Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: Αυτονομο φ/β 3000 KW....ΨΥΓΕΙΟ - 2 ΛΑΜΠΕΣ - 1 ΛΑΠΤΟΠ!!!!!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή Γενικα για την ισχυ απο φωτοβολταικα.

    Τα παρακατω συμπερασματα ειναι απο την εμπειρια που εχω αποκτησει στη χρηση αυτονομων συστηματων.
    Τα αποτελεσματα, ειναι για δικες μου μετρησεις, σε δικες μου εγκαταστασεις, που ειναι ολες σε 12 βολτα συστηματα.

    Οταν αγοραζεις ενα 'η πολλα πανελ, το πρωτο που βλεπεις, ειναι η ισχυς. ΠΧ πανελ 210Βαττ, Αγοραζεις 10 κομματια, τα συνδεεις παραλληλα, και προσθετεις την ισχυ. Εχεις λοιπον, 210 Χ 10 = 2100 Βαττ.
    Για να δεις ποσα Αμπερ θα πανε στις μπαταριες σου, Διαιρεσε την συνολικη ισχυ με 20,(για 24 βολτο σηστημα με το 10), και προσθεσε 10%.
    Αυτο ειναι το μεγιστο ρευμα που θα σου δωσει το συστημα σου, στο μεγιστο της παραγωγης.(Μεσημερι, σωστος προσανατολισμος, Ανοιξη, Φθινοπωρο,ηλιολουστη ημερα , χονδρα καλωδια, καλες συνδεσεις....)
    Για τα 2100 βατ ειναι γυρω στα 115Α.

    Υπαρχουν ρυθμιστες φορτισης που "ξεζουμιζουν" τα πανελ, κει δεινουν περισσοτερο ρευμα.
    Νομιζω οτι λεγοντε ΜΡΡΤ. Δεν εχω εμπειρια πανω σε αυτους. Στοιχιζουν πολλα για την τσεπη μου.

    Παντως η προσεγγιση του δια 20 + 10%, ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα, και αποτελει καλη βαση
    για να ξεκινησει καποιος τους υπολογισμους του.

    Για τις μπαταριες λεγοντε πολλα, και θα λεχθουν ακομη περισσοτερα.
    Ειναι γενικα αποδεκτο, για την μακροζωια των μπαταριων,οτι :
    1. Το ρευμα φορτισης ειναι στο 10% της χωρητικοτητας για 14 ωρες,
    Αυτο για τα 115 Α του παραδειγματος οδηγει σε μπαταρια με συνολικη χωρητικοτητα, 1150 Αμπερωρια.
    2. Η ημερησια εκφορτιση, -δηλαδη την νυχτα- να ειναι η μικροτερη δυνατη. Η μπαταρια πρεπει να διατηρειται φορτισμενη, κατα
    75-50%. Αυτο μεταφραζεται σε καταναλωση, μονο των 300-600 Αμπερωριων απο τα συνολικα 1150 της μπαταριας.
    Με φωναζουν .
    Πρεπει να φυγω.
    Επανερχομαι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα...

    Οταν λες μετρητη ενεργειας ποιον πηρες?
    Μπορεις να δωσεις λινκ να το μελετησω λιγο φιλε?
    Δεν θυμαμαι απο που τον αγορασα. Ειναι πολυς καιρος πριν.
    ειναι ο HQ EL-EPMO02HQ Energy power meter, αλλα μπορεις να κανεις ενα ψαξιμο στο ιντερνετ.
    Υπαρχουν παντου, και ειναι φτηνοι. Ολοι κανουν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον καπιστρι για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    katmadas (20-05-13)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το φωτισμο, θα σου προτεινα, λεντοταινιες, με φωτισμο ανα μετρο, 330 λουμενς.
    Ετσι δουλευεις κατ'ευθειαν απο τα 12 βολτ και αποφευγεις τις απωλειες στις μετατροπες της τασης.
    Υπάρχουν και λάμπες οικονομίας στα 12V..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και λάμπες οικονομίας στα 12V..
    Ναι . Ηταν η επομενη επιλογη μου μετα απο τις λαμπες αυτοκινητου και τις λαμπες αλογονου.
    Εμπειρια: 1. Αν και αντεχουν περισσοτερο χρονο απο τις οικονομικες των 230, οστωσο και αυτες καποτε παραδηνουν το πνευμα.
    2. Δεινουν ενα αρωστιαρικο κιτρινοπο χρωμα, που προσωπικα δεν μου αρεσει. Ομως εχω αντικαταστησει τον γυαλινο σωληνα με αλλον απο
    230 ψυχρου λευκου, και ειναι ΟΚ.
    3. εξακολουθουν να ειναι απο γυαλι, και αρα σπαζουν σε κακομεταχειρηση, 'η ατυχημα.
    4. Η καταναλλωση τους ειναι γυρω στο 1,1Α, αρα περιπου 13 Βαττ
    Η λεντοταινια των 330 λουμενς, εχει 30 λεντ ανα μετρο, και καταναλωση 7,2 Βαττ.
    Μπορει να κοπει ανα 3 λεντ, και να χρησιμοποιηθει ανεξαρτητα σαν μικρο φωτιστικο νυχτας για παραδειγμα, σαν φως για διαβασμα στο
    κρεβατι, κλπ. Δεν καιγεται, δεν σπαει, δεν καταστρεφεται. Μια που την πατησα καταλαθος, μονο ενα απο τα τριαντα λεντ χαλασε.
    Γιαυτο προτεινω συγκεκριμενη λεντοταινια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι . Ηταν η επομενη επιλογη μου μετα απο τις λαμπες αυτοκινητου και τις λαμπες αλογονου.
    Εμπειρια: 1. Αν και αντεχουν περισσοτερο χρονο απο τις οικονομικες των 230, οστωσο και αυτες καποτε παραδηνουν το πνευμα.
    2. Δεινουν ενα αρωστιαρικο κιτρινοπο χρωμα, που προσωπικα δεν μου αρεσει. Ομως εχω αντικαταστησει τον γυαλινο σωληνα με αλλον απο
    230 ψυχρου λευκου, και ειναι ΟΚ.
    3. εξακολουθουν να ειναι απο γυαλι, και αρα σπαζουν σε κακομεταχειρηση, 'η ατυχημα.
    4. Η καταναλλωση τους ειναι γυρω στο 1,1Α, αρα περιπου 13 Βαττ
    Η λεντοταινια των 330 λουμενς, εχει 30 λεντ ανα μετρο, και καταναλωση 7,2 Βαττ.
    Μπορει να κοπει ανα 3 λεντ, και να χρησιμοποιηθει ανεξαρτητα σαν μικρο φωτιστικο νυχτας για παραδειγμα, σαν φως για διαβασμα στο
    κρεβατι, κλπ. Δεν καιγεται, δεν σπαει, δεν καταστρεφεται. Μια που την πατησα καταλαθος, μονο ενα απο τα τριαντα λεντ χαλασε.
    Γιαυτο προτεινω συγκεκριμενη λεντοταινια.
    1. Όλες χαλάνε κάποτε αλλά επισκευάζονται κιόλας - σε αντίθεση με τα led.
    2. Είναι απλό.. Μπορείς να την αγοράσεις από την αρχή με ψυχρό λευκό αντί να το αλλάξεις μετά...
    3. Το ότι είναι γυάλινες, δε νομίζω να είναι μείον.. Σχεδόν πάντα, όταν βλέπω μια λάμπα, είναι μεσα σε κάτι προστατευτικό που κάνει και την λάμπα να δείχνει όμορφη.
    4. Κι αυτό είναι απλό! Αν θες λιγότερη κατανάλωση, τότε αγοράζεις πιό λίγα W λάμπα... Ας πούμε, μιά λάμπα 10W, αποδίδει περίπου 600+lumens
    Καταστρέφεται πολύ πιό εύκολα απο την οικονομίας και καίγεται εύκολα. Τα led είναι πιο ευαίσθητα στις αλαγές ρεύματος.


    Όταν σου χάλασε το ένα λεντ απο τα 30, το ένα λέντ μόνο δεν άναβε ή 3 από τα 30??


    Οι λεντοτενίες δεν φτιάχτηκαν για κύριο φωτισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 'Giorgos Zapatingas
    Όνομα
    Τσοπάνος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Κατι τελευταιο αν ξερει κανεις να με βοηθησει... Ο Ρυθμιστης φορτισης να ειναι mptt η απλος και ποια ειναι τα πλεονεκτηματα του και τα μειον του?
    Και επισης ο ινβερτερ πρεπει να εχει καποια στανταρ χαρακτηριστικα για να ειναι καλος περα του καθαρου ημιτονου ?

    Καποιο λινκ θα βοηθουσε πολυ.

    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 'Giorgos Zapatingas
    Όνομα
    Τσοπάνος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παιδες καλησπερα απο οσο εψαξα ολο αυτο το καιρο βρηκα οτι συμφερει πολυ περισσοτερο να παρεις τα πραγματα μεμονομενα..Οσο περιεργο κι αν φενεται πως αν τα παρεις σαν κιτ θα σου βγει πιο φτηνα..Μετα απο πολλες ερωτησεις σε εταιριες που ασχολουνται με το θεμα αυτο καταλαβα.

    Παραθετω παρακατω καποια λινκ απο το κιτ που ενδεχεται να παρω .Ο ινβερτερ ειναι λιγο μεγαλος αλλα εχει κι αυτος το λογο του

    Τα φωτοβολταικα
    http://evrysolar.gr/index.php/our-pr...l-240wp-detail

    Ο ρυθμιστης φορτισης
    http://evrysolar.gr/index.php/our-pr...ulator?start=6

    ή
    http://www.eshops.gr/index.php?act=v...roductId=12734

    Οι μπαταριες

    Εδω απο οσο εψαξα δυο τυπου μπαταριες ειναι καλες.

    gel
    http://evrysolar.gr/index.php/our-pr...10a-gel-detail

    ή

    http://www.eshops.gr/index.php?act=v...roductId=11470

    Αν υποθεσουμε οτι χρειαζομαι 5-6 kw μπαταριες με τη χρηση που θα κανω.
    Ποια θα προτεινατε αναλογα με το κοστος και την ποιοτητα και γιατι?

    Και τελος το πιο σημαντικο ο ινβερτερ.
    Ινβερτερ θα παρω λιγο μεγαλυτερο απο οτι κανονικα θα επρεπε για να εχω τη δυνατοτητα λειτουργιας μεγαλυτερων συσκευων στο μελλον.

    Αυτος ο ινβερτερ τι σας λεει?
    http://evrysolar.gr/index.php/our-pr...ue-sine-detail
    Ερωτηση υπαρχει περιπτωση μεγαλυτερος ινβερτερ απο οτι χρειαζεται να κανεις καποα ζημια στο κυκλωμα η ενδεχομενος να καιει περισοτερο απο ενα μικροτερο?

    Ευχαριστω εκ των προτερων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Εκτός από τα Φ/Β που είναι σχετικά ώριμη τεχνολογία και κατασκευή και δεν ρισκάρεις πολλά ότι και αν διαλέξεις, όλα τα υπόλοιπα είναι κάτω του μέσου όρου.

    - Προτίμησε ρυθμιστή MPPT με δυνατότητα ρυθμίσεων ώστε να τον προσαρμόσεις ακριβώς στις ανάγκες φόρτισης της μπαταρίας σου. Να έχει δυνατότητα να κάνει φόρτιση εξισορρόπησης (για "υγρές" μπαταρίες μόνο).

    - Μπαταρίες για τέτοια χρήση να αγοράζεις ΜΟΝΟ όταν ο κατασκευαστής σου δίνει την αντοχή τους σε κύκλους. Αν δεν έχει πρόβλημα με τον χώρο που θα μπουν (να είναι αεριζόμενος), προτείνω μπαταρίες ανοιχτού τύπου (υγρές, γιατί είναι φθηνότερες και ανθεκτικότερες στην σκληρή χρήση)) με αντοχή άνω των 600 κύκλων σε βάθος εκφόρτισης 80% τουλάχιστον.
    Η μπαταρία θα πρέπει να έχει τουλάχιστον διπλάσια ικανότητα αποθήκευσης ενέργειας από την μέση ημερήσια κατανάλωση (συν τις απώλειες) που εκτιμάς ότι θα έχεις.

    - Ο inverter που δείχνεις έχει χαμηλό βαθμό απόδοσης και μεγάλη κατανάλωση σε ηρεμία, συγκρινόμενος με τις 3 - 4 μάρκες που θεωρούνται οι καλύτερες του είδους. Προτίμησε inverter με βαθμό απόδοσης πάνω από 85% και κατανάλωση σε συνεχή λειτουργία χωρίς φορτίο μικρότερη από 20 - 25W.

    Κατά τη γνώμη μου, οι εταιρείες που απευθύνθηκες, μπορεί να ασχολούνται με το θέμα, αμφιβάλω όμως αν το κατέχουν όσο πρέπει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Φίλε μου για τις ανάγκες που έχεις τα 3000w πάνελ είναι πάρα πολλά . Καλύτερα πάρε 2-3 δυνατά και δώσε παραπάνω χρήμα για καλή μπαταρία. Αφού δε θες να πουλάς στη ΔΕΗ.
    Σου προτείνω να πάρεις Trojan 225Ah RE 6v , δυο τέτοιες σε σειρά αν πρόκειται για 12βολτο σύστημα
    και κάτι άλλο τα πάνελ σου θα μπούν οροφή έτσι ? τί απόσταση έχεις από το ρυθμιστή φόρτισης? Αν έχεις μεγάλη απόσταση πρέπει να ξανασκεφτείς τα 12 βόλτ γιατι τα καλώδια για τα 12βολτα είναι πιο χοντρά και ακριβά και έχουν και μεγάλες απώλειες όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση.
    Εγώ έφερα από Αμερική ένα Victron 12v 1600VA καθαρού ημιτόνου με 450 ευρώ μαζί τα μεταφορικά. Εδώ οι εταιρίες σε κλέβουν κυριολεκτικά δεν κάνουν μπίζνες! Σε ρυθμιστή φόρτισης θα σου πρότεινα ή Morning Star ή Xantrex
    προτείνω ενα PWM για οικονομία χρημάτων γιατί το MPPT δεν θα σου κάνει απόσβεση νομίζω. Κι αυτά απο το διαδίκτυο τα βρίσκεις στο 50% του κόστους απότι στην Ελλάδα.
    Στο θέμα του μετατροπέα δεν είναι απολύτως απαραίτητο να βάλεις καθαρού ημιτόνου για τις συσκευές που ανέφερες, και ο τροποποιημένου ημιτόνου μια χαρά θα δουλέψει και είναι και πιο φθηνός. Το κακό είναι οτι δεν βρίσκεις καλής μάρκας σε τροποποιημένο ημίτονο αλλά μόνο κινέζικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lampaki : 10-06-13 στις 18:13

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Και αν βαλει 2 6V σε σειρα τι κερδιζει φιλε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PHISER GT FM MIXER PREAMPLIFIER FM mod: S.A 3000
    By radioamateur in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 11:14
  2. οθονη λαπτοπ .....παλι σε λαπτοπ
    By finos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 21:50
  3. 12 V ψυγειο για αυτονομο
    By christakosxo in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 11:27
  4. 3000 Watt Generator Powers Itself
    By joeiwannou in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-12, 14:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας