Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: Αυτονομο φ/β 3000 KW....ΨΥΓΕΙΟ - 2 ΛΑΜΠΕΣ - 1 ΛΑΠΤΟΠ!!!!!

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 'Giorgos Zapatingas
    Όνομα
    Τσοπάνος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    24

    UnHappy Αυτονομο φ/β 3000 KW....ΨΥΓΕΙΟ - 2 ΛΑΜΠΕΣ - 1 ΛΑΠΤΟΠ!!!!!

    Καλησπερα καταρχην σε ολους και παλι μετα απο ενα μεγαλο διαλειμα απο την κοινοτητα..
    Θελω να βαλω στο σπιτι μου ενα μικρο συστημα φ/β πανελ για τις παραπανω αναγκες που σημειωσα στην επικεφαλιδα.
    Βρηκα κατι το οποιο απο οτι φενεται ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που ψαχνω και διαθετει ολες τις λεπτομερειες τις οποιες χρειαζεται για αυτονομια 2-3 ημερων.

    Τα παραθετω ξανα πιο συγκεκριμενα.

    1 ψυγειο μικρο των 150 watt (max) = 600 -700 watt (αναλογως με τη λειτουργια παντα και τη θερμοκρασια περιβαλοντος)
    2 λαμπες οικονομιας των 8 watt =100 watt
    1 λαπτοπ των 65-80 watt =400 watt
    ---------------
    ΣΥΝΟΛΟ 1100 watt

    Ολες οι παραπανω τιμες ειναι και με το παραπανω απο τη μεση λειτουργια του χορου.

    Εαν υποθεσεις το ψυγειο με τα ανοιγοκλειματα να δουλευει 4-5 ωρες τη μερα ,οι λαμπες 5 ωρες απο 8 watt ΠΑΝΕ =40*2=80 ΒΑΛΕ 100, ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ περιπου ενα μεσο ορο.5 ωρες. Το συστημα που βρηκα και νομιζω οτι με βολευει απο ενεργειακης αποψης τουλαχστον ειναι το παρακατω.

    http://www.eshops.gr/index.php?act=v...&productId=171

    Το μονο που θα ηθελα να αλλαξω για να μπορω να εχω δυνατοτητα επεκτασης στο μελλον ειναι ενας inverter (καθαρου ημιτονου παντα )περιπου 3 KW!

    Αν εχετε καμια προταση πειτε την ελευθερα!Ειμαι στη φαση που μαθαινω και δε θελω να την πατησω σε βασικα σημεια !

    Αυτο που θελω γενικα ειναι να με βοηθησετε εαν τα υλικα που αποτελειται το συστημα αυτο ειναι αξιοπιτσα και αν οχι τοτε καντε πειτε μου την αποωη σας εαν εχετε τον χρονο φυσικα.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 'Giorgos Zapatingas : 19-05-13 στις 17:18

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    εγω δεν καταλαβαινω τις εξισωσεις που εχεις βαλει.

    1 ψυγειο μικρο των 150 watt (max) = 600 -700 watt (αναλογως με τη λειτουργια παντα και τη θερμοκρασια περιβαλοντος)
    2 λαμπες οικονομιας των 8 watt =100 watt
    1 λαπτοπ των 65-80 watt =400 watt

    σε ποια μαθηματικα εχεις δει αυτες τις εξισωσεις και τι εννοεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν καταλαβαινω τις εξισωσεις που εχεις βαλει.

    1 ψυγειο μικρο των 150 watt (max) = 600 -700 watt (αναλογως με τη λειτουργια παντα και τη θερμοκρασια περιβαλοντος)
    2 λαμπες οικονομιας των 8 watt =100 watt
    1 λαπτοπ των 65-80 watt =400 watt

    σε ποια μαθηματικα εχεις δει αυτες τις εξισωσεις και τι εννοεις?
    Ξεχασε να γραψει τις ωρες γιαυτο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 'Giorgos Zapatingas
    Όνομα
    Τσοπάνος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχασε να γραψει τις ωρες γιαυτο....
    Εχεις δικιο εβαλα απευθειας το αποτελεσμα μαζι με ενα 15% περιπου πλεονασμα για να ειμαι μεσα στα ορια σιγουρα.Το θεμα που με απασχολει ειναι εαν τα kw που χρειαζομαι για αυτην την καταναλωση ενεργειασ μου δινουν αυτονομια 3 περιπου ημερων (παντα με τη βοηθεια γεννητριας ενοειται),

    Και δευτερων εαν το σιτε το οποιο ανεβασα προηγουμενος εχει τα σωστα υλικα η ειναι μουφα?
    Αυτα ειναι τα πραγματα που δε γνωριζω βασικα.

    Εαν καποιος γνωριζει τιποτα απο αυτα που δε γνωριζω εγω και μπορει να μου δωσει μια βοηθεια ευχαριστως να απαντησει η οτιδηποτε αλλο νομιζει πως ειναι λαθος σε αυτα που ειπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Το συστημα που επελεξες φενετε υπερ αρκετο για τις καταναλωσιες που θες απο μια ματια που εριξα και τα υλικα δεν ειναι ασχημα ...μονο να ρωτησεις αν στο συστημα αυτο ειναι και οι βασεις στηριξης,καλωδια ,connectors, κ,τλ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Αν θες να γλυτώσεις λεφτά, υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις... http://www.ebay.co.uk/itm/1-kw-555x-...item5654801e92

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή Γενικα για την ισχυ απο φωτοβολταικα.

    Τα παρακατω συμπερασματα ειναι απο την εμπειρια που εχω αποκτησει στη χρηση αυτονομων συστηματων.
    Τα αποτελεσματα, ειναι για δικες μου μετρησεις, σε δικες μου εγκαταστασεις, που ειναι ολες σε 12 βολτα συστηματα.

    Οταν αγοραζεις ενα 'η πολλα πανελ, το πρωτο που βλεπεις, ειναι η ισχυς. ΠΧ πανελ 210Βαττ, Αγοραζεις 10 κομματια, τα συνδεεις παραλληλα, και προσθετεις την ισχυ. Εχεις λοιπον, 210 Χ 10 = 2100 Βαττ.
    Για να δεις ποσα Αμπερ θα πανε στις μπαταριες σου, Διαιρεσε την συνολικη ισχυ με 20,(για 24 βολτο σηστημα με το 10), και προσθεσε 10%.
    Αυτο ειναι το μεγιστο ρευμα που θα σου δωσει το συστημα σου, στο μεγιστο της παραγωγης.(Μεσημερι, σωστος προσανατολισμος, Ανοιξη, Φθινοπωρο,ηλιολουστη ημερα , χονδρα καλωδια, καλες συνδεσεις....)
    Για τα 2100 βατ ειναι γυρω στα 115Α.

    Υπαρχουν ρυθμιστες φορτισης που "ξεζουμιζουν" τα πανελ, κει δεινουν περισσοτερο ρευμα.
    Νομιζω οτι λεγοντε ΜΡΡΤ. Δεν εχω εμπειρια πανω σε αυτους. Στοιχιζουν πολλα για την τσεπη μου.

    Παντως η προσεγγιση του δια 20 + 10%, ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα, και αποτελει καλη βαση
    για να ξεκινησει καποιος τους υπολογισμους του.

    Για τις μπαταριες λεγοντε πολλα, και θα λεχθουν ακομη περισσοτερα.
    Ειναι γενικα αποδεκτο, για την μακροζωια των μπαταριων,οτι :
    1. Το ρευμα φορτισης ειναι στο 10% της χωρητικοτητας για 14 ωρες,
    Αυτο για τα 115 Α του παραδειγματος οδηγει σε μπαταρια με συνολικη χωρητικοτητα, 1150 Αμπερωρια.
    2. Η ημερησια εκφορτιση, -δηλαδη την νυχτα- να ειναι η μικροτερη δυνατη. Η μπαταρια πρεπει να διατηρειται φορτισμενη, κατα
    75-50%. Αυτο μεταφραζεται σε καταναλωση, μονο των 300-600 Αμπερωριων απο τα συνολικα 1150 της μπαταριας.
    Με φωναζουν .
    Πρεπει να φυγω.
    Επανερχομαι

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ισχυ * χρονο να την υπολογιζεις σε wh .
    επισης διορθωσε και τον τιτλο (3000kw,νομιζα θα κανεις εταιρια σαν την δεη )
    οπως και τα 3kw που γραφεις .ειναι 3kwh που θα δωσουν σε μια μερα καλοκαιρινη (χειμωνιατικη εννοειται μικραινει).
    Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνο.κοιτα κιολας για inverter παραλληλισμου .αν υπαρχει περιπτωση να χρειαστεις παραπανω ισχυ(αν συμφερουν οικονομικα) .

    Αντε και καλοριζικο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
    Όνομα
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΧΥ .
    ΤΡΑΒΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ ΨΥΓΕΙΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ . ΕΠΕΛΕΞΕ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΚΙ Φ/Β 300-500 ΒΑΤ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ
    700-800 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΓΚΑΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 'Giorgos Zapatingas Εμφάνιση μηνυμάτων

    1 ψυγειο μικρο των 150 watt (max) = 600 -700 watt (αναλογως με τη λειτουργια παντα και τη θερμοκρασια περιβαλοντος)
    2 λαμπες οικονομιας των 8 watt =100 watt
    1 λαπτοπ των 65-80 watt =400 watt
    ---------------
    ΣΥΝΟΛΟ 1100 watt
    Καλημερα Γιωργο.
    Εχω εδω και 2 χρονια εγκαταστησει ενα συστημα 2100 Βαττ.
    Παραθετω την εμπειρια μου σχετικα με το ψυγειο.
    Αγορασα εναν μετρητη ενεργειας, (κανει γυρω στα 15-20 Ε) και μετρησα την ημερησια καταναλωση του ψυγειου μου.
    Η μετρηση εγινε για μια εβδομαδα, διαιρεσα την μετρηση δια 7, και βρηκα την καταναλωση ανα ημερα, που ηταν 3600 Βατωρες ανα ημερα.
    Σου το επισημαινω, επειδη βλεπω οτι υπολογιζεις καταναλωση για το ψυγειο 700 Βατωρες.
    (Και το δικο μου ψυγειο ηταν 150 Βαττ)
    Αλλαξα ψυγειο.
    Το καινουργιο ειναι ενεργειακης κλασης Α++ και 75 Βαττ.
    Στα πρωτα λεπτα , καταναλωνει 90 Βαττ, που σταδιακα σε ενα δεκαλεπτο, πεφτει στα 70.
    Μετρημενη συνολικη καταναλωση ανα ημερα, 800 Βατωρες.
    Μετα απο αυτο, αφαιρεσα 4 πανελ (720 Βαττ) απο την εγκατασταση, και τα χρησημοποιησα αλλου.

    Καποιος προτεινει, ψυγειο υγραεριου.
    Ειχα δυο απο αυτα. Ειναι καλα, για λειτουργια σε διακοπες, σε εξοχικο, κλπ, αλλα οχι για 24ωρη λειτουργεια σε σπιτι.
    Π'αρολο που δεν εχει ζημιες, μια και δεν εχει μοτερ, 'η αλλα κινουμενα μερη, η αποδοση του σε σχεση με τα ψυγεια με συμπιεστη, ειναι χαμηλη.
    Ετσι , παρα το οτι σε βγαζει απο μπελαδες -ινβερτερ, πολλα πανελ, μεγαλες μπαταριες,- το κοστος λειτουργιας του για παρατεταμενο χρονικο διαστημα , ειναι αποτρεπτικο για την χρηση του. Ασε που κανει ενα σωρο λεφτα.

    Για το φωτισμο, θα σου προτεινα, λεντοταινιες, με φωτισμο ανα μετρο, 330 λουμενς.
    Ετσι δουλευεις κατ'ευθειαν απο τα 12 βολτ και αποφευγεις τις απωλειες στις μετατροπες της τασης.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PHISER GT FM MIXER PREAMPLIFIER FM mod: S.A 3000
    By radioamateur in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 11:14
  2. οθονη λαπτοπ .....παλι σε λαπτοπ
    By finos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 21:50
  3. 12 V ψυγειο για αυτονομο
    By christakosxo in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 11:27
  4. 3000 Watt Generator Powers Itself
    By joeiwannou in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-12, 14:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας