Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΕΚΤΡΩΜΑ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΕΚΤΡΩΜΑ

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝ
    ΕΚΤΥΠΩΣΤΕ, ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ, ΜΟΙΡΑΣΤΕ, ΚΑΤΑΘΕΣΤΕ ΤΗΝ!

    ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΟΛΙΣ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ - ΕΚΤΡΩΜΑ!

    Κατεβάστε την σε αρχείο PDF, εκτυπώστε την, συμπληρώστε την, δώστε την
    κι αλλού και καταθέστε την στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα ή Δήμο μέχρι ΚΑΙ την 31η Μαίου!

    Προσωπικά, αν ο νόμος ανέφερε ρητά, ότι σε κάθε περίπτωση θα μου παρείχε υποχρεωτικά το κατάλληλο όργανο και οι αρμόδιοι για αυτό θα ήταν υπεύθυνοι έναντι του νόμου, τότε ναι θα συμφωνούσα.


    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Διευκρινήσεις από τον ΕΟΜ σχετικά με την έναρξη ισχύος του νόμου περί δωρεάς οργάνων:

    · στη περίπτωση που ο πολίτης, που είχε προβεί σε αρνητική δήλωση, αποβιώσει και είναι ιατρικά σε θέση να δωρίζει τα όργανά του, ΔΕΝ θα πραγματοποιείται λήψη οργάνων.
    · η λήψη οργάνων θα επιτρέπεται μόνο στη περίπτωση που ο πολίτης δεν είχε κάνει αρνητική δήλωση και κατόπιν της έγγραφης συναίνεσης της οικογένειάς του.
    · σε περίπτωση άρνησης της οικογένειας, η δωρεά οργάνων ΔΕΝ θα πραγματοποιείται, είτε ο εκλιπών είχε κάνει αρνητική δήλωση είτε όχι .






    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διευκρινήσεις από τον ΕΟΜ σχετικά με την έναρξη ισχύος του νόμου περί δωρεάς οργάνων:

    θα δινουν τα οργανα οχι οπως πρεπει(μαλλον οποιος εχει καποιον πιο γνωστο ) , στην Ελλαδα ζουμε 2)ειναι ασχημο να λες σε καποιον "κανε αιτηση για να μην σου παρουμε τα οργανα " .... αμα θελει τα δινει .. Σκέψου να πεθανει καποιος που δεν ηθελε να τα δωσει αλλα δεν εκανε την δηλωση.Πεθαίνει ξαφνικα,οι αλλοι να τον κλαινε και οι αλλοι να χτυπανε την πορτα για τα οργανα του.......

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝ
    ΕΚΤΥΠΩΣΤΕ, ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ, ΜΟΙΡΑΣΤΕ, ΚΑΤΑΘΕΣΤΕ ΤΗΝ!

    ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΟΛΙΣ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ - ΕΚΤΡΩΜΑ!

    Κατεβάστε την σε αρχείο PDF, εκτυπώστε την, συμπληρώστε την, δώστε την
    κι αλλού και καταθέστε την στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα ή Δήμο μέχρι ΚΑΙ την 31η Μαίου!

    Προσωπικά, αν ο νόμος ανέφερε ρητά, ότι σε κάθε περίπτωση θα μου παρείχε υποχρεωτικά το κατάλληλο όργανο και οι αρμόδιοι για αυτό θα ήταν υπεύθυνοι έναντι του νόμου, τότε ναι θα συμφωνούσα.

    Γιατι να την συμπληρωσουμε??
    Εστω και πεθαμενοι ας το κανουμε το καλο..

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παιδιά.... Υπάρχει μια γενική ΦΟΒΙΑ γύρω απο την δωρεά οργάνων που είναι αδικαιολόγητη.

    Προσωπικά πιστεύω τα παρακάτω:
    1) ΟΤΑΝ πεθάνω, ΣΤΑ @@ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ. Και ραπανάκια στον κώλο να μου φυτέψουν, ΦΑΓΟΥΡΑ ΜΟΥ, αφου θα είμαι τέζα.....
    2) ΔΕΝ παίζει το σενάριο να με τεζάρουν επίτηδες για να μου πάρουν τα όργανα, ΓΙΑΤΙ υπάρχουν αρκετοί μηχανισμοί ελέγχου και διαδικασίες που το αποτρέπουν αυτό. Εξάλου ΔΕΝ ζούμε στην Κίνα (ακόμα). ΕΠΙΣΗΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρός χειρούργος δεν θα ρισκάρει το όνομα του, σε μια τόσο ξέφρενα παράνομη υπόθεση. ΑΛΛΟ το φακελάκι και άλλο η δολοφονία !!! ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ, η διαδικασία παραλαβής - μεταμόσχευσης ΔΕΝ γινετε απο έναν μεμονομένο "τρελό" επιστήμονα στο υπόγειο του πύργου του, Η λήψη και μεταμόσχευση γίνετε απο ομάδες ΔΕΚΑΔΩΝ ΑΤΟΜΩΝ. (Απο καθαρήστριες μέχρι χειρούργους). Είναι ΠΟΛΥ δυσκολο να είναι ΟΛΟΙ αυτοί στο κύκλωμα και να μην "τα ξεράσει" κάποιος στις εφημερίδες...
    3) Εφόσον εγώ θα έχω τεζάρει, ΘΕΛΩ να βοηθήσω άλλους ανθρώπους να ΖΗΣΟΥΝ.
    4) ΑΝ είμαι κλινικά νεκρός, ΔΕΝ ΘΕΛΩ να με ταλαιπωρούν κρατώντας 'με στην ζωή με μηχανήματα ΚΑΙ να κάνουν αφαίμαξη στην τσέπη των συγγενών μου. Ας τελειώνω μια ώρα νωρίτερα.....

    Γενικά, ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ στην μεταμόσχευση οργάνων.


    4 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    Σωτήρη , Άλλο βούληση δωρεάς από εμάς ή την οικογένειά μας και άλλο υποχρέωση για δόσιμο οργάνων κάτω από μη ελέγξιμες συνθήκες.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (29-05-13)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωτήρη , Άλλο βούληση δωρεάς από εμάς ή την οικογένειά μας και άλλο υποχρέωση για δόσιμο οργάνων κάτω από μη ελέγξιμες συνθήκες.
    Κώστα, τι ενοείς "μη ελέγξιμες συνθήκες" ?? ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σου χτυπήσει την πόρτα κάποιος και να σου πώ "Δώσε μου το νεφρό σου" !!!!
    ΦΥΣΙΚΑ και μπορεί η οικογενεια σου να ελέγξει τις συνθήκες θανάτου, ακόμα και με ιδιωτικό ιατροδικαστή και ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ την λήψη οργάνων αν υποπτευτούν δόλο ....
    Το νομοσχέδιο αυτό, έγινε ώστε να παρακαμφθεί η γραφιοκρατία και να μπορούν να πάρουν χρήσημα όργανα πιο ευκολα (που παλιότερα τα τρώγανε τα σκουλήκια).
    Απλά, με το νέο νομοσχέδιο θεωρείτε οτι ο νεκρός ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΤΕΙ εξ ορισμού στην λήψη οργάνων, ενώ με το προηγούμενο καθεστώς θεωρούνταν οτι ο νεκρός ΑΡΝΕΙΤΕ εξ ορισμού την λήψη και έπρεπε να κυνηγάνε τους συγγενείς απο πίσω, την ώρα της μςγάλης θλίψης, για να υπογράψουν το χαρτί.....

    Αλήθεια, ΞΕΡΕΤΕ πόσο δύσκολο είναι ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΔΟΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ??
    Μεταξύ άλλων,πρέπει να είναι ΝΕΟΣ, ΔΕΝ πρεπει να ειναι καπνιστής, να ΜΗΝ έχει χρόνια νόσο, να ΜΗΝ έχει μολυσματική νόσο, και να ΜΗΝ είναι νεκρός σωματικά. (να μην διακοπει η κυκλοφορία του αίματος).
    ΔΗΛΑΔΗ:
    Οσοι πεθαίνουν απο οποιαδήποτε ασθένεια, ΑΠΟΚΛΕΙΩΝΤΑΙ.
    ΟΣΟΙ είναι μεσήληκες - υπερήλικες ΑΠΟΚΛΕΙΩΝΤΑΙ. (Εγώ και εσύ δεν είμαστε υποψήφιοι... :P :P )
    ΟΣΟΙ είναι τοξικομανείς - καπνιστες ΑΠΟΚΛΕΙΩΝΤΑΙ.
    ΟΣΟΙ έχουν σκοτωθεί και έχει περάσει πάνω απο μια ώρα απο τον θάνατο τους ΑΠΟΚΛΕΙΩΝΤΑΙ.

    Απο τους υπόλοιπους (!!!) κατάληλους δότες, πρέπει να κυνηγάνε την μάνα τους, τον πατέρα τους, την γυναίκα τους, την στιγμή που ξεψυχάει ο άτυχος, για να υπογράψουν το χαρτί.....
    Γι αυτό και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ μοσχευματα....
    Με τον νέο νόμο, ΔΕΝ θα χρειάζεται να υποφέρουν περισσότερο οι συγγενείς....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα, τι ενοείς "μη ελέγξιμες συνθήκες" ?? ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σου χτυπήσει την πόρτα κάποιος και να σου πώ "Δώσε μου το νεφρό σου" !!!!
    ΦΥΣΙΚΑ και μπορεί η οικογενεια σου να ελέγξει τις συνθήκες θανάτου, ακόμα και με ιδιωτικό ιατροδικαστή και ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ την λήψη οργάνων αν υποπτευτούν δόλο ....
    Το νομοσχέδιο αυτό, έγινε ώστε να παρακαμφθεί η γραφιοκρατία και να μπορούν να πάρουν χρήσημα όργανα πιο ευκολα (που παλιότερα τα τρώγανε τα σκουλήκια).
    Απλά, με το νέο νομοσχέδιο θεωρείτε οτι ο νεκρός ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΤΕΙ εξ ορισμού στην λήψη οργάνων, ενώ με το προηγούμενο καθεστώς θεωρούνταν οτι ο νεκρός ΑΡΝΕΙΤΕ εξ ορισμού την λήψη και έπρεπε να κυνηγάνε τους συγγενείς απο πίσω, την ώρα της μςγάλης θλίψης, για να υπογράψουν το χαρτί.....

    Αλήθεια, ΞΕΡΕΤΕ πόσο δύσκολο είναι ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΔΟΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ??
    Μεταξύ άλλων,πρέπει να είναι ΝΕΟΣ, ΔΕΝ πρεπει να ειναι καπνιστής, να ΜΗΝ έχει χρόνια νόσο, να ΜΗΝ έχει μολυσματική νόσο, και να ΜΗΝ είναι νεκρός σωματικά. (να μην διακοπει η κυκλοφορία του αίματος).
    ΔΗΛΑΔΗ:
    Οσοι πεθαίνουν απο οποιαδήποτε ασθένεια, ΑΠΟΚΛΕΙΩΝΤΑΙ.
    ΟΣΟΙ είναι μεσήληκες - υπερήλικες ΑΠΟΚΛΕΙΩΝΤΑΙ. (Εγώ και εσύ δεν είμαστε υποψήφιοι... :P :P )
    ΟΣΟΙ είναι τοξικομανείς - καπνιστες ΑΠΟΚΛΕΙΩΝΤΑΙ.
    ΟΣΟΙ έχουν σκοτωθεί και έχει περάσει πάνω απο μια ώρα απο τον θάνατο τους ΑΠΟΚΛΕΙΩΝΤΑΙ.

    Απο τους υπόλοιπους (!!!) κατάληλους δότες, πρέπει να κυνηγάνε την μάνα τους, τον πατέρα τους, την γυναίκα τους, την στιγμή που ξεψυχάει ο άτυχος, για να υπογράψουν το χαρτί.....
    Γι αυτό και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ μοσχευματα....
    Με τον νέο νόμο, ΔΕΝ θα χρειάζεται να υποφέρουν περισσότερο οι συγγενείς....
    Σωτηρη αυτο δεν θα στο ζητήσει ευγενικά κανένας αλλα ρε φιλε μηχανή καβαλάω, αν σε ενα ατύχημα τυχη να είμαι
    συμβατός με κανένα "μεγαλο και τρανο" ειτε πολιτικό ειτε μεγαλοκαρχαρια και του "κάνει" το νεφρό μου
    εισαι σίγουρος οτι δεν θα με στείλουν για να το πάρουν ?

    υπάρχει και ενα έργο με αυτό το θέμα ( παλιά ταινια toy 96) με τον Gene hangman

    http://www.star.gr/tv/el/Pages/Movie...s_katastaseis_



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOKAR : 29-05-13 στις 11:57
    Όλα είναι δρόμος.....

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    Πρόσφατα είδα την Inhale (2010) με γονείς που ψάχνουν στην παρανομία να βρουν πνευμόνια για το παιδί τους μπλέκοντας με συμμορία που θα σκοτώσει κάποιο άλλο παιδί για του αφαιρέσουν τα πνευμόνια!

    http://www.imdb.com/title/tt1196340/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωτηρη αυτο δεν θα στο ζητήσει ευγενικά κανένας αλλα ρε φιλε μηχανή καβαλάω, αν σε ενα ατύχημα τυχη να είμαι
    συμβατός με κανένα "μεγαλο και τρανο" ειτε πολιτικό ειτε μεγαλοκαρχαρια και του "κάνει" το νεφρό μου
    εισαι σίγουρος οτι δεν θα με στείλουν για να το πάρουν ?

    υπάρχει και ενα έργο με αυτό το θέμα ( παλιά ταινια toy 96) με τον Gene hangman

    http://www.star.gr/tv/el/Pages/Movie...s_katastaseis_


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα είδα την Inhale (2010) με γονείς που ψάχνουν στην παρανομία να βρουν πνευμόνια για το παιδί τους μπλέκοντας με συμμορία που θα σκοτώσει κάποιο άλλο παιδί για του αφαιρέσουν τα πνευμόνια!

    http://www.imdb.com/title/tt1196340/


    Χαχαχαχαχαχα.....

    Βρε Κωστή, είπαμε...

    1) Είμαστε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΙ πια για δότες......
    2) Αυτά είναι ταινίες.... ΦΑΝΤΑΣΙΑ.... ΔΕΝ εχουν σχέση με την πραγματικότητα....



    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχεδια Οργανων Εργαστηριου.
    By hlsat in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-19, 01:46
  2. Calibration οργανων
    By stom in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 17:36
  3. Καλωδιο οργανων με καλωδιο ηχειων
    By kokoblue in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-13, 14:30
  4. δωρεα για τους νεους φιλους της λαμπας!!
    By IOANNIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-09, 23:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας