Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 101

Θέμα: Πρόβλημα με την τοποθέτηση του ρελλέ διαφυγής

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    μην αποκλειουμε παντως και την περιπτωση ελαττωματικου ρελε. μπορει να ειναι καινουργιος αλλα μπορει να εχει καποιο κατασκευαστικο προβλημα. μια δοκιμη με δευτερο ρελε αλλης παρτιδας η και αλλης μαρκας θα μας δωσει μια κατευθυνση. αληθεις τι μαρκα ειναι το ρελε που σου εβαλαν? μια φωτογραφια του μπορουμε να εχουμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παντως οσα χρονια βαζω ΔΔΕ ελλατωματικο καινουριο δεν εχω δει,αρκει βεβαια να ειναι καποιας "επωνυμης" εταιριας..
    Παντα υπαρχει προβλημα στην εγκατασταση που εμφανιζεται με την τοποθετηση του ΔΔΕ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Το ρελέ είναι ΑΒΒ. Αλλά δοκίμασε και ένα άλλο μήπως τυχόν ήταν ελαττωματικό.
    Κάλεσα άλλον ηλεκτρολόγο ο οποίος θα έρθει σήμερα. Οπότε θα έχω νέα αργότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    αυτο παλι με τις κατεβασμενες ασφαλειες που κολαει δεν μπορω να καταλαβω.Για να πεφτει ο διαροοης καποιος ουδετερος παρουσιαζει διαροη στην γη.Και ολες τις αασφαλεις να κατεβασεις,αν ο ουδετερος εχει βραχυκυλωση με την γη θα εξακολουθει να ειναι βραχυκυκλωμενος.Το πιο σωστο θα ηταν να βγαλει απο την πριζα ολες τις καταναλωσεις και να τσεκαρει και οχι να κατεβασει ασφαλειες..
    *εξαιρω τις διπολικες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Τελικά παιδιά ήρθε ένας ηλεκτρολόγος, ο οποίος μου φάνηκε και εξαιρετικός επαγγελματίας, και ξεκίνησε τη δουλειά.
    Απομόνωσε μια μια όλες τις γραμμές του σπιτιού, με αποτέλεσμα στο τέλος να έχουν μείνει πάνω στον πίνακα μόνο τα καλώδια που έρχονται από τον μετρητή και το ρελέ εξακολουθούσε να πέφτει.
    Πήγαμε κάτω και είδε ότι οι γειώσεις σε όλους τους μετρητές συνδέονται πάνω στον ουδέτερο. Κατέληξε ότι γι αυτό δεν μπαίνει το ρελέ. Είπε οτι θα πάρει τη δεη να έρθει να αλλάξει τις γειώσεις, διότι υπάρχει γείωση στην πολυκατοικία, αλλα δεν την χρησημοποίησε το συνεργείο της δεη όταν έκανε την εγκατάσταση των μετρητών. Είπε μάλιστα πως είναι υποχρεωμένη η δεη να το κάνει γιατι αλλιώς δεν μπορει να μπει το ρελέ, το οποίο σύμφωνα με νόμο πρέπει να τοποθετήται πλέον στα σπίτια. Αυτα μου είπε. Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον που δείξατε στο θέμα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Γιατι εμενα δεν μου φαινετε εξαιρετικος επαγγελματιας;;Στα δικτυα ΤΝ ο ουδετερος της ΔΕΗ γειωνεται στο ακροκιβωτιο του μετρητη με την γειωση.Στον πινακα του σπιτιου σου ερχεται αγωγος γειωσης η μονο του ουδετερου και της φασης;;

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον mixalis1988 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lcharal (28-05-13), xsterg (19-05-13)

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    θα φυμφωνησω με τον μιχαλη. αν δεις την λειτουργια του ρελε αυτου θα δεις οτι πρωτον δεν επηρρεαζεται η λειτουργια του απο την υπαρξη γειωσης η οχι, και δευτερον οτι δεν εχει σχεση αν πριν το ρελλε αρα και στο ρολοι της δεη γειωνεται η οχι ο ουδετερος. ουτως η αλλιως και στην πολοικατοικια σου να μην γειωνεται ο ουδετερος σε καποια γειτονικη θα γειωθει χωρις να το ξερεις και χωρις να μπορεις να το ανακαλυψεις. αυτο ελλειπε μαλιστα. καθε φορα που ενας γειτονας χωρις ρελε γειωνει τον ουδετερο του να πεφτουν ολα τα ρελε της γειτονιας!!!
    ξεκαθαριζουμε λοιπον. οι οποιες επεμβασεις πρεπει να γινουν μετα το ρολοι της δεη και το ρελε πρεπει να δουλεψει ειτε με ειτε χωρις γειωση, ειτε με ουδετερωση ειτε με αμεση γειωση , ειτε με συνδιασμο αυτων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ ειναι οτι δεν ενδιαφερει το ρελε τι θα γινει πριν το ρελε(ουδετερογειωση ,αμεση ,γειωση δεη,γειωση πολυκ/κοιας,θεμελειακη,αλεξικεραυνων κλπ αλλα να διαχωριζονται μετα το ρελε αυστηρα.......

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Πωπω πάλι φωτιές μου ανάβετε...
    Μιχάλη απο κάτω έρχονται 3 καλώδια. Φάση, ουδέτερος και γείωση η οποία ουσιαστικα είναι συνδεδεμένη με τον ουδέτερο.
    Αν δεν φταίει αυτό τότε τι φταίει?? Μόνο τα καλώδια που έρχονται από το μετρητή αφήσαμε και πάλι δεν στεκότανε το ρελέ. Μου είπε ότι αν ήμουν 2-3 ορόφους ψηλότερα δεν θα είχε πρόβλημα. Αλλά επειδή είμαι στον πρώτο και είναι ευαίσθητο το ρελέ πέφτει λόγω της γείωσης που είναι στον ουδέτερο. Αν και το είδα ότι στο ρελέ δεν συνδέεται πουθενά η γείωση το θεώρησα λογικό γιατί όλα τα καλώδια του πίνακα είχαν αποσυνδεθεί. Μόνο τα καλώδια του μετρητή ήταν πάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Τι να σου πουμε που πηρες και τον ηλεκτρολογο με καλο ματι..Οτι θελει ο καθενας λεει μου φαινεται.Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει διαφορες π@π@ριες για τον λογο που πεφτει ενα διαρροης αλλα οτι φταιει ο οροφος πρωτη φορα το ακουω..
    Οπως σου ειπαν και παραπανω,το διαρροης μετραει και συγκρινει το ρευμα που περναει μεσα του,οτιδηποτε υπαρχει πριν απο αυτο δεν το επηρεαζει..
    Δες αν μπορεις να βρεις ενα ηλεκτρολογο που ξερει τι του γινεται ,για να κανεις δουλεια δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που σου λεει ο αλλος..

    Υ.Γ Μηπως εχει μπερδεψει την φαση με τον ουδετερο στην συνδεση;Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω..Αν και ακομη και ετσι δεν νομιζω να επεφτε χωρις καθολου ρευμα..
    Μηπως(λεω εγω τωρα) εχει κολλησει το μπουτον και το ριχνει;Παλι στην μαντικη θα ειμαστε..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 19:07
  2. Relay Διαφυγής (Πιθανό Πρόβλημα)
    By moutoulos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 20:09
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 21:13
  4. Πρόβλημα με Relai διαφυγής
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 23:08
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-06, 23:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας