Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 101

Θέμα: Πρόβλημα με την τοποθέτηση του ρελλέ διαφυγής

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ,(αν δεν εχει κολλησει ο μιζενς του '78 δλδ) και μεινε στης μαμας-θειας-ξαδερφης-γκομενας στην αναγκη εστω και σε ξενοδοχειο οσπου να αλλαξεις τις συρματωσεις και τον πινακα αυτου του σπιτιου, τα ρελε που δε σηκωνονται σε προειδοποιουν για το κακο που ερχετε . εγω συμβουλη αλλη δεν μπορω να δωσω.
    ΥΓ βλεπει κανεις αναχωρισεις ουδετερων απο τη μπαρα ή ειμαι ο μονος τυφλος εδω μεσα?
    εχει παιξει TN-C μεσα στο σπιτι και δεν τοχει παρει χαμπαρι κανενας μου φαινεται..!!!.
    Xρηστο τον ιδιο οφθαλμιατρο εχουμε??

    6 ασφαλειες τρια καλωδια στην μπαρα ουδετερου(η αριστερη δεν ειναι η ουδετερου? ) Επισης δεν βλεπω αν ειναι μονωμενη,πανω στο ταψακι δεν παταει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    H πλακα ειναι οτι ειναι μονωμενη και του ουδετερου(με γκρι πλαστικο) αλλα και της γειωσης (με πρασινο πλαστικο)..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. ο πινακας ειναι σε κακο χαλι. μονη μου ενσταση για την αντικατασταση ειναι ο χωρος. βλεπω οτι ειναι μιας σειρας. αν αντικατασταθει με νεοτερο ραγουλικο δεν σε παιρνει ο χωρος. αναγκαστικα η θα σπασεις τον τοιχο για να μπει μεγαλυτερος πινακας πραγμα που συνεπαγεται και ατσαλια στον χωρο, η αν δεν θελεις γκρεμισματα και βαψιματα θα μπει εξωτερικος επιτοιχος ο οποιος ομως και θα εξεχει πραγμα που σε μερικες περιπτωσεις δεν ειναι αποδεκτο για λειτουργικους και εμφανισιακους λογους. το οτι το υπαρχον ραγουλικο ειναι πολυ παλιο και καταπονημενο και χρηζει αντικαταστασης, αυτο δεν χωραει αμφιβολια. το οτι τα καλωδια μπορει να κανουν καποια επαφη η να ειναι φθαρμενα σε καποιο σημειο παλι δεν χωραει αμφιβολια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Με Αυτο το πίνακα ο θεός να τον κάνει μπορω να υπόθεση πως το ρελε πέφτει επειδη δε περνάνε όλες οι γραμμές της εγκατάστασης απο τους μικροαυτοματους αλλα μερικές περνούν απευθείας απο τη γενική . Έτσι συνδέοντας το ρελε μετα τη γενική ασφάλεια μερικές γραμμές δε περνάνε απο Αυτο παρα μόνο ο ουδέτερος τους

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!!
    Φίλε Δημήτρηςκα και φίλε JOUN θα συμφωνήσω με τον φίλο mixalis1988 !!!
    Υπάρχει η περίπτωση στην πράξη ακόμα και κατεβασμένοι να είναι οι μικροαυτόματοι, εάν βραχυκυκλώσει ουδέτερος με γείωση να τριπάρει ο Δ.Δ.Ε..

    Πριν "πονηρευτώ" μου είχαν τύχει δύο περιπτώσεις. Και στις δύο μου άσπρισαν τα μαλλιά...είχα "κατεβάσει" τα πάντα μέχρι και αυτόματο στον μετρητή. Και όμως Δ.Δ.Ε. συνέχιζε να τριπάρει μόλις τον συνέδεα στην μπάρα Ν. Τελικά το πρόβλημα στη μία περίπτωση ήταν μέσα σε μία πρίζα και στη δεύτερη ένα καρφί το οποίο βρήκε καλώδιο.

    Για του λόγου το αληθές μόλις τώρα έκανα ένα πείραμα στο γραφείο μου. Κατέβασα γενικό και γεφύρωσα μπάρα Ν με μπάρα PE και ο Δ.Δ.Ε. τρίπαρε.
    Ο λόγος;; Μεταξύ PE και N μέτρησα διαφορά δυναμικού 1.5 V. Άρα όπως καταλαβαίνετε δημιουργείται ρεύμα ικανής έντασης να ρίξει τον Δ.Δ.Ε.. Τώρα το γιατί παρουσιάζεται αυτή η διαφορά δυναμικού νομίζω δεν είναι του παρόντος θέματος. Το θέμα όμως είναι πως αυτή την διαφορά δυναμικού την έχω δει σε αρκετές εγκαταστάσεις πράγμα που ενισχύει την εκδοχή να τριπάρει ο Δ.Δ.Ε. και με κατεβασμένους τους μικροαυτόματους σε περίπτωση επαφής αγωγού N και PE.

    Τώρα που ο φίλος μας ανέβασε και τις φωτογραφίες από τον πίνακα νομίζω κανένας Δ.Δ.Ε. δεν θα ήθελε να ζήσει εκεί μέσα...άρα βρήκαμε τον λόγο που την έκαναν με ελαφρά....

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    ^^Υποθετω αν εισαι στην Αθηνα η γενικα σε περιοχη που ισχυει η αμεση γειωση,μια διαφορα δυναμικου ουδετερου-γειωσης 1,5V η και παραπανω ειναι πιθανη..
    Στην περιπτωση παντως που ισχυει ουδετερωση λογω της ενωσης γειωσης-ουδετερου μεσα στον μετρητη ειναι αρκετα ποιο δυσκολο να υπαρξει αυτη η διαφορα δυναμικου η οποια κατ'επεκταση θα ριξει τον ΔΔΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bababoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!!
    Φίλε Δημήτρηςκα και φίλε JOUN θα συμφωνήσω με τον φίλο mixalis1988 !!!
    Υπάρχει η περίπτωση στην πράξη ακόμα και κατεβασμένοι να είναι οι μικροαυτόματοι, εάν βραχυκυκλώσει ουδέτερος με γείωση να τριπάρει ο Δ.Δ.Ε..

    Πριν "πονηρευτώ" μου είχαν τύχει δύο περιπτώσεις. Και στις δύο μου άσπρισαν τα μαλλιά...είχα "κατεβάσει" τα πάντα μέχρι και αυτόματο στον μετρητή. Και όμως Δ.Δ.Ε. συνέχιζε να τριπάρει μόλις τον συνέδεα στην μπάρα Ν. Τελικά το πρόβλημα στη μία περίπτωση ήταν μέσα σε μία πρίζα και στη δεύτερη ένα καρφί το οποίο βρήκε καλώδιο.

    Για του λόγου το αληθές μόλις τώρα έκανα ένα πείραμα στο γραφείο μου. Κατέβασα γενικό και γεφύρωσα μπάρα Ν με μπάρα PE και ο Δ.Δ.Ε. τρίπαρε.
    Ο λόγος;; Μεταξύ PE και N μέτρησα διαφορά δυναμικού 1.5 V. Άρα όπως καταλαβαίνετε δημιουργείται ρεύμα ικανής έντασης να ρίξει τον Δ.Δ.Ε.. Τώρα το γιατί παρουσιάζεται αυτή η διαφορά δυναμικού νομίζω δεν είναι του παρόντος θέματος. Το θέμα όμως είναι πως αυτή την διαφορά δυναμικού την έχω δει σε αρκετές εγκαταστάσεις πράγμα που ενισχύει την εκδοχή να τριπάρει ο Δ.Δ.Ε. και με κατεβασμένους τους μικροαυτόματους σε περίπτωση επαφής αγωγού N και PE.

    Τώρα που ο φίλος μας ανέβασε και τις φωτογραφίες από τον πίνακα νομίζω κανένας Δ.Δ.Ε. δεν θα ήθελε να ζήσει εκεί μέσα...άρα βρήκαμε τον λόγο που την έκαναν με ελαφρά....
    Όταν κλείσεις το γενικό ο ουδέτερος παύει να συνδέεται με τη γη οπότε έχεις δίκιο να υπάρχει μια διαφορά δυναμικού, αλλά στην ουδετερογείωση που ο ουδέτερος δε συνδέεται μέσα από το χώμα από τη γη τότε αυτό το δυναμικό ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ( δεν το έχω επιχειρήσει) παύει να ισχύει, θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος με ουδετερογείωση για να μου φύγει η απορία
    ευχαριστώ για τη διόρθωση

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα οτι να'ναι λεμε παλι..Μια απο τα ιδια..
    ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΔΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ !! Ναι φωναζω!!
    Γιώργο, αυτό που είπε ο φίλος είναι ότι αν πάρεις φάση μετά και ουδέτερο πριν το ΔΔΕ, αυτό θα πέσει. Σωστά το είπε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρηςκα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να πέφτει με όλους τους μικροαυτομάτους των γραμμών κατεβασμένους 2 πράμματα συμαίνουν
    1)λάθος σύνδεση του ρελέ( το είπαν και οι παραπάνω για εισόδους και εξόδους)
    2)λάθος σύνδεση στα λαμπάκια που κάνουν διαρροή
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λάθος σύνδεση που να το κάνει αυτό εκτός βέβαια αν το λαμπάκι παίρνει φάση ακόμα και πριν τη γενική ασφάλεια!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρηςκα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να είναι βραχυκηκλωμένα ουδέτερος γη από τη στιγμή που οι μικροαυτόματοι είναι ανοιχτοί και δε περνά από πουθαινά ρεύμα πάλι δε πέφτει το ρελέ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω εχεις λαθος..Αν δεν διαρρετε απο ρευμα η εγκατασταση,με αλλα λογια αν ολα τα αυτοματακια ειναι κατεβασμενα ο ΔΔΕ δεν θα πεσει..
    Αφου δεν περναει μεσα του ρευμα ,τι να μετρησει και τι διαφορα εισοδου-εξοδου να βγαλει;
    Αυτό δεν είναι καθόλου σίγουρο... Τα φορτία που έχει ο γείτονας σε λειτουργία αναγκάζουν ένα ρεύμα να περνάει από τον ουδέτερο. Επειδή ο δικός σου ουδέτερος και η δική σου γείωση είναι σίγουρα ίδια με αυτά του γείτονά σου, το ρεύμα του ουδετέρου θα μοιραστεί και ένα μέρος θα περάσει από το σημείο που τα ένωσες εσύ... Αν το ρεύμα αυτό είναι ικανό, θα σου ρίξει το ΔΔΕ σου ακόμα και με κατεβασμένο γενικό διακόπτη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ βλεπει κανεις αναχωρισεις ουδετερων απο τη μπαρα ή ειμαι ο μονος τυφλος εδω μεσα?
    εχει παιξει TN-C μεσα στο σπιτι και δεν τοχει παρει χαμπαρι κανενας μου φαινεται..!!!.
    Βλέπω την παροχή του ουδετέρου (μπλε), μια γκρι αναχώρηση δεξιά (μάλλον κουζίνα καθώς η γραμμή της έχει απλώς μια ασφάλεια χωρίς κανένα εξάρτημα που να κόβει τον ουδέτερο), και άλλη μια (κίτρινο και ...ασχολίαστο) που δίνει ουδέτερο στο διακόπτη του θερμοσίφωνα. Άλλους ουδετέρους δεν βλέπω. Κατά τα άλλα ο πίνακας βρίθει από μαύρα και κίτρινα καλώδια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρηςκα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κλείσεις το γενικό ο ουδέτερος παύει να συνδέεται με τη γη οπότε έχεις δίκιο να υπάρχει μια διαφορά δυναμικού
    Ο γενικός διακόπτης δεν πραγματοποιεί καμιά σύνδεση μεταξύ ουδετέρου και γης.

    Φίλε Κώστα κοίτα σε παρακαλώ τι καλώδια φτάνουν στις πρίζες του σπιτιού σου (σούκο και τριπολικές). Βλέπεις να φτάνουν 3 καλώδια (μαύρο - γκρι - κίτρινο), ή δύο (μαύρο - κίτρινο), όπου το κίτρινο συνδέεται και στη γείωση και στον ένα πόλο της πρίζας ταυτόχρονα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Originally Posted by Δημήτρηςκα
    Το να πέφτει με όλους τους μικροαυτομάτους των γραμμών κατεβασμένους 2 πράμματα συμαίνουν
    1)λάθος σύνδεση του ρελέ( το είπαν και οι παραπάνω για εισόδους και εξόδους)
    2)λάθος σύνδεση στα λαμπάκια που κάνουν διαρροή


    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λάθος σύνδεση που να το κάνει αυτό εκτός βέβαια αν το λαμπάκι παίρνει φάση ακόμα και πριν τη γενική ασφάλεια!

    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...F%3B634%3B1600
    μπορεί το λαμπάκι να παίρνει φάση μετά το ρελέ και ουδέτερο πριν από αυτό(ο συγκεκριμένος δεν έχει λαμπάκι βέβαια)

    Το να είναι βραχυκηκλωμένα ουδέτερος γη από τη στιγμή που οι μικροαυτόματοι είναι ανοιχτοί και δε περνά από πουθαινά ρεύμα πάλι δε πέφτει το ρελέ




    Originally Posted by JOUN
    Εδω εχεις λαθος..Αν δεν διαρρετε απο ρευμα η εγκατασταση,με αλλα λογια αν ολα τα αυτοματακια ειναι κατεβασμενα ο ΔΔΕ δεν θα πεσει..
    Αφου δεν περναει μεσα του ρευμα ,τι να μετρησει και τι διαφορα εισοδου-εξοδου να βγαλει;


    Αυτό δεν είναι καθόλου σίγουρο... Τα φορτία που έχει ο γείτονας σε λειτουργία αναγκάζουν ένα ρεύμα να περνάει από τον ουδέτερο. Επειδή ο δικός σου ουδέτερος και η δική σου γείωση είναι σίγουρα ίδια με αυτά του γείτονά σου, το ρεύμα του ουδετέρου θα μοιραστεί και ένα μέρος θα περάσει από το σημείο που τα ένωσες εσύ... Αν το ρεύμα αυτό είναι ικανό, θα σου ρίξει το ΔΔΕ σου ακόμα και με κατεβασμένο γενικό διακόπτη.

    μα από τη στιγμή που είναι κατεβασμένος ο γενικός δε κόβεις και τον ουδέτερο του πίνακά σου με τον ουδέτερο των γειτόνων σου; Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτει το ρελέ με κατεβασμένο το γενικό...


    Όταν κλείσεις το γενικό ο ουδέτερος παύει να συνδέεται με τη γη οπότε έχεις δίκιο να υπάρχει μια διαφορά δυναμικού
    Ο γενικός διακόπτης δεν πραγματοποιεί καμιά σύνδεση μεταξύ ουδετέρου και γης.
    Μαζί σου, η σύνδεση γίνεται πριν τον πίνακα και αν κατεβάσεις το γενικό ξεχωρίζεις τον ουδέτερό σου με τον ουδέτερο που έρχεται στη παρωχή του πίνακά σου που είναι συνδεδεμένος με τη γη. Και λόγο της κάποιας διαφοράς δυναμικού ή κάποιας διαρροής αλλουνού μπορεί να πέσει δε μπορώ να φανταστώ άλλη αιτία





    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #70
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρηςκα Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί το λαμπάκι να παίρνει φάση μετά το ρελέ και ουδέτερο πριν από αυτό(ο συγκεκριμένος δεν έχει λαμπάκι βέβαια)
    Ακόμα κι έτσι, κατεβάζοντας τη γενική ασφάλεια αποσυνδέεις τη φάση από το λαμπάκι, οπότε αυτό δεν επηρεάζει τον ΔΔΕ. Εκτός βέβαια αν το λαμπάκι παίρνει πριν τη γενική ασφάλεια όπως είπα και πριν... Αλλά τότε πρέπει να ρίξεις 2 σφαλιάρες στον "ηλεκτρολόγο" που το έκανε: Μία γιατί δεν ασφάλισε το καλώδιο που πάει στο λαμπάκι, και άλλη μία γιατί έβαλε τον ΔΔΕ πριν τη γενική ασφάλεια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρηςκα Εμφάνιση μηνυμάτων

    μα από τη στιγμή που είναι κατεβασμένος ο γενικός δε κόβεις και τον ουδέτερο του πίνακά σου με τον ουδέτερο των γειτόνων σου; Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτει το ρελέ με κατεβασμένο το γενικό...

    Μαζί σου, η σύνδεση γίνεται πριν τον πίνακα και αν κατεβάσεις το γενικό ξεχωρίζεις τον ουδέτερό σου με τον ουδέτερο που έρχεται στη παρωχή του πίνακά σου που είναι συνδεδεμένος με τη γη. Και λόγο της κάποιας διαφοράς δυναμικού ή κάποιας διαρροής αλλουνού μπορεί να πέσει δε μπορώ να φανταστώ άλλη αιτία
    Οι γενικοί διακόπτες στους πίνακες διανομής είθισται να κόβουν μόνο τη φάση (ή τις φάσεις) και όχι και τον ουδέτερο. Πρόκειται δηλ. για μονοπολικούς ή τριπολικούς διακόπτες σε μονοφασικούς και τριφασικούς πίνακες αντίστοιχα, και όχι για διπολικούς ή τετραπολικούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 19:07
  2. Relay Διαφυγής (Πιθανό Πρόβλημα)
    By moutoulos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 20:09
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 21:13
  4. Πρόβλημα με Relai διαφυγής
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 23:08
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-06, 23:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας