Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 101

Θέμα: Πρόβλημα με την τοποθέτηση του ρελλέ διαφυγής

  1. #91
    Μέλος Το avatar του χρήστη yanis
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, κατα την γνώμη μου ή ο ΔΔΕ δέν είναι 100% λειτουργικός, ή έχεις θέμα με την γείωση.
    Ο ηλεκτρολόγος θα μπορούσε απλά να μετρήσει την γείωση + να ελέγξει το ΔΔΕ (οχι με το κουμπι τεστ) κ αν δεν μπορεί...ας δοκιμάσει με ένα άλλο ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #92
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    σωστα σημερα θα γινει αλλαγη και θα δουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #93
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 69945για να μην ανοίγω νέο θέμα σε σπίτι φίλου έχει των παρακάτω πινάκα ο οποίος ειχε ένα ρελε διαφυγής siemens στον οποίο δεν δούλευε το κουμπί τεστ ήταν σαν κολλημένο δεν ξέρω αν δούλευε και ο δδε οπότε έκανε αλλαγή με έναν hager ,να πω εδώ ότι ειναι τριφασική η εγκατάσταση
    βάζοντας τον νέο δδε το και πατώντας το κουμπί τεστ έπεσε ο δδε και είπε ότι όλα ειναι οκ αλλά αυτό έγινε για μια φορά έκανε νέα δοκιμή αλλά το κουμπί από ότι μου λέει ειναι σαν παράλυτο και αν δοκιμαση να βραχυκύκλωση τον ουδέτερο με την γείωση ο δδε δεν πέφτει

    υπάρχει περίπτωση να ειναι χαλασμένος ο δδε η κάτι άλλο δεν πάει καλά

    τα χρώματα στα καλώδια ειναι δουλειά του ηλεκτρολόγου που ειχε κάνει την εγκατάσταση για αυτό ο ουδέτερος ερχεται με γκρι και φεύγει με καφέ
    Πολύ ωραία η επισκευή του πίνακα. Εφ όσον το ρελέ πατώντας το Τ ή Test λειτουργεί, τότε είναι οκ. Και να πώ κάτι αν μου επιτρέπετε: Ο παλιός χρωματισμός που ίσχυε για τον ουδέτερο ήταν το γκρι και σήμερα είναι το μπλέ (από το 2004) ενώ το καφέ για τη φάση. Συγκεκριμένα νομίζω πως οι φάσεις με τον κανονισμό της Ε.Ε. είναι μαύρο-κόκκινο-καφέ, ο ουδέτερος μπλέ και κίτρινη ή κίτρινη-πράσινη(δίχρωμο καλώδιο) η γείωση. Τα παλιά ρελέ της Siemens είχανε κάποια προβλήματα. Ήδη πέρσι άλλαξα στον τριφασικό του πατρικού μου (1976) το ρελέ το οποίο ήταν Siemens. Και ο λόγος ότι μετά από διαρροή, έπεσε και είχε μείνει κολλημένο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #94
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία η επισκευή του πίνακα. Εφ όσον το ρελέ πατώντας το Τ ή Test λειτουργεί, τότε είναι οκ. Και να πώ κάτι αν μου επιτρέπετε: Ο παλιός χρωματισμός που ίσχυε για τον ουδέτερο ήταν το γκρι και σήμερα είναι το μπλέ (από το 2004) ενώ το καφέ για τη φάση. Συγκεκριμένα νομίζω πως οι φάσεις με τον κανονισμό της Ε.Ε. είναι μαύρο-κόκκινο-καφέ, ο ουδέτερος μπλέ και κίτρινη ή κίτρινη-πράσινη(δίχρωμο καλώδιο) η γείωση. Τα παλιά ρελέ της Siemens είχανε κάποια προβλήματα. Ήδη πέρσι άλλαξα στον τριφασικό του πατρικού μου (1976) το ρελέ το οποίο ήταν Siemens. Και ο λόγος ότι μετά από διαρροή, έπεσε και είχε μείνει κολλημένο
    μα δεν λειτουργει το τεστ αυτο λεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία η επισκευή του πίνακα. Εφ όσον το ρελέ πατώντας το Τ ή Test λειτουργεί, τότε είναι οκ. Και να πώ κάτι αν μου επιτρέπετε: Ο παλιός χρωματισμός που ίσχυε για τον ουδέτερο ήταν το γκρι και σήμερα είναι το μπλέ (από το 2004) ενώ το καφέ για τη φάση. Συγκεκριμένα νομίζω πως οι φάσεις με τον κανονισμό της Ε.Ε. είναι μαύρο-κόκκινο-καφέ, ο ουδέτερος μπλέ και κίτρινη ή κίτρινη-πράσινη(δίχρωμο καλώδιο) η γείωση. Τα παλιά ρελέ της Siemens είχανε κάποια προβλήματα. Ήδη πέρσι άλλαξα στον τριφασικό του πατρικού μου (1976) το ρελέ το οποίο ήταν Siemens. Και ο λόγος ότι μετά από διαρροή, έπεσε και είχε μείνει κολλημένο
    Σύμφωνα με το νέο κανονισμό οι κατασκευάστριες εταιρείες δεν βγάζουν καλώδια με χρώμα φάσης κόκκινο, έχει καταργηθεί τη θέση του πήρε το γκρι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (02-06-17)

  7. #96
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το νέο κανονισμό οι κατασκευάστριες εταιρείες δεν βγάζουν καλώδια με χρώμα φάσης κόκκινο, έχει καταργηθεί τη θέση του πήρε το γκρι.
    Εγώ πάντως σε ελάχιστα καταστήματα έχω δει να βγαίνει καλώδιο γκρί χρώματος Και ίσως αυτο να γίνεται για να μην γίνεται σύγχυση με το γκρί που ήταν ο ουδέτερος μέχρι πριν το 2004. Σε αρκετές περιπτώσεις μου έχουν δώσει κόκκινο αντί για γκρί και για τις άλλες φάσεις μαύρο και καφέ. Και το πρωτιμώ αυτό, γιατί άλλος μπορεί να μπερδέψει την μία από τις τρείς φάσεις που είναι με γκρί με τον παλιό χρωματισμό του ουδετέρου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #97
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα δεν λειτουργει το τεστ αυτο λεμε
    Καινούριος και να μη λειτουργούσε το test. λίγο σπάνιο αλλά όχι και απίθανο. Τί άλλο θα δούμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #98
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινούριος και να μη λειτουργούσε το test. λίγο σπάνιο αλλά όχι και απίθανο. Τί άλλο θα δούμε
    και ομως πατηθηκε μια φορα και επαιξε κανονικα και μετα στην δευτερη απλα παραλυσε να το πω ετσι και δεν εκανε τιποτα ηταν σαν να υπηρχε απλα το εξωτερικο κουμπι και απο μεσα τιποτα

    δεν ξερω καν τον τροπο ωστε να καψεις τον δδε

    εγινε αλλαγη και τωρα ολα ενταξει

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #99
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως σε ελάχιστα καταστήματα έχω δει να βγαίνει καλώδιο γκρί χρώματος Και ίσως αυτο να γίνεται για να μην γίνεται σύγχυση με το γκρί που ήταν ο ουδέτερος μέχρι πριν το 2004. Σε αρκετές περιπτώσεις μου έχουν δώσει κόκκινο αντί για γκρί και για τις άλλες φάσεις μαύρο και καφέ. Και το πρωτιμώ αυτό, γιατί άλλος μπορεί να μπερδέψει την μία από τις τρείς φάσεις που είναι με γκρί με τον παλιό χρωματισμό του ουδετέρου.
    Πάλι το μήνυμά σου απαιτεί διευκρίνηση/διόρθωση

    Όταν πρόκειται για 3πολικό καλώδιο έχει συνήθη χρήση 1φασικού έτσι η παρουσία του μπλε ειναι εμφανής.

    Όταν αυξάνονται οι πόλοι πάνω από τρεις τότε κάνει την παρουσία του το γκρι και συνυπάρχει πολλές φορές με το μπλε, ιδιαίτερα σε 5πολικά (χρήση 3φασική) παρατήρησέ το ....ισχύει
    http://www.electricalnews.gr/images/...KALODIA_gr.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  11. #100
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 19:07
  2. Relay Διαφυγής (Πιθανό Πρόβλημα)
    By moutoulos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 20:09
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 21:13
  4. Πρόβλημα με Relai διαφυγής
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 23:08
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-06, 23:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας