάσταση. Είχε γίνει σε δύο δωμάτια παραλληλισμός τον καλωδίων, Δηλαδή έφευγε ένα καλώδιο 6άρι από τον πίνακα και κατέλειγε και στο δωμάτιο 1 και στο δωμάτιο 2, με αποτέλεσμα κλείνοντας πχ το ένα ζεύγος του ενός δωματίου να δείχνει τη ζώνη κλειστεί ενώ το άλλο είναι ανοιχτό. Θέλω στο ένα δωμάτιο να βάλω επαφή και ραντάρ και στο άλλο μια επαφή οπότε έχω κολλήσει. Βρήκαμε το τηλέφωνο του ηλεκτρολόγου τον πήραμε, ορκίζεται οτι δεν έχει κάνει παραλληλία...
    Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα; Σκέφτηκα να βάλω NO επαφές αλλά προφανώς θέλει κάποιο προγραμματισμό το κέντρο (Paradox SP 6000) πράγμα που δεν βρίσκω πουθενά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή Κουτι διακλαδωσης

    Μηπως τα καλωδια απο τα δωματια μαζι με το 6αρι καλωδιο απο τον πινακα τερματιζουν σε κανενα κουτι διακλαδωσης??? χρησιμοποιησε εναν wire tracker να βρεις την διαδρομη του καθε καλωδιου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Αφου το καλωδιο είναι 6αρι χρισιμοποιησε τα 4 στο ενα δωματιο για το ρανταρ και τα αλλα 2 στο 2 δωματιο για την παγιδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atlaspc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου το καλωδιο είναι 6αρι χρισιμοποιησε τα 4 στο ενα δωματιο για το ρανταρ και τα αλλα 2 στο 2 δωματιο για την παγιδα.
    Το θέμα είναι οτι στο ένα δωμάτιο θέλω να βάλω και ρανταρ και επαφη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως τα καλωδια απο τα δωματια μαζι με το 6αρι καλωδιο απο τον πινακα τερματιζουν σε κανενα κουτι διακλαδωσης??? χρησιμοποιησε εναν wire tracker να βρεις την διαδρομη του καθε καλωδιου.
    Προφανώς, αυτό πιστεύω κι εγώ, το έψαξα αλλά δεν βρήκα άκρη. Κουτιά δε παίζει να ανοίξουν το σπίτι είναι φρεσκοβαμένο καο ντυμένο με γυψοσανίδα. Δεν μπόρεσα να βρω διαδρομή γι' αυτό απευθύνθηκα εδώ. Η μόνη λύση που βρήκα είναι να κατεργήσω το ρανταρ οπότε να έχω ελεύθερα καλώδια. Αλλα είδα οτι υπάρχουν ΝΟ επαφές (δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) και σκέφτηκα οτι θα δούλευαν παράλληλα αλλά θα θέλει κάποιον προγραμματισμό άλλον τον κέντρο, αν παίρνει κιόλας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Δεν εχω δουλεψει το συγκεκριμένο αλλα απο εμπειρεια απο αλλα κεντρα υπαρχουν 2 λυσεις.
    1. να βρεις αν το κοινο για τις ζώνες ειναι το - ή το + και να το δωσεις απο τις ζώνες στην τροφοδοσία του ρανταρ.
    2. με αντιστασεις στις ζώνες αλλα αυτο απετει προγραμματισμο του κεντρου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atlaspc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω δουλεψει το συγκεκριμένο αλλα απο εμπειρεια απο αλλα κεντρα υπαρχουν 2 λυσεις.
    1. να βρεις αν το κοινο για τις ζώνες ειναι το - ή το + και να το δωσεις απο τις ζώνες στην τροφοδοσία του ρανταρ.
    2. με αντιστασεις στις ζώνες αλλα αυτο απετει προγραμματισμο του κεντρου.
    Ενδιαφέρουσες απαντήσεις και οι δύο!
    1. Εννοείς σαν την μονοκαλωδίωση; από όσο ξέρω έχουν κοινό - (αλλα θα τσεκάρω) οπότε να δώσω ένα καλώδιο για όλα (com) κι να μου μείνουν άλλα 5 , 2 τροφοδοσία ραντάρ και 3 ζώνες
    2. Με αντιστάσεις εννοείς διπλασιασμό? Να σου πω δεν πήγε το μυαλό μου αν και θα έπρεπε γιατί το χω ξανακάνει, απλά ξέρω οτι δεν είναι και ότι καλύτερο όσον αφορά την ευστάθεια του συστήματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    καλα με 6καλωδιακια δεν μπορεις να συνδεσεις στο 1δωματιο 1 μαγνητακι=2καλωδια και 1ρανταρ=4καλωδια μην βαλεις ταμπερ 2ρευμα+2εντολη
    και τα αλλα 2 καλωδια στην μαγνητικη επαφη στο 2δωματιο. που εινε το προβλημα ;;; εκτος αν δεν σε εχω καταλαβει;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ευοσμος
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Σεατ 2 συνολο αυτα που ανεφερες, χρειαζονται 8 καλωδιακια , εκτος αν δν το καταλαβα καλα.
    Φιλε νικηφορε μπορεις να κανεις το εξης: να συνδεσεις σε σειρα τις μαγνητικες ετσι ωσωστε να τις διαβαζει σαν μια ζωνη ή να συνδεσεις σε σειρα μια μαγνητικη και το ρανταρ και να τα διαβαζει σαν μια ζωνη. Η αλλη λυση ειναι να γεφυρωσεις στο ρανταρ το alarm το ενα, με το - του ρανταρ. το com με το - του ρανταρ ειναι το ιδιο πραγμα. και το αλλο alarm του ρανταρ να φευγει στο πινακα. και με τις μαγνητικες το ιδιο. μπορεις να τα συνδεσεις το ενα ακρο στο - του ρανταρ ή στο - του πινακα οποιο σου ειναι πιο ευκολο. μονο αυτη η λυση υπαρχει αλλιως πρεπει να τραβηξεις εσυ ενα καλωδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    σε σειρα τα μαγνητακια ηθελα να γραψω αλλα.να σε καλα .καντα οπως λεει ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα καλωδίωσης
    By asxetakis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-15, 15:41
  2. Οργάνωση καλωδίωσης συναγερμού
    By cosecon in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-14, 12:58
  3. Κατασκευή Ethernet καλωδίωσης
    By PyroGeorge in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-12, 20:29
  4. Σχεδιασμός δομημένης Καλωδίωσης
    By vaggelis25 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-12, 10:26
  5. Ελεγχος καλωδίωσης συναγερμού
    By hpapagigr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 23:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας