Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ROISCOK RP208CN - Σύνδεσα νέα ζώνη but σειρήνα γιοκ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή ROISCOK RP208CN - Σύνδεσα νέα ζώνη but σειρήνα γιοκ

    Καλημέρα σας,
    Έχω το εξής θέμα με τον πολυαγαπημένο μου/μας ROISCOK RP208CN: Σύνδεσα νέα ζώνη (παγίδες σε 2 σιδερένιες πόρτες-ας την πούμε Ζ5) αλλά η σειρήνα αρνείται να συνεργαστεί (MARS 250). Όταν πλέον γίνεται παραβίαση οποιασδήποτε ζώνης κι όχι μόνο της Z5 δεν χτυπάει η σειρήνα, φαίνεται η παραβίαση στο πληκτρολόγιο (και της Ζ5 όταν παραβιάζεται), γίνονται οι τηλεφωνικές κλήσεις στα τηλέφωνα που έχω ορίσει αλλά... η σειρήνα αρνείται να χτυπήσει. Έλεγξα ασφάλειες του πίνακα και δεν έχουν καεί, τσέκαρα σειρήνα αν δουλεύει (δια της μπακαλικής: έκλεισα ρεύμα και μπαταρία πίνακα και η σειρήνα χτύπησε με τη δική της μπαταρία) και δουλεύει, τσέκαρα ξανά συνδέσεις και όλα φαίνονται ok. Σημειωτέον οτι μόλις έβαλα τη Ζ5 αναγνωρίστηκε σε 1 - 2' στον πίνακα (άρα δεν φαίνεται να έχουν θέμα οι παγίδες).

    Καμιά ιδέα;;; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Ωραίος ο roiscok (ιδίως για αρχάριους και φτωχούληδες σαν και του λόγου μου) αλλά πολλή μανούρα ρε αδερφάκι μου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ahahuha : 30-04-13 στις 12:11

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    βγάλε το καλώδιο που καταλήγει στο BELL- και ακούμπα το σε ένα Com (το BELL+ το αφήνεις ως έχει) , αν χτυπήσει η σειρήνα έχεις πρόβλημα με την έξοδο bell, αν δεν χτυπήσει τότε έχεις πρόβλημα στην συνδεσμολογία της σειρήνας (καλώδιο-ρελέ-σειρήνα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahahuha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος ο roiscok (ιδίως για αρχάριους και φτωχούληδες σαν και του λόγου μου) αλλά πολλή μανούρα ρε αδερφάκι μου...
    μαλλον ηθελες κι εσυ να ζησεις την περιπετεια του roiscok...
    πες μας καταρχας τι συνδεση εχεις κανει στην σειρηνα σου..με ρελε η μεσω της UO???αν το εχεις κανει με ρελε κανε αυτο που σου λεει ο γιαννης παραπανω..προκαλεσε συναγερμο και δες αν οπλιζει το ρελε σου μεσω της bell+ bell-..αν δεν οπλιζει τοτε δινεις ταση στο ρελε ειτε οπως σου λεει ο γιαννης ειτε απο την μπαταρια..ετσι δοκιμαζεις αν λειτουργει το ρελε και οι συνδεσεις που εχεις κανει..αν δεν οπλιζει παλι το ρελε τοτε ψαχνεσαι απο εκει και περα...αν παλι οπλιζει και εχεις σειρηνα απο αλλη πηγη εκτος της bell+ bell- τοτε αρχικα κανεις ενα reset και δοκιμαζεις παλι...η επομενη κινηση αν δεν εχεις αποτελεσμα ειναι να τον στειλεις πισω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Undisclosed
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    εχεις ρυθμισει απο το μενου για το τι ζωνη ειναι η Ζ5 που ειπες για παραδειγμα η απλα συνδεσες τα καλωδια;
    δεν εχω μπροστα μου το manual αλλα ισως ειναι ζωνη που απο το εργοστασιο εχει ρυθμιστει για silent alarm μονο. αν ειναι ετσι θα πρεπει να του το αλλαξεις απο το μενου του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΗΝΗ ΛΑΡΙΣΑΣ
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Η Ζώνη 5 είναι προρυθμισμένη για ζώνη πυρκαγιάς , με χαρακτηρισμό ζώνης 51 και ενεργοποιείται ακόμη και χωρίς να είναι οπλισμένος ο συναγερμός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Undisclosed
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    να την ορισει λοιπον σαν απλη ζωνη αμεσης ενεργοποιησης και να δουμε πως θα συμπεριφερθει. εμενα μια χαρα μου δουλευει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν, τη Ζ5, καταρχήν, την έχω ρυθμίσει, εξ αρχής, σαν ζώνη άμεσης ενεργοποίησης. Τώρα, όσον αφορά τη σύνδεση της σειρήνας την έχω κάνει με ρελέ. Φίλε Γιάννη, αν κατάλαβα καλά, ενώ τροφοδοτείται με ρεύμα ο συναγερμός βγάζω το καλωδιάκι από το Bell- και το βάζω σε μια Com;;; Αν δεν χτυπήσει εκεί η σειρήνα τι κάνω; το στέλνω πίσω;;;

    Φίλε Σπύρο σε έχασα λίγο. Τι εννοείς με το 'οπλίζω',πώς καταλαβαίνω οτι 'οπλίζει' το ρελέ;;;


    Πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω ρε γμτ, μια νέα ζώνη σύνδεσα, τη σειρήνα δεν την πείραξα, τι στην ευχή έπαθε;;;

    Sorry για την ασχετοσύνη, σας ευχαριστώ πολύ όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    το ρελε αποτελειται απο το πηνιο και τις ανεξαρτητες επαφες..οταν λεμε πως εχουμε ενα ρελε μιας επαφης τοτε χωρις ταση στο πηνιο εχουμε σε επαφη την com-n/c..ενω οταν δεχτει ταση το πηνιο-οπλισει ας πουμε- τοτε ερχεται σε επαφη η com-n/o..εσυ αυτο που μπορεις να κανεις για να διαπιστωσεις αν απο την bell+ bell- και μετα λειτουργουν ολα σωστα ειναι να βγαλεις τα καλωδια που δινεις ταση στο πηνιο του ρελε και που τα εχεις συνδεσει στην bell+ bell- τωρα και να δωσεις ταση απο τα 12v της μπαταριας για λιγο..αν κανοντας αυτο ενεργοποιηθει η σειρηνα σου σημαινει οτι οι συνδεσεις ΜΕΤΑ τον πινακα σου ειναι ενταξει..αν δεν ενεργοποιηθει η σειρηνα σου με αυτον τον τροπο σημαινει οτι το προβλημα ειναι μετα την bell+ bell-...στα εγραψα οσο πιο απλα μπορουσα..
    εγω στην θεση σου θα επαιρνα ενα πολυμετρο και θα μετρουσα σε συναγερμο την bell+ bell- ωστε να δω αμεσως αν εχω ταση εκει...δηλαδη αν οι επαφες αυτες τροφοδοτουν το πηνιο του ρελε με ρευμα σε συναγερμο παντα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    η BELL+ είναι ένα απλό μόνιμο +12
    η εντολή είναι στο BELL- άρα αρκεί να αποσυνδέσει μόνο το bell- και να το ρίξεις σε ενα com για να δεις αν χτυπήσει η σειρήνα. Αν δεν χτυπήσει δεν ασχολείσαι με τον συναγερμό αλλά με τον συνδυασμό καλώδιο-ρελέ-σειρήνας

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    παιδιά τι να πω, το σύστημα δούλεψε μόνο του μετά 2 μέρες. Πήγα να κάνω αυτά που μου γράφετε αλλά πρώτα καλού-κακού λέω ας πατήσω ένα 4 με 5 μαζί (σειρήνα φωτιάς) και, ω του θαύματος, η σειρήνα δούλεψε. Έπαιξα με όλες τις ζώνες και η σειρήνα ντούρα. Δεν ξέρω τι να πω, θα με τρελάνουν αυτοί οι κινέζοι.

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ROISCOK RP208CN πρόβλημα
    By Apsos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-17, 12:57
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 23:30
  3. Συνδεσμολογία roiscok rp208cn με σειρήνα anga ag-bs2
    By ssstauros in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-13, 23:17
  4. Πρόβλημα με αδρανια σε roiscok rp208cn
    By spkos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-13, 19:10
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-12, 18:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας