Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Ζητειται βοηθεια για δημιουργια πλακετας και κυκλωματος για αυτόματο πότισμα!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Ζητειται βοηθεια για δημιουργια πλακετας και κυκλωματος για αυτόματο πότισμα!

    Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουργιο μελος και συνεχεια διαβαζω αυτα που εχετε κανει!
    θα ηθελα την βοήθειά σας, γιατι ειμαι τελειος αρχαρειος και δεν ξερω απο που να ξεκινησω!!!
    Λοιπων θελω να φτιάξω για 4 μικρα θερμοκήπια 1μ*0,40μ που εχω φτιαξει ενα ποτιστικό, το οποιο θα εχει μια οθονη μικρη oled, και 2-3 κουμπακια πανω σε ενα πλαστικο με τις εξής λειτουργείες:
    1) να ψεκαζει ανα 5-10-15-20-25-30-....1λεπτο ή εως 2 λεπτα (120sec) ακομα καλυτερα,και αυτο να γινεται μεσα απο κουμπι!
    2)να ψεκαζει συνέχεια
    3)τι να βαλω για φλοτερ ωστε να μου λεει περιπου το υπόλοιπο που εχει μεσα στην oled ή σε ml ή σε μπαρες?
    4)αν μπορει κάπως να μπορει να ρυθμιζω με τι πιεση να ψεκαζει η water pump που εχω(12volt είναι)
    5)αν μπορει μολις πιανει θερμοκρασια πχ 30 βαθμος να ανοιγει αυτόματα
    6)κουμπι on/off

    σαν αυτη την oled θα ηθελα να χρησιμοποιήσω http://www.ebay.co.uk/itm/2013-LCD-O...item1c313a706e

    Ο λόγως που το θέλω αυτό είναι, πρώτον γιατι δεν θελω να παρω πχ ενα κινεζικο ποτιστικο και δεύτερον γιατι ακόμα και σε περίπτωση που δεν μπορώ να το φτιάξω εγώ θα ήθελα όποιος μπορεί να μου το φτιάξει να μου πεί μια τίμή και να δώσω σε εκείνον τα λεφτά άμα βγαίνει το ίδιο ή έστω και λιγο παραπάνω!οπότε αμα θέλει κάποιος να μου στείλει μία προσφορά σε pm ευπρόσδεκτη!
    Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας και ελπίζω να με βοηθήσετε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Με τα λεφτά που θα δώσεις παίρνεις GARDENA ποτιστικά και αυτοματισμούς που θα σου φέρουν τα ραπανάκια και τα αγγούρια στο χέρι.

    5 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ε προφανως δεν συμφερει να φτιαξεις custom κατι που κυκλοφορει ευρεως στην αγορα και πιθανον απλα να χρειαστει να τροποποιησεις λιγο τις απαιτησεις σου ή/και τα υπολοιπα μερη του συστηματος για να κανεις δουλεια.

    Αν εχεις βρει κινεζικο που σε καλυπτει με τα ιδια λεφτα θα παρεις 2-3 να εχεις ρεζερβα.

    Οσο και καλη διαθεση και σχετικες γνωσεις να εχει καποιος σε γενικες γραμμες δεν μπορει να ανταγωνιστει σε τελικη τιμη ενα προιον που παραγεται μαζικως και να βγαλει ενα λογικο κερδος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    παιδια, ευχαριστώ για το ενδιαφερον αλλά δεν με πειράζει να δώσω και κατι παραπάνω, αρκει κάποιος να μου φτιάξει αυτο που θέλω ακριβώς! Άμα κάποιος μπορεί να το φτιάξει ασ μου στείλει μια προσφορα με pm! προτιμώ να δώσω τα λεφτα σε κάποιον εδώ παρά σε κάποιον ξένο, και ας είναι η καλύτερη μάρκα του κόσμου! εκτός αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να το φτιάξω απο την αρχή μόνος μου!!!

    Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Εγω ειμαι πολυ μεσα να το φτιαξεις μονος σου.
    Πιστευω ομως οτι εκτος απο το χρηματικο, θα πρεπει να σε απασχολησει κι ο παραγοντας χρονος.
    Εχεις ας πουμε 10 μηνες περιθωριο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ειμαι πολυ μεσα να το φτιαξεις μονος σου.
    Πιστευω ομως οτι εκτος απο το χρηματικο, θα πρεπει να σε απασχολησει κι ο παραγοντας χρονος.
    Εχεις ας πουμε 10 μηνες περιθωριο?
    Χρόνο έχω πολυ! Βοήθεια χρειάζομαι μονο, ώστε να ξενικησω !
    σε ευχαριστω για τον χρόνο σου! Ελπιζω κάποιος να μπορει να με βοηθήσει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Εσυ φιλε εχεις χρονο αλλα ο αλλος που θελεις να στο κανει θα φαει πολυ απο το δικο του...
    Αυτο εχει ως αποτελεσμα να θελει τουλαχιστον 100 ευρω αν ειναι κανας που πηναει...
    Ειναι περιπλοκο για DIY εφοσον βεβαια υπαρχουν και εκατονταδες στην αγορα...

    Τωρα για σενα επειδη εισαι και αρχαριος
    αν θελεις να κανεις κατι ντε και καλα μονος
    ισως θα βολεβε κατι αλλα με λειγοτερες απαιτησεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε έτοιμα hobbyστικα project , αλλα αν κολλήσει κάτι καμια μέρα και πλημμυρίσεις , μη ζητάς ρέστα ....
    Με ενα ψαξιματακι σου βρήκα αυτα ... http://joeshacks.blogspot.gr/2011/07...-projects.html

    εννοείται επίσης οτι το ερασιτεχνικό θα σου στοιχίσει περισσότερο από κάτι έτοιμο , όπως σου είπαν όλοι προηγουμένως .
    Το κάνεις γιατι σου αρέσει να ασχοληθείς με κάτι σαν hobby , και τα hobby πληρώνονται ... και σε χρόνο και σε χρήμα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Με λίγα λόγια δεν αξίζει να ανακαλύψεις τον τροχό ξανά...ο λόγος είναι απλός: πρέπει όχι μόνο να διαβάσεις το πως φτιάχνεται σωστά (και δουλεύει αξιόπιστα),αλλά και να το κάνεις και καλύτερο....Όσο για το "λίγο παραπάνω να κοστίσει οκ" είναι πολύ σχετικό...ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ παραπάνω σίγουρα θα κοστίσει είναι πιο σωστή απάντηση...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_paps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνο έχω πολυ! Βοήθεια χρειάζομαι μονο, ώστε να ξενικησω !
    σε ευχαριστω για τον χρόνο σου! Ελπιζω κάποιος να μπορει να με βοηθήσει!

    Ωραια.

    Εφ' οσον ειναι ετσι λοιπον και αν μετα απ' ολα που ακουσες, θελεις ακομα να το φτιαξεις μονος σου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_paps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπων θελω να φτιάξω για 4 μικρα θερμοκήπια 1μ*0,40μ που εχω φτιαξει ενα ποτιστικό, το οποιο θα εχει μια οθονη μικρη oled, και 2-3 κουμπακια πανω σε ενα πλαστικο με τις εξής λειτουργείες:
    1) να ψεκαζει ανα 5-10-15-20-25-30-....1λεπτο ή εως 2 λεπτα (120sec) ακομα καλυτερα,και αυτο να γινεται μεσα απο κουμπι!
    2)να ψεκαζει συνέχεια
    Πολυ ευκολο. απο τα πρωτα πραγματα που θα μαθεις να κανεις με εναν μC

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_paps Εμφάνιση μηνυμάτων
    3)τι να βαλω για φλοτερ ωστε να μου λεει περιπου το υπόλοιπο που εχει μεσα στην oled ή σε ml ή σε μπαρες?
    4)αν μπορει κάπως να μπορει να ρυθμιζω με τι πιεση να ψεκαζει η water pump που εχω(12volt είναι)
    Κι αυτα ειναι αρκετα ευκολα, αλλα για αρχη λεω να τα αφησουμε στην ακρη.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_paps Εμφάνιση μηνυμάτων
    5)αν μπορει μολις πιανει θερμοκρασια πχ 30 βαθμος να ανοιγει αυτόματα
    6)κουμπι on/off

    Το on/off εννοειται, οσο για το αλλο, κι αυτο πανευκολο.

    Και τελος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_paps Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν αυτη την oled θα ηθελα να χρησιμοποιήσω http://www.ebay.co.uk/itm/2013-LCD-O...item1c313a706e
    Τετοια οθονη δεν ξερω που μπορεις να βρεις και νομιζω οτι ειναι και μικρη. Αλλα αυτο θα το δουμε στην συνεχεια.

    Λοιπον, προτεινω να φτιαξουμε (οταν λεω φτιαξουμε με τις υποδειξεις και την βοηθεια του κοσμου εδω, αλλα στην ουσια εσυ θα κανεις ολη την δουλεια)
    Πρωτα ενα κυκλωμα, που να υποστηριζει ολα οσα θες, απο πλευρας hardware/ηλεκτρικα.
    Στο κομματι firmware(== κωδικας που θα πρεπει να γραψεις στον μC) να το παμε σιγα σιγα.

    Κατ' αρχας παρε μια λιστα με μαγαζια online για να μπεις να δεις τι υπαρχει και να σου ερθουν ιδεες και να διαλεξεις πραγματα.

    RS=> http://gr.rsdelivers.com
    Mouser=> http://gr.mouser.com
    Farnell=> http://export.farnell.com/jsp/home/h...CTEXP&CMP=exBl

    Αφου αποφασισεις αν θα το κανεις σε PIC ή AVR, θα πρεπει να προμηθευτεις τον καταλληλο programmer.
    Αν πας σε PIC, προτεινω το pickit3. Αν πας σε AVR, υπαρχουν πολλοι στο site της, αλλα δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω.

    Καλο θα ειναι να προμηθευτεις επισης κι ενα προγραμμα simulation για τον μC που θα διαλεξεις, ωστε να αρχιζεις να μπαινεις στο κλιμα.
    Αυτα για τωρα, αν συμφωνεις θα επανελθω δριμυτερος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino και αυτόματο πότισμα ?
    By vooda in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:31
  2. Βοηθεια για δημιουργια κυκλωματος
    By kapazo in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 15:16
  3. Aυτόματο πότισμα
    By goel in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-11, 20:02
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-10, 00:06
  5. Κυκλωμα για αυτόματο πότισμα
    By panos318 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-09, 19:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας