Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Μία βοήθεια για εισαγωγή στον προγραμματισμό pic σε C

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΛΙΒΑΔΕΙΑ
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή Μία βοήθεια για εισαγωγή στον προγραμματισμό pic σε C

    Χαιρετώ και πάλι την παρέα του φόρουμ!

    Η ενασχόλησή μου με τα ηλεκτρονικά είναι καθαρά από χόμπι και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες… (υλοποίηση απλών κυκλωμάτων με timer κλπ.). Θέλω να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό pic με γλώσσα προγραμματισμού τη C και θα ήθελα κάποια βοήθεια για να κάνω μια σωστή αρχή. Διάβασα αρκετά από τα θέματα που μου έβγαλε η αναζήτηση στο site σχετικά με pic, άλλα μάλλον δεν με κάλυψαν όσο αναφορά την γλώσσα προγραμματισμού (C). Έχω ξεκινήσει να διαβάζω C και μέσω πληροφοριών από το internet αλλά και από ένα βιβλίο ''Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ C’’ Brian w. Kernighan- Dennis M. Ritchie.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
    Τι προγράμματα θα πρέπει να εγκαταστήσω στον υπολογιστή έτσι ώστε να μπορώ να δουλέψω την C (δημιουργία του κώδικα), να μπορώ να μετατρέπω τον κώδικα σε αρχείο HEX και να κάνω προσομοίωση; Κατά προτίμηση free προγράμματα. Έχουν πέσει στην αντίληψη μου τα: MikroC Pro, ISIS proteus, MPLAB IDE.

    Τι μου προτείνετε εσείς; (από τα παραπάνω ή κάποιο άλλο) και αν σας είναι εύκολο, δύο μόνο λέξεις για το τι δυνατότητες έχει το κάθε πρόγραμμα.

    Υπάρχει κάτι κατά προτίμηση στα Ελληνικά με παραδείγματα προγραμματισμού pic με C;

    Τέλος αγοράζοντας αυτόν τον προγραμματιστή http://www.ebay.co.uk/itm/1PCS-PIC-M...item19d530e103 για αρχή, θα γίνει δουλειά; Για να μην πετάω τσάμπα λεφτά για κάτι πιο ακριβό αν τελικά δεν μου βγει το θέμα του προγραμματισμού…

    Σας ευχαριστώ! Συγνώμη αν κούρασα…

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι ειδικός, ούτε μπορώ να σε βοηθήσω πολύ, αλλά επειδή βρίσκομαι κι εγώ στη θέση του αρχάριου, το πρώτο μου project με C για pic το έκανα με τον προγραμματιστή που έστειλες στο λινκ (απ το ebay) και με MikroC.

    Υπάρχουν έτοιμες βιβλιοθήκες για επικοινωνία με LCD και τέτοια ωραία πράγματα, που δεν απαιτούν πλήρη γνώση προγραμματισμού, αλλά βασικά πράγματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πηνία, FET, μικροελεγκτές για το καλό μου
    σήμερα πήρανε νεκρό τον πυκνωτή μου
    ενώ παλεύω για να βρω την pcb μου
    κι έχω κρυμμένο ένα ρελαί για το καλό μου....

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΛΙΒΑΔΕΙΑ
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από driverbulba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι ειδικός, ούτε μπορώ να σε βοηθήσω πολύ, αλλά επειδή βρίσκομαι κι εγώ στη θέση του αρχάριου, το πρώτο μου project με C για pic το έκανα με τον προγραμματιστή που έστειλες στο λινκ (απ το ebay) και με MikroC.

    Υπάρχουν έτοιμες βιβλιοθήκες για επικοινωνία με LCD και τέτοια ωραία πράγματα, που δεν απαιτούν πλήρη γνώση προγραμματισμού, αλλά βασικά πράγματα
    Συνονόματε ευχαριστώ για την απάντηση! Μου ανέβασες κάπως και το ηθικό! Οπότε λογικά για αρχή καλός θα είναι ο προγραμματιστής αυτός…
    πάντως και η πιο μικρή βοήθεια, στο στάδιο που βρίσκομαι τώρα, μοιάζει τεράστια για μένα…

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Το MPLAB ειναι IDE (integrated development environment) , δεν εχει C μεσα. Αυτο που κανεις ειναι να του εγκαταστησεις καποιον compiler, Hi-Tech ,c18 κλπ). Εγω εχω δουλεψει με τον Hi-Tech http://www.htsoft.com/ ,υπαρχει η lite version που ειναι free και η επαγγελματικη που πληρωνεις και κανει optimization στον κωδικα ( το μεγαλυτερο παραπονο μου με την c στους pic σε αντιθεση με το winavr για τους avr).

    Δεν ξερω για υλικο στα ελληνικα, ποτε δεν ενδιαφερθηκα. Βεβαια υπαρχει ενας τονος απο tutorial στα αγγλικα και πολυ υλικο απο το ιδιο το site της microchip.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Εννοείται ότι πρέπει να το πάρεις αργά το πράγμα, ειδικά αν δε γνωρίζεις προγραμματισμό. Ψάξε πρώτα άναμμα - σβήσιμο led (να θέτεις θύρες του pic σε high ή low) δες εντολές για καθυστέρηση, ψάξε τους βρόγχους επιλογής (if..) και επανάληψης (for, do..while), και μπορείς να δοκιμάσεις αργότερα ένα project με LCD. Θα ζοριστείς πολύ αν προσπαθήσεις κατευθείαν να φτιάξεις κώδικα για θερμόμετρο π.χ. !!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πηνία, FET, μικροελεγκτές για το καλό μου
    σήμερα πήρανε νεκρό τον πυκνωτή μου
    ενώ παλεύω για να βρω την pcb μου
    κι έχω κρυμμένο ένα ρελαί για το καλό μου....

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΛΙΒΑΔΕΙΑ
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από edgar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το MPLAB ειναι IDE (integrated development environment) , δεν εχει C μεσα. Αυτο που κανεις ειναι να του εγκαταστησεις καποιον compiler, Hi-Tech ,c18 κλπ). Εγω εχω δουλεψει με τον Hi-Tech http://www.htsoft.com/ ,υπαρχει η lite version που ειναι free και η επαγγελματικη που πληρωνεις και κανει optimization στον κωδικα ( το μεγαλυτερο παραπονο μου με την c στους pic σε αντιθεση με το winavr για τους avr).

    Δεν ξερω για υλικο στα ελληνικα, ποτε δεν ενδιαφερθηκα. Βεβαια υπαρχει ενας τονος απο tutorial στα αγγλικα και πολυ υλικο απο το ιδιο το site της microchip.
    edgar σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

    Εννοείται ότι πρέπει να το πάρεις αργά το πράγμα, ειδικά αν δε γνωρίζεις προγραμματισμό. Ψάξε πρώτα άναμμα - σβήσιμο led (να θέτεις θύρες του pic σε high ή low) δες εντολές για καθυστέρηση, ψάξε τους βρόγχους επιλογής (if..) και επανάληψης (for, do..while), και μπορείς να δοκιμάσεις αργότερα ένα project με LCD. Θα ζοριστείς πολύ αν προσπαθήσεις κατευθείαν να φτιάξεις κώδικα για θερμόμετρο π.χ. !!
    Νίκο σίγουρα σιγά σιγά θα το πάω το θέμα… δε με παίρνει άλλωστε για κάτι δύσκολο… σ’ ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino Βοήθεια στον προγραμματισμό!
    By leooo in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 09:13
  2. Ερώτηση για προγραμματισμό PIC (ICSP)
    By babisko in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 17:31
  3. Μία μικρή βοήθεια για μία SMD
    By megasmorf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 16:51
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-10, 23:06
  5. Βοήθεια στον προγραμματισμό του PIC18F4550..
    By kostas214 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-10, 22:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας