Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Προβλημα με Thomson tg585v7 και primary dns server

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη mpex2006km
    Όνομα
    Κωσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    230

    Exclamation Προβλημα με Thomson tg585v7 και primary dns server

    Καλησπέρα στο forum!!! Είμαι συνδρομητής στην fortnet και έχω για router το tg585v7. Λοιπόν όλα πηγαίνανε καλά μέχρι που μια μέρα (την προηγούμενη βδομάδα) ενω ο υπολογιστής "συνδεόταν" στο δίκτυο αλλά δεν μπορούσα να ανοίξω καμιά σελίδα. Έτσι βλέπω τα details στον υπολογιστή και μου τα γράφει ως εξής

    IP : 192.168.1.96
    ΜΑΣΚΑ : 255.255.255.0
    GATEWAY : 192.168.1.254
    PRIMARY DNS SERVER :192.168.1.254

    Όταν το είδα πήγα στο ρουτερ ->home network, έσβησα τον dhcp , ρύθμισα το DHCP POOLS ώστε το primary server :8.8.8.8 και secondary : 8.8.4.4 . Ενεργοποίησα ξανά το dhcp και τώρα έχω τα εξής αποτελέσματα.

    IP : 192.168.1.96
    MASK :255.255.255.0
    GATEWAY :192.168.1.254
    PRIMARY DNS SERVER : 192.168.1.254
    SECONDARY DNS SERVER : 8.8.8.8
    THIRD DNS SERVER :8.8.4.4

    Λοιπόν το ερώτημα που έχω είναι το εξής... γιατί αφού ορίζω πρωτεύων το 8.8.8.8 , το γυρνάει μόνο του στο 192,168,1,254 ?
    Και πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα?\

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Υγ .. Όχι τίποτα άλλο αλά έχω συσκευές που υποστηρίζουν μόνο dhcp και δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ από αυτές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    PMR CH:6 - Διαμόρφωση :FM - 500 mW - Περιοχή:Παστίδα ,Ρόδος - ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ FRN
    Ήμερες-Ώρες :
    Κάθε Απόγευμα - Σκοπός :Συνομιλία - Ανταλλαγή Ιδεών & Γνώσεων

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Βασικά το πρωτο που πρέπει να δείς είναι αν συγχρονίζει η dsl, αν συνδεεται το router στο δύκτιο και με τη ταχύτητα (Bandwidth).

    Επανεκίνηση στο router φανταζομαι έκανες. καμια φορά κολάνε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η αργία εγέννησε την πενίαν. Η πενία έτεκεν την πείναν. Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν. Η όρεξις εγέννησε την αυθαιρεσίαν.
    Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν. Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν. Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου.
    (Αλ. Παπαδιαμάντης)

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον atlaspc για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mpex2006km (24-05-13)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    το dns ειναι σωστο.

    επρεπε να βλεπεις ιντερνετ, παντα και σε όλα τα ρουτερ ο dns ειναι το ιδιο το ρουτερ απο πρoεπιλογη !

    το προβλημα σου ειναι οτι θελεις να αλlαξεις την dns Η να μπεις ιντερνετ ?


    γιατι με βαση τις ρυθμισεις που λες (και εχεις με εντονα) ειναι ΣΩΣΤΕΣ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plouf : 23-05-13 στις 23:53

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον plouf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mpex2006km (24-05-13)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Όταν λες ότι δε συνδέονται οι συσκευές τι εννοείς; Μπορείς να δεις τις IP που παίρνουν; (αν δε παίρνουν μόνο το DNS είναι άλλο θέμα, αλλά δε σημαίνει ότι δε συνδέονται)
    Αυτά που βλέπεις στα details στον υπολογιστή σου είναι μια χαρά αλλά το θέμα είναι να παίρνουν και οι άλλες συσκευές όλα αυτά τα στοιχεία.

    Ποιο firmware έχεις; (υπάρχουν πάρα πολλά για αυτό το ρούτερ, έχεις δει μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο να το αναβαθμίσεις; )

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον .::Nikos::. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mpex2006km (24-05-13)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη mpex2006km
    Όνομα
    Κωσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση

    Έχω firmware το 8.2.7.7

    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,0 / 47,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,5 / 10,0

    κλειδώνει στα 7.709Kbps ...

    Επανεκκίνηση έκανα, το γύρισα και στα default αλλά τα ίδια πάλι. Λοιπών τώρα από που συμπεραίνω ότι είναι ο dns. Για παράδειγμα μπαίνω από το PSP, ρυθμίζω την σύνδεση και κάνω τεστ.... Δίνει IP - Subnet Mask - Default Gateway και dns 192.168.1.254 και δευτερεύων 8.8.8.8. Λοιπόν κάνω όπως είπα τεστ και μου γράφει failed (παρόλο που έχει δώσει κανονικά ip και τλπ) Τώρα του δίνω χειροκίνητα για πρωτεύων dns το 8.8.8.8 και μπαίνει κανονικά.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων που δείξατε . Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω τη φταίει???

    0 Not allowed! Not allowed!
    PMR CH:6 - Διαμόρφωση :FM - 500 mW - Περιοχή:Παστίδα ,Ρόδος - ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ FRN
    Ήμερες-Ώρες :
    Κάθε Απόγευμα - Σκοπός :Συνομιλία - Ανταλλαγή Ιδεών & Γνώσεων

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Το firmware σου είναι το τελευταίο και λογικά αυτό που έδωσε η forthnet.
    Δηλαδή όταν βάλεις σαν πρώτο DNS 8.8.8.8 στο PSP τότε δουλεύει κανονικά από ότι κατάλαβα έτσι; Μηπως έχει πρόβλημα η forthnet με τα DNS της; Σου το κάνει καιρό αυτό ή παρουσιάστηκε ξαφνηκά χτες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον .::Nikos::. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mpex2006km (24-05-13)

  11. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mpex2006km
    Όνομα
    Κωσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Αυτό ξεκίνησε ξαφνικά μετά από κακοκαιρία πριν από καμιά βδομάδα. Ναι όταν βάζω το 8.8.8.8 ή και της forthnet 193.92.3.11 παίζει κανονικά ... Και μου κάνει εντύπωση που το psp δεν πάει στο δευτερεύων σερβερ αλλά το ίδιο συμβαίνει και με το κινητό μου , μόνο που στο κινητό δεν μπορεί να το ορίσεις εσύ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    PMR CH:6 - Διαμόρφωση :FM - 500 mW - Περιοχή:Παστίδα ,Ρόδος - ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ FRN
    Ήμερες-Ώρες :
    Κάθε Απόγευμα - Σκοπός :Συνομιλία - Ανταλλαγή Ιδεών & Γνώσεων

  12. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Δε νομίζω να είναι πρόβλημα από το ρούτερ σου πάντως εκτός αν έφαγε κάνα κεραβνό
    Πάντως υπάρχουν πολλά DNS σε κάθε εταιρία και παίζει ρόλο και η περιοχή που μένεις. Οπότε ίσως αυτόματα δεν χρησιμοποιεί το ρούτερ σου αυτό το DNS που δίνεις εσύ αλλά ίσως κάποιο άλλο που δε δουλεύει. Δε κάνεις ένα τηλέφωνο στην forthnet να μην παιδεύεσαι άδικα;

    Τώρα το γιατί δεν πάνε στον δεύτερο σέρβερ οι συσκευές δε ξέρω... Πάντως μου έχουν τύχει και μένα κουλά πράγματα με τα DNS και έφταιγε ο πάροχος (είχα φοιτητικό από Διοδος/ΟΤΕ τότε... μόνο προβλήματα δηλαδή και έπαιζα με διάφορα ρούτερ χωρίς να βγάλω άκρη. Οπότε στο τέλος εβαζα σε κάθε συσκευή χειροκίνητα κάποιο DNS)

    Και στο κινητό θα γίνεται να το βάλεις. Τι κινητό έχεις; smartphone android ή κάτι άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον .::Nikos::. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mpex2006km (24-05-13)

  14. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mpex2006km
    Όνομα
    Κωσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Ευχαριστήσω πάρα πολύ φίλτατε Νίκο. Θα πάρω αύριο τον παροχο να δω τι θα μου πει. Το κινητό είναι ένα sony ericson wt13i. Θα κάνω μια τελευταία αποπήρα βέβαια σήμερα να σβήσω τον dhcp του router και να ανοίξω το dhcp του router το δευτέρου ορόφου ( σε μεζονέτα μένω ... μην πάει το μυαλό σας σε τπτ παράνομα μοιράσματα ) για να δω τι θα γίνει.

    Υγ το δεύτερο router είναι ένα cisco wag200g.
    Υγ και ναι όντως πρέπει να έφαγε κεραυνό ... Μείναμε τρεις μέρες χωρίς τηλέφωνο, στον γείτονα έκαψε όλους τους ενισχυτές για την τηλεόραση lnb, δέκτες κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpex2006km : 24-05-13 στις 17:08 Αιτία: Προσθήκη Υστερόγραφου
    PMR CH:6 - Διαμόρφωση :FM - 500 mW - Περιοχή:Παστίδα ,Ρόδος - ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ FRN
    Ήμερες-Ώρες :
    Κάθε Απόγευμα - Σκοπός :Συνομιλία - Ανταλλαγή Ιδεών & Γνώσεων

  15. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    α σορρυ δεν έχω ιδέα για αυτο το κινητό πως (και αν όντως) γίνεται να βάλεις στατική τοπική ΙΡ χειροκίνητα. Ήλπιζα να ήταν κάνα android ή κάνα samsung που είχα κι εγώ για να σου πω ακριβώς που να πήγαινες για να το ρυθμίσεις.

    Ώπα κάτσε χρησιμοποιείς το δεύτερο ρούτερ σαν access point δηλαδή; Αν ναι τότε αφού έχεις επιπλέον ρούτερ γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις το linksys στην τηλεφωνική γραμμή να συνδεθεί εκείνο στο ιντερνετ να δεις από περιέργια τι συμβαίνει;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 20:14
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 04:30
  3. προβλημα με thomson tg585 v7
    By αγγελαρης στρατος in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 14:38
  4. προβλημα με dns
    By jimk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-12, 13:24
  5. DNS Servers και ταχυτητα Ιντερνετ
    By tzitzikas in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-07, 21:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας