Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: δυνατο ηλεκτρικο ποδηλατο με πανω απο 60km/h τελικη ταχυτητα!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΗΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    105

    Cool δυνατο ηλεκτρικο ποδηλατο με πανω απο 60km/h τελικη ταχυτητα!

    γεια σας θελω να φτιαξω ενα ηλεκτρικο ποδηλατο με 60km/h μιλησα με εναν κινεζο στο εβαυ και μου ειπε για μοτερ 1500w 60v δεν εχω θεμα για το που θα μπει αφου ετσι και αλλιως ειναι ενσωματομενο πανω στο ταμπουρο του τροχου! στο κιτ που μου δινει εχει και το controller και ολα! το θεμα μου ειναι τι μπαταρια να βαλω για να μπορω να κανω καμια 30+ χιλιομετρα! ελεγα να βαλω κατι τετοιο δεν θελω λιπο για λογο κοστους12V 18Ah FJ.jpg αυτες ειναι πολυ ποιο φτηνες αλλα ποσα ΑΗ να παρω?? αυτη ειναι 18ΑΗ... θα φτανει να κανω καμια 30αρια χιλιομετρα?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Εδω θα βρεις οτι πληροφορια θελεις
    http://endless-sphere.com/forums/ind...6e33a49f72303f
    καπου εχει και ενα θεμα για τις καταναλωσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    60χλμ την ώρα με 25Α κατανάλωση του μοτέρ...
    Χμμμμμ με 18Α μπαταρία πας δεν πας 30 μέτρα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Φίλε Σωτήρη ... για το καλό σου κόψε την φόρα. θα το μετανοιώσεις! Είχα και έχω το Seckam 1500W 48V (4 μπαταρίες 22 ΑΗ)
    Και θέλω και εγώ να κάνω Κινεζιές για να το πουλήσω !
    Το έχω 2 χρόνια . Με όλες τις "φροντίδες" περί μπαταρίας και τώρα χρειάζομαι άλλες 4 μπαταρίες που κοστίζουν 250 ευρώ . Τόσα θα έκαιγε αν το κυκλοφορούσα με κηροζίνη !

    Να πούμε και την "ψυχρή" αλήθεια ότι τα 1500W μοτέρ είναι όπως μια μίζα του αυτοκινήτου .

    Για λίγα δευτερόλεπτα που θέλεις να βάλεις μπροστά το αμάξι σου αντέχουν οι μπαταρίες

    Για λεπτά και πάνω που θέλεις να το χρησιμοποιείς ... σου βάζω υπογραφή ότι σε λιγότερα από 2 χρόνια θα πάρεις τις μπαταρίες σου (και τις 5 που έχει για 60V ) .. από τετράγωνες που τις τοποθέτησες ... σε στρόγγυλες ! Την υποχρέωση μου την είπα ...

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΗΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    συμφωνω σε αυτα που λετε τωρα που το σκευτομαι αλλα πως πουλανε 1000w 48v κιτ ! αυτο τι μπαταριες θελει? ειδα εναν που ειχε αυτο το κιτ και ελεγε 30 μιλια απο φορτιση σε φορτιση και 40 τελικη ταχυτητα με 15ΑΗ λιπο μπαταρια! λετε να ισχυει η οχι???????????? ποσα χιλιομετρα εχεισ κανει με αυτο κυριακιδη? καλυτερα να επερνες παπακι αν ειναι ετσι........

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Άστα να πάνε ... από εδώ και μπρος όταν βλέπω Κινέζο θέλω να τον σαπίσω στις φάπες με αυτές τις παπαριές που κάνουν.

    4.000 χιλιόμετρα κατάφερα να καλύψω για 250 ευρώ μπαταρίες . Και αυτό με μέγιστη "περιποίηση" και φροντίδα στις μπαταρίες .
    Ούτε με 250W μοτέρ (άλλο σκούτερ γνωστού μου) και εκείνου οι μπαταρίες .. έγιναν μπάλες !

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΗΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    δηλαδη εγω με το crypton που εχω για 4000 χιλ θελω 150 ευρο βενζινη και αμα! +ασφαλια + τελη! εισαι κερδισμενος κανενα 50 ευρο! μπα αστο δεν συμφερει θα παρω δευτερο παπι και θα εχω και 100 τελικη σιγουρα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    πως ακριβώς σκοπεύεις να φρενάρεις και να ακινητοποιήσεις ένα φορτωμένο με μπαταρίες μολύβδου-μοτερ 2 hp-χαλκούς για 25 A ποδήλατο που ταξιδεύει με ταχύτητα υ=60 km/h ?

    5 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Κύριοι σόρυ που το λέω αλλά (τελικά) η ηλεκτροκίνηση εδώ και 20-30 χρόνια παρ'όλα τα εντυπωσιακά άλματα ακόμα στα σπάργανα είναι...ναι οκ βγήκαν μπαταρίες υψηλής τεχνολογίας,μεγάλης χωρητικότητας,μοτέρ υψηλής απόδοσης κλπ,αλλά όταν θες απαιτήσεις σε αυτονομία και ταχύτητα όλοι επώνυμοι και μη κάνουν τον....Κινέζο...Όσο για το παπί,παραμένει αξεπέραστο σε οικονομία ακόμα.Εκατομύρια χιλιόμετρα έχει κάνει ο μέσος χρήστης με παπί και αμέτρητα οι ντελιβεράδες/κούριερ...Τα σκούτερ προσπαθούν να κερδίσουν μερίδιο λόγω χώρων και στυλ,αλλά είναι πολύ πίσω σε κόστος χρήσης.Καλά τα ηλεκτρικά για πολύ μικρές απαιτήσεις και αποστάσεις,πχ Σύνταγμα Ομόνοια....αν όμως μένεις σε ανηφοριές το πράγμα είναι δύσκολο,ή απλά ασύμφορο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    δηλαδη εγω με το crypton που εχω για 4000 χιλ θελω 150 ευρο βενζινη και αμα! +ασφαλια + τελη! εισαι κερδισμενος κανενα 50 ευρο! μπα αστο δεν συμφερει θα παρω δευτερο παπι και θα εχω και 100 τελικη σιγουρα!
    Σωστά ... και να σε διορθώσω (είσαι κερδισμένος κανένα 50 ευρω) .. μπήκα μέσα κατά πολύ περισσότερο . καθώς τα 4.000 χιλιόμετρα με 250 ευρώ μπαταρίες (που είχε από κατασκευής) θέλω άλλες μπαταρίες τώρα και άλλα 250 ευρώ + τα ρεύματα που δεν τα έβαλα μέσα + 2 φορτιστές που βγήκαν μάπα. + τα 1700 ευρώ που είχα δώσει αρχική τιμή αγοράς του σκούτερ .. και τώρα δεν μπορώ να το πουλήσω ούτε στους Κινέζους.
    Και είμαι υποχρεωμένος τώρα να πληρώνω και ασφάλεια για ένα πράγμα που πλέον δεν το χρησιμοποιώ . (τέλη κυκλοφορίας δεν έχει) ... κατευθείαν για το χυτήριο θα πάει της ανακύκλωσης.

    πως ακριβώς σκοπεύεις να φρενάρεις και να ακινητοποιήσεις ένα φορτωμένο με μπαταρίες μολύβδου-μοτερ 2 hp-χαλκούς για 25 A ποδήλατο που ταξιδεύει με ταχύτητα υ=60 km/h ?
    Φίλε Δημήτρη έχεις απόλυτο δίκιο ... όχι μόνο για το φρενάρισμα .... αλλά 5 Χ μπαταρίες + βάρος αναβάτη + βάρος μοτέρ ... θα πατώσουν τα λάστιχα για κλασσικές ρόδες ποδηλάτου . Άρα στο 1ο προαναφερθέν μήνυμα του Σωτήρη για ποδήλατο 60V πρόκειται για καθαρή μούφα .
    Σημειώνω όμως ... ότι στο σκούτερ που έχω σταματάει και μπορώ να σου πω καλύτερα και από τα βενζινοκίνητα καθώς έχει παρόμοιο σασί - υδραυλικά φρένα - φαρδιά λάστιχα (χωρίς σαμπρέλα) . Απλά σε κάθε διαφορετικό σασί πρέπει να μπαίνει και ένα "μετρημένο" μοτέρ χωρίς να γίνονται υπερβολές.

    Τα σκούτερ προσπαθούν να κερδίσουν μερίδιο λόγω χώρων και στυλ,αλλά είναι πολύ πίσω σε κόστος χρήσης.Καλά τα ηλεκτρικά για πολύ μικρές απαιτήσεις και αποστάσεις,πχ Σύνταγμα Ομόνοια....αν όμως μένεις σε ανηφοριές το πράγμα είναι δύσκολο,ή απλά ασύμφορο.
    Ποτέ δεν θα μείνουν στις αγορές .. γιατί αν ήταν τόσο καλά εξελιγμένα που θα έφταναν σε σημείο να συμφέρει έναντι του υγρού καυσίμου . Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έβγαινε έγκριση ως κατάλληλο για κυκλοφορία ... προς το παρόν τα αφήσανε να κυκλοφορούν στην αγορά .. επειδή το έχουν μελετήσει ήδη ότι θα είναι ασύμφορη αγορά .. και απλά θα ενίσχυε την "κίνηση χρήματος" στην αγορά !

    αν όμως μένεις σε ανηφοριές το πράγμα είναι δύσκολο,ή απλά ασύμφορο.
    Σωστή παρατήρηση .. όντως πάσχουν στις ανηφοριές / εκκίνηση .. καθώς εκεί και λόγω των ανεβασμένων αμπερ κάνει τις μπαταρίες να ζεματάνε και να βράζουν στην κυριολεξία. Γιαυτό και οι μπαταρίες σε ποδήλατα με υποβοήθηση πεντάλ έχουμε καλύτερη και μακροβιότερη κατάσταση μπαταριών.

    Για να αντιμετωπιστούν τέτοια προβλήματα με ζόρια στις εκκινήσεις / ανηφόρες / μη υπερβολική άνοδο των αμπέρ στις μπαταρίες .. θα πρέπει να βρεθεί τρόπος όσων αφορά την εκκίνηση/ ανηφόρες . π.χ. αυτή να γίνεται από utracapacitors μπαταρίες ή φιάλες με πεπιεσμένο αέρα σαν βοηθητικά . από εκεί και πέρα σε ομαλό και ευθείας δρόμο μπορείς να βασιστείς σε μπαταρία .. και πάντοτε με τέτοια ισχύ μόνο απαραίτητη για κίνηση σε ευθεία (δηλαδή κατά πολύ μικρότερη ιπποδύναμη σε συνάρτηση με το πόσα αμπέρ "επιτρέπονται" να φεύγουν από την μπαταρία για "φυσιολογική εκφόρτιση" .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φτιαχνοντας ηλεκτρικο ποδηλατο
    By nikosrasko in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 21:02
  2. Απο τι εξαρταται η ταχυτητα φορτιστης
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-13, 20:39
  3. ηλεκτρικο ποδηλατο
    By sifisxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-12, 21:14
  4. ηλεκτρικο ποδηλατο
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 16:51
  5. Byte πανω απο το 255
    By savnik in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-06, 00:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας