Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Ηλιακό συντριβάνι

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή Ηλιακό συντριβάνι

    Γεια σας παιδιά. Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη.
    Ζητάω συγνώμη για την πολυήμερη απουσία μου αλλά το πρόγραμμά μου έχει φορτωθεί πολύ.
    Σας παρουσιάζω λοιπόν μία κατασκευή μου. Αφορά ένα ηλιακό σιντριβάνι.
    Αποτελείται από το panel, ρυθμιστή φόρτισης, μπαταρίες, ελεγκτή τάσης, τρεχαντήρι και υποτυπώδη φωτισμό.

    Όλα ξεκίνησαν τον Ιανουάριο του 2012 από ένα φοίνικα 25 ετών που είχα στο μικρό κηπάκι μου.
    Με την ολυμπιάδα του 2004 στην Ελλάδα έγιναν εισαγωγές φοινίκων οι οποίοι νοσούσαν από ένα παράσιτο το «κόκκινο σκαθάρι» το οποίο από τότε κατατρώει τους φοίνικες στη χώρα μας. Ο φοίνικας μου λοιπόν νόσησε κι εκείνος, οπότε αναγκαστικά κόπηκε και στη θέση του αποφάσισα να φτιάξω μία μικρή λιμνούλα. Μάλιστα για να κινήσω το ενδιαφέρον του τότε 11 μηνών Μιχαλάκη (ο γιός μου), σκέφτηκα να τοποθετήσω στο κέντρο της ένα μικρό χωριό με ένα μίνι σιντριβάνι. Για τις επιμέρους κατασκευές και το χρονικό, θα αναφερθώ παρακάτω.


    Λίμνη
    Κατασκευάστηκε εξολοκλήρου με τσιμέντο και με την βοήθεια του πατέρα μου που είναι «μάνα» στα καλουπώματα. Τα καλούπια έγιναν από νοβοπάν 8mm που βάζουν οι ξυλουργοί στις πλάτες των ντουλαπιών καθώς το υλικό αυτό για τέτοιες μικροκατασκεύες είναι ιδανικό λόγω ευλυγισίας και ανθεκτικότητας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  stage1.jpg Εμφανίσεις:  741 Μέγεθος:  145,2 KB
    Στο τσιμέντο έβαλα προσθετικά για επιπλέον ανθεκτικότητα και ελαστικότητα μπλε τσιμεντοειδες υδατοστεγάνωση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  stage2.jpg Εμφανίσεις:  810 Μέγεθος:  148,9 KB
    Αυτή είναι η αρχική και πιο όμορφη έκδοση. Το παρτέρι το κατάργησα γιατί με την βροχή ξεχείλιζε και το νερό γινόταν βούρκος, άλλαξα και τα panel όπως θα δείτε αργότερα. Η τρέχουσα έκδοση είναι αυτή:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  stage3.jpg Εμφανίσεις:  1344 Μέγεθος:  152,7 KB
    … και βλέπουμε…


    Χωριό
    Ο νερόμυλος έχει ρουλεμάν στον άξονά του, κινείται από το τρεχούμενο νερό και έγινε από πλαστικό γλάστρας το οποίο βερνίκωσα με εποξική κόλλα για αντοχή στον ήλιο και τις καιρικές συνθήκες. Τα σπιτάκια, οι γέφυρα, ο μύλος, τα δεντράκια, το παγκάκι και κάποια ανθρωπάκια τα έκανα από τσιμέντο και σύρμα με χειροποίητα χάρτινα καλουπάκια και πολύ… υπομονή.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  view (1).jpg Εμφανίσεις:  1209 Μέγεθος:  154,2 KB


    Σιντριβάνι
    Αρχικά έβαλα 5 ηλιακά αντλιάκια των 6v (από Κίνα), τα οποία δούλευαν πολύ όμορφα, αλλά… μόνο όταν είχε ήλιο και δυνατό μάλιστα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pumpchina.jpg Εμφανίσεις:  1472 Μέγεθος:  18,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pumps.jpg Εμφανίσεις:  691 Μέγεθος:  143,9 KB


    Άρχισα λοιπόν να ψάχνομαι για την κατασκευή αυτόνομου συστήματος το οποίο να λειτουργεί επί 24ώρου βάσεως. Τονίζω το 24ώρου βάσεως καθώς πρέπει το νερό να κινείται συνεχώς ώστε να μην γίνει η λίμνη εκκολαπτήριο κουνουπιών.
    Κάποιες γενικές γνώσεις ηλεκτρονικών έχω, οπότε άρχισα να πέφτω στα βαθειά. Εδώ μεγάλη βοήθεια είχα από το www.iqsolarpower.com το οποίο με κατατόπισε για το πώς περίπου πρέπει να κινηθώ. Σαν μπούσουλα λοιπόν έφτιαξα το επισυναπτόμενο excelάκι BasicCalulator4DCOutputs.xls. Είναι αρκετά αξιόπιστο, ώστε κάποιος να το χρησιμοποιήσει σε κάποια δική του εφαρμογή.
    BasicCalulator4DCOutputs.zipBasicCalulator4DCOutputs.zip
    Έφτιαξα και άλλο ένα που δεν επισυνάπτω γιατί ενώ με βοήθησε, τώρα δεν θυμάμαι ούτε εγώ ο ίδιος τι παραμέτρους του είχα βάλει για να υπολογίζει οπότε είναι άχρηστο για οτιδήποτε άλλο.

    Μετά από αρκετές λάθος επιλογές σε υλικά κατέληξα στα παρακάτω.

    Κουτί
    Έφτιαξα ένα κουτί από Plexiglas 10mm με καπάκι των 5mm και τοποθέτησα όλα τα παρακάτω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  interior (1).jpg Εμφανίσεις:  519 Μέγεθος:  147,1 KB

    Charge controller
    Είναι εμπορίου καθώς δεν είχα ακόμη ανακαλύψει το hlektronika.gr.
    Μετά από πολύ ψάξιμο, καθώς οι 6volt charge controllers σπανίζουν, απευθύνθηκα τυχαία σε ένα κατάστημα (οποίος θέλει του λεω ποιο) το οποίο μου πρότεινε ένα ρυθμιστή της JUTA στα 6V 5A, ο οποίος είναι και ιδανικός για τις ανάγκες μου.

    Μπαταρίες
    Επέλεξα 2 μπαταρίες 6volt στα 12Ah κλειστού τύπου, συνδεμένες παράλληλα ώστε να έχω 24Ah και να έχω την ελάχιστη αυτονομία τουλάχιστον 3 ημερών χωρίς ηλιοφάνεια με 1 αντλία χωρίς να αδειάσουν επικίνδυνα οι μπαταρίες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  batteries.jpg Εμφανίσεις:  508 Μέγεθος:  124,0 KB

    Πάνελ
    Εν αρχής σύνδεσα παράλληλα τα 5 πάνελ των αντλιών –άπειρος τελείως- τα οποία ήταν στα 6v 140mA το καθένα και 2 Panel συμπληρωματικά από 860mA πάλι στα 6V -την πέμπτη αντλία την κατάργησα-. Το αποτέλεσμα ήταν φυσικά απογοητευτικό.
    Μετά από λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι πρέπει εκτός από την ένταση, να έχω και υψηλή τάση. Έτσι αντικατέστησα όλα τα panel, με μονοκρυσταλικά πανελάκια των 1V 0,5Α περίπου, που βρήκα σε μια προσφορά τα οποία σύνδεσα ανά 8 σε σειρά για να πετύχω έξοδο 8V και κατόπιν παράλληλα σύνδεσα πέντε 8άδες, για να πετύχω 2,5Α. Η τελική έξοδος με 40 πανελάκια, είναι 8V στα 20W περίπου, η οποία ήταν αρκετά ικανοποιητική για τις ανάγκες μου.

    Φωτισμός
    Εδώ άρχισε η συνεργασία μου με το καταπληκτικό μας site το οποίο με εξέπληξε καθώς δεν πίστευα μέχρι τώρα ότι μπορεί να υπάρχει κοινότητα που να βοηθάει τόσο πολύ τα μέλη της όσο αυτή εδώ. Και θέλω να τονίσω ότι τα περισσότερα μέλη που είναι επιστήμονες… με όλη την έννοια της λέξεως, βοηθούν κάποιους τελείως αρχάριους και ανειδίκευτους -στα ηλεκτρονικά τουλάχιστον- σαν εμένα και μάλιστα χωρίς αντάλλαγμα!!!
    Θα μπορούσε να είναι παράδειγμα προς μίμηση αυτός ο αλτρουισμός σε πολλούς τομείς στην κατατρεγμένη χώρα μας.
    Στο θέμα μας τώρα…
    Αρχικά πήρα από τον FM1 και τον ευχαριστώ την απλή κατασκευή για έλεγχο φωτισμού ώστε να μην καταναλώνεται άσκοπα ενέργεια την ημέρα και σύνδεσα σε σειρά 2 απλά μπλε leds τοποθετώντας τα κοντά στις εξόδους νερού. Τα leds για στεγανοποίηση τα έβαλα μέσα σε λαμπάκια των 12v αφού πρώτα τα «έσκαψα» και έβαλα ανακλαστικές επιφάνειες από αλουμινόχαρτο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  leds (1).jpg Εμφανίσεις:  533 Μέγεθος:  140,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  leds (2).jpg Εμφανίσεις:  472 Μέγεθος:  131,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  leds (3).jpg Εμφανίσεις:  475 Μέγεθος:  134,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  nightview (1).jpg Εμφανίσεις:  430 Μέγεθος:  176,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  nightview (2).jpg Εμφανίσεις:  449 Μέγεθος:  175,1 KB


    Μιλώντας όμως με τον αγαπητό FM1 μου πρότεινε να πάω σε κάτι πιο εξειδικευμένο, οπότε έβαλα το smartkit No 1004. Οφείλω να πω ότι έχω άλλη μια καλύτερη πρόταση που θα την χρησιμοποιήσω ίσως στο μέλλον από τον αγαπητό katmada, στον οποίο θα αναφερθώ αργότερα.

    Αυτοματισμός
    Το όλο σύστημα με full λειτουργία μου δίνει αυτονομία το πολύ για 24 ώρες. Θα έπρεπε λοιπόν να απενεργοποιώ χειροκίνητα κάποιες αντλίες αναλόγως της ηλιοφάνειας ώστε να μην «γονατίζω» τις μπαταρίες.
    Ήμουνα λοιπόν μπροστά στην τηλεόραση κάθε βράδυ να δω τον καιρό σαν κάτι παππούδες στα χωριά, για να υπολογίσω στο περίπου, πόση ηλιοφάνεια θα έχει την επόμενη ώστε να επιλέξω ποιες αντλίες θα λειτουργήσουν την επόμενη ημέρα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ώστε όλες να λειτουργούν συνολικά περίπου τις ίδιες ώρες, για να καταπονούνται και οι 4 περίπου το ίδιο.
    Αυτό έγινε για ένα μήνα περίπου, μέχρι που αποφάσισα ότι πρέπει να τοποθετηθεί κάποιος αυτοματισμός. Σκέφτηκα ότι θα πρέπει να έχω ένα σύστημα που να ελέγχει την τάση στις μπαταρίες και όταν αυτή πέσει κάτω από ένα ασφαλές όριο, με κάποιο τρόπο να μου μειώνει την κατανάλωση. Έψαξα στο εμπόριο χωρίς αποτέλεσμα. Το μόνο που βρήκα είναι ένα τρεχαντήρι από την SmartKit το οποίο θα μπορούσε να μειώσει την κατανάλωση από την ταυτόχρονη λειτουργία και των τεσσάρων αντλιών, βηματικά με καταμερισμό χρόνου. Ας πούμε αυτό εντάξει, δεν είχα όμως το κύκλωμα ελέγχου τάσης.
    Απογοητευμένος λοιπόν απευθύνθηκα στο hlektronika.gr, χωρίς να έχω καμία ελπίδα. Όμως το θαύμα έγινε!

    6 Volt monitoring
    Κάνοντας λοιπόν ερώτηση στο forum, ήλθε η πρώτη απάντηση από τον -υπερδραστήριο που δίνει σε όλους λύση απ’ ότι έχω δει κατά καιρούς- Χρήστο (bchris) που μου έφτιαξε ένα πολύ ωραίο εναλλακτικό σχέδιο το οποίο δεν χρησιμοποίησα, αλλά το παραθέτω καθώς μπορεί να χρειαστεί και σε κάποιον άλλο φίλο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  bchris6vMonitoring.jpg Εμφανίσεις:  457 Μέγεθος:  133,7 KB

    Μετά από σύντομο χρονικό διάστημα μου έφτιαξε ο φοβερός katmadas (Φάνης) ένα καταπληκτικό σχέδιο που ήταν ότι ακριβώς χρειαζόμουν. Το υλοποίησα και ήταν τέλειο και με χαμηλή κατανάλωση, περί τα 30mA. Το ρύθμισα ώστε να κλείνει ο ηλεκτρονόμος όταν η τάση πέσει κάτω των 6,4 Volt.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6v_monitoring.jpg Εμφανίσεις:  538 Μέγεθος:  69,8 KB
    Ωστόσο κατά τη διάρκεια των μηνυμάτων μου με τον Φάνη ένα άλλο αξιόλογο και καταρτισμένο μέλος, ο Chip πρότεινε το τρεχαντήρι να μην το πάρω σε ΚΙΤ όπως είχα αρχικά κοινοποιήσει στις προθέσεις μου αλλά να φτιάξω κάτι σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

    Τρεχαντήρι
    Κι εδώ έδωσε την λύση ποιος άλλος;… ο Φάνης. Μου έστειλε άλλο ένα καταπληκτικό σχέδιο για τρεχαντήρι το οποίο είναι με έξι εξόδους, οπότε, είτε μπορώ να προσθέσω τώρα, ή αργότερα 2 επιπλέον αντλίες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  trexantir.jpg Εμφανίσεις:  746 Μέγεθος:  132,8 KB


    Ευχαριστώ Φάνη για την απεριόριστη τεχνική και ηθική υποστήριξη.

    Και η υλοποίηση:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  mainboard (1).jpg Εμφανίσεις:  400 Μέγεθος:  150,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  mainboard (2).jpg Εμφανίσεις:  422 Μέγεθος:  147,3 KB
    Τέλος τοποθέτησα 2 βολτόμετρα και 1 αμπερόμετρο για να ελέγχω εύκολα την παραγωγή και την κατανάλωσή μου.

    Αυτά εν ολίγης για την κατασκευή μου. Σας παραθέτω block diagram όλων των συνδεσμολογιών.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  simpleblockdiagram.jpg Εμφανίσεις:  365 Μέγεθος:  58,0 KB

    Η όλη κατασκευή μου στοίχισε περί τα 600 ευρώ λόγω της απειρίας μου. Εάν άρχιζα ξανά από την αρχή δεν θα μου στοίχιζε πάνω από 350 ευρώ και θα χρησιμοποιούσα συστήματα στα 12volt. Μου πήρε γύρω στους 12 μήνες και πάλι λόγω απειρίας, με ενασχόληση 1/2 ώρας κατά μέσον όρο την ημέρα. Και βέβαια άπειρα θετικά και αρνητικά σχόλια από τη σύζυγο και τον περίγυρό μου. Τελικά όμως βγήκε κάτι αρκετά καλό νομίζω.
    Δείτε και ένα videάκι:

    Βέβαια οι μπαταρίες μου έχουν σχεδόν καταστραφεί με τις δοκιμές που έκανα αλλά θα τις αφήσω ένα χρονάκι ακόμη και βλέπουμε…
    Αργότερα σκέπτομαι να προσθέσω μια ηλιακά κινούμενη βάρκα με την πέμπτη αντλία που μου περίσσεψε και επιπλέον φωτάκια. Αν γίνει κάτι αξιόλογο θα σας ενημερώσω.

    Ευχαριστώ όλο το forum και ιδιαίτερα τους παράγοντες που με βοήθησαν έμμεσα και άμεσα!!

    Καλή συνέχεια σε όλους!!!

    15 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη primeras : 09-05-13 στις 00:53
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  2. 17 μέλη ευχαρίστησαν τον primeras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (09-05-13), AKHS (09-05-13), aktis (11-05-13), angel_grig (09-05-13), billtech (08-05-13), gRooV (13-05-13), Hulk (09-05-13), jami (13-05-13), katmadas (11-05-13), Lord Vek (20-11-13), makatas (09-05-13), mariosinsuex (09-05-13), Σταύρος Απο (09-05-13), p.gabr (09-05-13), sakisr (09-05-13), usa (09-05-13), vasilllis (09-05-13)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    φίλε είσαι απλά φοβερός

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον billtsig για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    angel_grig (09-05-13), primeras (09-05-13)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    Κα τα πλη κτι κή δουλειά.
    Α και χαρά στο κουράγιο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    This signature sent with 100% recycled electrons.........

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mariosinsuex για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    primeras (09-05-13)

  7. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Πραγματι φοβερη δουλεια τοσο απο τον Νικητα οσο και απο τα αλλα μελη που βοηθησαν!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον angel_grig για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    primeras (09-05-13)

  9. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια.Δύσκολο και εντυπωσιακό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1EDG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    primeras (09-05-13)

  11. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_grig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματι φοβερη δουλεια τοσο απο τον Νικητα οσο και απο τα αλλα μελη που βοηθησαν!


    Ναι φίλε Γρηγόρη. Όποιος θέλει μπορεί να δει εδώ το θέμα που είχα ανοίξει τότε και να καταλάβει για την βοήθεια που πήρα από τα παιδιά του forum.

    ...Και βέβαια υπάρχουν και κάποια ΠΜ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  12. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από primeras Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όλα ξεκίνησαν τον Ιανουάριο του 2012 από ένα φοίνικα 25 ετών που είχα στο μικρό κηπάκι μου.
    Με την ολυμπιάδα του 2004 στην Ελλάδα έγιναν εισαγωγές φοινίκων οι οποίοι νοσούσαν από ένα παράσιτο το «κόκκινο σκαθάρι» το οποίο από τότε κατατρώει τους φοίνικες στη χώρα μας. Ο φοίνικας μου λοιπόν νόσησε κι εκείνος, οπότε αναγκαστικά κόπηκε

    Και βέβαια άπειρα θετικά και αρνητικά σχόλια από τη σύζυγο και τον περίγυρό μου
    Ναι ολοι οι φοίνικες καταστράφηκαν ΟΜΩΣ επιζήσανε όλοι οι φοίνικες χαμαιλέοντες αυτοι που στο τελος έχουν τα φύλλα μια μουτζα
    ΚΑΛΑ απο την σύζυγο τι περίμενες ..... εκεί είσαι γκρινιάζει ,φεύγεις γκρινιάζει ,κανείς δουλειά γκρινιάζει εεεεεεε καλα τώρα μας είπες κατι νεο


    .................................................. ...........................

    ΤΕΛΕΙΟ ..........καλά έκανε ο φοίνικας και ξεράθηκε

    τι να πω όμως βρε φίλε ,,,,, φραπέ έχεις;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (13-05-13), primeras (09-05-13)

  14. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    φραπέ έχεις;;;;
    Και φραπέ και fredo για τις γυναίκες και ότι θέλεις Παναγιώτη.
    Να δω κι εγώ πότε θα περάσω από το στέκι σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  15. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Νικήτα είναι απλώς 1000 φορές καλύτερο από όπως το είχα φανταστεί. Και το πως το είχα φανταστεί με είχε ήδη εντυπωσιάσει όσο ώστε να σου ζητήσω πληροφορίες, άρα όπως καταλαβαίνεις μιλάμε για μια κατασκευή εξαιρετικής ομορφιάς.
    Όσα ΜΠΡΑΒΟ και να σου πω θα είναι λίγα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον makatas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    primeras (09-05-13)

  17. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Εχω παθει πλακα με το μερακι και την υπομονη σου και μονο που εκανες ενα-ενα ολα τα διακοσμητικα.Εχω ομως μια πολυ καλοπροαιρετη παρατηρηση.....Το πανελ με το κουτι δε μπορουσε να ειναι καπου μακρια και απλως ενα καλωδιο να τροφοδοτει τα μοτερακια?
    Παντως μπραβο για το αποτελεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  18. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sakisr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    primeras (09-05-13)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια με ηλιακά πάνελ.
    By RNR in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 10:33
  2. Ηλιακό αεροπλανάκι
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 08:45
  3. ισχυρό ηλιακό φανάρι
    By Spark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-15, 10:43
  4. ηλιακά πάνελ
    By tao in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 22:20
  5. Ηλιακό αερόθερμο
    By picdev in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 14:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας