Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: επιλογη σωστου καλωδιου και υπολογισμος πτωσης τασης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή επιλογη σωστου καλωδιου και υπολογισμος πτωσης τασης

    Καλησπερα παιδια, θελω να βαλω τα πανελακια μου στην ταρατσα γιατι απο το μπαλκονι δεν γινεται δουλεια και προσπαθω να βγαλω μια ακρη για το καλωδιο που πρεπει να επιλεξω.

    το πανελ μου ειναι 40watt βγαζει 2,5Α και ο ρυθμιστης φορτισης-μπαταρια θα ειναι στο μπαλκονι του διαμερισματος μου που βρησκετε 27 μετρα μακρια απο το πανελ. (υπαρχει μια περιπτωση αργοτερα να θελησω να βαλω κιαλλα πανελ που θα μου δωσουν ολα μαζι συνολικα ειτε 5A που ειναι το πιο πιθανο σεναριο αναβαθμισης του συστηματος ή 10A max. δεν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγω απο τα 10 γιατι θα θελω και κανουριο charge controller μετα. γενικα αν το αναβαθμισω μαλλον μεχρι τα 5Α θα φτασω)



    εχω μπλεχτει λιγο με τα calculators και τα χαρακτηριστικα των καλωδιων και προσπαθω να βγαλω ακρη για να μην δωσω πολλα λεφτα ασκοπα.
    χρησιμοποιοντας το voltage drop calculator απο την εφαρμογη electro droid βλεπω οτι 21v 5Α στα 54μετρα με 16mm2 καλωδιο (27μετρα θετικος και 27 μετρα αρνητικος πολος) εχω πτωση ταση περιπου 0,6v (2.85%) που απο οτι εχω δει πτωση τασης μεχρι 3% θεωρειται αποδεκτη.

    απο αυτο εδω το εγγραφο που ειναι τα χαρακτηριστικα ενως nya καλωδιου http://www.nazos.gr/files/uploads/KALODIA%20NYA.pdf
    βλεπω οτι στην πτωση τασης λεει 2 καλωδια μια φαση. και μαλιστα εχει μολις 2,8mv πτωση τασης το 16αρι ανα αμπερ ανα μετρο.
    Αρα πως πρεπει να το υπολογιζω τελικα? πρεπει να μετραω μονο τα 27 μετρα? η και τα 54μετρα μιας και θα υπαρχουν 2 καλωδια απο 27 μετρα το καθενα?

    Σε ενα καταστημα που ειχα ρωτησει μου προτειναν να παρω 10mm2

    Οποτε η πρωτη μου ερωτηση ειναι αυτη, τελικα πως μπορω να υπολογισω σωστα το μεγεθος του καλωδιου που θα χρειαστω η τι μεγεθος πιστευετε πως πρεπει να παρω (αν βαριεσται να μου αναλυσετε το πως να το υπολογισω σωτα)

    Η δευτερη και τελευταια ερωτηση ειναι σχετικα με τον τυπο του καλωδιου.
    για φωτοβολταικα υπαρχουν κατι ειδικα καλωδια με uv protection και διπλες μονωσεις. ενα τετοιο 10mm2 καλωδιο στα 54μετρα θα μου βγει 100 ευρω!!!
    αν χρειαστω παραπανω απο 10mm2 ουτε θελω να ξερω ποσο μπορει να κοστισει....

    οποτε ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που να απαγορευει την χρηση αλλων καλωδιων για τετοιες χρησεις.

    σκεφτομαι πχ να παρω πολυκλονο ευκαμπτο ηλεκτρολογικο NYAF καλωδιο και να το τοποθετησω μεσα σε σπηραλ για να το προστατεψω απο τον ηλιο και τις βροχες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Να χρησιμοποιήσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλώδιο για DC και μη μπλέξεις με "ελληνικές πατέντες" (στο DC ρεύμα η τάση διάσπασης είναι αρκετά μικρότερη από ότι στο AC και γι'αυτό το λόγο χρειάζεται ποιο χοντρή μόνωση).
    Για τη διατομή δε μπορώ να σου απαντήσω αυτή τη στιγμή. Το calulator δεν ξέρω αν λαμβάνει υπόψιν στα συνολικά μέτρα μόνο την απόσταση και κάνει τους υπολογισμούς και για το (-). Αν θέλεις να το υπολογίσεις χειροκίνητα θα πρέπει να βρεις από πίνακα καλωδίων τα χαρακτηριστικά του καλωδίου, τον τρόπο εγκατάστασης, τη θερμοκρασία λειτουργίας και να βγάλεις τον συντελεστή πτώσης τάσης. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να βοηθήσω περισσότερο.
    Εμπειρικά μάλλον θα έβαζα 6αρι ή (10αρι το πολύ) αλλά μία μελέτη τη χρειάζεται γιατί μπορεί να λεώ και βλακείες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    μπορει καποιος να μου εξηγηση επισησης αυτο που ειπε ο φιλος νεστορας με την ταση διασπασης? τι ακριβως ειναι αυτο? υπαρχει καποιος κινδυνος δηλαδη αν χρησιμοποιησω ενα τοσο χοντρο καλωδιο οπως το 16αρι που λεγμε το οποιο κανει για 1000v ισος και παραπανω και για δεκαδες Amp ενω εγω θα το χρησιμοποιω με μολις 21v και 2,5-10Α ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    φαντάζομαι οτι ο φίλος αναφέρεται σε καλώδια DC υψηλής τάσης. εσύ χρησιμοποιής τάση τέτοια που είναι ασφαλής έτσι ώστε να μην χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μόνωση.Καλό θα ήταν βέβαια να το βάλεισ σε προστατευτικό σπιράλ όπως λες κυρίως για τισ καιρικές συνθήκες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Αν αργότερα βάλεις σε σειρά με κι άλλα πάνελ θα ανεβάσεις την DC τάση προσθετικά.
    Χαρακτηριστικά να σου αναφέρω ότι οι γνωστοί μικροαυτόματοι διακόπτες που έχουν οι πίνακες των σπιτιών μας αναφέρουν για παράδειγμα:
    AC 250V ενώ DC 40V (τα νούμερα είναι στο περίπου).
    Κατά τον ίδιο τρόπο η μόνωση ενός καλωδίου NYAF το οποίο χρησιμοποιείται κατά κόρον σε εφαρμογές με AC μπορεί να αντεπεξέλθει σε εναλλασσόμενες τάσεις της τάξης των 250-300V (αν λέει για 600 ή 700 ή 1000 αναφέρεται πάλι σε AC) και θα πρέπει να ψάξεις σχολαστικά για να βρεις τα DC χαρακτηριστικά του.
    Πριν μερικά χρόνια τα DC υλικά και καλώδια ήταν "δυσέυρετα" για τάσεις άνω των 50V και εξαιτίας της τεράστιας ανάπτυξης των φωτοβολταϊκών σχεδόν όλες οι γνωστές εταιρίες εμφάνισαν και τις DC σειρές τους.
    Πάντως για μια εγκατάσταση φωτοβολταϊκών όπου τα καλώδια σου θα είναι εκτεθειμένα στα καιρικά φαινόμενα (κυρίως ήλιος, ζέστη, παγωνιά) δε νομίζω να είναι σκόπιμο να βάλεις AC καλώδια. Αν υπολογίσεις τη διαφορά για 50m καλωδίων δε νομίζω να βγαίνει πάνω από 20 ευρώ. Σκέψου ότι στην ουσία δεν πληρώνεις τον χαλκό στα DC (ή αλουμίνιο) αλλά το "πλαστικό" της μόνωσης. Η αντοχή σε "ενεργά" αμπέρ είναι η ίδια και στα δύο είδη ρευμάτων. Το σπιράλ (κατά προτίμηση φλεξίμπλ) θεωρείται απαραίτητο και στις δύο περιπτώσεις όταν πρόκειται για εγκαταστάσεις εξωτερικού χώρου!

    Τάση διάσπασης: κάθε μονωτικό υλικό χαρακτηρίζεται από μία σταθερά, τη λεγόμενη διηλεκτρική σταθερά. Αν εφαρμόσω μία τάση, η σταθερά αυτή στην πράξη καθορίζει πόσα volts χρειάζονται για να διαπεράσουν το υλικό πάχους ενός εκατοστού. Ρίξε μια ματιά κι εδώ.
    Μονωτικά υλικά μπορούν να είναι: αέρας (μας ενδιαφέρει για την κατασκευή διακοπτών και ρελέ), πλαστικό (μας ενδιαφέρει για τα καλώδια), λάδι (για διακόπτες υψηλής τάσης), κεραμικά (για την κατασκευή πυκνωτών) και γενικά οτιδήποτε υλικό μπορείς να φανταστείς που χρησιμοποιείται για ηλεκτρική μόνωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    νομιζω τα εξηγησες ολα σε αυτην σου την απαντηση και σε ευχαριστω παρα πολυ για αυτο.
    η διαφορα στην τιμη που μου ανεφερες δεν ειναι μεγαλη οταν μιλαμε για το ιδιο μεγεθος καλωδιου και αν πεις οτι στο καλωδιο φωτοβολταικου δεν θα χρησιμοποιησεις σπιραλ.
    αλλιως διαφορα δυστηχως υπαρχει τεραστια στις τιμες και εκει που εκτινασσεται ειναι αν ανεβασουμε το παχος του καλωδιου,
    ενδεικτικα
    54μετρα nyaf 10mm2 =57 ευρω
    54μετρα καλωδιο φωτοβολταικων 10mm2 =100 ευρω στην καλυτερη περιπτωση στο πιο φθηνο μαγαζι που βρηκα (43ευρω διαφορα)
    54μετρα nyaf 16mm2 = 90 ευρω
    54 μετρα καλωδιο φωτοβολταικων δεν εχω βρει καπου για να σου πω κοστος αλλα την βλεπω να φτανει τα 200 ευρω

    nyaf 10mm2 1.06/m
    φωτοβολταικων 10mm2 1,85/m
    nyaf 16mm2 1.65/m

    επειδη η εφαρμογη που εχω στο μυαλο μου ειναι της πλακας και δεν αξιζει οχι τα 100+ ευρω του καλωδιου ουτε καν 40 ευρω και την κανω πιο πολυ για την χαρα της κατασκευης αλλα και για να μπορεσω να μαθω διαφορα πραγματα οπως αυτα που μου ανελησες πιο πανω, ξερω με σιγουρια οτι δεν προκειτε ποτε να βαλω καποιο πανελ σε σειρα με τα αλλα και ποτε η ταση του συστηματος δεν θα αναιβει πανω απο τα 21v που δινουν τα πανελ μου, οτι πανελ μπει απο εδω και περα και αν μπει κιολας θα μπει μονο παραληλα για να αναιβασω το ρευμα και να φορτιζω πιο γρηγορα την μπαταρια.

    σε αυτην την περιπτωση βλεπεις καποιο συγκεκριμενο προβλημα με το να βαλω 16αρι nyaf καλωδιο μεσα σε ευκαπμπτο spiral σωληνα?
    ξερω οτι σου λεω να κανω ακριβως οτι μου ειπες να μην κανω αλλα βαλε 75ευρω charge controller 90ευρω το πανελ κανα 60αρι η μπαταρια αν δεν μπορεσω να βρω καμια παλια να κανω την δουλεια μου ε αν κοστισει και το καλωδιο κανα 150αρι ευρω κοντεβουμε τα 400 ευρω για ενα project που θα μπορουσε να υλοποιηθει με μολις 60-90 ευρω αν φορτιζα την μπαταρια απο την πριζα και μεσα σε αυτα τα λεφτα σου εβαλα και το κοστος μιας καινουριας μπαταριας

    δεν αξιζει δηλαδη... καταλαβες? προσπαθω να κοψω οτι και απο οπου μπορω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimacid : 11-05-13 στις 02:17

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρακτηριστικά να σου αναφέρω ότι οι γνωστοί μικροαυτόματοι διακόπτες που έχουν οι πίνακες των σπιτιών μας αναφέρουν για παράδειγμα:
    AC 250V ενώ DC 40V (τα νούμερα είναι στο περίπου).
    Φίλε Παναγιώτη αυτό που λες είναι τελείως άσχετο με τη μόνωση, έχει να κάνει με τη σβέση του τόξου και τίποτα άλλο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Παναγιώτη αυτό που λες είναι τελείως άσχετο με τη μόνωση, έχει να κάνει με τη σβέση του τόξου και τίποτα άλλο.
    Δεν ξέρω πως φάνηκε μέσα στο προηγούμενο μύνημα αλλά αυτό που ήθελα να δείξω ήταν ότι το DC έχει άλλα χαρακτηριστικά από το AC κι ότι κάποιες φορές πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψιν μας (γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν και διαφορετικά υλικά - καλώδια, διακόπτες, ασφάλειες).
    Στην περίπτωση του φίλου μας βέβαια που "παίζει" γύρω στα 50V δε νομίζω να χρειάζεται κάποια ειδική μελέτη...

    Όσον αφορά στα καλώδια όταν εφαρμόζω DC τάση, κατά τη στιγμή που θα τροφοδοτήσω το καλώδιο, εξαιτίας της χωρητικής συμπεριφορά της μόνωσης κατά τη "φόρτιση" του καλωδίου δημιουργούνται χωρητικά ρεύματα πάνω σε αυτή. Τα χωρητικά αυτά ρεύματα παύουν να ρέουν μόλις σταθεροποιηθεί η DC τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Scotty
    Όνομα
    Σωτηρης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    jimacid , θα ηθελα να μου πεις τι σκοπευεις να τροφοδοτησεις με αυτο το συστημα , σε ρωταω γιατι εχω φτιαξει κατι αναλογο , για να σου πω τι εχω κανει εγω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    έχω βάλει στη σκεπή ένα φωτοβολταϊκό 50W.
    Από το πανέλο μέχρι τον 3ο όροφο μεσολαβεί λιγότερο από 10 μέτρα καλώδιο 4mm^2 για φωτοβολταϊκά. Από τον 3ο όροφο μέχρι την πιλοτή κατεβαίνει καλώδιο 2,5άρι ηλεκτρολογικό.

    Μια μέρα με μέτρια ηλιοφάνεια μέτρησα το ρεύμα (sorted circuit) που μπορεί να κατεβάσει το πανέλο, στο σπίτι (3ος όροφος) πήρα μέτρηση 1,58Α και στην πιλοτή πήρα 1,4Α (η διαφορά οφείλεται στα πολλά μέτρα 2,5άρι ηλεκτρολογικό).

    Στην θέση σου θα έβαζα ηλεκτρολογικό 6αρι καλώδιο χωρίς να με ενδιαφέρει η μόνωση του καθώς η τάση λειτουργίας είναι μικρή, το μόνο που θα με απασχολούσε είναι η προστασία από τις καιρικές συνθήκες. Επίσης οι πτώση τάσης επάνω στο καλώδιο είναι σχεδόν αδιάφορη εάν ο charge controler είναι pmw (σε αντίθεση με τους mppt)

    Όσων αφορά τη σύγκριση DC και AC καλωδίων, η μόνωση δεν μας απασχολεί εφόσον δουλεύουμε με μέσες τάσεις η χαμηλές, οι σημερινές μονώσεις μπορούν εύκολα να ανταπαξέλθουν. Η κυριότερη διαφορά τους έγκειται ότι για την μεταφορά ενός DC ρεύματος χρειάζεται χοντρότερο σύρμα, στο AC λεπτότερο σύρμα και στο τριφασικό AC ακόμα πιο λεπτό... αυτό συμβαίνει γιατί π.χ. στο τριφασικό AC το κάθε σύρμα χρησιμοποιείται μόνο για 120 μοίρες κάθε περιόδου, τις υπόλοιπες 240 μοίρες ξεκουράζεται (ψύχεται) ενώ στο DC δεν ξεκουράζεται ποτέ. Χοντρικά όλα αυτά, το συμπέρασμα είναι ότι ανάλογα την εφαρμογή υπολογίζεται με διαφορετικές παραμέτρους το πάχος του σύρματος που απαιτείται γιαυτό και συνάντησες τόσες διαφορές.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πιθανον προβλημα 'πτωσης' τασης
    By javelat in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 08:13
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 12:44
  3. Υπολογισμος Διατομης Καλωδιου ως προς την Ισχυ.
    By electrician in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 15:20
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΩΣΤΟΥ ΜΟΤΕΡ;; 12v ή 24;;
    By lanous in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 19:49
  5. υπολογισμος πτωσης τασης καλωδιων
    By stdio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 18:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας