Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: επιλογή 12V η 220v σε αυτόνομο φ/β πάνελ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    51

    Lightbulb επιλογή 12V η 220v σε αυτόνομο φ/β πάνελ

    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα..μιας και απο ότι βλέπω η συζήτηση περί φ/β καλά κρατεί ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι..Λοιπόν έχω στη διάθεση μ 2 πάνελ 12 VDC των 70w έκαστος, έναν PWM 20Α ρυθμιστή φόρτισης και μια μπαταρία 70AH από αυτοκίνητο..θέλω να καλύψω ανάγκες φωτισμού σε μια αποθήκη, τονίζω ΜΟΝΟ φωτισμού (5 λάμπες οικονομίας των 11 η 15 watt έκαστος ίσως και εναν προβολέα οικονομίας με φωτοκύτταρο στα 20watt).Η ερώτηση μ είναι η εξής να μπώ στη διαδικασία να βάλω inverte ώστε να πάρω 220 volt και ετσι να χρησιμοποιήσω λαμπες και προβολέα στα 220 VAC η να αποθηκεύσω απλά τα 12 VDC και να κοιτάξω να βρώ λάμπες οικονομίας των 12 VDC?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη clock : 20-05-13 στις 00:13

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
    Όνομα
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    ΤΙ ΙNVERTER ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΣΑΜΠΑ ΤΡΑΒΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ,ΚΑΥΚΑΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΑΤΟΣ , ΚΤΛ ΚΑΙ ΖΗΤΑ ΛΑΜΠΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ 12 VDC OSRAM , H OΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΙ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΩΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ANAMA KAI TΣΑΦ .
    ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΛ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ INVERTER ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ .ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΚΑΝΑ 60 αρι ΕΥΡΩ Η ΥΠΟΘΕΣΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ με απασχολεί εάν ο China PWM μπορεί να φορτίσει τη μπαταρία παρά το κόστος του inverter..η αλήθεια είναι ότι είμαι υπέρ καλυμμένος απο θέμα ισχύος οπότε όσο να ξοδέψει και ένας μετατροπές τροποποιημένου ημίτονου κοντά στα 600w δεν θα έχω πρόβλημα..δεν ξέρω το σκέφτομαι γιατί βλέπω πολυ πιο ακριβές τις 12VDC λάμπες οικονομίας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη clock : 20-05-13 στις 00:13

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από clock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα..μιας και απο ότι βλέπω η συζήτηση περί φ/β καλά κρατεί ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι..Λοιπόν έχω στη διάθεση μ 2 πάνελ 12volt των 70w έκαστος, έναν PWM 20Α ρυθμιστή φόρτισης και μια μπαταρία 70AH από αυτοκίνητο..θέλω να καλύψω ανάγκες φωτισμού σε μια αποθήκη, τονίζω ΜΟΝΟ φωτισμού (5 λάμπες οικονομίας των 11 η 15 watt έκαστος ίσως και εναν προβολέα οικονομίας με φωτοκύτταρο στα 20watt).Η ερώτηση μ είναι η εξής να μπώ στη διαδικασία να βάλω inverte ώστε να πάρω 220 volt και ετσι να χρησιμοποιήσω λαμπες και προβολέα στα 220 volt η να αποθηκεύσω απλά τα 12volt και να κοιτάξω να βρώ λάμπες οικονομίας των 12 volt?
    Καλησπέρα. Εστιάζω στο θέμα της μπαταρίας που αναφέρεις. Η μπαταρία εκκίνησης αυτοκινήτων δεν είναι κατάλληλη για καταναλωτικά φορτία μεγάλης διάρκειας, 4 - 5 κύκλοι φόρτισης αποφόρτισης πάνω από το 20% της συνολικής χωρητικότητας της....θα την αποχαιρετίσεις.

    Στο θέμα του inverter 12 DC σε 220 AC, θα ήταν προτιμότερο να έχεις λάμπες οικονομίας στα 12v, ώστε να μειώσεις τις περιττές καταναλώσεις και απώλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο σε αυτό για τη μπαταρία..απλός θεωρώ ότι με τις απαιτήσεις που έχω μόνο για φωτισμό πιστεύω δεν θα αντιμετωπίσω τέτοιο πρόβλημα..τουλάχιστον τόσο βαθιές εκφωρτήσεις έαν είχα ένα ψυγείο η κάτι που να μ καταναλώσει μεγάλη ενέργεια..παρόλα αυτά θα σκεφτώ αυτά που είπες...έαν έχεις και κάποια καλύτερη πρόταση όσον αφορά το θέμα της μπαταρίας για τις ανάγκες μ περιμένω τη πρόταση σ...
    Ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΙ ΙNVERTER ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΣΑΜΠΑ ΤΡΑΒΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ,ΚΑΥΚΑΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΑΤΟΣ , ΚΤΛ ΚΑΙ ΖΗΤΑ ΛΑΜΠΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ 12 VDC OSRAM , H OΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΙ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΩΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ANAMA KAI TΣΑΦ .
    ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΛ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ INVERTER ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ .ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΚΑΝΑ 60 αρι ΕΥΡΩ Η ΥΠΟΘΕΣΗ.
    Παρακαλω πολυ μην γραφεις με κεφαλαια σε καθε Post.Δειχνει οτι φωναζεις .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από clock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο σε αυτό για τη μπαταρία..απλός θεωρώ ότι με τις απαιτήσεις που έχω μόνο για φωτισμό πιστεύω δεν θα αντιμετωπίσω τέτοιο πρόβλημα..τουλάχιστον τόσο βαθιές εκφωρτήσεις έαν είχα ένα ψυγείο η κάτι που να μ καταναλώσει μεγάλη ενέργεια..παρόλα αυτά θα σκεφτώ αυτά που είπες...έαν έχεις και κάποια καλύτερη πρόταση όσον αφορά το θέμα της μπαταρίας για τις ανάγκες μ περιμένω τη πρόταση σ...
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Για μενα αφου την εχεις την μπαταρια κρατα την μεχρι να πεθανει.
    Για το θεμα 12 η 220 ,εξαρταται αν στο μυαλο σου εχεις στον μελλον να κανεις κατι παραπανω οπου απαιτειται το 220.Επισης στα 12 πρεπει να φτιαξεις κυκλωμα αποτροπης πληρης εκφορτισης της μπαταριας,κατι που τα περισσοτερα inverter εχουν.

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αν δεν την εκφορτίζεις πολύ, και επαναφορτίζεται ικανοποιητικά, η μπαταρία θα κρατήσει καιρό. Και αν χρειαστεί, προσθέτεις άλλη μία, ή προσθέτεις κι άλλο panel. Ξεκίνα με αυτά που έχεις, και πρόσθεσε οτι χρειάζεται, ανάλογα με το τι θα βγεί στην πράξη.
    Για λόγους ευκολίας, καλύτερα να πας στη λύση του inverter και των 220, παρά τις απώλειες. Με τα 220 θα μπορείς να έχεις οτι λάμπες θές, θα μπορείς να βάλεις και κάποια άλλη συσκευή αν χρειαστεί, πχ ένα ηλεκτρικό απωθητικό για τρωκτικά στην αποθήκη, ένα συναγερμό, κλπ

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν την εκφορτίζεις πολύ, και επαναφορτίζεται ικανοποιητικά, η μπαταρία θα κρατήσει καιρό. Και αν χρειαστεί, προσθέτεις άλλη μία, ή προσθέτεις κι άλλο panel. Ξεκίνα με αυτά που έχεις, και πρόσθεσε οτι χρειάζεται, ανάλογα με το τι θα βγεί στην πράξη.
    Για λόγους ευκολίας, καλύτερα να πας στη λύση του inverter και των 220, παρά τις απώλειες. Με τα 220 θα μπορείς να έχεις οτι λάμπες θές, θα μπορείς να βάλεις και κάποια άλλη συσκευή αν χρειαστεί, πχ ένα ηλεκτρικό απωθητικό για τρωκτικά στην αποθήκη, ένα συναγερμό, κλπ
    Με απλούς υπολογισμούς είδα ότι για τη κατανάλωση που χρειάζονται οι λάμπες οικονομίας δεν θα έχω το πρόβλημα της βαθιάς εκφώρτησεις στη μπαταρία των 70AH..καθώς και την επιλογή που προσφέρει ο ρυθμιστής φόρτισης αν και made in china να επιτηρεί την τάση της μπαταρίας ώστε να μην πέσει κάτω απο 11,6VDC έαν δεν κάνω λάθος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακαλω πολυ μην γραφεις με κεφαλαια σε καθε Post.Δειχνει οτι φωναζεις .



    Για μενα αφου την εχεις την μπαταρια κρατα την μεχρι να πεθανει.
    Για το θεμα 12 η 220 ,εξαρταται αν στο μυαλο σου εχεις στον μελλον να κανεις κατι παραπανω οπου απαιτειται το 220.Επισης στα 12 πρεπει να φτιαξεις κυκλωμα αποτροπης πληρης εκφορτισης της μπαταριας,κατι που τα περισσοτερα inverter εχουν.
    Αυτή ήταν και η αρχική μ σκέψη..τι απαιτήσεις έχω απο το σύστημα..και είδα ότι είναι μόνο κάλυψη φωτισμού..οπότε και σκέφτομαι να κρατήσω την μπαταρία όπως κ προτείνεις..όσο για την προστασία αποτροπής πλήρους εκφόρτησεις απο ότι είδα στο ρυθμιστή φορτισεις υπάρχει επιτήρηση της τάσης της μπαταρίας..μάλιστα μπορείς να αλλάξεις και τα όρια της μπαταρίας όσον αφορά τη φόρτισει και αποφόρτιση της..το μοντέλο μιας και μιλαμε για το ρυθμιστή είναι το PWM SL-02A 20A.Στο μέλλον τώρα πάλι έαν χρειαστεί βάζουμε και το inverter

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Τελικά με δοκιμές στα 12VDC βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα μ..τι εννοώ.. με 12VDC και 5 λάμπες των 20W Χρειάζομαι ρεύμα P=V*I => I=P/V=20w/12vdc=1,7Α για κάθε λάμπα οικονομίας οπότε για 5 λέμπες 1,7Α*5=8,5Α..και εδώ είναι το πρόβλημα μ..τα πάνελ μ σε ειδανηκές συνθήκες βγάζουν 3,5 έκαστος συνολικά κοντά στα 7Α για πλήρη φωτισμό...οπότε τι κάνουμε? μήπως καλύτερη επιλογή να μπεί inverter απο 12Vdc σε 220Vac

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα 12v
    By ganagnost02 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-22, 12:33
  2. 24V πάνελ σε 12V inverter
    By pleiades in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-20, 09:53
  3. Απορίες για αυτόνομο σύστημα φωτοβολταϊκού 12V
    By kourampies in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-17, 12:09
  4. Ηλεκτροδοτηση 12V η 220V??
    By graphist83 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 16:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας