Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: dc/dc converter απο ebay

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή dc/dc converter απο ebay

    Καλησπέρα , έφερα δύο dc/dc converter από Hong Kong, αυτά αλλά δεν επαυξάνουν την τάση παρά μόνο τη ρυθμίζουν απο 4volt έως κάτι λιγότερο από αυτό της εισόδου. Πριν τα γυρίσω στον πωλητή μήπως είναι γνώριμα σε κάποιον; υπάρχει το κύκλωμα γιατί έχω την υποψία ότι αν στο κύκλωμα βραχυκυκλώσω κάπου θα κάνουν τελικά επαύξηση στην τάση της εισόδου. έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο; γενικά στα 150watt ήθελα ή κοντά εκεί...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Αγόρασες Buck Converter, όχι Boost. Λάθος αγορά έκανες εφόσον θέλεις να αυξήσεις την τάση (κι όχι το ανάποδο).

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ninetie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασες Buck Converter, όχι Boost. Λάθος αγορά έκανες εφόσον θέλεις να αυξήσεις την τάση (κι όχι το ανάποδο).
    θέλεις να πεις ότι μόνο μειώνει την τάση εισόδου έτσι δεν είναι? δεν το είχα υπόψη μου οτι υπάρχει αυτό οπότε γιατί να τα δεχθεί πισω και ο πωλητής....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_panopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλεις να πεις ότι μόνο μειώνει την τάση εισόδου έτσι δεν είναι? δεν το είχα υπόψη μου οτι υπάρχει αυτό οπότε γιατί να τα δεχθεί πισω και ο πωλητής....

    Ναι, το λάθος δεν είναι του πωλητή, αλλα άν του στείλεις ένα ωραίο μύνημα και του εξηγήσεις οτι έκανες ένα μικρό λάθος και θές να αγοράσεις το σωστό απο τον ίδιο, μάλον δεν θα έχει αντίρηση να του επιστρέψεις αυτο που αγόρασες.
    ΒΕΒΑΙΑ, θα χρεωθείς τα έξοδα ταχυδρομείο για Κίνα που είναι γύρω στα 5 ευρώ για αυτό το μέγεθος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το λάθος δεν είναι του πωλητή, αλλα άν του στείλεις ένα ωραίο μύνημα και του εξηγήσεις οτι έκανες ένα μικρό λάθος και θές να αγοράσεις το σωστό απο τον ίδιο, μάλον δεν θα έχει αντίρηση να του επιστρέψεις αυτο που αγόρασες.
    ΒΕΒΑΙΑ, θα χρεωθείς τα έξοδα ταχυδρομείο για Κίνα που είναι γύρω στα 5 ευρώ για αυτό το μέγεθος.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κε Σωτήρη, ήδη επικοινώνησα με τον πωλητή εχθές και είναι θετικότατος τον ρώτησα τι μου συστήνει να κάνω, ήδη μιλάει για αντικατάσταση . Δεν το περίμενα αυτό.
    Όσο για την περιγραφή του είδους θα μπορούσε να διευκρίνιζε step down converter για να αποφευχθεί η σύγχυση, δεν το ήξερα το buck.

    Τώρα λέω να του ζητήσω αυτό του ιδίου πρόσεξα τη συχνότητα λειτουργίας στα 380khz που το κάνει να έχει απόδοση μετατροπής που φθάνει το 95% θα του ζητήσω 3 , να βάλει το ενα αγορά και τα δύο δώρο, για να δούμε....

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_panopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την περιγραφή του είδους θα μπορούσε να διευκρίνιζε step down converter για να αποφευχθεί η σύγχυση, δεν το ήξερα το buck.
    Είναι το ίδιο πράγμα με άλλο όνομα. Λέγονται Boost ή Step-Up Convertes, καθώς και Buck ή Step-Down Converters. Τώρα πάει, έγινε, (κι από τη στιγμή που είναι συνεργάσιμος μη φοβάσαι τίποτα) αλλά στην επόμενη παραγγελία σου από το eBay, καλό θα ήταν να "χτυπήσεις" τον όρο στο Google πριν το αγοράσεις. Για σιγουριά απλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_panopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κε Σωτήρη, ήδη επικοινώνησα με τον πωλητή εχθές και είναι θετικότατος τον ρώτησα τι μου συστήνει να κάνω, ήδη μιλάει για αντικατάσταση . Δεν το περίμενα αυτό.
    Όσο για την περιγραφή του είδους θα μπορούσε να διευκρίνιζε step down converter για να αποφευχθεί η σύγχυση, δεν το ήξερα το buck.

    Τώρα λέω να του ζητήσω αυτό του ιδίου πρόσεξα τη συχνότητα λειτουργίας στα 380khz που το κάνει να έχει απόδοση μετατροπής που φθάνει το 95% θα του ζητήσω 3 , να βάλει το ενα αγορά και τα δύο δώρο, για να δούμε....

    Το "Κ* Σωτήρη" με ξετρέλανε ..... χιχιχιχι
    Εντάξει, δεν είμαι μικρός (σε χρόνια) αλλα όποτε το ακούω γελάω....

    Το Boost αυτό είναι ΠΟΛΥ καλό. Εχω αγοράσει 5 - 6 τέτοια, για διάφορα τροφοδοτικα που έχω φτιάξει.
    Βέβαι τα στοιχεία που δίνει ο τύπος (και οι υπόλοιποι κινέζοι) είναι υπερτιμημένα. Στην πράξη, αντέχει γύρω στα 70 - 80 VA.
    Εξαρτάτε πολύ βέβαια απο την διαφορά τάσης / ισχύος μεταξύ εισόδου - εξόδου.
    Με είσοδο 15V δίνει γύρω στα 3 Amp στα 30 Volt. Μετά αρχίζει να ζεσταίνεται παρα πολύ και πρέπει να του αλάξεις τις ψύκτρες με μεγαλύτερες.
    Γενικά είναι ένα "τίμιο" και αξιόπιστο μηχάνημα αν και θα μπορούσες να το βρείς ΠΟΛΥ φτηνότερα....
    Η γνώμη μου είναι να πάρεις ΕΝΑ ΄πλακετάκι απο τον τύπο, μιας και είναι διατεθειμένος να στο αλάξει, και τα άλλα 2 - 3 απο άλλο πωλητή φτηνότερα.

    Π.χ. http://www.ebay.co.uk/itm/150W-DC-DC...ht_3807wt_1058

    Καλές αγορές....

    Υ.Γ. Τωρα που το σκέφτομαι, ΕΓΩ θα κρατούσα το BUCK Converter μιας και το ταχυδρομείο είναι γύρω στα 5 - 6 ευρώ να το στείλεις πίσω, ΚΑΙ θα έπερνα 3 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και ΦΤΗΝΑ Boost.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, δεν είμαι μικρός (σε χρόνια) αλλα όποτε το ακούω γελάω....


    Π.χ. http://www.ebay.co.uk/itm/150W-DC-DC...ht_3807wt_1058

    Καλές αγορές....

    Υ.Γ. Τωρα που το σκέφτομαι, ΕΓΩ θα κρατούσα το BUCK Converter μιας και το ταχυδρομείο είναι γύρω στα 5 - 6 ευρώ να το στείλεις πίσω, ΚΑΙ θα έπερνα 3 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και ΦΤΗΝΑ Boost.....
    οκ το παίρνω πίσω

    Έχω αγοράσει μια δυάδα από αυτά τα φτηνά πέρυσι και είδα ότι ζεσταίνονται εύκολα. Είχα προσαρμόσει δύο τεράστιες ψύκτρες σε ένα απο αυτό τόσο μεγάλες που το καπάκωναν μέσα το κύκλωμα. παρατήρησα θέρμανση στο στραγγαλιστικό πηνίο οπότε είπα να δοκιμάσω πιο ακριβότερο οχι οτι είχαν πρόβλημα να αντέξουν 60-70 βαθμούς τα φθηνά, αλλα ίσως αν ανεβαίνει η αποδοσή να μην ζεσταίνονται τόσο. Θέλω απο 12VDC να γίνεται 18VDC έξοδο να σηκώνει κανα 6-7 ampere . οσο για σταθερότητα είναι πολύ σταθερά και ας είναι φθηνά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_panopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το περίμενα αυτό.
    Παναγιώτη κακώς. Σου το λεω εγώ που έχω καμιά 800-αριά δοσοληψίες
    με Κινέζους. Είναι οι καλύτεροι επαγγελματίες, με τρελή όρεξη για δουλειά
    και εξυπηρέτηση.

    Τέτοια Boost έχω πάρει και εγώ. Πραγματικά είναι τρομερά, και όπως σωστά
    ειπώθηκε, χονδρικά είναι για περίπου 80W.

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας καθότι έτσι για την ιστορία να πω ότι ο συγκεκριμένος πωλητής μου είπε να κρατήσω τους δύο παλιούς μετατροπείς που είναι step down. και μου τους αντικαθιστά με δύο καινούριους step up (boost) χωρίς έξτρα χρέωση. Οπότε όλα comleted.

    Και σκέφτομαι την ίδια περίπτωση με έναν Έλληνα έμπορο στο μαγαζί του εκείνη τη στιγμή θα έβγαζε όλο το κόμπλεξ που είχε ακόμη και από τα παιδικά του χρόνια στον πελάτη του για να υποστηρίξει τη γνώμη του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. fpv απο ebay
    By finos in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 13:21
  2. φωτοευαισθητη απο ebay
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-15, 15:01
  3. παλμοτροφοδοτικα απο ebay
    By steliosAa in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-15, 22:10
  4. γεννητρια απο το ebay
    By steliosAa in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-15, 14:27
  5. κολληση απο ebay
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-15, 01:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας