Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗΣ ZD552

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗΣ ZD552

    Αγαπητοι φιλοι καλησπερα.
    Πριν λιγο καιρο επεσε στα χερια μου ένα ιατρικο μηχανημα απορροφησης.
    Αμεσως λοιπον το μυαλο μου πηγε στο να κατασκευασω ένα σταθμο αποκολησης.
    Ξεκινησα λοιπον την κατασκευη εχοντας στην διαθεση μου και ένα κουτι από ένα καμμενο τροφοδοτικο το οποιο το ειχα φυλαξει για κατι τετοιο.
    Βαζοντας το μηχανισμο μεσα στο κουτι όμως ειδα ότι με παιρνει οριακα και ο χωρος
    Που μου απομενει είναι ελαχιστος.αναγκαστικα λοιπον εβαλα τον μετασχηματιστη όπως τον βλεπετε. Το επομενο θεμα ηταν τι πιστολι να παρω. Το wellerπολύ καλο,αλλα στο τελος του μηνα αντι για ενοικιο στο σπιτονοικοκυρη θα του εδινα το weller……!!!!!
    Επελεξα λοιπον το ZD552 στα 20 ευρω,και μελλοντικα βλεπουμε.
    Εδώ λοιπον αρχισα να αναζητω τον θερμοστατη
    Βρηκα 2-3 που ηταν αρκετα καλα αλλα στην αναζητηση των ολοκληρωμενων πηρα τα α…….! SORRY.
    Ευτυχως εδώ υπηρχε ο αγαπητος ΙΚΑΡΟΣ 78 που ειχε κανει την κατασκευη πριν μερικα χρονια.Χωρις δευτερη σκεψη εφτιαξα το κυκλωμα και στην δοκιμη δεν δουλεψε. Σαν καχυποπτο ατομο που ειμαι το μυαλο μου πηγε ότι κατι υποπτο συμβαινει στο σχηματικο και ημουν ετοιμος να το πεταξω.Εδω με βοηθησε ο ΙΚΑΡΟΣ78 και τον ευχαριστω ιδιαιτερως.Ττο κυκλωμα λοιπον δουλεψε κανονικα.
    Οι δυο μικροαλλαγες που εκανα είναι για να προσαρμοστει στο αισθητηριο του ZD552 διοτι αυτό η τιμη της αντιστασης παιζει από 1,5 εως 35 Ω .Βαζοντας λοιπον στο ακρο του sensorπρος την γη μια αντισταση 39Ω, επαιξε κανονικα.
    Η δευτερη αλλαγη ηταν οσο αναφορα το ποτενσιομετρο.
    Ηθελα μια πιο μικρομετρικη ρυθμιση και αλλαξα λιγο τις τιμες της R4 και του ποτενσιομετρου. Προσθεσα και την R24 όπως βλεπετε και στο σχηματικο.
    Στο ιδιο τυπωμενο εβαλα και το ρελε της αντλιας διοτι το μοτερ της είναι στα 220 βολτ και δεν ηθελα να περναει από το μπουτον του πιστολιου υψηλη ταση.
    Επειδη τωρα όπως ειπα και πριν ο χωρος στο κουτι ηταν περιορισμενος,δεν με επαιρνε για δευτερο μετασχηματιστη. Τυλιξα λοιπον και εγω στον ιδιο επανω λιγα μετρα πηνιοσυρμα,και πηρα 9,5 βολτ.ετσι μετα την ανορθωση εχω περιπου 13 βολτ,και δουλευει μια χαρα και ο θερμοστατης και το ρελε.
    Στην δοκιμη τωρα της κατασκευης ενθουσιαστηκα!!!!!!!!!
    Εβγαλα από δυο πλακετες όλα τα υλικα……το καταευχαριστηθηκα.

    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0257.jpg Εμφανίσεις:  1856 Μέγεθος:  140,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0237.jpg Εμφανίσεις:  1477 Μέγεθος:  140,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0252.jpg Εμφανίσεις:  1593 Μέγεθος:  136,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pcb1.jpg Εμφανίσεις:  1455 Μέγεθος:  42,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ZD-552 circuit.JPG Εμφανίσεις:  2017 Μέγεθος:  75,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  over pcb 1a.jpg Εμφανίσεις:  1177 Μέγεθος:  31,2 KB  

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0253.jpg Εμφανίσεις:  1299 Μέγεθος:  144,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0255.jpg Εμφανίσεις:  1310 Μέγεθος:  137,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0258.jpg Εμφανίσεις:  1403 Μέγεθος:  139,1 KB  

    17 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 13-05-13 στις 22:51

  2. 17 μέλη ευχαρίστησαν τον thomasdriver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (14-05-13), angel_grig (13-05-13), aris285 (14-05-13), billtsig (14-05-13), chip (13-11-16), firewalker (13-05-13), fotisp2 (06-11-16), Hulk (14-05-13), JOHNY+ (14-05-13), kostasxy (18-04-17), michalism (30-12-16), panosgats (26-09-18), primeras (13-05-13), sakisr (16-05-13), spirakos (13-05-13), sv4lqcnik (02-12-16), vaioskal (27-09-18)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή η ιδέα ,όπως επίσης και η υλοποίησή της.
    Με την ευκαιρία πολύχρονος για εχθές ,(αν δεν κάνω λάθος ήταν η ονομαστική σου εορτή).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Ζωγραφιες βλεπω!!!χιλια μπραβο!αψογος.Μ αρεσει που ειναι μαζεμενα τα εξαρτηματα και νοικοκυρεμενα

    Καλες αποκολλησεις σου ευχομαι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζωγραφιες βλεπω!!!χιλια μπραβο!αψογος.Μ αρεσει που ειναι μαζεμενα τα εξαρτηματα και νοικοκυρεμενα

    Καλες αποκολλησεις σου ευχομαι.
    Βαγγελη σε ευχαριστω πολυ για την υποστηρηξη και την βοηθεια, να εισαι παντα καλα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλή η ιδέα ,όπως επίσης και η υλοποίησή της.
    Με την ευκαιρία πολύχρονος για εχθές ,(αν δεν κάνω λάθος ήταν η ονομαστική σου εορτή).
    Σηφη σε ευχαριστω πολυ....ναι ηταν η γιορτη μου και περασα πολυ καλα με φιλαρακια παρεα και κρασακι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια Θωμα, καθε φορα που βλεπω το ονομα σου μια κατασκευη κρυβεται απο πισω
    Καλοδουλευτο λοιπον

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spirakos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (01-01-15)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    πολύ μαζεμένη δουλειά και μου άρεσε και το συνολικό αποτέλεσμα που είναι σα να είναι αγορασμένο!!!! Μπράβο καλές αποκολλήσεις...


    ΥΠ Καλο ειναι και το ZD552 το εχω για αναπληρωματικό αν μου χαλάσει (λέμε τώρα ) το annex

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Μπράβο Θωμά!!! όμορφο και χρήσιμο εργαλείο για κάθε εργαστήριο.
    Καλές αποκολλήσεις!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Θωμα!Χρονια πολλα για τη γιορτη σου και σου ευχομαι ακομα καλυτερες κατασκευες και παρουσιασεις.
    Οσο για τη κατασκευη σου τι να πω?Εγραψες παλι! Συγχαρητηρια και καλοδουλευτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και καλή χρονιά. Σχεδόν το έφτιαξα και εγώ μετά από τη βοήθεια του Θωμά. Λέω σχεδόν, γιατί μου λείπει κουτί και μετασχηματιστής. Για αντλία χρησιμοποίησα μια αντλία από κομπρεσεράκι από τρόμπα αυτοκινήτου. Είμαι πολλή ευχαριστημένος με την απόδοση του. Για πιστόλι χρησιμοποίησα το ZD552 σαν αρχή, και μετά που το έφτιαξα μου δώσανε και ένα sl-2 desolder 24V 50W που μια μικροαλλαγή στα πιν του βύσματος δουλεύει και αυτό. Το μόνο που μου ακόμα σκεφτομε είναι πως θα κάνω καμιά βάση για το πιστόλι. Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμος Κόλλησης με Arduino.
    By thomasdriver in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-16, 11:29
  2. zd 915 ερώτηση για το πιστόλι zd552
    By ninolas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 14:27
  3. FM mini Σταθμος (HELP)
    By aletato in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 19:48
  4. Σταθμος KRAUSMANN 50WATT
    By wow in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 22:26
  5. ραδιοφωνικός σταθμος
    By commander_gr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-05, 00:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας