Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: επιλογη σωστου καλωδιου και υπολογισμος πτωσης τασης

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Για την ενταση ισχυει ακριβως το ιδιο μια και η ενταση ειναι το αποτελεσμα της εφαρμογης τασης.Για το γνωστικο επιπεδο μου θα μπορουσες να παρεις μια ιδεα απο την υπογραφη μου.Φυσικα θα μπορουσα να πω ψεματα αλλα εσυ παρτο σαν δεδομενο και απαντησε αναλογα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Εφόσον δεν γνωρίζω προσωπικά τον συνομιλητή η μόνη επαφή μαζί του είναι τα λόγια και από αυτά προσπαθώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα ώστε να βοηθήσω όταν μπορώ ή να βοηθηθώ. Πολλές φορές μπορεί να βγει λάθος συμπέρασμα αλλά η υπογραφή και οι τίτλοι δεν λένε τίποτα καθώς όλοι οι π.χ. δικηγόροι (τυχαίο παράδειγμα), δεν είναι το ίδιο καλοί η κακοί στο αντικείμενο τους. Θα σου αναλύσω λίγο το συμπέρασμα που έβγαλα από τα λόγια σου χωρίς να υποστηρίζω ότι είναι και σωστό αφού δεν σε γνωρίζω προσωπικά.

    Στο αρχικό σου ποστ, έγραψες για ισχύ και θεώρησα ότι ίσως τα έχεις λίγο συγκεχυμένα στο μυαλό σου. Προσπάθησα να σου βάλω το μικρόβιο να σκεφτείς ότι εφόσον εξετάζουμε τις γραμμές μεταφοράς ισχύος, το μέγεθος που μας ενδιαφέρει είναι το ρεύμα κάτι που ήδη έχω αναλύσει πιο πάνω. Δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες: ότι αν ένα φορτίο είναι μονοφασικό 1kw θέλει χοντρότερο καλώδιο από ένα φορτίο τριφασικό 1kw επειδή οι γραμμές μοιράζονται την "καταπόνηση" το οποίο είναι και αυτονόητο... Εννοούσα ότι αν μια γραμμή τριφασικού που μεταφέρει 5Α η κάθε μια (στις περισσότερες των περιπτώσεων που το φορτίο δεν είναι ωμικό) έχει έναν χρόνο ηρέμησης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί λεπτότερο καλώδιο από μια γραμμή που μεταφέρει πχ 5Α στο μονοφασικό. Προφανώς η ισχύς που μεταφέρεται είναι διαφορετική στις 2 προηγούμενες περιπτώσεις. Συνεπώς για το ίδιο ρεύμα κάθε κατασκευαστής προτείνει διαφορετική διατομή καλωδίου γιατί κάθε καλώδιο προορίζεται για διαφορετική χρήση, έτσι δικαιολογείται ότι ο Δημήτρης που θέλει να μεταφέρει ρεύμα Ι<=10Α άκουσε τόσες διαφορετικές προτάσεις για διατομές καλωδίων (ένα απλό παράδειγμα-αναφορά έκανα χωρίς να θέλω να εμβαθύνω). Από 'κεί και πέρα δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσω να γράφω για Vrms, Irms.... Vpeak, Ιpeak-peak ... κτλ απλά και μόνο για να δείξω ότι έχω τις γνώσεις αφού το θέμα που άνοιξε ο Δημήτρης είναι καθαρά και μόνο για DC και απλά είχε μια απορία γιατί άκουσε τόσες διαφορετικές προτάσεις για τις διατομές.
    Νομίζω ότι ήδη το έχουμε καταστρέψει το θέμα, με πληροφορίες που δεν έχουν σχέση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά στα καλώδια όταν εφαρμόζω DC τάση, κατά τη στιγμή που θα τροφοδοτήσω το καλώδιο, εξαιτίας της χωρητικής συμπεριφορά της μόνωσης κατά τη "φόρτιση" του καλωδίου δημιουργούνται χωρητικά ρεύματα πάνω σε αυτή. Τα χωρητικά αυτά ρεύματα παύουν να ρέουν μόλις σταθεροποιηθεί η DC τάση.
    Και γιατί αυτό είναι χειρότερο από ότι στο εναλλασσόμενο, όπου αυτό το χωρητικό ρεύμα θα ρέει συνέχεια;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοούσα ότι αν μια γραμμή τριφασικού που μεταφέρει 5Α η κάθε μια (στις περισσότερες των περιπτώσεων που το φορτίο δεν είναι ωμικό) έχει έναν χρόνο ηρέμησης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί λεπτότερο καλώδιο από μια γραμμή που μεταφέρει πχ 5Α στο μονοφασικό. Προφανώς η ισχύς που μεταφέρεται είναι διαφορετική στις 2 προηγούμενες περιπτώσεις.
    Δεν είναι έτσι. Το ρεύμα που διαρρέει κάθε αγωγό φάσης στο 3Φ σύστημα πάλι ημιτονοειδές είναι. Δεν υπάρχει δηλ. "χρόνος ηρέμησης", εκτός αν ακολουθεί τριφασική ανόρθωση. Φυσικά τα καλώδια είναι 3 ή 4 αντί για 2, και η ισχύς είναι φυσικά μεγαλύτερη (για ίδιες τάσεις μιλάμε) ακριβώς λόγω του μεγαλύτερου πλήθους ρευμάτων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί αυτό είναι χειρότερο από ότι στο εναλλασσόμενο, όπου αυτό το χωρητικό ρεύμα θα ρέει συνέχεια;
    Q=C*V => (dQ/dt)=C*(dV/dt) => I=C*(dV/dt)

    Από τη σχέση που είναι με bold καταλαβαίνουμε ότι το ρεύμα διαρροής είναι ανάλογο του dV/dt (το C εξαρτάται από τα φυσικά στοιχεία του καλωδίου).
    Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι θα έχω μεγαλύτερο ρεύμα όταν η μεταβολή στην τάση από το 0 έως το μέγιστο είναι απότομη (για δεδομένο μέγιστο πλάτος) παρά όταν γίνεται σταδιακά.
    Πολύ απότομη μεταβολή έχουμε όταν κλείσουμε ένα διακόπτη DC (από 0 σε ΜΑΧ μέσα σε ελάχιστο χρόνο) άρα το dV/dt είναι πολύ μεγάλο και επομένως και το ρεύμα Ι είναι μεγάλο.
    Στο εναλλασσόμενο όποτε και να κλείσουμε το διακόπτη, η κυματομορφή της τάσης ακολουθεί το ημίτονο (δεν πάει απευθείας από 0 σε MAX δηλαδή) και μάλιστα παίζει ρόλο και σε ποιο σημείο της κυματομορφής θα κλείσουμε το διακόπτη. Όπως και να έχει στο εναλλασσόμενο η μεταβολή του dt δεν είναι τόσο απότομη όσο στο DC.

    Γενικά στο DC οι μονώσεις δέχονται μεγαλύτερες καταπονήσεις τη στιγμή που κλείνουν οι διακόπτες ενώ στο εναλλασσόμενο οι μονώσεις δέχονται μικρότερες καταπονήσεις σε πλάτος αλλά πολύ μεγαλύτερες σε διάρκεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Γιατί, ξέρεις εσύ τη στιγμή που κλείνεις τον διακόπτη στο AC ότι εκείνη τη στιγμή η τάση δεν είναι στο ύψιστο σημείο (325V για την τάση του δικτύου της ΔΕΗ);

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Μελετωντας σχετικα με την λειτουργια των mppt charge controllers ειδα οτι εχουν το εξης φοβερο προσον :
    επειδη πολλες φορες ο charge controller ειναι δεκαδες μετρα μακρια απο τα πανελ και αυτο σημαινει οτι χρειαζομαστε τεραστια καλωδια λογω του υψηλου ρευματος που μεταφερουμε,
    οι mppt controllers δινουν την δυνατοτητα να συνδεσεις τα πανελ σου σε σειρα αντι για παραλληλα αναιβαζοντας ετσι την ταση πρως μεταφορα στον ρυθμιστη φορτισης και ριχνοντας τα ampere και στην συνεχεια περνουν την "υψηλη" αυτη ταση πχ 84v 0.6amp και την μετατρεπουν σε 12v 2.5amp (τα νουμερα που εγραψα ειναι στο περιπου για 4*10watt panel)

    οποτε αν οντως ισχυει αυτο τελικα με μια τετοια συνδεσμολογια χρειαζομαι παρα πολυ λεπτο καλωδιο.

    επειδη δεν εχω προλαβει να δοκιμασω κατι τετοιο θα ηθελα να μου πειτε αν οντως ισχυει αυτο, αν εχει μεγαλες απώλειες κατα την μετατροπη και το πιο βασικο απο ολα ποσο επικίνδυνο ειναι να κατεβαινει ενα καλωδιο απο τα φωτοβολταικα στην ταρατσα στο διαμερισμα το οποιο θα εχει 42v 1.2amp η 84v dc 0.6amp

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Βεβαίως ισχύει, θα πρέπει όμως να ελέγξεις ποια είναι η μέγιστη τάση που επιτρέπει ο ρυθμιστής στην είσοδό του ώστε να μην την υπερβείς.
    Επίσης, κάποια μοντέλα MPPT ρυθμιστών, λειτουργούν με υψηλή απόδοση μόνο όταν η τάση στην είσοδο τους βρίσκεται εντός συγκεκριμένου εύρους.
    Στο παράδειγμά σου, είναι ελάχιστοι οι MPPT ρυθμιστές που μπορούν να δεχτούν 80V στην είσοδο και να φορτίζουν 12βολτη μπαταρία...υπάρχουν όμως.

    Με τα καλώδια δεν θα έχεις πρόβλημα σε ότι αφορά στην μόνωσή τους για αυτήν την τάση. Το πρόβλημα είναι συνήθως στο διακοπτικό υλικό που στο DC πρέπει να έχει προδιαγραφές για DC.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παράδειγμά σου, είναι ελάχιστοι οι MPPT ρυθμιστές που μπορούν να δεχτούν 80V στην είσοδο και να φορτίζουν 12βολτη μπαταρία...υπάρχουν όμως.
    χμμ δεν εχω προσεξει να λεει κατι στο μανουαλ σχετικα με το τι ταση μπορει να δεχθει ωστε να φορτιζει 12v μπαταρια, λεει μονο οτι εχει αυτοματη αναγνωριση 12-24 volt και μεγιστη ταση εισοδου 150v.

    εγω σκεφτηκα απο τα 4 10watt πανελ που εχω, 2 σε σειρα και 2 παραλληλα ωστε να εχω 42v ταση και 1.2amp ενταση πρως τον charge controller, λες αν το κανω αυτο να παει να δωσει στην μπαταρια 29volt? (θεωροντας οτι εχω 24βολτη μπαταρια?) θελω να κανω μια δοκιμη αλλα αυτην την στιγμη καμια μπαταρια μου δεν τραβαει πανω απο 600ma οταν την φορτιζω ωστε να μπορεσω να δω το ρευμα οταν θα εχω συνδεμενα πανω 3-4 πανελ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Λογικά θα "καταλάβει" την τάση της μπαταρίας όταν τον συνδέσεις σε αυτήν....φρόντισε να το κάνεις πριν συνδέσεις τα Φ/Β.
    Για την τάση εισόδου, εφόσον δεν αναφέρει κάτι στο manual μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα με τον συγκεκριμένο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά θα "καταλάβει" την τάση της μπαταρίας όταν τον συνδέσεις σε αυτήν....φρόντισε να το κάνεις πριν συνδέσεις τα Φ/Β.
    Για την τάση εισόδου, εφόσον δεν αναφέρει κάτι στο manual μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα με τον συγκεκριμένο.
    ναι παντα πρωτα συνδεω την μπαταρια και μετα τα πανελ, θα το δοκιμασω αμεσως μολις μπορεσω ελπιζω ολα να πανε καλα γιατι ετσι θα γλυτωσω καμια 70αρα ευρω για καλωδια.
    δυστηχως καποιος ειχε την φαινη ιδεα να κλειδωσει την ταρατσα και να παρει το κλειδι απο την πορτα οποτε σημερα δυσκολο να το δοκιμασω, απο αυριο και μετα λοιπον

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πιθανον προβλημα 'πτωσης' τασης
    By javelat in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 08:13
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 12:44
  3. Υπολογισμος Διατομης Καλωδιου ως προς την Ισχυ.
    By electrician in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 15:20
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΩΣΤΟΥ ΜΟΤΕΡ;; 12v ή 24;;
    By lanous in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 19:49
  5. υπολογισμος πτωσης τασης καλωδιων
    By stdio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 18:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας