Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: Αυτονομο φ/β 3000 KW....ΨΥΓΕΙΟ - 2 ΛΑΜΠΕΣ - 1 ΛΑΠΤΟΠ!!!!!

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν βαλει 2 6V σε σειρα τι κερδιζει φιλε?
    κάνει ενα 12βολτο , οι μπαταρίες είναι δοκιμασμένες και είναι οι εξής : http://batterypark.gr/prod.php?pr=261
    δεν έχω βρεί καταλληλότερες της ίδιας μάρκας σε 12βολτ ή 6βολτ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 'Giorgos Zapatingas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες καλησπερα απο οσο εψαξα ολο αυτο το καιρο βρηκα οτι συμφερει πολυ περισσοτερο να παρεις τα πραγματα μεμονομενα..Οσο περιεργο κι αν φενεται πως αν τα παρεις σαν κιτ θα σου βγει πιο φτηνα..Μετα απο πολλες ερωτησεις σε εταιριες που ασχολουνται με το θεμα αυτο καταλαβα.

    Παραθετω παρακατω καποια λινκ απο το κιτ που ενδεχεται να παρω .Ο ινβερτερ ειναι λιγο μεγαλος αλλα εχει κι αυτος το λογο του

    Τα φωτοβολταικα
    http://evrysolar.gr/index.php/our-pr...l-240wp-detail

    Ο ρυθμιστης φορτισης
    http://evrysolar.gr/index.php/our-pr...ulator?start=6

    ή
    http://www.eshops.gr/index.php?act=v...roductId=12734

    Οι μπαταριες

    Εδω απο οσο εψαξα δυο τυπου μπαταριες ειναι καλες.

    gel
    http://evrysolar.gr/index.php/our-pr...10a-gel-detail

    ή

    http://www.eshops.gr/index.php?act=v...roductId=11470

    Αν υποθεσουμε οτι χρειαζομαι 5-6 kw μπαταριες με τη χρηση που θα κανω.
    Ποια θα προτεινατε αναλογα με το κοστος και την ποιοτητα και γιατι?

    Και τελος το πιο σημαντικο ο ινβερτερ.
    Ινβερτερ θα παρω λιγο μεγαλυτερο απο οτι κανονικα θα επρεπε για να εχω τη δυνατοτητα λειτουργιας μεγαλυτερων συσκευων στο μελλον.

    Αυτος ο ινβερτερ τι σας λεει?
    http://evrysolar.gr/index.php/our-pr...ue-sine-detail
    Ερωτηση υπαρχει περιπτωση μεγαλυτερος ινβερτερ απο οτι χρειαζεται να κανεις καποα ζημια στο κυκλωμα η ενδεχομενος να καιει περισοτερο απο ενα μικροτερο?

    Ευχαριστω εκ των προτερων...
    μάλλον έκανες σύντομο ψάξιμο φίλε μου...δεν εξηγείται αλλιώς
    οι τιμές είναι φαρμάκι και η ποιότητα μέτρια ή κάτω του μετρίου
    είδες τιμή του ινβέρτερ? είναι κινέζικο, να στο δείξω στο σάιτ του κατασκευαστή? Αν θες ψάξτο μόνος σου λέγεται santakups, ξέρεις πόσο κάνει? 250$ + 150 $ μεταφορικά με κούριερ, κόβουν και χαμηλό τιμολόγιο και δεν πληρώνεις τελωνείο. Εδώ είδες τιμή? 850!!
    Που πάς ρε καραμήτρο..δεν το λέω για σένα για το μαγαζί. Με τέτοιες τιμές που κάνουν έχουν κάψει τις ΑΠΕ για αυτόνομα.
    Ασε τα evrysolar και το eshop οι τυποι δεν ξέρουν το αντικείμενο είναι έμποροι μόνο και πιάνουν κ@λους, κοίτα το συμφέρον σου. Αν είναι να υπερβείς τα 1200 ευρώ δεν συμφέρει με τίποτα.
    Μακρυά από κινέζικα ινβέρτερ είναι της πλάκας, θα το χεις αμα εισαι τυχερός και σου βγεί καλό 2-3 χρόνια. Χωρίς υπερβολή/. Το ίδιο ισχύει και για μπαταρίες. Ο ρυθμιστής επίσης δεν ειναι απλή υπόθεση γιατί απο κει περνάει το ρεύμα και ανεβάζει τρελες θερμοκρασίες, πρέπει να χει μεγάλη ψύκτρα και να χεις υπόψη οτι πάντα παίρνεις μεγαλύτερο σε αμπέρ για να μη το δουλεύεις στα όρια. Αμα χαλάσει αυτός και δεν το πάρεις σύντομα χαμπάρι πάνε οι μπαταρίες σου όσο καλες και εαν ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    οι μπαταρίες είναι δοκιμασμένες και είναι οι εξής : http://batterypark.gr/prod.php?pr=261
    δεν έχω βρεί καταλληλότερες της ίδιας μάρκας σε 12βολτ ή 6βολτ
    Εξαρτάται τι εννοείς "καταλληλότερες". Οι συγκεκριμένες έχουν περίπου 1000 κύκλους @ 80% D.O.D. (Depth Of Discharge - Βάθος εκφόρτισης) και είναι πράγματι καλές.
    Οι μπαταρίες τύπου OPzS έχουν 1300 - 1500 κύκλους @80% D.O.D. και είναι καλύτερες και οι ROLLS 5000 series έχουν 2100 κύκλους @80% D.O.D. και θεωρούνται οι κορυφαίες.
    Πάντως, τουλάχιστον τέτοιας κατηγορίας μπαταρίες είναι κατάλληλες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  4. #24
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 'Giorgos Zapatingas
    Όνομα
    Τσοπάνος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Φιλε λαμπακι και γενεσις ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Δε τα ηξερα ολα αυτα και ναι δεν ειμαι και πολυ καλος στο να βρισκω οτιδηποτε αντικειμενα στο χωρο του ιντερεντ αφου δεν ειναι το αντικειμενο μου.

    Θα σας παρακαλουσα να μου δωσετε μερικα αξιοπιστα σιτες με προιοντα που θα προτιμουσατε για αυτη τη δουλεια και δυνατοτητα παραγγελιας αν δε σας ειναι πολυς κοπος.
    Εδω και 2 βδομαδες ψαχνω και ολο τρωω τα μουτρα μου.
    Απλα για να ξερετε.

    φ/β 750-900 βαττ

    ινβερτερ 2500-3000 βαττ

    ρυθμιστη (εσεις ξερετε καλυτερα). Απλα να εχει δυνατοτητα προσθηκης φ/β στοιχειων στο μελλον.Οποτε ολιγον μεγαλυτερο απο τον νορμαλ.

    και μπαταριες 5-6 κιλοβατ.

    Αυτα ειναι περιπου τα στοιχεια που χρειαζομαι.

    Θα ημουν ευγνωμων αν ειχα μια μικρη βοηθεια γιατι παω να ξεχασω κι αυτα που ηξερα σιγα σιγα με τοσα που μαθαινω καθε μερα !

    Τις καλημερες μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Δώσε λίγες περισσότερες λεπτομέρειες για την εφαρμογή, π.χ.- Είναι μόνιμη ή εξοχική κατοικία? Η χρήση δηλαδή του συστήματος θα είναι εντατική ή περιστασιακή? Διευκρίνισε το όσο καλύτερα μπορείς αυτό.
    - Το σκέφτεσαι ως "μόνιμη" λύση ή θέλεις να κάνεις κάτι πρόχειρο γιατί υπάρχει προοπτική να πάρεις ρεύμα από ΔΕΗ κάποια στιγμή αργότερα?
    - Εκτός από τα βασικά (φωτισμός, ψυγείο, TV, Laptop, μικροσυσκευές), υπάρχουν και άλλα φορτία που θέλεις να καλύψεις? Π.χ. πλυντήρια, αντλία/πιεστικό, κλιματιστικό, καυστήρας/κυκλοφορητής, κλπ.
    - Υπάρχει γεννήτρια? και αν ναι, πόσα kVA?
    - Θέλεις να έχει δυνατότητες επέκτασης μεγάλες? ή οι τρέχουσες ανάγκες είναι συγκεκριμένες και δεν προβλέπεται να μεταβληθούν σημαντικά στα επόμενα 4 - 5 χρόνια? Δεν εννοώ το να μπορείς να προσθέσεις 2 - 3 φωτοβολταϊκά ακόμη, μιλάω για επέκταση του συστήματος συνολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 'Giorgos Zapatingas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε λαμπακι και γενεσις ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Δε τα ηξερα ολα αυτα και ναι δεν ειμαι και πολυ καλος στο να βρισκω οτιδηποτε αντικειμενα στο χωρο του ιντερεντ αφου δεν ειναι το αντικειμενο μου.

    Θα σας παρακαλουσα να μου δωσετε μερικα αξιοπιστα σιτες με προιοντα που θα προτιμουσατε για αυτη τη δουλεια και δυνατοτητα παραγγελιας αν δε σας ειναι πολυς κοπος.
    Εδω και 2 βδομαδες ψαχνω και ολο τρωω τα μουτρα μου.
    Απλα για να ξερετε.

    φ/β 750-900 βαττ

    ινβερτερ 2500-3000 βαττ

    ρυθμιστη (εσεις ξερετε καλυτερα). Απλα να εχει δυνατοτητα προσθηκης φ/β στοιχειων στο μελλον.Οποτε ολιγον μεγαλυτερο απο τον νορμαλ.

    και μπαταριες 5-6 κιλοβατ.

    Αυτα ειναι περιπου τα στοιχεια που χρειαζομαι.

    Θα ημουν ευγνωμων αν ειχα μια μικρη βοηθεια γιατι παω να ξεχασω κι αυτα που ηξερα σιγα σιγα με τοσα που μαθαινω καθε μερα !

    Τις καλημερες μου.
    Τίποτα φίλε μου χαρά μου να βοηθάω κατα το δυνατόν δεν τα ξέρω όλα βασικά αυτοδίδακτος είμαι και γω το ψαξα έκατσα σκέφτηκα διάβασα σύγκρινα.
    Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα στην πορεία αυτά δεν είναι τίποτα. Κοίτα για τιμές και προμηθευτές διαφόρων συστημάτων είναι μάλλον αδύνατο να βρείς σε ενα μαγαζί τις καλύτερες δυνατές τιμές, και το πιθανότερο είναι οτι τελικά θα κατευθυνθείς στη λύση διαδίκτυο.
    Εγώ μπορώ να στείλω π.μ κάποιες προτάσεις τόσο για μηχανήματα όσο και για προμηθευτές αν θέλεις απο κει και ύστερα ξά σου που λέμε στην Κρήτη.
    Θέλω να μάθω αν πρόκειται να βάλεις κάποια στιγμή ανεμογεννήτρια , είναι πολύ χρήσιμη ειδικά το χειμώνα, και εαν είσαι και σε περιοχή με υψηλό αιολικό δυναμικό τότε είναι must. Σε αυτήν την περίπτωση αλλάζει ο ρυθμιστής που πρέπει να είναι υβριδικός. Είμαι υπέρ του μικτού συστήματος πάντα και όχι μόνο πάνελ οπότε την δαπάνη για τα πάνελ την περιορίζεις και παίρνεις και μια ανεμογεννήτρια και είσαι ΟΚ.
    Δεν κατάλαβα όμως στο σπίτι αυτό που θα τοποθετηθεί το σύστημα είναι μόνιμη ή εξοχική κατοικία? έχει μεγάλη σημασία και για κόστος και διαρρύθμιση. Να σου πω τι κατάλαβα οτι είναι η μόνιμη κατοικία και θέλεις να του αυξήσεις κάποια στιγμή μελλοντικά τις δυνατότητες, τα πάνελ που θα βάλεις είναι συνάρτηση της μπαταρίας , ο φορτιστής εξαρτάται απο τα αμπέρ ακόμα δεν είπες αν ειναι 12βολτο ή 24βολτο
    η ισχύ που θες είναι μεγάλη για το ινβέρτερ και θα βάλεις πολύ βαθειά το χέρι στην τσέπη, μήπως να το ξανασκεφτείς? Είναι σαν να σου πέσουν όλοι οι λογαριασμοί μαζί ξέρω γω...εξαρτάται βέβαια τι λεφτά διαθέτει ο καθένας.
    Προτείνω ινβέρτερ Victron phoenix 1600/2000va που έχουν δυνατότητα παραλληλισμού μεταξύ τους, ξεκινάς με ενα και προσθέτεις και αλλο/ους αργότερα ανάλογα με τις ανάγκες σου. Στο ρυθμιστή οτιδήποτε άλλο εκτός από morning star / xantrex είναι πισωγύρισμα και σοβαρός συμβιβασμός. Καλύτερα καλός ρυθμιστής παρά πολύ καλό πάνελ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 'Giorgos Zapatingas
    Όνομα
    Τσοπάνος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες λαμπακι.Κοιταξα για τον ινβερτερ που ειπες και ειναι οντος καλος.Δε βρηκα πολλες πληροφοριες περα απο την τιμη και τα βασικα.Οπως ειπα ειμαι λιγο αρχαριος στο θεμα του ιντερνετ.
    Το σιτε που βρηκα ειναι αυτο.
    http://cclcomponents.com/product.asp?ID=1398
    Και η ερωτηση που εκανες για το εαν επιλεξω 12 η 24 εσυ τι θα μου προτεινες και γιατι?Ειναι μηπως το ιδιο πραγμα με την ιδια ακριβως δυνατοτητα χωρις + και -??Αυτο δε το γνωριζω.Θα ηθελα να το μαθω για να μπορω να εχω μια πιο πανοραμικη αποψη για το τι θα διαλεξω.

    Φιλε γενεσις ευχαριστω και σενα με τη σειρα .Εχεις δικιο δε διευκρινησα πολυ καλα τη χρηση του χωρου.
    Εκει θα ειναι μονιμη κατοικια με 1 ψυγειο 130 βαττ α++ ------4-5 λαμπες οικονομιας------1 λαπτοπ------και μια τηλεοραση για αρχη.
    Πριν απαντησεις να σε ενημερωσω οτι ψαχνω μεγαλυτερο ινβερτερ για λογους αυξησης φ/β στοιχειων στο μελλον οπως και μπαταριων και αυτο συνεπαγεται με το καταλληλο ρυθμιστη φορτισης φυσικα.Αφου θα παρω ας παρω λιγο μεγαλυτερο απο οτι πρεπει και ας εχω και για το μελλον λιγες παραπανω δυνατοτητες σωστα???

    Τα φ/β στοιχεια και οι μπαταριες μπαινουν οποτε θελουμε ο ινβερτερ και ο ρυθμιστης οχι !
    Αυτα ειναι τα δυο πιο βασικα που θελω να προσεξω γιαυτο και ρωταω.Δε γνωριζω και παρα πολλα επι του θεματος οποτε αναγκαζομαι να μαθω για να μην τη πατησω...Ετσι δε πρεπει στη τελικη?

    Καποτε υπηρχαν τα λεφτα ολοι αγοραζαν και δεν ηξεραν τι επαιρναν .
    Χαλουσε????Ξαναεπερναν το ιδιο ξανα και ξανα.

    Δε γινεται αυτο πια!!!

    Χαιρετισμους σε ολη τη παρεα ενεργη και μη και καλο απογε

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 'Giorgos Zapatingas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες λαμπακι.Κοιταξα για τον ινβερτερ που ειπες και ειναι οντος καλος.Δε βρηκα πολλες πληροφοριες περα απο την τιμη και τα βασικα.Οπως ειπα ειμαι λιγο αρχαριος στο θεμα του ιντερνετ.
    Το σιτε που βρηκα ειναι αυτο.
    http://cclcomponents.com/product.asp?ID=1398
    Και η ερωτηση που εκανες για το εαν επιλεξω 12 η 24 εσυ τι θα μου προτεινες και γιατι?Ειναι μηπως το ιδιο πραγμα με την ιδια ακριβως δυνατοτητα χωρις + και -??Αυτο δε το γνωριζω.Θα ηθελα να το μαθω για να μπορω να εχω μια πιο πανοραμικη αποψη για το τι θα διαλεξω.
    δες 2-3 μυνήματα παραπάνω τι σου έχω γράψει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 'Giorgos Zapatingas
    Όνομα
    Τσοπάνος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    τα πάνελ που θα βάλεις είναι συνάρτηση της μπαταρίας , ο φορτιστής εξαρτάται απο τα αμπέρ ακόμα δεν είπες αν ειναι 12βολτο ή 24βολτο.

    ayto mhpos?sorry gia ta greeklish alla exo ena thema me ayto to pc!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 'Giorgos Zapatingas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πάνελ που θα βάλεις είναι συνάρτηση της μπαταρίας , ο φορτιστής εξαρτάται απο τα αμπέρ ακόμα δεν είπες αν ειναι 12βολτο ή 24βολτο.

    ayto mhpos?sorry gia ta greeklish alla exo ena thema me ayto to pc!!!
    "και κάτι άλλο τα πάνελ σου θα μπούν οροφή έτσι ? τί απόσταση έχεις από το ρυθμιστή φόρτισης? Αν έχεις μεγάλη απόσταση πρέπει να ξανασκεφτείς τα 12 βόλτ γιατι τα καλώδια για τα 12βολτα είναι πιο χοντρά και ακριβά και έχουν και μεγάλες απώλειες όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση."

    αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PHISER GT FM MIXER PREAMPLIFIER FM mod: S.A 3000
    By radioamateur in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 11:14
  2. οθονη λαπτοπ .....παλι σε λαπτοπ
    By finos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 21:50
  3. 12 V ψυγειο για αυτονομο
    By christakosxo in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 11:27
  4. 3000 Watt Generator Powers Itself
    By joeiwannou in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-12, 14:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας