Τα παρακατω συμπερασματα ειναι απο την εμπειρια που εχω αποκτησει στη χρηση αυτονομων συστηματων.
Τα αποτελεσματα, ειναι για δικες μου μετρησεις, σε δικες μου εγκαταστασεις, που ειναι ολες σε 12 βολτα συστηματα.

Οταν αγοραζεις ενα 'η πολλα πανελ, το πρωτο που βλεπεις, ειναι η ισχυς. ΠΧ πανελ 210Βαττ, Αγοραζεις 10 κομματια, τα συνδεεις παραλληλα, και προσθετεις την ισχυ. Εχεις λοιπον, 210 Χ 10 = 2100 Βαττ.
Για να δεις ποσα Αμπερ θα πανε στις μπαταριες σου, Διαιρεσε την συνολικη ισχυ με 20,(για 24 βολτο σηστημα με το 10), και προσθεσε 10%.
Αυτο ειναι το μεγιστο ρευμα που θα σου δωσει το συστημα σου, στο μεγιστο της παραγωγης.(Μεσημερι, σωστος προσανατολισμος, Ανοιξη, Φθινοπωρο,ηλιολουστη ημερα , χονδρα καλωδια, καλες συνδεσεις....)
Για τα 2100 βατ ειναι γυρω στα 115Α.

Υπαρχουν ρυθμιστες φορτισης που "ξεζουμιζουν" τα πανελ, κει δεινουν περισσοτερο ρευμα.
Νομιζω οτι λεγοντε ΜΡΡΤ. Δεν εχω εμπειρια πανω σε αυτους. Στοιχιζουν πολλα για την τσεπη μου.

Παντως η προσεγγιση του δια 20 + 10%, ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα, και αποτελει καλη βαση
για να ξεκινησει καποιος τους υπολογισμους του.

Για τις μπαταριες λεγοντε πολλα, και θα λεχθουν ακομη περισσοτερα.
Ειναι γενικα αποδεκτο, για την μακροζωια των μπαταριων,οτι :
1. Το ρευμα φορτισης ειναι στο 10% της χωρητικοτητας για 14 ωρες,
Αυτο για τα 115 Α του παραδειγματος οδηγει σε μπαταρια με συνολικη χωρητικοτητα, 1150 Αμπερωρια.
2. Η ημερησια εκφορτιση, -δηλαδη την νυχτα- να ειναι η μικροτερη δυνατη. Η μπαταρια πρεπει να διατηρειται φορτισμενη, κατα
75-50%. Αυτο μεταφραζεται σε καταναλωση, μονο των 300-600 Αμπερωριων απο τα συνολικα 1150 της μπαταριας.
Με φωναζουν .
Πρεπει να φυγω.
Επανερχομαι