λοιπον εκανα μια δοκιμη με τον charge controller και απο οτι φαινεται ολα πηγαν καλα.
ειχε συνεφια οταν εγινε η δοκιμη οποτε το καθε πανελ μπορουσε να δωσει περιποθ 200ma. συνδεσα 3 πανελ σε σειρα εβγαλαν περιπου 56 βολτ και 200-230ma.
η μπαταρια εκεινη την στιγμη φορτιζε με 500ma οποτε το πειραμα ειχε πετυχει και ετσι πηγα και αγορασα 4mm2 καλωδιο με σκοπο να συνδεσω 2 πανελ σε σειρα και 2 πανελ παραλληλα προς το παρον. ετσι θα εχω περιπου 42v και 1,2Α να περνανε μεσα απο το καλωδιο (υπολογιζω περιπου 0,6v πτωση τασης 1,37%)
αν θελησω να επεκτηνω το συστημα μπορω να βαλω ακομα ενα πανελ σε σειρα και ενα παραληλα ωστε να παμε στα 63v 1,2Α (0,57v πτωση τασης 0,91% περιπου) και μετα μπορεις να συνεχισεις μονο παραλληλα.

Τωρα μπερδευτηκα λιγο με με τις bypass διοδους. επειδη τα 4 πανελ μου θα ειναι συνδεμενα ανα δυο παραλληλα και ανα δυο παλι σε σειρα. αυτο παει να πει οτι αν στο ενα απο τα 4 πανελ πεσει λιγη σκια πανω του αυτο θα μου βγαλει "εκτος λειτουργιας" ολο το συστημα λογω της συνδεσης σε σειρα που υπαρχει σωστα?

αρα πρεπει να χρησιμοποιησω οπως δηποτε διοδους παρακαμψης ωστε οποιο πανελ σκιαζεται να παρακαμπτετε χωρις να επιρεαζονται τα υπολοιπα.

αν υποθεσουμε λοιπον οτι εχουμε 2 πανελ σε σειρα η συνολικη ταση του συστηματος ειναι 42volt
αρα η καθε διοδος που θα συνδεθει στο καθε πανελ θα πρεπει να αντεχει τα συνολικα 42volt μιας και ειναι τα πανελ σε σειρα?
η θα πρεπει να αντεχει τα 21 volt που βγαζει το καθε πανελ (μιας και αυτη ειναι παραλληλισμενη πανω σε ενα πανελ) ασχετα με το ποσα πανελ εχουμε συνδεσει σε σειρα μεταξη τους?