Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: αγορα mosfet απο αντιπροσωπο η απο e-bay???

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα - Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή αγορα mosfet απο αντιπροσωπο η απο e-bay???

    οπως εγραψα κ σε αλλο θεμα ο ενισχυτης αυτοκινητου μου εκαψε 6 mosfet irfp064n τα οποια ο αντιπροσωπος μου πουλαει προς 6 ευρω το ενα ενω απο e-bay βρισκω 30 ευρω τα 25
    θα μου πειτε τι να τα κανω αλλα στην 2η περιπτωση μπορω να κανω αλλαγη σε ολα αυτα τα mosfet που εχει ο ενισχυτης για το τροφοδοτικο του, συνολο 24 και οχι να περιοριστω στην αλλαγη μονο των 6....

    ποια η γνωμη σας???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavros_97s
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292

    Προεπιλογή

    Γεια σου Νίκο, κανείς δεν μπορεί να ξέρει, είναι ένα ρίσκο. Αλλά θέλει και λίγη κριτική 25 τρανζίστορ 30€ , ενώ ο αντιπρόσωπος 150€, ε είναι κάπως 'καρφωτό'.
    Βεβαία δείξε τον πωλητή μπορεί κάποιος από εδώ να είναι ικανοποιημένος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    και γιατι δεν κοιτας να τα βρεις απο καποιο καταστημα στην Αθηνα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δεν μου φαινεται και τοοοσο εξωπραγματικη τιμη 30€ τα 25 κομματια.

    Αν θες να εισαι πιο σιγουρος κανε και μια ερευνα αγορας στα εγχωρια μαγαζια ή παρε πχ 52€ τα 25 κομματια απο εδω: http://gr.mouser.com/ProductDetail/I...G8awMUgotiM%3d

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikol@s Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως εγραψα κ σε αλλο θεμα ο ενισχυτης αυτοκινητου μου εκαψε 6 mosfet irfp064n τα οποια ο αντιπροσωπος μου πουλαει προς 6 ευρω το ενα ενω απο e-bay βρισκω 30 ευρω τα 25
    θα μου πειτε τι να τα κανω αλλα στην 2η περιπτωση μπορω να κανω αλλαγη σε ολα αυτα τα mosfet που εχει ο ενισχυτης για το τροφοδοτικο του, συνολο 24 και οχι να περιοριστω στην αλλαγη μονο των 6....

    ποια η γνωμη σας???

    Συγγνωμη, αλλα χρειαζεται πολυ σκεψη?

    Με ποια λογικη δηλαδη πιστευεις οτι ενα αντικειμενο αξιας €6, θα το πουλουσε καποιος €0.84?


    Για να γινω πιο αναλυτικος: Τα εργοστασια, κατασκευαζουν τα προιοντα σιλικονης (transistor, IC, etc) σε "batches".
    Μετα τα περνανε απο διαφορους ελεγχους για να δουν αν το συγκεκριμενο "batch" πληρη τις προδιαγραφες.

    Αν οχι, τα πανε για καταστροφη. Ερχεται λοιπον ο κιτρινουλης τυπακος και αναλαμβανει να τα παει αυτος στον καταστροφεα
    Αντ' αυτου, τα πουλαει στο ebay ή σε οποιες αλλες ακρες εχει...

    Ετσι καταληγεις εσυ να παιρνεις ενα κατα τα αλλα αυθεντικοτατο IRF mosfet, που ομως δεν πληρη τις προδιαγραφες της εταιρειας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα - Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    μαλιστα,αν το θεωρουσα δεδομενο οτι θα κανω δουλεια δεν θα το σκεφτομουν

    εσεις που χρησιμοποιειται τετοια υλικα πιο συχνα ειναι το θεμα αν εχετε εμπιστοσυνη να χρησιμοποιησετε

    οσο για το να τα βρω απο Αθηνα δυστηχως δεν εχω ακρη-γνωστο μαγαζι.....

    επισης ποιος μου λεει εμενα οτι ο αντιπροσωπος δεν εχει τα ιδια κ μου τα πουλαει ως δηθεν γνησια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Εγω θα πρότεινα να τα αγορασει απο ebay αφου οι Ελληνες δεν βάζουμε μιαλο, οσο για την ποιοτητα πιστεύω πως είναι ακριβώς τα ίδια.
    Πριν 3 εβδομάδες περίπου ήθελα irfp150N για να φτιάξω 2 inverter, χρειαζόμουν 8 για το καθε ενα και για να μην περιμένω απο το ebay τα πλήρωσα απο αθηνα
    σε μαγαζί 24 euro τα 8. Για το δεύτρο inverter ειπα να περιμένω και τα παράγγειλα απο ebay 20 δολαρια τα 20 τεμ.
    ιδια ακριβος αποδοση και τα 2 inverter και ακριβος το ιδιο mosfet.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η αργία εγέννησε την πενίαν. Η πενία έτεκεν την πείναν. Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν. Η όρεξις εγέννησε την αυθαιρεσίαν.
    Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν. Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν. Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου.
    (Αλ. Παπαδιαμάντης)

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spiroslouis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Θα ακούσουμε στο τέλος εδώ ότι ο Έλληνας και ο κάθε έμπορος έχει και δίκιο που πουλάει σε τιμές έβερεστ τη πραμάτεια του.

    Απλά τα πράματα. Για να πουλάς ένα προϊόν έχεις φόρο. Πληρώνεις την αποθήκη και τον υπάλληλο. Πρέπει να έχεις και ένα κέρδος εκτός από όλα αυτά. Επιπλέον μπορεί και να είσαι από τους λίγους που μπορούν να το φτιάξουν ή το εισάγει.(α.κ.α. κερδοσκοπία)(δεν αναφέρω ασφάλιση...)

    Ο κιτρινούλης τύπος που γράφει και ο φίλος ποιο πάνω παίρνει το εμπόρευμα σχεδόν άμεσα(χωρίς μεσάζοντες και περαιτέρω μεταφορικά) τα βάζει σε μια σακούλα του super market και τα πουλάει στο internet χωρίς φόρο από το σπίτι του. Αν καταφέρει και πουλάει 1000 κομμάτια τον μήνα με κέρδος 0,20€ το κάθε, έβγαλε 200€. Και όπως γνωστό είναι η ζωή εκεί είναι πολύ πολύ ποιο φθηνή από ότι εδώ.(+ άμα κάνει και δεύτερη δουλειά είναι άρχοντας)

    Τα συμπεράσματα είναι εύκολα...Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κοιτάς τις κριτικές στο e-bay για τον χ,ψ πωλητή, πόσα κομμάτια έχει πουλήσει και πόσοι ήταν ευχαριστιμένοι. Επίσης καλό θα είναι να πληρώνεις με paypal καθώς ακολουθεί πολιτική προστασίας του καταναλωτή σε συνάρτηση με το e-bay.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Στην παρακατω φωτογραφια το ενα φετ ειναι γνησιο-αγορασμενο απο επισημο διανομεα της IR, και το αλλο ειναι απο το ebay.

    forum.jpg

    Κατα συμπωση, αυτα ειναι ακριβως τα ιδια φετ με τα δικα σου.

    Λαβε υπ οψιν, οτι ο ενισχυτης σου εχει και αλλη μεγαλυτερη βλαβη απο αυτην στο τροφοδοτικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    Οταν λέμε αντιπρόσωπος? τι εννοούμε? Επίσημως εισαγωγέας? τελος πάντων..
    Η τιμή για ελληνικό μαγαζί είναι κάπως τσιμπημένη.... 5 ευρώ θα περίμενα.... και ο λόγος είναι απλός... από που να αγοράσει μια μικρή ποσότητα το ελληνικό μαγαζί? Από τη mouser πλεον... οπότε με 30% κέρδος και 23% Φπα του βγαίνει 5 ευρώ... και σίγουρα αυθεντικό...
    Ας πάμε στην άλλη περίπτωση του Κινέζου... μπορεί να βγει να ναι τόσο φθηνό και να είναι αυθεντικό? κοιτώντας στην Avnet τα 1000 τεμάχια έχουν 1,1704 δολάρια.... Άρα αν αυτός αγοράζει από κάποιο κινέζο διανομέα που έχει πάρει μια ποσότητα πχ 100.000 τεμάχια μπορεί να του έχει κάνει μια εκπτωση... και τελικά βάζοντας ένα μικρό κέρδος του βγαίνει μια χαρα να τα δώσει 30 δολάρια....
    Η γνώμη μου? μάλλον είναι αυθεντικά από τον Κινέζο και προσωπικά θα το διακινδύνευα....
    όσο για τον Ελληνα είπαμε.... 5 ευρώ θα ταν καλά να τα δίνει δεδομένου οτι δεν έχει πολλές επιλογές για προμηθευτή και έχει και ΦΠΑ η πώληση του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Στροφόμετρο (απο e-bay China) σε παπί Innova 125
    By innova in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-15, 20:18
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-14, 15:44
  3. Ερευνα αγορας FM PLL&LINEAR 1KW απο E-bay.
    By Nightkeeper in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-13, 05:42
  4. ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ E-BAY
    By jim philips in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 265
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 22:59
  5. Μια εκτιμηση για τον συγκεκριμενο λαμπατο απο e-bay
    By Nikos Anagnostou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-11, 18:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας